Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

27. prosince 2019
TWEET SDÍLET
Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

Plusy

 • Konstrukce bez rezonancí
 • Nízká hloubka pro umístění u stěny
 • Příjemný zvuk

Minusy

 • Funguje jen s reproduktory Sonos
 • Cena
8/10
Hodnocení

Co funguje, není třeba měnit. Popravdě nevím, zda jsem někdy recenzoval starší produkt než Sonos Sub, představený před sedmi lety. Ale Sonos si českého trhu všiml výrazněji až letos, takže Sub na testování dorazil se zpožděním. Kdybychom ale recenzovali Sub při jeho uvedení, nemohli bychom ho doplnit se soundbarem Sonos Beam nebo chytrými reproduktory Sonos One, které přišly na trh až o pár let později.

Umí jedinou věc, ale pořádně

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub má jednoduchý úkol – zahrát basové frekvence od 25 do 90 Hz. Klasické reproduktory Sonosu ztratí sílu někde kolem 50 Hz, takže subwoofer pomůže jít zvuku výrazně níž. V případě subwooferu uslyšíte nezkreslené frekvence od 25Hz, nižší jsou zcela odstřihlé, aby nezněly parazitní vyšší harmonické frekvence.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lesklá bílá nebo lesklá černá? Bílá se u stěny ztratí lépe a neuvidíte na ní tolik otisky a prach

Při pohledu na cenu subwooferu se ale možná vyděsíte. Dát 20 tisíc za hrombednu, která bude hrát jen omezený frekvenční rozsah, když zvukovému projevu reproduktorů Sonos nic zásadního nechybí? 

Sonos Beam jsme navíc hodnotili jako vyvážený soundbar, který poskytne basový filmový zážitek i bez přídavného subwooferu. Tak proč připlácet dvojnásobek ceny chytrého soundbaru za jednoúčelový reproduktor?

Bohužel platí, že vyrobit dobrý subwoofer není jednoduché a levné. Musíte vyřešit pazvuky z rezonančních frekvencí, vymyslet kompromis mezi mohutnými basy velkého reproduktoru a rychlou razancí menšího reproduktoru a k tomu vymyslet design, aby se vešel do místnosti.

Nevšední konstrukce bez rezonancí skříně

Sonos pro svůj Sub zvolil unikátní konstrukci se středovým otvorem. Místo jednoho velkého reproduktoru používá dva menší mířící proti sobě, které tak vytvářejí dvojnásobný akustický tlak. Reproduktory navíc doplňují vývody bassreflexu ústící v horní a dolní části. Díky menším oválným reproduktorům může být subwoofer užší – měří jen 16 cm a můžete jej díky tomu postavit přímo ke zdi.

Oficiální video, jak se vyvíjel Sonos Sub:

Dva synchronizované reproduktory pak navíc zcela vyruší jakékoli vibrace samotného těla subwooferu. Ač je konstrukce pochopitelně těžká, váží 16 kg, ani při intenzivních basech, které pocítíte i v sedačce před televizí, se tělo subwooferu nechvěje a není tak zdrojem nějakých rezonancí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Instalace stiskem tlačítka

Protože jde o systém Sonos, instalaci reproduktoru zvládne každý. Zapojíte do zásuvky, v aplikaci vyberete reproduktor, ke kterému chcete přidat subwoofer a stisknete tlačítko na subwooferu. Vše se domluví a správně nastaví. Při následném poslechové kalibraci stylem: „je lepší A nebo B?“ upravíte intenzitu subwooferu a fázi. Dělící frekvence se nastaví automaticky podle spárovaného reproduktoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Subwoofer se připojuje přes Wi-Fi nebo LAN kabelem,
najdete na něm jediné tlačítko pro párování

Můžete jej ale přidat jen k jiným reproduktorům Sonos, nemá žádný jiný vstup, nepřipojíte jej k běžnému AV receiveru, dává smysl jen a pouze s dalšími reproduktory z rodiny Sonos. A pouze se zesilovačem Connect:amp můžete změnit dělící frekvenci.

Správně umístěný subwoofer je věda

Nejnáročnější bude najít nejvhodnější umístění v místnosti. Tento subwoofer neduní reproduktorem do podlahy (což je pro korektní zvuk lepší), nejlépe mu tak bude u stěny, případně ho můžete položit na zem, aby basy ústily vzhůru. Každá místnost je ale jiná a podání basů se může měnit při malém natočení nebo posunutí subwooferu. Basy nejsou směrové, subwoofer tedy nemusí stát přímo uprostřed, ale o to víc možných umístění musíte vyzkoušet. Kvůli dlouhým vlnám nízkých kmitočtů také hrozí, že sedačka před televizí se zrovna trefí do nulové amplitudy a basy nebudou výrazné, nalezení správného místa tedy nepodceňujte.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Černé lesklé provedení možná vypadá elegantně, pro prach ale působí jak magnet

Tělo subwooferu v lesklém černém nebo bílém provedení dokáže v interiéru působit vždy elegantně, nemusíte jej tedy nutně schovávat mimo zrak.

Jak to tedy hraje?

Zatímco přidáním zadních reproduktorů se výrazně rozšíří vnímaný prostor, subwoofer především přidá zvuku emoce. Scéna s rozhovorem dvou postav, vyzní zcela jinak, když uslyšíte i zlověstný hluboký brum vytvářející napětí.

I na základní nastavení hlasitosti subwooferu zaplníte prostor místnosti energií výrazně rozšiřující zvukový zážitek. Na hlasitost +15 už začnou drnčet vitríny a nábytek. Pro příjemný poslech jsem často stáhl hlasitost subwooferu i pod základní nulu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nezvyklé reproduktory hrají dobře. Ve srovnání s běžným CD poznáte, že 16kg subwoofer není žádný drobeček

Především oceníte, že subwoofer je zcela propojený se zvukem z hlavních reproduktorů bez slyšitelných přechodů. Zvuk se nezmění, ale přibude mu výrazný basový základ. Neuslyšíte nějakou díru, kdy by hlavní reproduktory už nehrály a subwoofer se ještě nezapnul, nebo naopak nějaké místo, kde by se reproduktory se subwooferem praly o převahu. Při poslechu konkrétních osamocených frekvencí poznáte, že mezi 90 a 100 Hz přechází zvuk z reproduktorů do subwooferu. Díky vlastní konstrukci reproduktorů pak Sonos drží zvukový projev i při přechodu mezi reproduktory. Basy zahrané s přispěním subwooferu jsou stejně rychlé jako zahrané jedním reproduktorem. Jen se subwooferem můžete jít ještě níž a víc přidat na intenzitě.

V případě soundbaru Sonos Beam můžete zapnout noční režim zvuku, který sníží dynamiku hlasitých pasáží a pomůže zjasnit ty tiché. I v tomto případě ale nadále subwoofer hraje. Samozřejmě ne s takovou razancí, aby budil sousedy, ale dokáže přidat příjemný basový základ i tam, kde by menší univerzální reproduktory na nízkou hlasitost podobné basy nezahrály.

Kdy má Sub smysl?

Sonos Sub je už i jen kvůli své ceně prémiové příplatkové zařízení, které nezbytně nepotřebujete. Pokud chcete zlepšit zvuk u televizoru a přehrávat i běžnou hudbu, rozhodně doporučím soundbar Sonos Beam. Nabídne vyvážený zvukový projev, příjemné podání basů a díky zvýraznění dialogů nebo nočnímu režimu i užitečné funkce nad rámec běžných reproduktorů.

Chcete-li dál vylepšit zvuk, určitě bych nejdřív volil zadní efektové reproduktory. I při přehrávání stereo hudby ji můžete poslat také do zadních reproduktorů a významně tak rozšířit zvukový prostor. Prostorový zvuk ve filmech pak výrazně zlepší celkový zážitek. Zadní reproduktory Sonos pak případně můžete od surround systému odpojit a používat samostatně.

Subwoofer je potom už jen ten finální bonus, který velmi dobrému zvuku přidá navíc hutný základ plný emocí. Nicméně v případě bytu pak emocemi naplníte i své sousedy. Subwoofer bez výčitek naplno využijete opravdu jen ve vlastní nemovitosti, kde nemusíte řešit, co na váš filmový večer řekne okolí.

Subwoofer může dávat smysl, i když nepotřebujete poslouchat filmový prostorový zvuk. Rozdíl v ceně mezi reproduktory Sonos Play:5 a Sonos One SL odpovídá polovině ceny subwooferu. Hlavní důvod pro Play:5 přitom představuje lepší podání basů. Přímo se tedy nabízí raději pořídit dva levnější reproduktory se subwooferem pro kvalitní stereo poslech. Později třeba dokoupíte soundbar Sonos Beam a levnější malé reproduktory přesunete dozadu jako efektové.

Sonos Sub

Cena: 20 990 Kč

 • Výrobce: Sonos

Technické parametry

 • zesilovač: 2× Class-D 
 • reproduktory: 2× 6" oválné měniče s bassreflexem
 • frekvenční rozsah: 25 - 90 Hz
 • konektory: LAN, napájení
 • Bezdráty: 802.11g
 • Rozměry: 38,9 ×40,2 × 15,8 cm
 • Hmotnost: 16 kg

Témata článku: Testy, Reproduktory, Domácí kino, Subwoofery, Sonos, Domácí kina na Heureka.cz


EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line