Sonos Beam: výborný kompaktní soundbar na filmy i streamovanou hudbu [test]

23. října 2019
TWEET SDÍLET
Sonos je specialistou na hudební multiroom systémy. A tak Sonos Beam není typickým soundbarem, ale spíše síťovým hudebním systémem, který má navíc vzhled a funkce soundbaru. To vše s výborným zvukem.

Plusy

 • Výborný zvuk
 • Překvapivě plné basy
 • Menší rozměry a stylový design
 • Streaming hudby a podpora multiroom

Minusy

 • Při nejvyšší hlasitosti ostřejší zvuk
 • Nutnost nastavení přes smarthone
10/10
Hodnocení

Soundbar Sonos Beam je v podstatě malý, relativně dostupný soundbar s HDMI vstupem a podporou AirPlay a hlasových asistentů (Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri). Proti klasickým soundbarům využívá firemní systém multiroom Sonos pro streamování hudby. Zásadním rozdílem proti tradičním soundbarům je také fakt, že zde nenajdete Bluetooth rozhraní (jako u běžných soundbarů), nelze tedy hudbu streamovat přes mobil.

Vzhled a konstrukce

Samotný Beam není nijak veliký a těžký. Váží 2,8 kg, má šířku 65 cm a výšku 6,8 cm, díky tomu není problém s umístěním. Přímá montáž na stěnu není možná, potřebuje konzoli (není v ceně), na kterou se Beam připevní. 

Klepněte pro větší obrázek
V základě výrobce počítá s umístěním na stolek pod televizor.

Pro ovládání máte k dispozici doteková tlačítka na horní straně – hlasitost nahoru/dolů, předcházejí/následující skladba případně ztlumení zabudovaných pěti mikrofonů pro hlasové příkazy (malé světýlko vám dává vědět, že je mikrofon aktivní). Na zadní straně je tlačítko pro základní setup, HDMI vstup pro připojení televizoru, ten slouží i případně přes dodávanou redukci i jako digitální optický vstup.

Přidejte konektor RJ45 pro připojení počítačové sítě, integrované WiFi ale samozřejmě nechybí také. Dálkové ovládání Sonos nedodává žádné, počítá se buď s využitím aplikace Sonos, nebo s dálkovým ovládáním od televizoru. Přes DO od televizoru samozřejmě při HDMI propojení funguje nastavení hlasitosti. Do se podpory formátů týče, tak Beam využívá Dolby Digital, nemá podporu DTS, nových bezztrátových formátů, nepočítá se ani s Dolby Atmos.

Klepněte pro větší obrázek
Beam má čtyři širokopásmové měniče, tři pasivní zářiče a jeden centrální výškový měnič.
O napájení se stará pět zesilovačů třídy D.

Beam má zvuk v konfiguraci 2.1, je samozřejmě bez externího subwooferu, ale je možné ho dále rozšířit, a to o bezdrátový subwoofer a zadní reproduktory až na kompletní sestavu 5.1. Co se osazení týče (jak se můžete přesvědčit na obrázku), tak Beam má čtyři širokopásmové měniče, tři pasivní zářiče a jeden centrální výškový měnič. O zvuk se stará pět zesilovačů třídy D.

Samotně umístění měničů je velmi dobré, dva měniče po stranách pomáhají zaplnit zvukem celou místnost a vytvořit širší zvukový prostor, než by relativně malý soundbar měl vytvářet, podobně musíte počítat s tím, že basy neprodukuje externí subwoofer stranou. Pokud tedy zastrčíte Beam pod televizor do klasického výklenku v nábytkové stěně, nesmíte se pak divit, že zvuk bude „užší“ a bude mít zvýrazněné spodní basy.

Funkce a nastavení

Pokud hledáte zařízení „propoj a hraj“, tak Sonos to nesplní. Prvotní konfiguraci a nastavení je potřeba udělat přes aplikaci Sonos  v mobilu, kdy si musíte založit účet (je zdarma) a připojit systém k WiFi. Vzhledem k tomu, že výrobce nedodává žádný dálkový ovladač, pro všechna nastavení musíte použít také smartphone.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Aplikace Sonos slouží pro nastavení i pro nočního režimu či zvýraznění dialogů

Sonos Beam má samozřejmě vestavěnou podporu streamování hudbeních služeb a pro multiroom, nechybí tedy AirPlay 2, možnost poslechu on-line hudebních služeb Spotify, Tidal, Apple Music, Amazon, Google Play, Dezzer, nechybí internetová rádia a spousty dalších. K dispozici je i podpora DLNA a samozřejmě mutiroom funkce, kde určujete, zda vám bude hrát to stejné, či něco jiného.

