Smrtonosná past 4.0: recenze DVD

6. listopadu 2007
TWEET SDÍLET
John McClane se vrací počtvrté. Dokáže analogový polda ze staré školy pořádně zatopit i digitálním kyberteroristům?

Amerika má za sebou zraňující zkušenost 11. září a newyorský policista John McClane rozvod a několik sezení mezi Anonymními alkoholiky. Na jeho zpocený a zkrvavený nátělník padá prach konce osmdesátých let, úprava vlasového porostu doznala značného zjednodušení a on se ocitá v digitální éře jedniček a nul, která přináší nový typ zločinu. Po střetech s teroristy v uzavřeném mrakodrapu, na letišti či v newyorských ulicích se takřka dvacet let od první Smrtonosné pasti a dvanáct let od té poslední znovu utkává s protivníky, tentokrát mnohem nebezpečnějšími a rafinovanějšími.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zápletka je velmi jednoduchá a opakuje schéma předchozích částí filmové série. McClane se ze zločinci zaplete náhodně a pro něj tak příznačně, opět se ocitá ve špatnou dobu na špatném místě. Při převozu mladého hackera do vazby se dostane na stopu kyberteroristů, kteří se rozhodli vyvolat chaos postupným ochromením infrastruktury Spojených Států a s bezmocnou a nepřipravenou armádou a policií si hrají jako kočka s myší. Když je padouchy unesena i jeho dcera Lucy, případ pro něho získává osobní rozměr a chrabrý polda ze staré školy McClane se znovu pouští do akce na záchranu člena vlastní rodiny a potažmo i celé společnosti. Musí, protože nikdo jiný to za něj neudělá.

Pomrkává po opusech Michaela Baye

Od režiséra Lena Wisemana se po dvojici béčkových akčních hororů Underworld nečekalo mnoho. Proto je příjemným překvapením, jak dobře se mu podařilo formálně i duchem navázat na předchozí mcclaneovské filmy a zkombinovat staromódně poctivou kaskadérskou práci s počítačovými triky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Moderní režijní háv, vytvořený za pomoci větší hustoty střihů a užití (trochu jednotvárně působících) barevných filtrů, tvoří podhoubí k strhujícímu technothrilleru. V něm se v ulicích, tunelech, na dálnicích i uprostřed běžného provozu odehrávají osobní souboje, přestřelky, honičky a explozivně detonační střety dopravních prostředků. Akce je dobře a svižně natočená, i když svou přemrštěnou nadsazeností trochu pomrkává jak po populárních bondovkách, tak po žánrově spřízněných megalomanských opusech Michaela Baye. Právě na jeho dynamických filmech se kameraman poučil ve způsobu snímání nad městem kroužících vrtulníků.

Humorné odlehčení nepřetržitého sledu akčních scén pak přináší vizuálně méně okázalý, ale zábavný nápad se vzkazem teroristů, který je sestříhanou montáží vstoupení několika amerických prezidentů. Nezklamou ani tradiční, sardonicky suché McClaneovy hlášky a sebeironické odkazy či přímo citace k předchozím dílům série.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí

Jednoznačným tahounem snímku, který mu zároveň dodává potřebný nadhled, se ukazuje být právě Bruce Willis. John McClane v jeho podání je starší a cyničtější a unaveným krokem se sune vstříc světu, kam víceméně nepatří a kterému moc nerozumí. Pořád ale zůstává oním nedobrovolným hrdinou, který nesnáší všechny ničemy, kteří se snaží dělat oběti z lidí, kteří se nemohou bránit a za svým cílem si jde stejně urputně jako v předchozích dobrodružstvích. Ve střetu s moderními metodami technologicky vybavených zločinců zůstává svůj a při vyřizování účtů i nadále spoléhá hlavně na kombinaci mozku a efektní ruční práce.

Osamělý hrdina z jedničky a dvojky získává, podobně jako ve trojce, parťáka v podobě hackera Matta (Justin Long), čímž dochází nejen k mezigeneračnímu jiskření, ale i osvěžující inovaci žánru buddy movie v interakci stárnoucího „analogového“ poldy s hi-tech mládím.

Postava hlavní záporáka Gabriela, sofistikovaného manipulátora s brilantním mozkem, budiž poučením pro státní administrativu, že počítačové odborníky se sklonem k pomstychtivosti, se nevyplácí připravit o práci. Timothy Olyphant mu nasazuje ledově klidnou masku uhlazeného šarmantního gentlemana, za kterou probleskují paprsky zloby a zneuznání. Jeho pomocnici Mai, která McClaneovi v osobních soubojích (v nichž snad nejlépe vynikne kontrast mezi západním a východním způsobem boje) pořádně zatopí, si zahrála Maggie Q, jež oslňuje především svým sex-appealem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pověstnou třešničkou na dortu a terčem vtipných narážek na kulturu, v praktickém životě těžko použitelných, geeků je pak obsazení režiséra Kevina Smithe do menší roličky počítačového génia Warlocka. Len Wiseman natočil oddechový blockbuster, plný přímočaré a strhující akce i ironické nadsázky. Nepřeskočil kvalitativní laťku prvních dvou Pastí, ale v postavě McClanea se mu podařilo důstojně vzkřísit a věrohodně uvést do 21. století jednu z nejmilovanějších ikon pop-kultury.

DVD

DVD ve verzi pro půjčovny je pouze jednodiskové. Menu disku podbarvuje dramatický hudební motiv skladatele filmové muziky Marca Beltramiho a je v originále. Bonusová výbava není nijak oslňující a nezastírá především svůj zábavný charakter.

Během dvaceti minut se v česky otitulkovaných bonusech seznámíme se čtyřmi prodlouženými scénami z filmu, vynechanými a nepovedenými záběry, ze kterých je patrné především to, jak dobře se dvojice nesourodých hereckých parťáků v postavách bojovníků s teroristy při natáčení bavila. Vše doplňuje hudební videoklip obskurní rockové kapely Guyz Nite, vztahující se k filmu a minidokumentík o této kapele. Komentář herecké hvězdy Bruce Willise, režiséra snímku Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu zůstal bez české podpory.

Dabing filmu i české titulky k němu jsou, zřejmě kvůli zaměření na cílovou skupinu mladých diváků, příliš obroušené a pověstné peprné McClaneovy hlášky si tak lépe vychutnáte v originálu. Pokřik „Yippeee Ki Yay Motherfucker“ přece jenom zní jinak než „Jdi k šípku, parchante“.

Smrtonosná past 4.0

 • Žánr: akční thriller
 • www.livefreeordiehard.com
 • Původní název: Live free or die hard
 • USA 2007
 • Režie: Len Wiseman
 • Hrají: Bruce Willis, Justin Long, Timothy Olyphant, Maggie Q, Mary Elizabeth Winsteadová

Klepněte pro větší obrázek

Parametry DVD

 • Čas: 123 minut
 • Obraz: 16:9
 • Zvuk: Česky DD 5.1, Anglicky DD 5.1, Anglicky DD 2.0
 • Titulky: české, anglické, chorvatské, rumunské, srbské, slovinské, turecké, bulharské
 • Bonusy: čtyři vynechané a prodloužené scény, nepovedené záběry, dva videoklipy, komentář Bruce Willise, režiséra Lena Wisemana a střihače Nicolase De Totha k filmu
 • Distributor: Bontonfilm
 • Cena: 499 Kč

AVmania.cz hodnotí
filmKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
bonusyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
DVDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Srovnali jsme pět online překladačů. DeepL suverénně vede, ale překvapil i český Lindat

Srovnali jsme pět online překladačů. DeepL suverénně vede, ale překvapil i český Lindat

** DeepL, Lindat, Google, Microsoft a Facebook v testu překladačů ** Porovnali jsme je na 24 textech ve 14 jazycích ** Prvenství obhájil DeepL, český Lindat rozcupoval giganty

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Na Mezinárodní vesmírné stanici bude pracovat chirurgický robot. Je překvapivě malý

Na Mezinárodní vesmírné stanici bude pracovat chirurgický robot. Je překvapivě malý

Jiří Černý
ChirurgieMezinárodní vesmírná staniceRoboti
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Dva měsíce je moc. Samsung zrychlí updaty, všechny aktuální modely dostanou Android 13 ještě letos

Dva měsíce je moc. Samsung zrychlí updaty, všechny aktuální modely dostanou Android 13 ještě letos

** Samsung už teď v rychlosti updatů na Android 13 vede ** Do konce roku mají být aktualizovány všechny telefony ** A příští rok chce mít Samsung „hotovo“ ještě rychleji

Martin Chroust
Android 13GalaxyAktualizace softwaru