Smrt on-line: recenze filmu

2. června 2008
TWEET SDÍLET
Smrt on-line se snaží o výpověď o dnešní době, kdy se internet kromě cenného zdroje informací stává také anonymním rájem.

Nový thriller osvědčeného žánrového režiséra Gregoryho Hoblita (Prvotní strach, Okamžik zlomu), který kdysi stál u zrodu jednoho ze seriálových fenoménů Policie-New York, nás přesvědčuje, že lidstvo je zvědavé a nepoučitelné a vražednému maniakovi se s touto temnou osobnostní výbavou výborně pracuje. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klikněte si pro smrt!

Zápletka je velmi jednoduchá a znalci Saw-série nebo kánonu ponurých thrillerů Sedm, budou brzy v obraze. Záludný sériový vrah vytvoří internetovou stránku, na níž nabízí, za pomoci důmyslně prokomponovaného (a neustále se měnícího) vražedného mechanismu, aktuální záznam mučení svých obětí.

Tento film na DVD/Blu-ray si můžete zakoupit na www.Filmopolis.cz

Jejich utrpení se zesiluje a smrt se urychluje tím intenzivněji, čím víc uživatelů se na stránku přihlásí. Z návštěvníků stránky tak maniak s perverzní rozkoší činí nejen diváky, ale i spolupachatele vraždy. Speciální agentka z poměrně nové sekce pro odhalování a potírání internetového zločinu Jennifer Marshová (Diane Laneová) se o novém webu dozví a chce zabránit jeho šíření i bolestné agónii obětí. To se jí nedaří, neboť vrah je počítačové eso a jí i celé FBI se jen vysmívá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Schéma laciných hororů s kladením stále vynalézavějších pastí se tu potkává v thrillerovém žánru s psychologicky rozehranou partií mezi psychopatem a jeho pronásledovatelem na kočku a myš. Největší problém snímku bohužel tkví v předvídatelném scénáři, který navíc v závěru pohřbí doslovný závěr. Šílenec sice neustále obměňuje techniky mučení a prokazuje, že je zvrácený hračička, ale jeho pohnutky jsou nepřesvědčivé. Scenáristé tím jen prokazují, že veškerou svou nápaditost investovali do inscenace mordů a už jim jí tolik nezbylo na rozehrání originálního vyšetřovacího dramatu. 

Postavy se chovají racionálně jen do doby, než jim to trojlístek začínajících scenáristů dovolí a na frak dostává i kriminální žánr, když je až příliš brzy prozrazena identita vraha. Jediné, na co pak čekáme, je ozřejmění motivovanosti činů a to, zda mezi oběťmi existuje nějaká spojitost? Pointa ve smyslu dětského traumatu je ale přesně z rodu těch, nad nimiž se jen jízlivě ušklíbnete a budete si myslet něco o inteligenci tvůrců.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samostatnou kapitolou zůstává uvěřitelnost webového prostředí, kam je příběh zasazen. I když se na realizaci podílel odborný poradce z oblasti IT, pro programátory, správce sítí nebo zkušené hackery bude film spíš nechtěnou zábavou. Nedočkáme se sice zhůvěřilostí typu „nahrávám virus, ale možnost sledovat streamované video se záznamem mučení najednou hned několika miliony uživatelů internetu napovídá, jak moc se zde v této oblasti přehání. 

Je voyaer spolupachatel?

Smrt on-line se snaží rutinní děj povýšit o výpověď o dnešní době, kdy se internet kromě cenného zdroje informací stává i anonymním rájem, či spíše stokou pro všelijaké úchylné a patologické existence, které neváhají vystavit na síti záznamy nejodpornějších lidských projevů, šikanou školáků a mučením zvířat počínaje a veřejnými popravami válečných zajatců konče. Varovné poselství ale nedosáhne na víc než vztyčený mravokárný prst, který operuje s otázkou odpovědnosti za smrt obětí. Opravdu je za jejich skon odpovědný jen osnovatel zla, nebo i anonymní masa přihlížejících, vynucujících si svou pozorností stále originálnější smrtící reality-show?

Téma odpovědnosti, kterou si návštěvníci stránek nechtějí připustit, mohlo z filmu udělat mnohem zajímavější záležitost, přesahující ke společenské kritice, čehož ale scenáristé trestuhodně nevyužili a nahozené dilema jim slouží jen jako podkres k rozehrání časového souboje mezi agentkou a vrahem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Navíc ze scének mučení je až příliš patrná snaha oživit celkem standardní krimi a pokrytecky nalákat diváky přesně na to, co tvůrci kritizují. Detailní záběry snuff nechutností, jež nás mají pohoršit, jsou do vyprávění zakomponovány přesně tak, že hrají na nejprimitivnější divácké pudy a posilují touhu vidět ještě víc a v rafinovanějším provedení. Hranice toho, co se ukáže v běžných mainstreamových filmech, se tímto posunuje směrem k anatomickým záběrům z Hostelů nebo Saw a explicitní brutalita dostává zbytečně zelenou.

Civilní televizní vypravěčství

Vypravěčský um Gregoryho Hoblita je, podobně jako v předchozím Okamžiku zlomu, stejně precizní jako chladně mechanický. Neosobní a spíše nenápaditá režie bez vizuálních ozdob nahrává civilnímu pojetí a médiu, ve kterém Hoblit před lety začínal. Poklidný, co do akce střídmý film, funkčně pracuje s atmosférou, kde déšť vytváří pošmournou náladu a noční průtrž mračen symbolicky zafunguje jako předzvěst závěrečného zúčtování dobra se zlem. V první polovině je dobře budováno napětí, v té druhé se ve snaze přitlačit na pilu na příběh zbytečně nabalují žánrová klišé, díky nimž vyšetřovatelka virtuální kriminality v zlomových okamžicích vrší jednu chybu za druhou, aby tak více než zkušenou policistku připomněla ječící teenagerky z Vřískotů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Diane Laneová v hlavní úloze je dokonalá profesionálka, jež dělí čas mezi práci a rodinu. Herečka neoslňuje sex- appealem, ale prožívá decentní romanci (bez postelových eskapád) s kolegou z práce a hraje úměrně svému věku vdovu a starostlivou matku základní školou povinné dcerky, pro niž chystá narozeninovou oslavu (jakoby nevěděla, že právě tyto příležitosti jsou skvělou vábničkou pro maniaky, hrající s policisty své kruté hry).

Ze zbytku osazenstva zaujme snad jen syn slavného herce Colin Hanks, který hraje agentčina parťáka se slabostí pro web seznamky. Ostatní postavy jsou jen hrubě načrtnuty, takže si k nim nevytvoříte vztah, ať už se s nimi děje cokoliv. Onlineový zabiják Joseph Cross modeluje svou postavu hlavně vnějškově skrze vyšinuté oči a ohrnutý ret a chybí mu jakékoliv charisma elegantních monster typu Hannibala Lectera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Největší problém filmu Smrt on-line tkví v tom, že je takřka zaměnitelný se stovkami podobných thrillerů. Do kina se na něj obtěžovat nemusíte, počkejte si na pohodlí domova a sobotní desátou hodinu večerní na Nově. 

P.S. Schválně, kolik z vás po skončení projekce kliklo na www.killwithme.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Smrt on-line
  • Žánr: krimi thriller
  • www.sonypictures.com/movies/untraceable
  • Původní název: Untraceable
  • USA 2008
  • Scénář: Robert Fyvolent, Mark Brinker, Allison Burnett
  • Režie: Gregory Hoblit
  • Hrají: Diane Laneová, Billy Burke, Colin Hanks, Joseph Cross, Perla Haney-Jardinová
  • Distribuce: Palace Pictures
  • Distribuční premiéra v ČR: 29. 5. 2008
AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix