8
Fotogalerie

Sleek Audio SA-1: dřevěné špunty ze skládačky (test)

Zajímavé dřevěné špunty z Ameriky nabídnou výměnné kabely, výměnné zvukové filtry a umožňují využít i bezdrátový modul. Jaká jsou tato unikátní sluchátka?

Možnost poslouchat hudbu soukromě v exteriéru je jistě příjemná, ale jen do té chvíle, než se technice nestane nějaká nehoda. V případě sluchátek stačí vážně málo - někde zavadit za kabel a můžeme hned kupovat nové.

Ohroženo bývá zejména okolí konektoru Jack 3,5, které je často namáhané "odchází" nejrychleji. Z hlediska výrobců by bylo řešení jednoduché - nabízet výměnné kabely. To však není samozřejmostí ani u dražších špuntů, u těch levných už vůbec ne.

DSC_5047.JPG

Výjimkou jsou právě testované "SA One" od Sleek Audio, což jsou nejlevnější špunty s výměnnými kabely. Alespoň tedy v Severní Americe - jejich prodejní cena je v domovské zemi 75 dolarů (1 500 Kč). Našince jistě nepotěší, že evropský distributor nasadil cenu téměř 100 eur a jeden český obchod je zařadil do nabídky s cenou 2 400 Kč. Pravda, i při této ceně patří k nejlevnějším špuntů s výměnným kabelem, spolu s modelem Shure 215. Náhradní kabel stojí kolem 600 Kč. Uvidíme tedy, zda se vyplatí i za takovou cenu.

 DSC_5046.JPG

V případě SA-1 mají výměnné kabely ještě jednu potenciální výhodu - možnost dokoupit bezdrátovou jednotku (cena asi 3 000 KČ, včetně SA1 5 000 KČ), která používá standardní technologii KLEER - oproti technologiím jako např.. Bluetooth je výhodou bezztrátový přenos audiosignálu. V případě vybití baterie pak stačí pouze nasadit kabel. Tyto možnosti nabízejí všechny modely Sleek, od nejlevnějších SA-1 po modely na zakázku. Bezdrátový modul nebyl pro test k dispozici, takže jej hodnotit nebudeme

Další zajímavou vlastností SA-1 jsou výměnné výstupní filtry. Na výběr jsou dva páry, stříbrné "výškové" a černé "basové".

Dřevěná klasika

SA1 jsou malé, válcové a úzké špunty. Za použité materiály si výrobce zaslouží pochvalu - většina těla je vyrobena z palisandrového dřeva, okraje jsou kovové. Výstup o průměru 4 mm je chráněn kvalitní kovovou mřížku, ta je umístěna na šroubovacím filtru. Ze spodní strany sluchátek vychází krátký "samičkový" pozlacený konektor, který slouží samozřejmě k připojení kabelu nebo bezdrátové jednotky. Zpracování samotných sluchátek je výborné a použité materiály jim dodávají punc kvalitního hudebního nástroje.

DSC_5029.JPG

Výměnný kabel, který je hlavním lákadlem SA1, vyvolá ve srovnání s tělem sluchátek spíše zklamání - je to vlastně jen obyčejný tenký gumový kabel, jaký najdeme i u velmi levných sluchátek. Ale svůj účel splní a možnost vyměnit ho je samozřejmě plus. Pozlacené konektory jsou ve formě krátkých 1,5 mm jacků s centrálním pinem, ten používají i japonští výrobci.

DSC_5032.JPG

V případě nouze by se měl dát vyrobit z běžně dostupných součástek. Konektory drží pevně a neměla by hrozit ztráta sluchátka při náhodném zatažení. Označení kanálu je pouze na kabelu (protože samotná sluchátka jsou totožná a tedy zaměnitelná) a je velmi špatně čitelné.

V balení se sluchátky dostaneme i pár výměnných filtrů, kvalitní tvrdé pouzdro na zip a šest párů průhledných silikonových nástavců. Dvojité jsou ve třech velikostech (největší jsou přímo gigantické), jednoduché ve dvou velikostech - dva páry střední a jeden pár velké.

DSC_5060.JPG

Špunty jsou malé, úzké a velmi lehké, což zaručuje dobrou ergonomii - nebudou tlačit ani tehdy, když máte malé a citlivé uši. Hloubku zasazení si může zvolit každý podle sebe. Kabel se dá nosit klasicky směrem dolů nebo za ušima. Konektor působí masivní, ale při nošení nepřekáží. Kabel není dobře odrušen vůči mikrofonovému efektu, pro úplně potlačení je vhodné nošení za krkem nebo za ušima. Izolace od okolního hluku je s krátkými nástavci dostatečná, delší nástavce propustí už značnou část ruchů.

Hlavně výšky

Dřevěné špunty mají oproti plastovým či kovovým obvykle přirozenější a "lidštější" projev. To bezvýhradně platí i o SA1. Nejlépe reprodukují dřevěné hudební nástroje, které hrají čistě a nezkresleně. Příjemný pocit trvá ale jen, dokud tyto nástroje hrají samostatně. Když začne hudba nabírat komplexnost, sluchátka ztratí půdu pod nohama, s ní i svou přirozenost a detailnost. Separace nástrojů je slabá a stahuje s sebou i ostatní pozitiva.

DSC_5051.JPG

Frekvenční charakteristika SA1 je jinak celkem povedená - zvuku jednoznačně dominují výšky, které jsou jiskřivé, ale přitom jemné a jdou velmi vysoko. Směrem k basům dochází k postupnému potlačení, ale ani spodní pásmo není zanedbáváno a ozývá se dostatečně. Podání prostoru je příjemné - nepříliš přesné či konkrétní, ale vzdušné. Rychlost je na dobré úrovni, tedy za předpokladu že hraje dost jednoduchá skladba. Jinak sluchátka přestávají rychle stíhat.

DSC_5053.JPG

Černé filtry oproti stříbrným pouze trochu otupí výšky, čímž zvuk ztratí trochu ze své průzračnosti. Tento efekt je minimální a prakticky zanedbatelný, mnohem větší vliv mají použité nástavce a způsob nošení.

Sluchátka vyniknou hlavně při použití trojzávojových nástavců (bohužel nejsou v balení) nebo při mělkém usazeni – tehdy mají své pozitivní vlastnosti, popsané výše. S krátkými nástavci nebo při hlubokém nasazení se ztrácí průzračnost i prostor a nastupuje utopený a bezcharakterní zvuk, typický pro levné špunty.

DSC_4970.JPG

Verdikt

Za polovinu by SA1 byly velmi dobré. Nejsou to špatná sluchátka - s trochou snahy se z nich dá získat příjemný zvukový projev, ale v podstatě vhodný pouze pro jednoduché akustické skladby a posluchače preferující výrazné výšky.

Zpracování i ergonomie jsou na výborné úrovni, ale nebýt výměnných kabelů, sluchátka by celkově, hlavně zvukem, zapadaly do nižší cenové kategorie. S původní americkou cenou by byly tyto „upravitelné“ špunty zajímavé, v evropském prostředí jsou však příliš drahé.

Hodnocení je vztaženo k ceně 2 400 Kč

Sleek Audio SA1

Cena: cca 2 400 KČ

  • Konstrukce: Intraaurální, uzavřená
  • Měnič: dynamický, jedno pásmo
  • Impedance: 25 Ohmů
  • Citlivost: 110 dB
  • Kabel: 125 cm, symetrický, výměnný
  • Konektor: 3,5 mm rovný
AVmania hodnotí
konstrukce 8
komfort 9
izolace 6
zvuk 5

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud