Simpsonovi ve filmu: recenze DVD

3. prosince 2007
TWEET SDÍLET
Po dvaceti letech, více jak čtyřech stech odvysílaných dílech v osmnácti úspěšných sezónách, přichází konečně i film.

Dvacet let na televizních obrazovkách, více jak čtyři stovky odvysílaných dílů, osmnáct úspěšných sezón a právě rozběhnutou devatenáctou řadu oslavili tvůrci Simpsonových po svém  vstupem na filmové plátno. O nápadu převést seriál, který časopis Time označil za „nejlepší sérii 20. století“, na celuloid, se hovoří minimálně od roku, kdy spatřila světlo světa premiérová desátá řada. Letos jsme se konečně dočkali.

Většinu fanoušků seriálu (k nimž se řadí i autor recenze) zajímalo především, jak si duchovní otec čtyřprsté žluté rodinky Matt Groening, za pomoci další desítky spoluscenáristů, poradí s vytvořením zápletky, na které bude děj filmu založen, a jak Simpsonovi obstojí tváří v tvář celovečerní metráži i změně média?

Samotný příběh je velmi nekomplikovaný a dočkáme se v něm variace motivů známých již z televizí obrazovky. Nakonec hned v úvodu nás tvůrci Homerovými ústy varují, že jen hlupák v kině platí za něco, co může v televizi vidět zadarmo.

Spider-vepřík na počátku ekologické katastrofy

Počáteční idylku městečka Springfield (jehož dosud neznámá a tvůrci úzkostlivě tajená geografická poloha je nám ve filmu opět vtipně rozmlžena, když Flanders, při výletě s Bartem na ryby, říká, že se nachází někde mezi státy Ohio, Maine, Nevadou a Kentucky) naruší zlověstné zjevení, které v kostele při pravidelné bohoslužbě vyřkne náhle osvícený senilní děda Simpson. Jeho zmatená slova záhy dostávají reálný obsah v podobě ekologické katastrofy, kterou dovrší jeho ňoumoidní syn Homer.


Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 
Vypuštěním exkrementů oblíbeného pašíka (k němuž přilnul s takřka otcovskou láskou a zahrnul ho pozorností, o níž si členové jeho rodiny mohou nechat jen zdát), do místního již tak dost znečištěného jezera, dovršuje Homer sérii neuvěřitelných průšvihů, jimiž až dosud „oblažoval“ především své nejbližší. Americký prezident Arnold Schwarzenegger se silným rakouským přízvukem a schopností rozhodovat se s „jasnozřivou“ nekomplikovaností bývalého akčního hrdiny („Proč bych ty zákony četl? Jsem mocnář, chce se ode mě, abych měl moc. Kdyby chtěli, abych něco četl, zvolili by mě čtenářem.“), se na radu zlotřilého šéfa vládní agentury EPA (Eko Profi agentura), snaží zabránit šíření ekologické katastrofy izolováním města pod gigantickou skleněnou bání a jeho postupným vymazáním z mapy USA.

Springfieldští občané propadají panice a nalezení viníka jejich nezáviděníhodné situace je nasnadě. Homer s rodinou se stává štvanou zvěří, která je nucena se před hněvem obyvatelstva uchýlit až na dalekou Aljašku. Populární postavičky se konečně podívají za hranici svého města a rodinná krize, způsobená neomalenou nezodpovědností a neschopností domýšlet důsledky svých činů, čímž je hlava rodiny Simpsonových tak pověstná, zde dostupuje vrcholu. Homerovi při zpáteční cestě do rodného města nezbývá než přes záchranu svých spoluobyvatel získat především znovu úctu své rodiny.

Variace na důvěrně známé motivy

Z naznačeného děje je patrné, že dostatečně bizarní a nadsazený příběh opět slouží, podobně jako v seriálových dílech, k přitakání rodinným hodnotám, tak typickým pro zaoceánskou filmovou produkci. Rodinka Simpsonových, ve své dysfunkčnosti mnohem uvěřitelnější, přijatelnější a hlavně zábavnější než reklamními spoty vytvořený obraz dokonalé rodinné harmonie, jež slouží především k propagaci výrobků, se se svými problémy stává jen přeneseným obrazem celé společnosti.

Celovečerní verze nepřišla s žádnou příběhovou inovací, která by představila Simpsonovy v nějakých nových souvislostech, a otázkou zůstává, zda tím tvůrci chtějí vyhovět vkusu svých sledovatelů nebo zda je po tolika odvysílaných řadách (z nichž zejména ty pozdní upadají čím dál víc do šedivého průměru) opravdu těžké přijít s něčím neokoukaným?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Simpsonovi ve filmu nepřekvapují svou originalitou, ale představují spíše chutně namíchaný koktejl z důvěrně známých seriálových ingrediencí. Minimálně jednou použitých nápadů a zápletek zde nalezneme hned několik: Homerovo přilnutí k němé tváři, původně určené ke konzumaci, jsme už viděli v epizodě s humrem „Líza má jedničku“, Bart, prožívající krizi identity díky komplikovanému vztahu k otci, který mu neumí projevit lásku, se představil v epizodě „Velkej brácha“, Homerova cesta za sebepoznáním pomocí nadpřirozených sil dala název jednomu z nejoblíbenějších dílů „Homerova mystická cesta“. Líza, zamilovaná do sympaticky zapáleného ekologického aktivisty už tu taky byla, stejně jako ekologická pohroma. A manželské problémy Homera a Marge jsou motorem snad většiny epizod.

Popkulturní i politické narážky bez ostřejších hran

Film neohromí promyšlenou vyprávěcí strukturou a je spíše sledem zdařilých a dobře načasovaných gagů plných slovního i situačního humoru. Jejich největší kadence se odehraje hned na začátku příběhu, kdy ještě není třeba budovat zápletku. Vesmírné dobrodružství Itchyho a Scratchyho, Bartovo nahé extempore na ulici na skateboardu, kde animátoři vynalézavě přicházejí s výsměchem všem puritánům ve způsobu, jakým zakrývají chlapcovo mužství, i spider-vepř skvěle baví. O kompaktním ději nemůže být řeč, hlavním smyslem je co největší prostor pro rozvinutí komických situací.

Přesunutí děje na Aljašku slouží především k natáhnutí děje a až na dvě opravdu zdařilé situace (disneyovská zvířátka, Homerovo střílení na tučňáky v předělávce hry Grand Theft Auto) si opravdové zábavy užijeme zas až v poslední třetině filmu, která má nefalšovaně akční ráz. Parodie na Válku světů i bayovské blockbustery (Armageddon) získává zdatného pomocníka v hudebním skladateli Hansovi Zimmerovi a jeho monumentální orchestraci, jež ironický účinek zdvojnásobuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Společenských i politických narážek je zde opět spousta, ocení je především odrostlejší a informovaní diváci, ale nemohu se zbavit dojmu, že oproti některým seriálovým dílům jim chybí ostřejší hrana. Tvůrci si zcela demokraticky střílejí jak z americké administrativy a mocenských choutek jednoho nepříliš bystrého republikánského guvernéra Kalifornie, tak z ekologického aktivismu, prezentovaného utahováním si z bombastické prezentace dokumentu Al Gorea Nepříjemná pravda i angažovaných rockerů Green Day. A odkazy k popkulturním fenoménům hlavně z oblasti filmové zábavy (Titanic, Spider-Man, Harry Potter), jichž je zde po „shrekovsku“ rovněž nepočítaně, ocení publikum napříč generacemi.

Jak už to u předělávek seriálů do filmových podob bývá, tak nejen děj musí být epičtější, ale i na výsledné vizuální podobě musí být vidět, že jde o projekt větší a dražší. Kvalita animace je propracovanější než v televizi, což tvůrci dopředu avizovali, ale pořád zůstává nostalgicky dvourozměrná. Postavičky zůstaly v 2D, 3D prostředí bylo využito při jejich zasazení do scenérií převážně v akčních scénách. Kontury jsou jasnější, barvy sytější, pohyb plynulejší, takže se při rychlých záběrech postavy a objekty nerozmazávají tak, jak to mnohdy vidíme při sledování televizních epizod.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Populární rodinka unesla celovečerní stopáž, přesahující čtyřnásobně délku jedné epizody, a velké plátno jí rozhodně neublížilo. Nepřekvapila, ale v osvědčené výtvarné i ideové kvalitě, nesnažící se odlišit od předlohy, potěšila srdce svých věrných diváků. Na rozdíl od osm let starého celovečeráku žánrově spřízněného South Parku: Peklo na Zemi, zůstali tvůrci Simpsonových mnohem opatrnější v satirickém i černohumorném ostnu a svůj projekt směřují více na obecné publikum. V závěrečných titulcích avizované (poprvé mluvící Maggie) pokračování by se mohlo pokusit o návrat k původní provokativnosti.

DVD

DVD, provázející Simpsonovy v úhledném širokoúhlém formátu 16: 9 do světa, zůstalo z hlediska bonusové výbavy trochu za očekáváním. Duchovním otcem seriálu Mattem Groeningem v různých propagačních rozhovorech avizovaný vystřižený materiál, který by vydal na další dva samostatné filmy, se na jednodiskové verzi, určené pro český trh, smrskl do podoby necelých deseti minut vynechaných a alternativních záběrů, které jsou uvedeny krátkým slovem jednoho ze scenáristů a producentů filmu Al Jeanem. Oproti filmu ale nepřinášejí nic nového.

S dějem filmu až tak nesouvisející oddíl Speciality obsahují Homerův nemožný bavičský výstup v talk-show populárního Jaye Lena a parodie na soutěž Američan Idol (u nás zdomácnělý jako Česko hledá Superstar), které působí spíš jako zábavné skeče ze seriálu, než že by měli nějaký hlubší vztah k filmovému projektu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pětice trailerů, seřazených chronologicky od roku 2006, ukazuje především vývoj matoucích očekávání, co se týče obsahu filmu, jimiž tvůrci bavili sebe i dychtivé publikum. Česky otitulkované bonusy končí propagačními spoty na Groeningovu neméně kultovní Futuramu s robotem Benderem a rodinnou komedii Tima Hilla Alvin a Chipmunkové, vycházející z animovaného seriálu z 50. let, která by se měla v druhé půli prosince objevit i v našich kinech.

Bohužel bez české podpory zůstala dvojice velice vtipných komentářů, z nichž první z nich obstarali režisér snímku, scenáristé a dva z hereckých imitátorů populárních postaviček, a na tom druhém, režisérském, se podíleli tvůrci, jež stojí za seriálovou i filmovou podobou žluté rodiny.

Menu disku je řešeno nápaditě, ale přehledně, a zůstalo v originálu. Titulky jsou kvalitní, stejně jako české znění, v němž uslyšíme z televizních obrazovek známé a neměnné dabéry, kteří propůjčili svůj nezaměnitelný hlasový projev postavám hlavním, i těm vedlejším.

Simpsonovi ve filmu

 • Žánr: animovaná komedie
 • www.simpsonsmovie.com
 • Původní název: The Simpsons Movie
 • USA 2007
 • Režie: David Silverman
 • Hrají (v českém znění): Vlastimil Zavřel (Homer), Jiří Lábus (Marge), Martin Dejdar (Bart), Helena Štáchová (Líza), Jiří Schwarz (Russ Cargill), Jiří Havel (Flanders)

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 83 minut
 • Obraz: 16:9, 2,40: 1 (Anamorphic widescreen)
 • Zvuk: DD 5.1 (Český, Anglický, Bulharský, Polský, Portugalský)
 • Titulky: české, anglické, bulharské, polské, portugalské, arabské
 • Bonusy: Dva komentáře k filmu: 1) James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Mike Scully, David Silverman, Dan Castellaneta, Yeardley Smith. 2) Komentář režisérů: David Silverman, Mike B. Anderson, Steven Dean Moore, Rich Moore. Vynechané scény. Speciality. Trailery: Simpsonovi ve filmu. Dvě upoutávky
 • Distributor: Bontonfilm
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix