Sony: 4K OLED TV pro rok 2021 přidávají HDMI 2.1 a kognitivní procesor XR

12. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Japonská Sony představila své novinky v kategorii televizorů pro rok 2021: podívejme se nejdříve na OLED televizory. V nabídce Sony budou dvě řady 4K OLED televizorů, A90J a A80J. Do prémiové řady MASTER Series se řadí A90J, model A80J má být cenově dostupnější. 

Nový procesor

Hlavní novinkou je kognitivní procesor XR (Cognitive Processor XR); ten bude mozkem nových modelů BRAVIA XR. Má využívat novou metodu zpracování, která předčí "běžnou" umělou inteligenci a je navržena tak, aby napodobovala způsoby, jak lidé vidí a slyší, a také na co člověk soustředí svoji pozornost.

Klepněte pro větší obrázek

Kognitivní procesor XR pracuje tak, že rozděluje obrazovku na mnoho zón a detekuje, kde je „ohnisko“ obrazu. Běžně používaná umělá inteligence dokáže detekovat a analyzovat pouze jednotlivé obrazové prvky (barva, kontrast a detaily). Nový procesor XR od Sony provádí křížovou analýzu řady prvků najednou a umí je upravovat ve vzájemné korelaci, stejně jako to dělá lidský mozek. Díky má být výsledek lepší, scéna celkově synchronní a působit realisticky – čehož dle Sony běžná umělá inteligence nemůže dosáhnout.

Kognitivní procesor XR pracuje kromě obrazu i se zvukem – dokáže analyzovat polohu zvuku v signálu, sladí místo, odkud zvuk vychází, s obrazem na obrazovce a převádí jakýkoli zvuk na 3D prostorový zvuk tak, aby poskytl co nejreálnější zvukovou scénou. Systém Sony nazývá Sound-from-Picture Reality.

HDMI 2.1 a Google TV

OLED televizory dostanou plnohodnotné HDMI 2.1, tedy včetně VRR, 4K/120P, ALLM a samozřejmě eARC. Podporují HDR formáty HDR10, HLG a Dolby Vision. Nechybí obrazové režimy Netflix Calibrated Mode a podpora technologie IMAX Enhanced. OLED jsou také Calman Ready, tj. nabízí pokročilou funkce kalibrace a možnost jemného vyladění, které běžné nastavení obrazu neumožní. 

Systém je stejný, jen název se v nové verzi mění z Android TV na Google TV. Součástí je bezdotykové hlasové ovládání Google Assistant, nechybí ale ani kompatibilita s Amazon Alexa.

Jak jsme řekli, tak společným znakem nových modelů je kognitivní procesor XR, a také systém XR Triluminos Pro, který nabízí širší paletu barev. O vylepšení SD a HD obsahu se stará XR 4K Upscaling. O ostrost obrazu se stará technologie XR Motion Clarity, nechybí technologie Ambient Optimization, která optimalizuje kvalitu obrazu a zvuku v jakémkoli prostředí

Co se zvuku týče, tak zvuk vyzařuje přímo obrazovka, jak je u OLEDů Sony zvykem. O to se stará vylepšená technologie Acoustic Multi-Audio, která přináší prostorový filmový zvuk. Systém podporuje i Dolby Atmos. Jaký je má být hlavní rozdíl proti předchůdci? Dosud čelní panel vyzařoval pouze středy + výšky a o basy se staral basový měnič na zadní straně televizoru – letos však Sony přidalo i basový měnič, který by měl zaručit jasný, ale zároveň plnější zvuk. 

Sony MASTER Series A90J

Klepněte pro větší obrázek

Prodávat se má ve velikostech 83", 65" a 55". Proti nižšímu modelu dostane Sony A90J především špičkový jasnější panel s firemním názvem XR OLED Contrast Pro.

Klepněte pro větší obrázek
XR OLED Contrast Pro

Samozřejmě bude mít i jiný, minimalistický kompaktní design. Dvoupolohový stojan mají velikosti 65" a 55", největší 83" dostane třípolohový stojan. Ten nabídne různé možnosti instalace stojanu – oblíbené a velmi čisté usazení až k podkladu, druhá varianta TV zvedne a vytvoří místo pro sound bar.

Nejvyšší OLED model má také prémiový dálkový ovladač – je z hliníku a bude podsvícený.

Sony Series A80J

Klepněte pro větší obrázek

Nižší řada A80J se bud prodávat ve velikosti 77", 65" a 55". Bude mít už standardní 4K OLED panel, nese firemní název XR OLED Contrast, celkový i maximální jas má být o něco nižší, než u A90J. Má jiný stojan; zde všechny varianty nabídnou tři polohy.

I nižší OLED dostane všechny nové technologie, tedy kognitivní procesor XR, XR Triluminos Pro, XR 4K Upscaling XR Motion Clarity.

Pro letošní rok Sony nachystalo navíc Bravia Core streaming - k A90J dostanete poukaz 10 filmů k 4K HDR kvalitě, k A90J dostane kupující poukaz na 5 filmů v 4K HDR kvalitě.

Cena a dostupnost novinek zatím nejsou známé. 

Témata článku: 4K TV, Dolby Atmos, HDMI 2.1, HDR, Novinky, eARC, OLED, Dolby Vision, Sony

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

24 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

37 Martin Buchta

Martin Buchta
Televizory
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

33 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

22 nejlepších erotických thrillerů. Poradíme, kde je najdete online

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

4 Marek Čech

Marek Čech
Filmy on-lineFilmy a seriály
Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nové Xavian Stella Esclusiva jsou ambiciózní sloupky, které mají s původními jmenovci společnou jen podobu na první pohled. Tak pěkné, tak čistě hrající, tak v konečném důsledku přirozené a snadno poslouchatelné reprosoustavy za dané peníze aby jeden pohledal.

36 Daniel Březina

Daniel Březina
Reproduktory