Před nějakou dobou jste si zde mohli přečíst recenzi univerzálního dálkového ovladače Logitech Harmony 300i. V diskuzi se však zvedla negativní nálada ve směru, že co dokáže Logitech, umí i jiné. Konkrétně se hovořilo o „levných čínských“, tedy tzv. neznačkových, či chcete-li méně hrubosti, pak o méně značkových výrobcích. A tak jsem vyzkoušel něco jiného – méně „značkového“.
Před pár dny se mi připletl do cesty univerzální dálkový ovladač značky SilverCrest, pro upřesnění – prodejce Lídl. Neváhal jsem a po zakoupení, otestování a pokusech se mohu podělit o své dojmy a zážitky, zkrátka potvrdit či vyvrátit názory, které padly v diskusi pod někdejší recenzi.
Balení
V krabičce běžných rozměrů (vytvořené pro tyto účely) se nachází UDO SilverCrest – ovladač pro deset různých zařízení, dvě alkalické baterie Maxell a dvě brožury, kdy jedna z nich je multijazyčným návodem (čeština nechybí) a druhá seznamem kódů pro programování ovladače.
Musím se ještě vrátit k příjemně provedenému obalu, který hrdě nese i červený nápis „3 roky záruka“. Skutečnost, která jistě osloví řadu potencionálních kupujících a to i přesto, že se jedná o výrobek, za který našinec zaplatí částku kolem 200 Kč.
První dojem – design
Ve chvíli, kdy jsem v obchodě prohlížel balení a na něm vyobrazené fotky SFBéčka napadlo mě, že skutečnost, tedy reálný design bude o dost jiný – horší. Ne, vyobrazení nelže. Toto levné univerzální dálkové ovládání, v černém provedení se stříbrnými pruhy na hranách a dvouřádkovým displejem v horní části, navíc se sraženými hranami ve vrchní a spodní části, vypadá na první pohled zajímavě. Nadčasový vzhled asi osloví velkou většinu uživatelů, opravdu se není za co stydět.
Oko kritika najde nepřesnosti v lícování stříbrného plastového okraje a leckoho napadne i varianta, co bude se stříbrnou po roce používání. Mně vadí lesklý černý povrch, který přímo volá po vašich otiscích – škoda.
Chytnu-zvednu-stisknu
Popisované UDO (univerzální dálkové ovládání) padne do mé velké ruky dobře, poměrně dobře se i drží, a to i díky prolisu v jeho středové části. Ano, není možné všechna tlačítka obsloužit bez „šplhání“ ruky a prstů po stroji. Samotná tlačítka jsou menší, ovšem dostatečně od sebe vzdálená. Chybí však jejich hmatové odlišení.
Po vložení dvou baterií typu AAA (mikrotužkové) pod kryt, se na displeji v jeho vrchní části objeví nápis TV. Ve spodní pak naleznete označení dne a času – před prvním musíte nastavit na správné hodnoty. Jakmile se dotknete různorodě reagujících tlačítek – přesnost zdvihu není stejná u všech - dostaví se efekt v podobě podsvícení displeje, ale i všech tlačítek SFBéčka. Totéž dosáhnete samostatným tlačítkem přímo k tomuto účelu určeným.
Modrá je dobrá a příjemně vypadající. Jsem zvědav, jak tato „fíčura“, kterou jistě ocení uživatelé zvyklý sedět u svých strojoven po tmě, bude mít vliv na výdrž baterií. Čas ukáže. Člověk dbající na vyšší výdrž baterií může následně v MENU ovladače „světélkování“ vypnout, nebo přenastavit dobu svitu. Hodí se doplnit, že všech 50 „tiskátek“ (dvojtlačítka počítám za dvě, středový čtyřsměrný kruhový ovladač za čtyři) má jemně gumový povrch. Přidržení je indikováno na displeji piktogramem.
MENU a možnosti
MENU vyvolané za pomoci držení tlačítka „S“, textově zobrazené na displeji, nabídne našemu zraku pohled do celkem velkého výčtu položek. Máme zde možnosti nastavit kontrast zobrazovače, délku či vypnutí svitu, uložení oblíbených stanic, nastavení data a času, nastavení specifik zesilovacího dvojtlačítka,bezpečnostní zablokování změn, reset nastavení, způsob hledání kódů zařízení (přímým zadáním číselného kódu, zadáním značky přístroje, který chci ovládat, nebo automatickým vyhledáváním). Nalezneme zde i velmi důležitou variantu, kdy za použití původního ovladače „nahrajeme“ kódy tlačítek do UDO. Zde je k dispozici až 150 paměťových míst.
Náročnější v možnostech narazí i na makro, či předvolbu s názvem TIMER, která má dokonce čtyři paměťové pozice. Tato uživateli dává možnost nechat přístroje v určitý okamžik dálkou automaticky zapnout, následně od 1 do 99 minut vypnout, a to i v kombinaci s makro režimem. Využití funkce bude asi pro každého trochu jiné. Napadá mě varianta, kdy rodina odjede na týden pryč a z bezpečnostních důvodů nechá každý den v určitý okamžik schválně zapnout TV, rádio atp.
Zkouším-hledám-nastavuji
Odzkoušel jsem všechny možnosti nastavení kódů pro různá zařízení. Jako první nastavení dle značky. Vše jsem testoval na několika různě starých zařízeních. Bohužel musím uvést, že zde jsem byl zklamán. Počet přímo takto podporované techniky je nedostatečný, a tak ani satelitní STB Vantage, ani Ferguson Ariva jsem nenašel. U TV Nokia a Philips byla situace lepší, ale nastavený kód pro tyto značky neobsahoval kompletní rozmístění tlačítek – daly se ovládat jen základní funkce (přepnutí číselně, přepnutí o krok výš/níž a ovládání hlasitosti). Důležité složky jako menu, nastavení obrazu, zvuku atd. jsem nikde na ovladači nenašel.
Krok dva. Zvolil jsem metodu automatického vyhledávání, která je časově náročná. Postupně zkouší veškeré kódy pro zvolený druh techniky (TV, satelitní přijímač, VCR ...), ale vždy jen pro onen určitý druh. Zde jsem také neuspěl. Sice se mně podařilo v rámci určité jiné předvolby než TV najít kód pro svůj TV Philips, ovšem opět jen v základním rozložení.
Řešíte nějaký problém? Navštivte AVfórum!
Následoval tedy krok číslo tři. Pustil jsem se do ručního zadávání pomocí originálních dálek. Zde problém nenastal. SilverCrest má (z mého pohledu) velmi dobrou přijímací část a vše tak probíhá rychle a díky displeji i přehledně. Jen u některých tlačítek originálního ovladače nastal drobný zádrhel, a to tam, kde se opakovaným stiskem volí další/jiná možnost. Řešení bylo jednoduché – stačilo jen zopakovat ruční nahrání.
Omezení však znamená počet tlačítek, která lze programovat. Když vynecháme deset přístrojových, tlačítko vstupu do MENU „S“, MAKRO a tlačítko pro zapnutí/vypnutí podsvitu, dostáváme se k číslu 37. To jako náhrada za všechny typy ovladačů stačit nebude. Konkrétně u satelitních STB s možností nahrávání je stav více než jasný. Z druhé strany je zde teoretická možnost v takovém případě využít další/neprovozované přístrojové tlačítko – UDO přepnout na ovládání dalšího zařízení a zde doplnit chybějící nenaprogramované funkce, které se nevešly. To je však složitější a musíte si pamatovat či poznamenat „co kde sakra je“.
Verdikt
Kupující ve výše popsaném zařízení nalezne za velmi malý peníz dobře vypadající kousek techniky, který uřídí až 10 vašich miláčků. Příjemně překvapení budete podsvícením, dvouřádkovým displejem, nadstandardními funkcemi typu makro a timer. V lehké tísni se ocitnete při nedostatečném množství přímo podporovaných značek, resp. jejich kódů. Řešení v podobě možnosti ručního „napípání“ kódů z originální dálky je však dostupné a funkční. Jako bonus ještě obdrží kupující tříletou záruku.
Klady
+ cena
+ displej
+ podsvícení
+ makro
+ timer/sleep
+ vzhled
+ záruka
Zápory
- menší databáze přímo podporovaných zařízení
- menší množství tlačítek
- lesklý povrch
SilverCrest 10-in-1 Remote Control SFB 10.1 A1
- univerzální dálkového ovladače
- Cena orientační 200 Kč
- Ovladatelné přístroje, počet 10
- D x Š x V: 217 x 50 x 22 mm
- Hmotnost: 102 g (bez baterií)
- Infračervená LED: Třída laseru 1
- Baterie: 2 x 1,5 V Typ AAA/LR03 (Micro) (obsaženy v rozsahu dodávky)
- Provozní teplota: + 5 – +35°C
- Skladovací teplota: -20 - +50 °C
- Vlhkost: 5 – 90 % (bez kondenzace)
- Stránky výrobce: www.mysilvercrest.de, www.kompernass.com
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: