Sonos Beam Gen 2 přináší Dolby Atmos do základního soundbaru

14. září 2021
TWEET SDÍLET

Sonos Beam, uvedený před dvěma lety, jsme při našem testování pochválili. Díky výbornému podání filmového zvuku i hudby si nás získal svou univerzálností, kterou dále podtrhla podpora mnoha hudebních služeb. Zaujala nás rozšiřitelnost díky dalším reproduktorům Sonos a také podpora chytrých asistentů.

Pro Sonos představoval Beam první soundbar s HDMI konektorem, na svou dobu byl vyspělý, ale nyní se už i levnější soundbary musí chlubit něčím lepším.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Sonos Beam Gen 2 nemění tvar, jeho povrch už ale nekryje jemná tkanina
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Stejně jako dřív černé nebo bílé provedení, nemění se ani počet konektorů

Druhá generace Sonos Beam s přídomkem Gen 2 tak nepatrně mění vnější provedení, hlavně ale díky výkonnějšímu procesoru přidává i podporu pro Dolby Atmos.

Horní zvuk výpočtem, nikoli reproduktory

Nemění se ale konstrukce, fyzicky jde stále o vodorovnou sestavu centrálního tweeteru a čtyř středobasových měničů doplněných pasivními zářiči. Nepřibyly nahoru směrované reproduktory pro horní zvuk Atmosu. Prostorový zvuk se tedy dopočítává a přehrává dostupnou sadou reproduktorů.

Klepněte pro větší obrázek
Expandovaný pohled na vnitřní strukturu Sonos Beam Gen 2

Podobné řešení ale volí i další základní soundbary. V této cenové hladině to tedy nebereme jako výrazný nedostatek. Beam Gen 2 můžete navíc stejně jako ostatní reproduktory Sonosu nakalibrovat pomocí iOS zařízení, pro lepší podání prostorového zvuku v místě poslechu a také nezkreslené podání hudby v celé místnosti.

Očekáváme tedy stále stejný příjemný zvukový přednes s dobrým podáním basů i bez subwooferu, nově ale s lepším nádechem prostorovosti. Dvakrát dražší soundbar Sonos Arc  bezpochyby nabídne prostorovější a hutnější zvuk, ale i základní Beam stačí pro výrazné zlepšení zvuku z televizoru. Díky příjemnému přednesu hudby pak soundbar využijete i bez zapnutého televizoru jako domácí hudební systém.

Bude i DTS pro starší soundbary Sonos 

Kvůli podpoře Dolby Atmos a dalších formátů je jediný HDMI konektor na soundbaru už typu eARC. Podporuje tedy nejen nekomprimovaný Atmos, ale třeba i multikanálové PCM pro prostorový zvuk z počítače. Pokud máte starší televizor bez HDMI-eARC, uslyšíte Dolby Atmos pouze u streamovacích služeb jako je Netflix. Spolu s oznámením Beamu druhé generace ale Sonos také přislíbil pro konec letošního roku podporu DTS Digital Surround. DTS tedy dostane nejen nový Beam Gen 2, ale také Arc, Beam první generace a i starší Playbase, Playbar nebo zesilovač Amp na platformě Sonos S2. 

Sonos navíc chystá podporu Dolby Atmos i u Amazon Music Unlimited HD, tato služba ale není zatím dostupná v České republice. Máme jen základní Amazon Music Unlimited.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Černé nebo bílé provedení kryje trvanlivá mřížka

Rozhodně lepší než starší generace 

Zatímco první Beam kryla průzvučná tkanina, nově boční strany kryje perforovaný plast, který se poprvé objevil loni na dražším soundbaru Sonos Arc. Rozhodně se lépe než tkanina udržuje, odolá drápkům domácích mazlíčků a snadněji se z něj utře prach. Beam můžete mít v černém i bílém provedení.

Samozřejmě stále jej můžete doplnit zadními efektovými reproduktory (doporučíme levné Ikea Symfonisk Bookshelf) nebo později subwooferem Sonos Sub. Upřímně ale raději než rozšířit Beam o subwoofer bych doporučil zvolit Sonos Arc, jehož zvuk je rozhodně průzračnější a zlepšení ve zvuku tak víc oceníte.

Sonos Beam Gen 2 se začne prodávat od 5. října za 12 990 Kč, tedy prakticky  za stejnou cenu, jako starší první generace. Není tedy důvod chtít starší generaci, když nová nabídne to samé ale s výbavou navíc. 

Témata článku: Domácí kino, Soundbary, eARC, Dolby Atmos, Sonos, Multiroom


40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály