SilverCrest SIRD 14 C1: DAB a internetové rádio za pusu [test]

24. listopadu 2015
TWEET SDÍLET
Značka SilverCrest není úplně neznámá. Vedle řady kuchyňských spotřebičů občas vyrukuje i se zajímavým výrobkem z řady černé elektroniky – aktuálně je to internetové rádio.

SilverCrest je privátní značkou elektroniky a domácích spotřebičů německého řetězce Lidl, v těchto supermarketech můžete najít pod značkou SiIverCrest kuchyňské váhy, pekárny či svítilny ale také dálkové ovládání anebo aktuálně internetové rádio.

Letošní model SIRD 14 C1 je na první pohled prakticky stejný, jako v loňském roce prodávaný SIRD 14 B1. Design zůstal beze změny, jiná je však konektorová výbava na zadní straně.

Ačkoliv se jedná o produkt určený pro prodej v supermarketech, po jeho loňské variantě se velmi rychle zaprášilo, jelikož za velmi dobrou cenu – 2 990 Kč – nabídne hned několik zajímavých funkcí pro přehrávání hudby – a to jak z lokálních, tak z internetových zdrojů.

Klepněte pro větší obrázek

Krása jednoduchosti

Hned na první pohled vás rádio zaujme jednoduchým a poměrně čistým designem v černé anebo bílé barvě. Oblé tvary doplňuje dvojice mřížek na bočních stranách a dvojice výrazných otočných ovladačů na straně přední. Čelu pak dominuje barevný displej s úhlopříčkou cca 6,5 cm, pod ním je pak pětice stříbrných tlačítek s přímou volbou funkce.

Klepněte pro větší obrázek 

Při zapnutí rádia se displej výrazně rozsvítí a okruží dvojice ovladačů je také podsvícené – v měnu přístroje pak můžete nastavit úroveň podsvícení displeje a ovladačů, případně podsvícení ovladačů zcela vypnout.

Horní strana je bez jakýchkoliv ovládacích prvků, vespod najdete čtyři gumové nožky. Zadní strana je vyhrazena několika různým rozhraním – v levé části je pak umístěn vstup externího zdroje zvuku, dále sluchátkový výstup, vedle něj pak konektor napájení, zásuvka RJ45 pro připojení k síti a USB konektor. Nad USB vstupem najdete kolébku hlavního vypínače a zcela nahoře je umístěna prutová anténa pro příjem rádia.

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání na jedničku

Ačkoliv nemá rádio menu v češtině, zvládnete se v něm jistě zorientovat i s elementární znalostí anglického jazyka. Samotné ovládání je velmi pohodlné a svižné. Levý ovladač slouží k nastavení hlasitosti a zapnutí/vypnutí stand-by režimu stiskem. Pravým ovladačem se pak pohybujete pomocí otáčení v menu, jeho stiskem potvrzujete vybranou volbu.

Tlačítka pod displejem slouží k zobrazení různých informací na displeji (INFO), přepínání režimu přehrávání (MODE), zobrazení oblíbených uložených radiostanic (FAVOURITE), vstupu do nastavení jednotlivých režimů a celého přístroje (MENU) a poslední pak umožňuje návrat o krok zpět při procházení menu či jiného obsahu.

Klepněte pro větší obrázek

Veškeré funkce jsou dostupné také na dálkovém ovládání, které je opravdu miniaturní, nicméně poměrně dobře padne do ruky. Subjektivně mi však ovládání přímo na radiu přišlo rychlejší a pohodlnější. Hned po prvním zapnutí vás čeká srozumitelný průvodce nastavením, kdy si zvolíte jazyk menu, nastavíte datum a čas včetně způsobu aktualizace času, připojíte rádio ke své bezdrátové síti. A můžete si zvolit, zda má být připojení aktivní stále anebo se má rádio ve stand-by režimu odpojit, což samozřejmě šetří energii a klesá tak spotřeba přístroje.

Snad jediným nedostatkem je místy až moc odborné názvosloví, kterému nemusí běžný zákazník/spotřebitel rozumět. Například při ručním připojování k Wi-Fi síti (pokud nepoužijete režim WPS) se zařízení ptá, zda se přístup ověřuje jako TKIP nebo AES, což jsou zkratky pro danou skupinu uživatelů mnohdy zcela neznámé.

Možnosti přehrávání

Přístroj nabídne hned několik možností poslechu hudby či slova – klasické FM rádio, internetové rádio, DAB rádio, přehrávání z externího zdroje (USB disk), přehrávání ze síťového sdíleného zdroje, a samozřejmě streaming hudby z populární on-line služby Spotify.

Podobně jako pohyb v menu, je i pohyb mezi radiostanicemi či internetovými rádii poměrně intuitivní. Pokud máte doma síťové úložiště s DLNA (například PC), můžete se k němu velmi snadno připojit a začít přehrávat hudbu. Jestliže vaše úložiště DLNA nepodporuje, ničemu to nevadí. Poměrně snadno totiž můžete procházet obsah sdílených síťových složek a přehrávat si uloženou hudbu – přístup ke sdíleným složkám však nesmí být chráněný heslem.

Klepněte pro větší obrázek

Pro spuštění a naladění stanic FM rádia je třeba vysunout prutovou anténu, která bohužel příliš nepomáhá, v tomto směru bychom výrobci doporučili pro příští rok přidat samostatný konektor pro připojení externí antény. Uložit si můžete deset předvoleb, včetně jejich pojmenování – rádio přijímá i RDS signál, takže není problém zobrazit na displeji vysílané informace.

Internetové rádio funguje svižně a vybírat můžete z obrovského množství stanic – ty jsou rozděleny podle regionu či podle žánru – možná je také jejich kombinace – v prvním kroku vyberete region Evropa, dále konkrétní zemi, poté následuje výběr žánru (nebo všechny stanice abecedně) a poté výběr konkrétní stanice. K dispozici je také přehrávání podcastů, v nichž můžete vybírat stejným způsobem. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Digitální rozhlasové vysílání pracuje v DAB+ III na frekvencích 170–240 MHz. Toto vysílání si však poslechnete především ve velkých městech a jejich okolí, jelikož stále ještě není příliš rozšířené. Propojení se Spotify je poměrně snadné – rádio a mobilní zařízení připojíte do stejné Wi-Fi sítě, na mobilu či tabletu spustíte aplikaci Spotify a na rádu aktivujete režim Spotify Connect, v nastavení aplikace na mobilu pak vyhledáte rádio, ke kterému se připojíte a můžete začít streamovat hudbu přímo do něj.

Zvukový projev

Dvojice širokopásmových reproduktorů je umístěna na bočních stranách rádia, což je v zásadě jediný, ale o to větší nedostatek. Na zadní straně je výdech bassreflexu, který trošku napomáhá celkovému zvukovému projevu, ale vzhledem k relativně malým rozměrům je basová složka nekonkrétní a rádio nemá v této části spektra příliš čistý projev.

Vzhledem k umístění reproduktorů po stranách je prakticky nemožné poslouchat rádio, když stojíte hned proti přední části – pokud jej umístíte do užšího prostoru (knihovna) a stoupnete si před rádio, tak z výsledného zvuku totiž neslyšíte prakticky nic. Stačí však udělat úkrok stranou a dopředu, tak abyste stáli čelem k reproduktoru a celkový hudební projev se zlepší o 100 %. Nebo o víc.

Na jednu stranu toto řešení není špatné, jen poněkud omezující – pokud bude rádio umístěno například v kuchyňské lince, je pravděpodobné, že k němu budete bokem stát. Není to ovšem univerzální řešení jako v případě umístění reproduktorů dopředu.

Klepněte pro větší obrázek

Snadnou cestou, jak alespoň trochu zvukového projevu zachytit, aniž byste museli být nakloněni k boční stěně rádia, je jeho umístění do rohu, kde bude hrát mnohem lépe, jelikož zvuk se bude odrážet od stěn a směřovat dopředu před rádio. Při takové instalaci ale musíte počítat s větším zabraným prostorem.

Zvukový projev odpovídá cenové kategorii a především rozměrům rádia – basy nejsou přesné, strhávají na sebe při krapet vyšší hlasitosti celý zbytek spektra. Výšky jsou (vzhledem k umístění měničů na boky) upozaděné a středová složka je místy až příliš agresivní. Celkově je zvuk plochý a mírně zastřený. Zlepšení je možné dosáhnout vlastním nastavením „ekvalizéru“, kde aktivujete funkci loudness a přidáte krapet basy i výšky – uložené předvolby byly vesměs pro mne nepoužitelné. Zvuk sám o sobě tedy rozhodně není něčím, kvůli čemu byste rádio měli kupovat, na druhou stranu, pokud bude sloužit primárně pro tvorbu zvukové kulisy v kuchyni, dílně, garáži či podobných provozních prostorách, nebude nijak zásadně rozhodující.

Postřehy z praxe, zhodnocení

Při používání rádia jsem prakticky nenarazil na žádný zásadní nedostatek. Rádio je při přehrávání hudby pomocí Wi-Fi poměrně náročné na kvalitu signálu a šířku volného pásma pro připojení – i když jej umístíte relativně blízko routeru, dochází k výpadkům, které jsou tím častější, čím víc zařízení je v síti připojeno (zejména v panelácích bývá pásmo 2,4 GHz plné, pro bezdrátové připojení doporučujeme bezproblémové pásmo 5 GHz, rádio "to umí" také).

Připojení kabelem je samozřejmě stabilní. Nelogické je umístění sluchátkového výstupu na zadní stranu, kde ho budete muset složitě hledat pohmatem.

SilverCrest SIRD 14 C1

  • rozsah FM rádia: 87,5 – 108 MHz
  • rozsah DAB+: pásmo III, 170 – 240 MHz
  • výstupní výkon: 2× 7 W
  • spotřeba: max 24 W
  • Wi-Fi standardy: 802.11 a/b/g/n
  • šifrování: WEP, WPA, WPA2
  • rozhraní: 10/100 ethernet RJ45, sluchátkový výstup 3,5 mm, USB 2.0, vstup externího zdroje 3,5 mm
  • velikost: 21,8×11,8×, cm
  • hmotnost: 1575 gramů
  • příslušenství: napájecí adaptér, dálkové ovládání + baterie

Co mi u rádia výrazně chybí je mimo konektoru pro externí anténu také samostatný výstup (k dispozici je pouze sluchátkový výstup) a možnost připojení přístroje, jako samostatného zdroje zvuku do již existujícího audiořetězce (např. domácí kino) anebo alespoň možnost připojení reprobeden, které by mohly elegantně vyřešit problém se směrovostí reproduktorů a jejich celkovým projevem. Nabízí ale možnost streamování hudby do multiroom systému.

Verdikt

Praxe ukázala, že podobné rádio SilverCrest SIRD 14 C1 má opravdu smysl a za dané peníze nabízí velmi dobrou výbavu i přehledné ovládání. Počítejte s mírně horším zvukovým projevem – to však velmi záleží na jeho umístění a také na očekávání, která budoucí majitel bude mít. Nemůžete od tohoto rádia chtít perfektní reprodukci a očekávat projev odpovídající samostatnému, dražšímu Hi-Fi systému.

Naopak pro dotvoření zvukové kulisy a navození pohodové atmosféry při práci, nebo doma v kuchyni je určitě vhodné a pro tento účel jej klidně doporučíme. Pokud tohle od svého rádia očekáváte, tak to SilverCrest určitě splní k vaší spokojenosti, navíc za cenu, která je velmi lákavá. Ke cti Lidlu navíc slouží fakt, že vždy bez problémů případnému nespokojenému zákazníkovi vrátí okamžitě peníze.

AVmania hodnotí
design   8
zvuk   5
funkce   8
ovládání   8

 

Témata článku: Testy, Internetové rádio, AV přijímače, Test, DAB+, Lidl, Bydlíme s AV, Hudba, Silvercrest, Rádio, AV přijímače na Heureka.cz

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály