Sony: 4K OLED TV pro rok 2021 přidávají HDMI 2.1 a kognitivní procesor XR

12. ledna 2021
TWEET SDÍLET

Japonská Sony představila své novinky v kategorii televizorů pro rok 2021: podívejme se nejdříve na OLED televizory. V nabídce Sony budou dvě řady 4K OLED televizorů, A90J a A80J. Do prémiové řady MASTER Series se řadí A90J, model A80J má být cenově dostupnější. 

Nový procesor

Hlavní novinkou je kognitivní procesor XR (Cognitive Processor XR); ten bude mozkem nových modelů BRAVIA XR. Má využívat novou metodu zpracování, která předčí "běžnou" umělou inteligenci a je navržena tak, aby napodobovala způsoby, jak lidé vidí a slyší, a také na co člověk soustředí svoji pozornost.

Klepněte pro větší obrázek

Kognitivní procesor XR pracuje tak, že rozděluje obrazovku na mnoho zón a detekuje, kde je „ohnisko“ obrazu. Běžně používaná umělá inteligence dokáže detekovat a analyzovat pouze jednotlivé obrazové prvky (barva, kontrast a detaily). Nový procesor XR od Sony provádí křížovou analýzu řady prvků najednou a umí je upravovat ve vzájemné korelaci, stejně jako to dělá lidský mozek. Díky má být výsledek lepší, scéna celkově synchronní a působit realisticky – čehož dle Sony běžná umělá inteligence nemůže dosáhnout.

Kognitivní procesor XR pracuje kromě obrazu i se zvukem – dokáže analyzovat polohu zvuku v signálu, sladí místo, odkud zvuk vychází, s obrazem na obrazovce a převádí jakýkoli zvuk na 3D prostorový zvuk tak, aby poskytl co nejreálnější zvukovou scénou. Systém Sony nazývá Sound-from-Picture Reality.

HDMI 2.1 a Google TV

OLED televizory dostanou plnohodnotné HDMI 2.1, tedy včetně VRR, 4K/120P, ALLM a samozřejmě eARC. Podporují HDR formáty HDR10, HLG a Dolby Vision. Nechybí obrazové režimy Netflix Calibrated Mode a podpora technologie IMAX Enhanced. OLED jsou také Calman Ready, tj. nabízí pokročilou funkce kalibrace a možnost jemného vyladění, které běžné nastavení obrazu neumožní. 

Systém je stejný, jen název se v nové verzi mění z Android TV na Google TV. Součástí je bezdotykové hlasové ovládání Google Assistant, nechybí ale ani kompatibilita s Amazon Alexa.

Jak jsme řekli, tak společným znakem nových modelů je kognitivní procesor XR, a také systém XR Triluminos Pro, který nabízí širší paletu barev. O vylepšení SD a HD obsahu se stará XR 4K Upscaling. O ostrost obrazu se stará technologie XR Motion Clarity, nechybí technologie Ambient Optimization, která optimalizuje kvalitu obrazu a zvuku v jakémkoli prostředí

Co se zvuku týče, tak zvuk vyzařuje přímo obrazovka, jak je u OLEDů Sony zvykem. O to se stará vylepšená technologie Acoustic Multi-Audio, která přináší prostorový filmový zvuk. Systém podporuje i Dolby Atmos. Jaký je má být hlavní rozdíl proti předchůdci? Dosud čelní panel vyzařoval pouze středy + výšky a o basy se staral basový měnič na zadní straně televizoru – letos však Sony přidalo i basový měnič, který by měl zaručit jasný, ale zároveň plnější zvuk. 

Sony MASTER Series A90J

Klepněte pro větší obrázek

Prodávat se má ve velikostech 83", 65" a 55". Proti nižšímu modelu dostane Sony A90J především špičkový jasnější panel s firemním názvem XR OLED Contrast Pro.

Klepněte pro větší obrázek
XR OLED Contrast Pro

Samozřejmě bude mít i jiný, minimalistický kompaktní design. Dvoupolohový stojan mají velikosti 65" a 55", největší 83" dostane třípolohový stojan. Ten nabídne různé možnosti instalace stojanu – oblíbené a velmi čisté usazení až k podkladu, druhá varianta TV zvedne a vytvoří místo pro sound bar.

Nejvyšší OLED model má také prémiový dálkový ovladač – je z hliníku a bude podsvícený.

Sony Series A80J

Klepněte pro větší obrázek

Nižší řada A80J se bud prodávat ve velikosti 77", 65" a 55". Bude mít už standardní 4K OLED panel, nese firemní název XR OLED Contrast, celkový i maximální jas má být o něco nižší, než u A90J. Má jiný stojan; zde všechny varianty nabídnou tři polohy.

I nižší OLED dostane všechny nové technologie, tedy kognitivní procesor XR, XR Triluminos Pro, XR 4K Upscaling XR Motion Clarity.

Pro letošní rok Sony nachystalo navíc Bravia Core streaming - k A90J dostanete poukaz 10 filmů k 4K HDR kvalitě, k A90J dostane kupující poukaz na 5 filmů v 4K HDR kvalitě.

Cena a dostupnost novinek zatím nejsou známé. 

Témata článku: 4K TV, Dolby Atmos, HDMI 2.1, Novinky, HDR, eARC, OLED, Dolby Vision, Sony

Určitě si přečtěte

Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

Apple AirPods Max přicházejí. Vydrží 20 hodin a stojí přes 16 tisíc

92 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
ANCAppleBezdrátová sluchátka
Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Vybíráme 18 sluchátek s nejlepším poměrem ceny a výkonu. Třeba pod stromeček

Ani když máte malý rozpočet, nemusíte rezignovat na kvalitu. Připravili jsme výběr sluchátek všech kategorií s nejlepším poměrem cena/výkon.

42 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

37 Martin Buchta

Martin Buchta
Televizory
Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Jak zobrazit displej mobilu na televizoru (Miracast)

Dostat obraz z mobilního telefonu bezdrátově do televizoru je snadné, jen musíte splnit pár nutných podmínek.

72 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Přenosné