Smrt do roku 2020: satirické ohlédnutí za rokem, který si fakt nechcete zopakovat [recenze filmu]

30. ledna 2021
TWEET SDÍLET
Smrt do roku 2020: satirické ohlédnutí za rokem, který si fakt nechcete zopakovat [recenze filmu]
Požáry v Austrálii, koronavirová pandemie a prezidentské volby v USA. Loni jsme prožili rok, který si léčbu smíchem na Netflixu zaslouží.

Plusy

 • Vtipná rekapitulace uplynulého roku v sedmdesátiminutové stopáži.

Minusy

 • Vtipy a narážky se až příliš nabízí a chybí jim punc něčeho neotřelého.
6/10
Hodnocení

Loňský rok by za dobrý asi neoznačil ani ten největší optimista. Koronavirová pandemie do něho zasáhla způsobem, který zamíchal celosvětovým děním. A právě za ním se rozhodli ohlédnout Charlie Brooker a Annabel Jones, tvůrci, kteří stojí za dystopickou sérii Černé zrcadlo. Její jednotlivé díly v blízké budoucnosti nebo alternativní současnosti domýšlí neblahé důsledky technologických a jiných trendů současnosti a vykreslují je v temném či satirickém tónu.

Fiktivní glosátoři událostí

Rok 2020 jakoby svým charakterem do těchto katastrofických scénářů zapadal. Charlie Brooker, spolu s dalšími sedmnácti scenáristy, na něj nahlíží ve filmu Smrt do roku 2020 ale trochu jinou perspektivou než v Černém zrcadle. Namísto domýšlení nebo předvídání černých scénářů událostí jej tvůrci rekapitulují. A to v satirickém duchu, kdy chtějí skrze smích nabídnout divákům pocit katarzního vyrovnání se s ním.

Na rozdíl od dalšího loňského televizního speciálu Antiviral Wipe zde Charlie Brooker nevystupuje přímo jako komentátor události, ale skrytě jako režisér, který klade fiktivním osobnostem otázky, za pomocí nichž reflektují a hodnotí rok 2020.

Tyto osobnosti se skládají jak z odborníků, tak laiků a hrají je herci. Hugh Grant tu představuje historika, který svět vnímá s intelektuální povýšeností. Samuel L. Jackson ironického novináře z deníku, jehož název odkazuje na The New York Times. Kumail Nanjiani technologického magnáta, Lisa Kudrow pak někoho, kdo je zodpovědný za mediální prezentaci Bílého domu.

Desítka postav, mezi nimiž je i youtuber nebo vědec, je přitom rozdělená tak, že část z nich reprezentuje konzervativní názory a jiné zas liberální nebo hodnotově neutrální. Nepřekvapí asi, že směšněji vyznívají „trumpovské“ figury jako je právě tisková mluvčí Bílého domu, jež je schopná popřít i to, že tráva je zelená nebo to, co řekla před chvíli. Neustále se ohání alternativními fakty a není těžké odhadnout, že její předobraz spočívá v Trumpově poradkyni Kellyanne Conwayové.

Zástupci lidu, na něž se tak rádi všichni populisté odvolávají, se tu stávají Cristin Milioti jako rasistická fotbalová máma z předměstí, která věří všemu tomu, co najde na sociálních sítích, včetně nejneuvěřitelnějších konspiračních teorií a průměrná občanka v podání Diane Morgan, která prezidentské volby v USA vnímá jako druh televizní soutěže.

Klepněte pro větší obrázek

Názory druhého, liberálního tábora, ventiluje behaviorální psycholožka v podání Leslie Jones a především reportér Samuela L. Jacksona, který se z pozice Afroameričana pozastavuje jak nad příliš „bílým“ složením oceněných na Oscarech, tak mnohem angažovaněji nad smrtí George Floyda a vzedmutým hnutím Black Lives Matter.

Humor, jdoucí divákovi po srsti

Kadence vtipů je vysoká, pobaví vás, ale budete mít celou dobu pocit, že už jste je někde slyšeli, četli nebo viděli, ať už z úst komentátorů nebo satiriků. Průvodní komentář k událostem, zobrazeným ve filmu, čte Laurence Fishburne a má satiricky uštěpačný ráz.

Spolu s děním v USA sledujeme i to ve Velké Británii, nejen optikou toho, co se děje v královské rodině, kolem brexitu, ale především tou, jak se ostrovní země vyrovnávala s koronavirovou pandemií. Boj s ní se stává zastřešujícím tématem, které se vine nad všemi událostmi uplynulého roku. Nebo přesněji do nich zasahuje a ovlivňuje je skrze debaty vědců, nálad veřejnosti a přístupu politiků k jejímu zvládnutí.

Postavy fiktivních glosátorů jsou karikované, včetně královny Alžběty II. (Tracey Ullman), která jako jediná z nich zastupuje reálnou osobnost. Právě na způsobu toho, jak je představena, lze dobře demonstrovat, s jakým druhem humoru tvůrci operují. Královna s nelibostí vnímá, že se princ Harry a jeho žena Meghan vzdali svých rolí v královské rodině a sleduje jejich budoucí působení skrze instagramový účet Meghan.

Žánr falešného dokumentu, neboli mockumentu, tvůrcům slouží k satirickému ohlédnutí za rokem, který si léčbu smíchem zaslouží. Ta léčba mohla být odvážnější a ne tolik jdoucí divákovi po srsti, ale i v této podobě přináší žádanou úlevu.

Smrt do roku 2020

 • Žánr: satira
 • Původní název: Death to 2020
 • www.netflix.com/cz/title/81332175
 • USA, 2020
 • Scénář: Charlie Brooker
 • Režie: Al Campbell, Alice Mathias
 • Hrají: Hugh Grant, Cristin Milioti, Samuel L. Jackson, Lisa Kudrow, Kumail Nanjiani, Joe Keery, Leslie Jones, Tracey Ullman, Diane Morgan, Samson Kayo
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 27. 12. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

Google ukázal netradiční brýle pro rozšířenou realitu. Jejich hlavní náplní práce budou překlady cizí řeči

** Google to po letech opět zkusí s chytrými brýlemi ** Tentokrát na to jde ale jinak ** Budou mít totiž jedinou funkci - překlad cizí řeči

Martin Miksa
Chytré brýleBrýle
Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

** Aféra okolo omezování výkonu telefonů má dozvuky ** Samsung chce pro budoucí „eska“ vyvinout vlastní čipset ** Chce jít podobným směrem jako Apple u čipsetů řady A

Martin Chroust
GalaxyMobilní procesory
Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

Slovenský vývojář stojící za Simple Mobile Tools chystá vlastní telefon. Bude to levný Android bez Googlu

** Znáte jednoduché aplikace Simple Mobile Tools pro Android? ** Pocházejí od slovenského vývojáře Tibora Kaputy ** Ten se vrhl i do příprav na svůj vlastní smartphone bez Googlu

Martin Chroust
SmartphonyBezpečnost
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple vzdává hold konkurenci. Ukazuje, které aplikace jsou populárnější než ty jeho

Apple vzdává hold konkurenci. Ukazuje, které aplikace jsou populárnější než ty jeho

Martin Miksa
Obchod s aplikacemiMobilní aplikaceSociální sítě