Co se funkcí pro televizor týče, tak k dispozici je pouze obvyklé zvýraznění dialogů (zvýrazní středy) či noční režim (upraví dynamiku), nechybí naštěstí ani nastavení zpoždění zvuku, kdy můžete odstranit případný posun zvuku a obrazu. K dispozici je i Sonos Trueplay, kdy za pomoci mikrofonu si systém proměří pokoj a nastaví zvuk, bohužel tato funkce je podporována jen u iPhonů.

Jak to hraje

Už v základu bez úprav budete se zvukem spokojeni, hlavně milovníci hudby. Zvukové spektrum je příkladně vyvážené, překvapivě dostanete také i krásné, čisté a rychlé basy. Je zkrátka slyšet, že Sonos dělá dlouho dobu hudební systémy a že umí. „Chybějící“ subwoofer nepoznáte, a když pomineme nejspodnější frekvence, tak je spodivem, jak dokáže relativně malý soundbar basovat. Obrovské plus, které Sonosu Beam musím přičíst, je korektní a vyrovnané zvukové spektrum, kdy nemáte „díru“ v nižších středech, vyšších basech. Systém se zkrátka chová jako normální dvoupásmová reprobedna a také tak hraje. Zvládá všechny hudební žánry, náročnější klasiku a jazz nevyjímaje.

Podání zvuku u filmů je sice bez virtuálního prostorového zvuku, ale je příkladné. Dialogy jsou parádně čitelné, prostor také, filmový zvuk je čistý a plný, znovu zde platí, že se budete divit, zde se v tak malém těle bere takový zvuk. Potěší rychlé a čisté podání akčních scén, kovové zvuky dopadajících kulek zní velmi přirozeně. Je slyšet, že Sonos má velké zvýšenosti a výborně vyřešený problém „v malém těle velký zvuk“. Co se basů týče, tak Beam působí, že spodní pásmo je efektně zvýrazněné, aby nebylo přeslechnutelné.

Asi jediný zápor, který bych Beamu vytkl, je ostřejší a agresivnější zvuk výšek a celkového charakteru, když se hlasitostí blížíte maximu. Zde je slyšet, že menší soundbar přeci jen nějaký limit má. Podobně uslyšíte, když budete poslouchat mizernou nahrávku.

Verdikt

Pokud doma už nějaký Sonos máte, neváhejte. Jestli ne, máte zde například výborný základ budoucího systému. Sonos Beam s klidným svědomím mohu označit za výbornou volbu, pokud chcete soundbar na filmy s tím, že ho budete využívat i pro běžný poslech hudby. A to i pro normální plnohodnotný poslech hudby, nejen pro „zvuk na pozadí“ pro vytvoření příjemné atmosféry. Jestli netoužíte po prostorovém surround zvuku, který vás obklopí, ale dáváte přednost raději stereu a čistotě, tak budete spokojeni.  

Při rozumných rozměrech Sonos Beam poskytuje výborný zvuk, který patří na špičku toho, co soundbary v této třídě dokážou nabídnout a budí rozhodně dojem, že posloucháte ve skutečnosti větší bedny. Když k tomu připočítáme streamovací funkce, podporu multiroomu či hlasové funkce, tak zde máme jeden z nejlepších soundbarů, který si můžete pořídit.  

Sonos Beam

Cena: 11 990 Kč

Výrobce: Sonos

Technické parametry

 • Podpora Wi-Fi Multiroom - Spotify Conect, AirPlay, Chromecast
 • 4× basový reproduktor, 1× výškový reproduktor, 5× digitální zesilovač třídy D
 • 3x pasivní basový zářič
 • Ovládání přes televizní ovládač – s HDMI ARC
 • Vestavěný mikrofon
 • HDMI ARC a optický v balení
 • Ethernet vstup
 • Hmotnost 2,8 Kg
 • Rozměry 100 x 651 x 68 mm

Témata článku: Testy, Domácí kino, Soundbary, Reproduktory, Recenze, Sonos, Domácí kina na Heureka.cz

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Nové průmyslové odvětví. Přednosti a strasti profesionálního 3D tisku

Domácí a profesionální 3D tisk staví na stejných základech, příležitosti, ale i problémy profi světa jsou však zcela odlišné a pro běžného uživatele často překvapující.

Jiří Kuruc
3D tisk
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix