Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

27. prosince 2019
TWEET SDÍLET
Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

Plusy

 • Konstrukce bez rezonancí
 • Nízká hloubka pro umístění u stěny
 • Příjemný zvuk

Minusy

 • Funguje jen s reproduktory Sonos
 • Cena
8/10
Hodnocení

Co funguje, není třeba měnit. Popravdě nevím, zda jsem někdy recenzoval starší produkt než Sonos Sub, představený před sedmi lety. Ale Sonos si českého trhu všiml výrazněji až letos, takže Sub na testování dorazil se zpožděním. Kdybychom ale recenzovali Sub při jeho uvedení, nemohli bychom ho doplnit se soundbarem Sonos Beam nebo chytrými reproduktory Sonos One, které přišly na trh až o pár let později.

Umí jedinou věc, ale pořádně

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub má jednoduchý úkol – zahrát basové frekvence od 25 do 90 Hz. Klasické reproduktory Sonosu ztratí sílu někde kolem 50 Hz, takže subwoofer pomůže jít zvuku výrazně níž. V případě subwooferu uslyšíte nezkreslené frekvence od 25Hz, nižší jsou zcela odstřihlé, aby nezněly parazitní vyšší harmonické frekvence.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lesklá bílá nebo lesklá černá? Bílá se u stěny ztratí lépe a neuvidíte na ní tolik otisky a prach

Při pohledu na cenu subwooferu se ale možná vyděsíte. Dát 20 tisíc za hrombednu, která bude hrát jen omezený frekvenční rozsah, když zvukovému projevu reproduktorů Sonos nic zásadního nechybí? 

Sonos Beam jsme navíc hodnotili jako vyvážený soundbar, který poskytne basový filmový zážitek i bez přídavného subwooferu. Tak proč připlácet dvojnásobek ceny chytrého soundbaru za jednoúčelový reproduktor?

Bohužel platí, že vyrobit dobrý subwoofer není jednoduché a levné. Musíte vyřešit pazvuky z rezonančních frekvencí, vymyslet kompromis mezi mohutnými basy velkého reproduktoru a rychlou razancí menšího reproduktoru a k tomu vymyslet design, aby se vešel do místnosti.

Nevšední konstrukce bez rezonancí skříně

Sonos pro svůj Sub zvolil unikátní konstrukci se středovým otvorem. Místo jednoho velkého reproduktoru používá dva menší mířící proti sobě, které tak vytvářejí dvojnásobný akustický tlak. Reproduktory navíc doplňují vývody bassreflexu ústící v horní a dolní části. Díky menším oválným reproduktorům může být subwoofer užší – měří jen 16 cm a můžete jej díky tomu postavit přímo ke zdi.

Oficiální video, jak se vyvíjel Sonos Sub:

Dva synchronizované reproduktory pak navíc zcela vyruší jakékoli vibrace samotného těla subwooferu. Ač je konstrukce pochopitelně těžká, váží 16 kg, ani při intenzivních basech, které pocítíte i v sedačce před televizí, se tělo subwooferu nechvěje a není tak zdrojem nějakých rezonancí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Instalace stiskem tlačítka

Protože jde o systém Sonos, instalaci reproduktoru zvládne každý. Zapojíte do zásuvky, v aplikaci vyberete reproduktor, ke kterému chcete přidat subwoofer a stisknete tlačítko na subwooferu. Vše se domluví a správně nastaví. Při následném poslechové kalibraci stylem: „je lepší A nebo B?“ upravíte intenzitu subwooferu a fázi. Dělící frekvence se nastaví automaticky podle spárovaného reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Subwoofer se připojuje přes Wi-Fi nebo LAN kabelem,
najdete na něm jediné tlačítko pro párování

Můžete jej ale přidat jen k jiným reproduktorům Sonos, nemá žádný jiný vstup, nepřipojíte jej k běžnému AV receiveru, dává smysl jen a pouze s dalšími reproduktory z rodiny Sonos. A pouze se zesilovačem Connect:amp můžete změnit dělící frekvenci.

Správně umístěný subwoofer je věda

Nejnáročnější bude najít nejvhodnější umístění v místnosti. Tento subwoofer neduní reproduktorem do podlahy (což je pro korektní zvuk lepší), nejlépe mu tak bude u stěny, případně ho můžete položit na zem, aby basy ústily vzhůru. Každá místnost je ale jiná a podání basů se může měnit při malém natočení nebo posunutí subwooferu. Basy nejsou směrové, subwoofer tedy nemusí stát přímo uprostřed, ale o to víc možných umístění musíte vyzkoušet. Kvůli dlouhým vlnám nízkých kmitočtů také hrozí, že sedačka před televizí se zrovna trefí do nulové amplitudy a basy nebudou výrazné, nalezení správného místa tedy nepodceňujte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Černé lesklé provedení možná vypadá elegantně, pro prach ale působí jak magnet

Tělo subwooferu v lesklém černém nebo bílém provedení dokáže v interiéru působit vždy elegantně, nemusíte jej tedy nutně schovávat mimo zrak.

Jak to tedy hraje?

Zatímco přidáním zadních reproduktorů se výrazně rozšíří vnímaný prostor, subwoofer především přidá zvuku emoce. Scéna s rozhovorem dvou postav, vyzní zcela jinak, když uslyšíte i zlověstný hluboký brum vytvářející napětí.

I na základní nastavení hlasitosti subwooferu zaplníte prostor místnosti energií výrazně rozšiřující zvukový zážitek. Na hlasitost +15 už začnou drnčet vitríny a nábytek. Pro příjemný poslech jsem často stáhl hlasitost subwooferu i pod základní nulu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nezvyklé reproduktory hrají dobře. Ve srovnání s běžným CD poznáte, že 16kg subwoofer není žádný drobeček

Především oceníte, že subwoofer je zcela propojený se zvukem z hlavních reproduktorů bez slyšitelných přechodů. Zvuk se nezmění, ale přibude mu výrazný basový základ. Neuslyšíte nějakou díru, kdy by hlavní reproduktory už nehrály a subwoofer se ještě nezapnul, nebo naopak nějaké místo, kde by se reproduktory se subwooferem praly o převahu. Při poslechu konkrétních osamocených frekvencí poznáte, že mezi 90 a 100 Hz přechází zvuk z reproduktorů do subwooferu. Díky vlastní konstrukci reproduktorů pak Sonos drží zvukový projev i při přechodu mezi reproduktory. Basy zahrané s přispěním subwooferu jsou stejně rychlé jako zahrané jedním reproduktorem. Jen se subwooferem můžete jít ještě níž a víc přidat na intenzitě.

V případě soundbaru Sonos Beam můžete zapnout noční režim zvuku, který sníží dynamiku hlasitých pasáží a pomůže zjasnit ty tiché. I v tomto případě ale nadále subwoofer hraje. Samozřejmě ne s takovou razancí, aby budil sousedy, ale dokáže přidat příjemný basový základ i tam, kde by menší univerzální reproduktory na nízkou hlasitost podobné basy nezahrály.

Kdy má Sub smysl?

Sonos Sub je už i jen kvůli své ceně prémiové příplatkové zařízení, které nezbytně nepotřebujete. Pokud chcete zlepšit zvuk u televizoru a přehrávat i běžnou hudbu, rozhodně doporučím soundbar Sonos Beam. Nabídne vyvážený zvukový projev, příjemné podání basů a díky zvýraznění dialogů nebo nočnímu režimu i užitečné funkce nad rámec běžných reproduktorů.

Chcete-li dál vylepšit zvuk, určitě bych nejdřív volil zadní efektové reproduktory. I při přehrávání stereo hudby ji můžete poslat také do zadních reproduktorů a významně tak rozšířit zvukový prostor. Prostorový zvuk ve filmech pak výrazně zlepší celkový zážitek. Zadní reproduktory Sonos pak případně můžete od surround systému odpojit a používat samostatně.

Subwoofer je potom už jen ten finální bonus, který velmi dobrému zvuku přidá navíc hutný základ plný emocí. Nicméně v případě bytu pak emocemi naplníte i své sousedy. Subwoofer bez výčitek naplno využijete opravdu jen ve vlastní nemovitosti, kde nemusíte řešit, co na váš filmový večer řekne okolí.

Subwoofer může dávat smysl, i když nepotřebujete poslouchat filmový prostorový zvuk. Rozdíl v ceně mezi reproduktory Sonos Play:5 a Sonos One SL odpovídá polovině ceny subwooferu. Hlavní důvod pro Play:5 přitom představuje lepší podání basů. Přímo se tedy nabízí raději pořídit dva levnější reproduktory se subwooferem pro kvalitní stereo poslech. Později třeba dokoupíte soundbar Sonos Beam a levnější malé reproduktory přesunete dozadu jako efektové.

Sonos Sub

Cena: 20 990 Kč

 • Výrobce: Sonos

Technické parametry

 • zesilovač: 2× Class-D 
 • reproduktory: 2× 6" oválné měniče s bassreflexem
 • frekvenční rozsah: 25 - 90 Hz
 • konektory: LAN, napájení
 • Bezdráty: 802.11g
 • Rozměry: 38,9 ×40,2 × 15,8 cm
 • Hmotnost: 16 kg

Témata článku: Testy, Domácí kino, Reproduktory, Subwoofery, Sonos, Reprosoustavy a reproduktory na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály