Skleněný: když se Vyvolený setká s Rozpolceným [recenze filmu]

21. ledna 2019
TWEET SDÍLET
Mistr překvapivých zvratů M. Night Shyamalan propojuje hrdiny svých filmů Vyvolený a Rozpolcený a snaží se s nimi o realistickou antitezi superhrdinského žánru, která ale doplácí na absurditu oněch zvratů.

Plusy

 • Obsazení, především James McAvoy

Minusy

 • Nelogické a absurdní zvraty
5/10
Hodnocení

Když se před třemi lety v kinech objevil film Rozpolcený, asi jen málokoho by napadlo, že jde vlastně o origin padoucha z trilogie, která začala před devatenácti lety filmem Vyvolený. Tato trilogie dostala název Eastrail 177 Trilogy podle vlaku, jenž spojil osudy tří hlavních postav v ní.

Eastrail 177 trilogie

Že by filmy Vyvolený a Rozpolcený mohly mít nějakou spojitost, naznačil až samotný závěr Rozpolceného v baru, kdy se tu při sledování zpráv o unesených děvčatech v krátkém cameu objevil David Dunn (Bruce Willis) z Vyvoleného. Že jde o něj, věděli ale jen diváci, kteří Vyvoleného viděli. Ti, co ne, museli být logicky zmateni.

Rozpolcený vyprávěl příběh psychopata Kevina Wendella Crumba (James McAvoy), přezdívaného Horda, v jehož hlavě se skrývalo 23 identit a co nevidět se měla probudit ta čtyřiadvacátá, zvířecí. Klíč ke všem těmto identitám, jež střídavě přebíraly kontrolu nad jeho tělem, se snažila poskytnout psycholožka (Betty Buckley), která tuto Kevinovu výjimečnou schopnost přisoudila tragédii, prožité v mládí.

Onou tragédií byla nehoda vlaku Eastrail 177, při níž zemřel Kevinův otec, a David Dunn díky ní zjistil, že je nezničitelný. To bylo na začátku Vyvoleného. Režisér teď už trilogie M. Night Shyamalan říká, že s postavou Kevina počítal už do jejího prvního dílu, ale nenašel způsob, jak ony tři dějové linie propojit a proto tuto postavu vyřadil. K jejich propojení tedy dochází až nyní, po devatenácti letech. Způsob, jakým to Shyamalan udělal, ale vzbuzuje rozpaky.

Racionalizace výjimečnosti

Dějově navazuje tam, kde minule v Rozpolceném skončil. Kevin Crumb dál unáší v ulicích Philadelphie děvčata, aktuálně čtyři roztleskávačky. David Dunn, jehož identita je na rozdíl od té Kevinovy veřejnosti stále neznámá, je mu na stopě, spolu se svým synem Josephem (Spencer Treat Clark).

Hned na začátku vyprávění tak dojde k jejich střetu, během něhož jsou zásahovou jednotkou zatčeni a umístěni do psychiatrické léčebny. Na starost je dostane Dr. Ellie Staple (Sarah Paulson), která se je snaží zbavit přesvědčení, že mají nadlidské schopnosti.

Psychiatrička jejich výjimečné schopnosti racionalizuje a snaží se jim vnutit myšlenku, že jde jen o jejich bludy, způsobené narušenou psychikou. Tedy, že nejsou žádnými superhrdiny, ale své schopnosti si jen namlouvají. Součástí těchto terapií, které jsou prokládány retrospektivními vzpomínkami na traumatické momenty z jejich minulosti, při nichž režisér použil nevyužité záběry z Vyvoleného, jsou i rozpravy nad povahou komiksových hrdinů, za něž se považují.

Skleněného plán

Tato část z psychiatrické léčebny je ale poměrně dost dlouhá a oživí ji až výskyt třetí osoby, známé z Vyvoleného. Jde o Elijaha Price (Samuel L. Jackson), alias Pan Skleněného, původce oné havárie vlaku z Vyvoleného. Elijah trpí chronickou lámavostí kostí a železniční atentát způsobil před lety proto, aby zjistil, zda existují v reálném světě další výjimeční lidé jako on.

To, že existují, se totiž před veřejností tají a Elijah, velký sběratel a milovník komiksů, přijde s plánem, jak to dát veřejnosti najevo. Zatím je ale v psychiatrické léčebně pod silnými tlumícími léky a nevypadá to, že by byl něčeho takového schopen. Zdání ale klame a je to on, kdo vymyslí plán, jak Vyvoleného Davida a Rozpolceného Kevina osvobodit a vmanévrovat je do velkolepého ničivého souboje, který už určitě nezůstane bez pozornosti veřejnosti. Mstitel bezpráví a proti němu ten, který ho páchá.

Že se mu to povede, je jedna z mnoha Shyamalanových nelogičností v tomto filmu. Jak Vyvolený, tak Rozpolcený jsou drženi v samostatných celách, které jsou vybaveny tak, aby se jim uniknout nepodařilo. V té Davidově je umístěno vodní zařízení, které by mu v tom zabránilo tím, že by tuto místnost zaplavilo. V té Kevinově je zase osvětlovací přístroj, který má při přepínání jeho osobností zamezit tomu, aby se na povrch dostala ta nejvíc nebezpečná.

Přes toto zabezpečení se jim přesto podaří utéct, ale namísto velkolepého souboje si to oba začnou rozdávat hned před branami psychiatrické léčebny. Elijah je poštve proti sobě, do průběhu zápasu pak zasáhne informace Davidova syna Josepha, který Kevinovi sdělí, jak to bylo s jeho otcem.

Namísto velkolepého finále ale přichází jeho antiteze, když jejich souboji přihlíží Elijahova matka (Charlayne Woodard), Davidův syn, dívka Casey Cooke (Anya Taylor-Joy), kterou v Rozpolceném Kevin unesl a která se zachránila a doktorka Staple. Tyto vedlejší postavy doktorka využívala už při terapii výjimečných jedinců a zasáhnou i do finále.

Snaha o realistický superhrdinský film

A nebyl by Shyamalan, kdyby toto finále neokořenil hned několika nečekanými zvraty, které jsou poznávacím znamením jeho filmů. Od doby, kdy se o něm kvůli Šestému smyslu, Vyvolenému nebo Vesnici mluvilo jako o novém Hitchcockovi, jsou ale už dávno pryč. Díky filmům jako Poslední vládce větru nebo Po zániku Země si hodně pokazil své renomé a studia už k jeho projektům nebyla tak vstřícná.

Nízkorozpočtovým found footage hororem The Visit, který u nás ani nešel do kin a Rozpolceným se proto vrátil k tomu, co mu šlo vždy nejlépe. Tedy k mysteriózně nebo hororově laděným thrillerům. A Skleněný měl tento částečný návrat k lepší profesní pověsti, než té které se v posledních letech těšil, potvrdit.

Bohužel se to ale nedaří, nebo ne zcela. Shyamalana je možné pochválit za způsob, jakým ony tři filmy nebo spíš postavy v něm propojuje. Co se ale míjí účinkem, je jeho opětovná snaha o jiný superhrdinský film, který by byl realistický.

Režisér se zde snaží zopakovat to, co mu vyšlo ve Vyvoleném. V něm jsme sledovali zrod superhrdiny Davida Dunna, který byl strukturovaný podle všech komiksových pravidel, což jsme si uvědomili ale až na konci tohoto civilně vyprávěného psychologického thrilleru, tematizujícího lidský smutek.

Absurdní zvraty

U Skleněného tento moment překvapení odpadá, protože jako diváci už víme o výjimečných schopnostech tří hlavních postav. Změnila se i doba, do níž film přichází. Zatímco v roce 2000, když přišel do kin Vyvolený, se rozhodně nedalo ještě mluvit o komiksovém boomu, v současnosti tyto adaptace tvoří hlavní páteř hollywoodské zábavy.

Čekalo se tedy, jak se Shyamalan k tomuto fenoménu postaví. A on zvolil optiku na jedné straně ironickou, kdy se snaží komiksová pravidla podvratně nabourávat a posouvat je směrem k opaku toho, co očekáváme. Příkladem budiž onen komorní závěr. Ironickou optiku pak kombinuje s tou vážnou, když říká, že komiksy jsou otisky reality, v tomto případě reality, posunuté traumatickými zážitky.

V tom navazuje na Vyvoleného, ale současně do vyprávění vnáší zvraty, které realisticky vůbec nepůsobí. Nejde jen o snadnost útěku z psychiatrické léčebny nebo to, že se ukáže, že Pan Skleněný v ní pobývá už devatenáct let a připravuje svůj plán, aniž by Rozpolceného donedávna znal. Jde i o úlohu Dr. Staple a to, proč používá zrovna tyto terapeutické metody a závěrečný twist, jehož strůjcem je Pan Skleněný.

Shyamalan nám chce opět dokázat, že je mistrem zvratů, ale ty jsou předvídatelnější než v minulosti. Z herců na sebe největší pozornost strhává James McAvoy, který zde projde ještě více proměnami identit než v Rozpolceném. Ono přepínání působí hodně na efekt, ale to k této roli patří. Bruce Willis je značně upozaděn a po většinu času se tváří zachmuřeně, Samuel L. Jackson pak rezignovaně, aby nebylo patrné, co kuje, i když to zřejmé je.

A to je problém celého filmu. M. Night Shyamalan tu vykrádá své scenáristické i režijní trademarky, ale tváří se u toho, že přichází s něčím novým, originálním. Přitom se jen snaží zopakovat, co před devatenácti lety zafungovalo u Vyvoleného. Tedy onen realistický přístup k superhrdinským látkám, který jim měl dodat větší psychologickou váhu. Tuto svou snahu ale podtrhuje nelogičnostmi a absurdními zvraty, které vyprávění vrací zpět tam, odkud ve své antitezi superhdinského žánru vyšel. Jeho někdejší rafinovanost se tak proměňuje v konvenčnost, i když si to odmítá přiznat.

Skleněný

 • Žánr: mysteriózní
 • Původní název: Glass
 • www.glassmovie.com/
 • USA, 2019
 • Scénář: M. Night Shyamalan
 • Režie: M. Night Shyamalan
 • Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Jane Park Smith, Charlayne Woodard
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 17. 01. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Trailer, Sci-fi

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Zlevněné DLC balíky na Xboxu a Saints Row IV: Re-elected zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

Ray tracing měl znamenat herní revoluci. Mobily na „konzolovou grafiku“ ale jen tak nedosáhnou

** Top čipsety letos začaly podporovat hardwarový ray tracing ** Mobilní grafika má být realističtější než kdy jindy ** Ale až za pár let, a to jen možná...

Martin Chroust
Ray tracingMobilní čipsetyMobilní hry
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

Je dobré vypít 50 litrů mléka? Zeptali jsme se nového chatbota od OpenAI, který teď hýbe internetem

** OpenAI vypustilo do světa další umělou inteligenci ** Tentokrát je to upovídaný robot ChatGPT ** Podle některých je to ukázka budoucnosti vyhledávačů

Jakub Čížek
OpenAIUmělá inteligence
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Patnáctého listopadu se počet obyvatel Země přehoupl přes osm miliard

Patnáctého listopadu se počet obyvatel Země přehoupl přes osm miliard

** Osm miliard lidí není důvodem k záchvatům hrůzy ** Spíš by nás to mělo postrčit k zodpovědnějšímu přístupu ke světu ** Největším problémům čelí lidstvo v zemích třetího světa a před těmi nelze zavírat oči

Jaroslav Petr
ZeměLidé
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály