„Skutečné 8K“ televizory LG jako první získaly certifikaci CTA pro 8K

„Skutečné 8K“ televizory LG jako první získaly certifikaci CTA pro 8K

O 8K rozlišení se už nějako dobu mluví, v obchodech jsou od loňského roku, ostatně dva 8K televizory (Samsung a Sony) jsme již testovali. Letos v říjnu CTA (Consumer Technology Association – asociace spotřebitelských technologií) zveřejnila svoji oficiální definici pro 8K, a přestože Samsung 8K televizory už prodává od roku 2018, konkurenční LG získalo certifikát pro své 8K televizory jako první. 

20190905_113441.jpg

V polovině prosince společnost LG Electronics oznámila, že "její televizory jsou prvními na světě, které splnily a překročily přísné požadavky stanovené  CTA".Oficiální průmyslové označení 8K Ultra HD a jeho logo vyvinula americká skupina CTA.

Obojí vzniklo tradičně kvůli tomu, aby pomohla zákazníkům pomohla lépe identifikovat produkty splňující požadavky právě 8K Ultra HD technologie. Ty jsou mimo jiné:

  • Rozlišení 7680x4320 bodů
  • Přepočet SD, HD, Full HD a 4K signálu na 8K
  • Barvená hloubka 10 bitů
  • Progresivní scan
  • Snímková frekvence 24, 30 a 60 snímků za sekundu, případně 25 Hz a 50 Hz pro regiony s 50 Hz
  • HDR dle ITU-R BT.2100
  • Kontrastní modulace (CM) minimálně 50 %

Zde musíme dodat, že existuje ještě 8K Asociace založená společnostmi Panasonic, Samsung, TCL, Hisense, AUO a dalšími. Ta k výčtu přidává například jas displeje vyšší než 600 nitů. 

Televizory LG označované jako "Real 8K", které budou debutovat na veletrhu CES 2020, jsou prvními, které překonají specifické požadavky CTA. Včetně těch, které se týkají rozlišení, digitálních vstupů, velkého dynamického rozsahu, upscalingu, bitové hloubky a metodiky měření.

A právě údaj o kontrastní modulaci je to, čím se nyní bude LG prezentovat. Pokyny pro měření, které je založené na kontrastním nastavení (contrast modulation = CM), uvádějí, že rozlišení musí dosahovat kontrastní modulace minimálně 50 % spolu s nejméně 33 miliony aktivních pixelů, aby se zařízení kvalifikovalo jako 8K UHD. Jak v praxi vypadá rozdíl, můžete vidět na obrázku. 

20190908000009_0.jpg
Hodnoty CM a jejich praktický dopad na zobrazení

Od ledna 2020 budou všechny televizory LG 8K označené logem CTA 8K UHD. Nové modely LG pro rok 2020 staví na vedoucím postavení, jakožto jediném výrobci, který nabízí televizory Real 8K ve dvou kategoriích – OLED (LG SIGNATURE OLED 8K) a LCD (LG 8K NanoCell TV). .

Všechny modely mají dle LG mít hodnoty CM v rozsahu 90 %, a LG uvádí, že "některé jiné modely v tomto odvětví zůstávají na nízkých dvojciferných číslech" LG má samozřejmě na mysli Sony a Samsung. Dle dostupných informací má Sony 70 %, u Samsung však má hodnota dosahovat 12 %. Samsung o tom samozřejmě ví a dá se očekávat, že se na tuto hodnotu více zaměří. Za naši redakci můžeme říct, že zde asi bude záležet na přepočtu na 8K a způsobu zobrazení, které používá Samsnug, jak jsme ukázali v našem videu. Měření CM však nic neříká o celkové kvalitě obrazu, zaměřuje se pouze na kontrast dvou sousedících bodů bílá/černá. Což je ovšem na druhou stranu zcela relevantní požadavek, neboť reálné rozlišení obrazu totiž není pouze výčet jednotlivých fyzických bodů obrazovky.

V každém podobné "poukazování" na specifickou vlastnost některých konkurenčních modelů na trhu mívá pozitivní dopad na celkovou kvalitu produktů, které se k zákazníkovi nakonec dostanou, případně jejich cenu (což často zajímá zákazníky daleko více). Ostatně LG má pro změnu své zkušenosti s 4K RGBW panelem.

Zdroj: Tisková zpráva LG, flatpanelshd.comavforums.comkoreaherald.com

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud