Sonus Faber Lumina I: zábavné malé italské Hi-Fi reprosoustavy [test]

3. ledna 2021
TWEET SDÍLET
Lumina I jsou krásně zábavné malé reprosoustavy se špetkou italského šmrncu a špetkou skutečné hi-fi disciplíny, čímž v konečném součtu skutečně drží příjemně vysoko nastavenou laťku „hi-fi pro každého“.

Plusy

  • Designově zajímavě moderní řešení
  • Dobrá cena
  • Na tak malou ozvučnici překvapivě „basují“
  • Energický a „mladistvý“ zvuk

Minusy

  • Musíte hledat pozici, aby nebylo výšek moc
8/10
Hodnocení

Severoitalský Sonus faber prošel dramatickými proměnami, od trochu spartánského dítka vizionáře luxusu Franco Serblina doplul za bezmála čtyřicet let existence až pod křídla McIntosh Group a přestože zachoval ono soustřední na eleganci a „italskost“, přidal k tomu celkově prémiovou kvalitu materiálů a zpracování – a s tím i šťavnaté cenovky. Přestože firma měla v podobě řad Chameleon a Principia už dříve snahu nabídnout svůj styl i v dostupnějších sférách, úspěch to příliš nemělo – to se nyní snaží změnit zcel nová série Lumina.

Klepněte pro větší obrázek

Tou míří v Sonus faber zejména na mladší publikum, na ty, kterým je klasické hi-fi poněkud vzdálené, ale stejně chtějí mít doma dobrý zvuk v elegantním balení a kteří už „přerostli“ stádium přenosných repráčků.

Vzhled a konstrukce

Základem série je velice kompaktní regálový model Lumina I. Výrobce ho popisuje jako „ochutnávku jednoduchosti“ a nelze s tím než souhlasit. Na poměry Sonus faber je ozvučnice velmi konvenční – čistě pravoúhlá, s veškerými prvky elegance soustředěnými na přední panel s tím, že naopak všechny ostatní strany jsou až nenápadné.

Klepněte pro větší obrázek

Čeho si všimnete nejdříve, to je vskutku maličký rozměr, skříně mají výšku 28 cm, šířku 14,8 cm a hloubku 21,3 cm, přičemž váha dosahuje jen na 4,4 kg, takže Lumina I mohou bezpečně trůnit i na zavěšených poličkách.

Tomu napomáhá i dopředu vyvedený bassreflex, jehož slot je integrovaný do nenápadného podstavce. Konstrukce skříně je rozdělena na dva nosné prvky – na samotnou skříň z MDF profilů, pokrytých z boků a na horní straně kůží (zadní stěna je v nenápadné matné černi) a na mírně oddělenou čelní desku z překližky s tradičně pěknou povrchovou úpravou v přední části.

Klepněte pro větší obrázek

Vepředu jsou krom bassreflexu také oba použité měniče a to v aranžmá, které už na první pohled evokuje rukopis designérů Sonus faber.

Osazený tweeter je identický s tím z řady Sonetto. Jde o měkkou hedvábnou membránu s průměrem 2,9 cm, která pochází z prestižního katalogu německých Dr. Müller, je impregnovaná a klene se nad ní vertikální můstek s centrálním trnem, který tlumí chování membrány v bodě nejvyšší výchylky, což by prý mělo být ku prospěchu jemnosti a čistoty. Měnič je dále lehce zanořen do miniaturního zvukovodu.

Klepněte pro větší obrázek

Středobasový měnič překvapí tím, jak je maličký – membrána má pouhých 12 cm a je z papíru. Proporčně k ní se zdá vlnkový závěs být až obrovský, stejně jako mocná klenutá centrální prachovka. Jde o měnič vyvinutý přímo pro řadu Lumina. Tak jako výškáč má i středobas klasický feritový magnet bez nějakých výraznějších technologických originalit.

Klepněte pro větší obrázek

Je až překvapivé, že v dané ceně najdete ve vaničce na zadní straně dva páry niklovaných reproterminálů. Jsou sice docela malé, ale v příjemném rozestupu, takže instalace kabelů je bezbolestná a pokud budete chtít, můžete sáhnout po bi-ampingovém zapojení.

Klepněte pro větší obrázek

Na obrázku na webových stránkách výrobce vypadá plošný spoj s frekvenční výhybkou mimořádně jednoduše, je ale osazen zakázkovými kondenzátory Sonus faber. Přechodová frekvence je nastavená na úroveň 2 000 Hz.

Výrobce udává u modelu Lumina I frekvenční rozsah 65 – 24 000 Hz (bez definované tolerance), jmenovitou impedanci 4 ohmy a dosti nízkou charakteristickou citlivost 84 dB / 2,83 V / m.

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Recenze, Test, Sonus faber

Určitě si přečtěte

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Ani když máte malý rozpočet, nemusíte rezignovat na kvalitu. Připravili jsme výběr sluchátek všech kategorií s nejlepším poměrem cena/výkon.

42 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

31 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Android TVHD přehrávačeVideo
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Jak (ne)nakupovat televizory a techniku v době pandemie [jednoduchý rádce pro začátečníka]

Hektický předvánoční čas s sebou každoročně přináší zvýšené množství nákupů. Letos je vše trochu jinak, ale z druhé strany vlastně ani ne.

5 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TelevizeKupujeme TVTelevizoryPrůvodce nákupem
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

46 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět