Solo: Star Wars Story – recenze filmu

26. května 2018
TWEET SDÍLET
Space westernová výprava do minulosti mladého Hana Sola vyplňuje „bílá místa“ známého universa. Režisér Ron Howard přitom pašerácké historce dává svižné, oldschoolové pojetí.

Na konci loňského roku jsme se v tradičním předvánočním čase dočkali osmého dílu ságy Star Wars. Ten devátý, uzavírající třetí trilogii, přijde do kin na konci příštího roku, takže letošek je vyhrazen druhému bočnímu projektu v rámci Star Wars Anthology. V ní bychom se měli setkávat se samostatnými dobrodružstvími ze světa Star Wars, která budou pojednávat o událostech a postavách mimo ústřední dějovou linii.

Prvním spin-offem, navázaným na hlavní sérii, se stal před dvěma lety Rogue One: Star Wars Story. V něm si studio Disney, jež koupilo Lucasfilm, dovolilo víc zariskovat a na místo vesmírné pohádky pro děti přišlo s mnohem syrovějším válečným velkofilmem pro odrostlejší publikum. Nešlo ale o odchylku zas tak radikální, že by to třeba posouvalo hranicí přístupnosti.

Zaplňování „bílých míst“ v dějinách již známého universa

Film Rogue One časově vyplnil mezeru mezi třetí a čtvrtou epizodou hlavní ságy a kvůli událostem, bezprostředně předcházejícím Nové naději, byl označován za její prequel. Solo: Star Wars Story opět rozšiřuje Star Wars universum a to o dobrodružství Hana Sola z doby, kdy mu bylo přibližně 25 let. Děj se odhadem odehrává 10 let po epizodě III a deset let před epizodou IV., tedy v období časově vzdálenějším než první spin-off.

Těch doprovodných projektů, zaměřených na nějaký neprozkoumaný aspekt universa, bude v rámci Star Wars Anthology postupně přibývat a po skončení hlavní ságy pravděpodobně jejím devátým dílem právě ony převezmou hlavní slovo v tomto světě. Vesmírné universum se díky tomuto systému odvozených příběhů stane prakticky nekonečným, protože pole mezi jednotlivými díly hlavní ságy nebo před nimi je velmi variabilní.

Otázkou ale zůstává, jak toto zaplňování „bílých míst“ ságy bude diváky do budoucna bavit nebo zajímat, protože už u druhého spin-offu s Hanem je patrné, že film si neklade větší ambice než být jen výplní skulinek v dějinách již známého universa. Všichni víme, o které události ve vyprávění asi půjde a ono tak připomíná odškrtávání povinných položek v seznamu toho, co je třeba blíže rozvést.

Zmínky v minulosti podkladem pro Hanův origin

Han Solo (Alden Ehrenreich) musí potkat věrného chlupatého druha a kopilota Chewbaccu (Joonas Suotamo), jehož řeči rozumí jen on, vyhrát nad Landem Calrissianem (Donald Glover) loď Millennium Falcon nebo absolvovat legendární Kesselský závod.

Scenáristická dvojice otce a syna Kasdanových při představení mládí Hana Sola postupuje způsobem, kdy kolem zmínek o jeho minulosti v předchozích dílech hlavní ságy vystavuje samostatný příběh, jež nám umožní pochopit jeho přerod v toho cynického pašeráka a vtipného glosátora vesmírných událostí, jehož známe z podání Harrisona Forda.

Dozvíme se tak nejen, jak přišel ke svému druhému jménu Solo, pistoli či kostkám pro štěstí, umístěným v kokpitu, ale především ke své pašerácké dráze. Kdo ho na ní formoval a provázel a jak tyto události souvisí se širším rámcem vyprávění hlavní ságy. Divák se seznámí s novými postavami i vesmírnými zákoutími, ale starého hrdinu v příliš novém světle neuvidí. Spíš se pohled na něj skrze vztahy a interakci s ostatními postavami prohloubí.

Pašerácká historka

To je příklad Qi'ry (Emilia Clarke), jeho osudové lásky a rozpolcené femme fatale, která jej ukáže v lepším světle, než v jakém se sám prezentuje. Dalším je Tobias Beckett (Woody Harrelson). Mentorská figura, od níž se hodně naučí v pašeráckém řemesle, ale která mu zároveň správně říká, ať nikomu moc nevěří.

Vztah s Qi'rou je osudově romantický, je v něm láska i zrada, vztah s Chewbaccou neboli Žvejkalem v sobě zas nese rysy humorné bromance. Žánrově se ale Hanova sólovka nejvíc blíží vesmírnému westernu, zkříženému s heist movie. Z westernu si bere jeho přirozená prostředí jako pouště nebo hory, z heist movie lupičskou historku o tom, jak hrdinové musí pro někoho získat kořist a tu pak dopravit na dané místo určení. A to vše ve vesmírném prostředí, kde vlaky nejsou žádné westernové dostavníky, ale mají ráz futuristických vznášedel.

Tímto pojetím se film liší od mnohem vážnějšího Rogue One i hlavní vesmírné ságy. Zde jde o svižné a lehké dobrodružství, pašeráckou historku, v níž hrdinové nepřemýšlí, na kterou stranu Síly se postavit, ale v mnohem účelovějších, nebo chcete-li přízemnějších kategoriích.

V Hanově originu se nehraje o osud vesmíru, ale o úspěch jedné zakázky v zapomenutém koutu galaxie, která by vesmírnému pašerákovi Solovi mohla dopomoci k tomu, aby se vrátil pro svou milou. Impérium je tu přítomné pouze jako utiskovatelská síla v pozadí, ale na místo jeho boje s povstalci tu probíhá střet zločineckých syndikátů, které se mezi sebou navzájem podrážejí.

Výměna režiséra

Atmosférou film hodně připomíná osmdesátková dobrodružství, k nimž se řadí i původní trilogie. Nebo přesněji dva filmy z ní, ten první spadá do konce sedmdesátých let. CGI efekty se proto k dobru věci spíše šetří, na výpravě, kostýmech, maskách, rekvizitách a úchvatných scenériích ale určitě ne.

Z akčních pasáží je nejzdařilejší a nejvíce zapamatovatelná ta s obdobou velké vlakové loupeže, jinak jde o svižný sled honiček, během nichž v mezičase oddechu zbývá čas na budování vztahů mezi Hanovými parťáky. Ke konci se pak příběh zasazuje do širšího rámce boje proti Impériu.

Oproti hlavní sáze má snímek „komornější“ pojetí, rozpočet se ale i tak vyšplhal na čtvrt miliardy dolarů. Může za to fakt výměny režiséra jen pár týdnů před skončením natáčení a začátkem postprodukce. Původní dvojice Phil Lord a Christopher Miller, která má za sebou komedie Jump Street 21 a 22 a animáky Zataženo, občas trakaře a LEGO® příběh byla nahrazena oscarovým režisérem Ronem Howardem, který údajně přetočil až sedmdesát procent materiálu.

Rozjívená režijní dvojice na natáčení prý příliš improvizovala a nedržela se scénáře Lawrence Kasdana, což ho rozčílilo. Lord s Millerem měli svou vlastní vizi, jak by měl Han Solo vystupovat. Zatímco Kasdan ho viděl jako drzého floutka, duo režisérů z něj prý dělalo až příliš velkého komedianta. Vše nakonec musela rozhodnout prezidentka Lucasfilmu Kathleen Kennedy, která se zastala Kasdana. Tím pádem bylo duo odstaveno, aby neutrpěl mýtus Star Wars kvůli jejich až příliš komediálnímu pojetí.

Svižná oldschoolová podívaná

Odvolání kvůli tvůrčím neshodám, rozsáhlé přetáčky a zprávy o tom, že představiteli hlavní role Aldenu Ehrenreichovi musel s jeho rolí pomáhat herecký kouč, nevěstily nic dobrého. Různost režijních stylů ale nakonec na výsledku vidět není a i Ehrenheich se s ikonickou rolí popasoval dobře.

Dobře proto, že se vyhnul imitování Harrisona Forda, přestože že je znát, že způsobem jeho herectví se inspiroval pro vlastní interpretaci této postavy. Není to ten starší, pesimistický Han Solo s jeho jízlivými sarkasmy, ale mladý drzý kluk s dobrým srdcem, který se chce vymanit z područí zločineckých kartelů a stát se pilotem, který svobodně cestuje se svou láskou a na své lodi napříč galaxií.

Záporácké šarže se chopil Paul Bettany jako zjizvený vůdce Rudého rozbřesku Dryden Vos, který v sobě spojuje uhlazené vystupování zločineckého byznysmena se vzteklou prchlivostí. Dobře obsazené jsou ale i další role. Charismatický Donald Glover jako Lando, Beckettova pobočnice Val (Thandie Newton), pilot Rio Durant (hlas John Faverau) a především pak feministická a za práva robotů burcující droidka L3-37 (Phoebe Waller-Bridge), která si pro sebe uzurpuje nejlepší hlášky ve filmu.

V nich je asi nejvíc vidět režijní otisk původního dua. Změna režisérů ale snímku neublížila, Ron Howard ho kočíruje zkušenou rukou ke svižné, zábavné a v dobrém slova smyslu oldschoolové podívané, která ukazuje, že svět Star Wars nemusí být jen svět vznešených idejí a epických vesmírných bitev. A že klidně snese i lupičskou historku ve westernovém aranžmá, prostřednictvím níž rozvíjí spoustu motivů z minulosti Hana Sola, spjatých s původní trilogií, na něž tím současně pomrkává. Progres v sérii v tom nečekejte žádný, dobrou zábavu ano.

AVmania.cz
Solo: Star Wars Story   7

Solo: Star Wars Story

  • Žánr: space western
  • Původní název: Solo: A Star Wars Story
  • www.starwars.com/films/solo
  • USA, 2018
  • Scénář: Jonathan Kasdan, Lawrence Kasdan
  • Režie: Ron Howard
  • Hrají: Alden Ehrenreich, Woody Harrelson, Emilia Clarke, Donald Glover, Paul Bettany, Thandie Newton, Joonas Suotamo, Phoebe Waller-Bridge, Jon Favreau
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 24. 05. 2018

 

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Záběry z očekávané adventury A Plague Tale: Requiem dávají nahlédnout na talenty hrdinů

Záběry z očekávané adventury A Plague Tale: Requiem dávají nahlédnout na talenty hrdinů

Co všechno si pro nás připravily Amicia a Hugo?

Michal Maliarov
A Plague Tale: RequiemAkční adventura
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze reprosoustav Elac BS312.  Povedené malé německé dvoupásmové regálovky

Recenze reprosoustav Elac BS312. Povedené malé německé dvoupásmové regálovky

Kompaktní ELAC BS312 jsou svým pojetím neobvyklé, účelně konstruované reprosoustavy, které chtějí na minimálním prostoru nabídnout výkony srovnatelné s mohutnějšími konkurenty a daří se jim to. Samozřejmě mají nějaká svá lehká omezení, ale umí načrtnout hudbu s přesvědčivostí a zábavností bez potřeby k ní něco výraznějšího přidávat. Jde o specifické, ale kouzelné malé bedničky.

Daniel Březina
Reproduktory
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Assassin

Assassin's Creed Valhalla dostane závěrečné DLC ještě před koncem roku. Bude zdarma

I když Valhalla vyšla téměř před dvěma lety, stále se pro ni chystá nový obsah.

Martin Nahodil
Assassin's Creed ValhallaDLC
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Finanční krizi navzdory. Lidé rekordně nakupují drahé smartphony

Finanční krizi navzdory. Lidé rekordně nakupují drahé smartphony

Martin Miksa
Prodeje smartphonůCounterpointSmartphony
Test počítačového zdroje XPG CyberCore 1300 Platinum. Připravte se na hladovou příští generaci

Test počítačového zdroje XPG CyberCore 1300 Platinum. Připravte se na hladovou příští generaci

Chystaná nová generace grafických karet bude o poznání žravější a stejně tak i procesory jsou stále nenasytnější. Do špičkové herní sestavy tedy budete potřebovat i pořádně výkonný zdroj.

Antonín Trčálek
ZdrojeTesty
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace