„Skutečné 8K“ televizory LG jako první získaly certifikaci CTA pro 8K

30. prosince 2019
TWEET SDÍLET
„Skutečné 8K“ televizory LG jako první získaly certifikaci CTA pro 8K

O 8K rozlišení se už nějako dobu mluví, v obchodech jsou od loňského roku, ostatně dva 8K televizory (Samsung a Sony) jsme již testovali. Letos v říjnu CTA (Consumer Technology Association – asociace spotřebitelských technologií) zveřejnila svoji oficiální definici pro 8K, a přestože Samsung 8K televizory už prodává od roku 2018, konkurenční LG získalo certifikát pro své 8K televizory jako první. 

Klepněte pro větší obrázek

V polovině prosince společnost LG Electronics oznámila, že "její televizory jsou prvními na světě, které splnily a překročily přísné požadavky stanovené  CTA".Oficiální průmyslové označení 8K Ultra HD a jeho logo vyvinula americká skupina CTA.

Obojí vzniklo tradičně kvůli tomu, aby pomohla zákazníkům pomohla lépe identifikovat produkty splňující požadavky právě 8K Ultra HD technologie. Ty jsou mimo jiné:

  • Rozlišení 7680x4320 bodů
  • Přepočet SD, HD, Full HD a 4K signálu na 8K
  • Barvená hloubka 10 bitů
  • Progresivní scan
  • Snímková frekvence 24, 30 a 60 snímků za sekundu, případně 25 Hz a 50 Hz pro regiony s 50 Hz
  • HDR dle ITU-R BT.2100
  • Kontrastní modulace (CM) minimálně 50 %

Zde musíme dodat, že existuje ještě 8K Asociace založená společnostmi Panasonic, Samsung, TCL, Hisense, AUO a dalšími. Ta k výčtu přidává například jas displeje vyšší než 600 nitů. 

Televizory LG označované jako "Real 8K", které budou debutovat na veletrhu CES 2020, jsou prvními, které překonají specifické požadavky CTA. Včetně těch, které se týkají rozlišení, digitálních vstupů, velkého dynamického rozsahu, upscalingu, bitové hloubky a metodiky měření.

A právě údaj o kontrastní modulaci je to, čím se nyní bude LG prezentovat. Pokyny pro měření, které je založené na kontrastním nastavení (contrast modulation = CM), uvádějí, že rozlišení musí dosahovat kontrastní modulace minimálně 50 % spolu s nejméně 33 miliony aktivních pixelů, aby se zařízení kvalifikovalo jako 8K UHD. Jak v praxi vypadá rozdíl, můžete vidět na obrázku. 

Klepněte pro větší obrázek
Hodnoty CM a jejich praktický dopad na zobrazení

Od ledna 2020 budou všechny televizory LG 8K označené logem CTA 8K UHD. Nové modely LG pro rok 2020 staví na vedoucím postavení, jakožto jediném výrobci, který nabízí televizory Real 8K ve dvou kategoriích – OLED (LG SIGNATURE OLED 8K) a LCD (LG 8K NanoCell TV). .

Sony KD-85ZG9: špičkový referenční 8K HDR LCD televizor, který můžete mít doma [test]

Sony KD-85ZG9: špičkový referenční 8K HDR LCD televizor, který můžete mít doma [test]

Dva nové 8K televizory řady ZG9 nově doplnily dva 4K OLED a dva 4K LCD modely řady Master Series. Novinky mají LCD obrazovky s úhlopříčkou 85“ a 98“, 8K rozlišení a slibují maximální kvalitu obrazu. A přesně tu dostanete.

Všechny modely mají dle LG mít hodnoty CM v rozsahu 90 %, a LG uvádí, že "některé jiné modely v tomto odvětví zůstávají na nízkých dvojciferných číslech" LG má samozřejmě na mysli Sony a Samsung. Dle dostupných informací má Sony 70 %, u Samsung však má hodnota dosahovat 12 %. Samsung o tom samozřejmě ví a dá se očekávat, že se na tuto hodnotu více zaměří. Za naši redakci můžeme říct, že zde asi bude záležet na přepočtu na 8K a způsobu zobrazení, které používá Samsnug, jak jsme ukázali v našem videu. Měření CM však nic neříká o celkové kvalitě obrazu, zaměřuje se pouze na kontrast dvou sousedících bodů bílá/černá. Což je ovšem na druhou stranu zcela relevantní požadavek, neboť reálné rozlišení obrazu totiž není pouze výčet jednotlivých fyzických bodů obrazovky.

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Má 8K televizor smysl? Ukážeme vám, jak na 8K šel Samsung [video]

Ještě jsme si plně nezvykli na 4K rozlišení a už tu máme 8K televizory. Samozřejmě 8K vysílání k dipozici v Evropě není, a tak jsme pořádně prozkoumali, jak si poradí 8K QLED Samsung i s 4K, Full HD a SD obrazem.

V každém podobné "poukazování" na specifickou vlastnost některých konkurenčních modelů na trhu mívá pozitivní dopad na celkovou kvalitu produktů, které se k zákazníkovi nakonec dostanou, případně jejich cenu (což často zajímá zákazníky daleko více). Ostatně LG má pro změnu své zkušenosti s 4K RGBW panelem.

Zdroj: Tisková zpráva LG, flatpanelshd.comavforums.comkoreaherald.com

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Televizory, LG, Televize, 8K TV

Určitě si přečtěte

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

217 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

8 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět