Sony Action Cam AS100V: Pokořitel hrdiny? [test]

16. července 2014
TWEET SDÍLET
Předchozí model AS30V byl spíše evolucí, AS100VR je revolucí v pravém slova smyslu. Postačí to však na doposud nezdolného vůdce smečky outdoorových kamer GoPro Hero 3+?

Sony Action Cam AS30V přinesla na podzim minulého roku ve srovnání se svým předchůdcem AS15 věrnější barvy, GPS a menší, propracovanější pouzdro. Tvůrci zapracovali na barevnosti videa a AS30 přestala tak výrazně saturovat oblohu a zelenit stromy.

Z pohledu ostrosti a zachování detailů došlo také ke zlepšení, stále to však nebylo ono. Ve velkém testu outdoorových kamer v Computeru 6/14 skončila AS30V až na pátém místě, přestože nabízí skvělou výbavu. Důvod byl prostý: stále zbytečně agresivní komprese obrazu.

Novinka slibovala v tomto ohledu zlepšení, a proto jsme byli velmi zvědavi, zda nezůstalo jen u slibů.

Klíčové vlastnosti

 • Voděodolnost i bez pouzdra
 • Kvalita záznamu v režimu PRO
 • GPS, Wi-Fi, NFC
 • Elektronická stabilizace obrazu, která funguje
 • Rychlý start natáčení
 • Vynikající dálkové ovládání
 • Přenos obrazu přes Wi-Fi bez zpoždění

Hlavní nedostatky

 • Chybí kompromis v kvalitě obrazu
 • Pro režim PRO vyžadována microSDXC karta
 • Střihová aplikace pro OS X nepodporuje všechny funkce
 • Drobné nedomyšlenosti
 • Přece jen vysoká cena

Z pouzdra ven!

Důvod, proč AS100V označujeme za revoluční, tkví ve voděodolnosti samotného těla kamery. Abychom byli přesní, kamera snese mírný déšť či poprskání blátem, avšak pod vodní hladinu zavítejte výhradně s pouzdrem. S tím dodávaným do 5 m, potápěči si dokoupí výměnný přední kryt bez membrán před stereo mikrofony a potopí se až do 60 m.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Kamera je však odolná pouze proti vodě, fyzickou odolnost omezuje exponovaná čočka, která by nešetrný pád z kola velmi pravděpodobně nepřežila. Pokud však toto risknete, odměnou vám bude výrazně lepší záznam zvuku.

Klepněte pro větší obrázek 

Už nemusíte při každé zastávce vydělávat kameru z pouzdra, abyste zaznamenali rozjařené dojmy přátel. A nemusíte nutně hledat hudební doprovod ke každému záběru, reálný zvuk je použitelný a lépe dotváří atmosféru. V ukázkových videích je jízda na kole s kamerou v pouzdru i bez něj, rozdíl je skutečně výrazný.

Ovládání a držáky

Ochranné pouzdro je totožné jako u modelu AS30V: těsně obepíná kameru a zbytečně nenafukuje její rozměry. Všechny (tři) ovladače jsou vyvedeny ven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv je tělo kamery rozměrově totožné s předchůdcem, několik pozitivních rozdílů zde najdeme. Samozřejmě je to voděodolnost zadní části a bílá barva, ta bude mít možná trošku pozitivní vliv na ne-přehřívání kamery při natáčení na přilbě. Především ale přibyla dioda signalizující stav kamery na horní straně. Tu oceníte především při umístění kamery na řídítka – předchůdce ji neměl a zjistit stav kamery bylo za jízdy buď nemožné, nebo nebezpečné. Dále na těle přibyl přijímač IrDA, novinku tak můžete ovládat i volitelným dálkovým ovladačem. To jsme ale k dispozici neměli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Ovládání opět probíhá pomocí dvojice tlačítek na straně a potvrzení tlačítkem pro spuštění natáčení. Nabídka doznala určitého přeskládání, především nastavení bylo rozděleno do dvou nabídek podle jejich významu. Drobnost, která potěší: stiskem obou bočních tlačítek současně rychle zapnete či vypnete Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek

Ke kameře můžete přikoupit celou řadu držáků. V základu dostanete jen dvě lepky, jednu rovnou a zahnutou, plus mezikus se stativovým závitem. Máme k dispozici poměrně povedený držák na kolo, který však bylo potřeba vylepšit, aby se zbavil vůlí a tím i zbytečných vibrací/rázů při jízdě.

Držáky jsou zacvakávací jako u GoPro a co je důležité, nemají žádnou vůli. Držák na kolo má zase stativový závit. Vyjmout kameru z držáků není tak jednoduché, jako třeba u Garminu Virb Elite, kterou dostanete z přilby či řídítek do ruky během okamžiku.

Proč je to důležité? Spousta skvělých záběrů ze sportovních zážitků není vůbec z přilby, hrudníku či řídítek, ale z ruky, kdy máte volnost k natáčení svých přátel. A neustálé sundávání kamery není nic pohodlného ani rychlého, často raději sundáte celou přilbu, než pouze kameru. To jsou drobnosti, které rozhodují.

Chybí kompromis

U předchozích modelů jsme kritizovali zbytečně agresivní kompresi obrazu. Zatímco GoPro Hero3+ tvoří v 1080/30p datový tok okolo 30 Mb/s, AS30V jen 16 Mb/s, a to se v kvalitě obrazu musí projevit. Poznáte to na ostrosti hran a detailech (větvích stromů) anebo naopak u jednolitých barevných ploch – tráva na zelené louce se slévá do nevzhledných map. Datový tok je pak kritický zvláště u scén, které se prudce mění, typicky jízda na kole v lese.

U Sony si zřejmě řekli: když už, tak už, a tak novinka přináší režim Pro s datovým tokem okolo 50 Mb/s. Každý soubor navíc doprovází XML soubor s jeho popisem, což ocení spíše profesionálové. Avšak pozor, tento režim vyžaduje výhradně paměťovou kartu microSDXC. V případě jiných karet vám kamera režim Pro vůbec nedovolí aktivovat. Karty sice nejsou drahé, za 64GB model dáte okolo tisícovky, musíte však s touto investicí počítat. Své staré karty můžete použít jen se základním režimem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

A zde je velký kámen úrazu: Sony totiž i u nejnovějšího modelu ponechalo základní režim na původních a nedostatečných 16 Mb/s (1080/30p), s důsledky stejných nedostatků, jakými trpí oba předchůdci: ztráta detailů a slévání ploch, byť se kvalita opět posunula o trošku výš, než u předchůdce AS30V. Můžete však kouzlit jak chcete, když nemáte dostatečný datový tok, nepomůže sebelepší inteligence, lepší optika ani snímací čip. Chybí zkrátka kompromis: buď máte nedostatečných 16 Mb/s, nebo naopak extrémních 50 Mb/s tvořící ohromné datové soubory. S kompresí na výsledných 25 – 30 Mb/s by Action Cam podával velmi dobré výsledky, vždyť klasické kamery tohoto výrobce tvoří v totožném rozlišení datový tok okolo 25 Mb/s s vynikající kvalitou. A co víc, Sony oznámilo kameru AS20V, která sice postrádá některé vymoženosti AS30 (a samozřejmě i AS100), chlubí se však především datovým tokem 28 Mb/s. Že by inženýři recenze na svém produkty opravdu četli?

V režimu Pro zachovává kamera spoustu drobných detailů a konečně nedochází k výrazné degradaci obrazu ani při pohybu v náročných scénách – typicky při jízdě na kole v lese. Po stránce ostrosti a zachování detailů již Sony dohonilo největšího rivala GoPro Hero 3+, avšak za cenu vyššího datového toku.

Neutrální barvy

Novinka opět nabízí dvojí barevný režim: normální a Vivid. Hodnocení necháme spíše na vás, ostatně následující srovnávací video mluví za vše. AS100V i AS30V jsou nastaveny na režim Norm, nejstarší AS15 volbu barevnosti nenabízí.

Novinka se snaží v normálním režimu o co největší věrnost, aby nechala prostor pro další barevné doladění v post-procesingu. V tomto srovnání vypadá nejlépe AS30V, barvy jsou akorát, vypadají živě, ale ne příliš. Záběry působí ostřeji, ale to je dáno vyšší mírou kontrastu a právě mírným přibarvením. Neutrální barvy novinky jsou nejlépe patrné ve večerních a nočních záběrech.

Následující video ukazuje nejprve srovnání režimu normálního a Pro, následně srovnání večerního záběru normálního a Pro a konečně srovnání barevných režimů normálního a Vivid vedle sebe.

S dálkovým ovládáním

Action Cam AS100V koupíte už za 9 500 Kč, doporučujeme však připlatit za verzi AS100VR s dálkovým ovládáním vybaveným malou LCD obrazovkou. Samozřejmě nebudete kontrolovat kompozici záběru při sjezdu v lese, ale jakmile si vezmete kameru do ruky, můžete díky zanedbatelnému zpoždění obrazu scénu skvěle komponovat. Svá videa tím posunete o třídu výš. Zpoždění přenosu obrazu je minimální, a to i při spojení s mobilem. Toto se může zdát jako samozřejmost, spousta outdoorových kamer však trpí větší či menší prodlevou. I GoPro Hero 3+ má prodlevu, sice zhruba necelou vteřinu, která při reálném natáčení vadí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 Ovládání s LCD displejem
 

Budete-li z kamery ždímat všechny její schopnosti (přenos obrazu přes Wi-Fi, GPS, režim Pro 60 fps), zaznamenáte necelé dvě hodiny na jednu baterii. To obvykle na celodenní výlet stačí, avšak musíte kameru neustále vypínat. Pohodlnější je koupit baterii druhou (originál NP-BX1 stojí od cca 700 Kč) a mít kameru neustále v pohotovosti. Dálkové ovládání hravě vydrží pět až šest hodin, zde nemusíte mít z výdrže obavu.

Na druhou stranu postrádáme u Sony promyšlenost, jakou nabízí Hero 3+. U toho můžete kameru vypnout a nechat aktivní jen Wi-Fi – dokonce je pro to na těle speciální tlačítko. Dálkovým ovladačem pak kameru probudíte i spustíte záznam. Toto Sony neumí, kamera musí být neustále zapnutá, snímat scénu i přenášet obraz. Můžete nastavit automatické vypnutí kamery v nečinnosti, avšak následně ji musíte zapnout tlačítkem na jejím těle. Poté se teprve spojí dálkové ovládání.

Sony Action Cam AS100VR je spolu s Garmin Virb Elite nejvybavenější outdoorovou kamerou současnosti. I s lepším dálkovým ovládáním stojí stejně, jako Hero3+, navíc má GPS, NFC a stabilizaci obrazu. Hero 3+ zato nabízí lepší promyšelnost a především rozumně zvolenou kvalitu obrazu, která nadšeným amatérům stačí. Aby inženýři u Sony vychytali drobné nedomyšlenosti, doporučuji jim vyrazit zpoza monitorů do přírody, samozřejmě s jejich dítkem na přilbě či v ruce.

Sony Action Cam AS100V

Cena:

 • senzor: 1/2,3" CMOS Exmor R 13,5 Mpx
 • rozlišení videa: 1080p 60 fps, 720p 30/60/120 fps, 480p 240 fps, VGA 30 fps
 • rozlišení fotografií: 13,5 Mpx
 • fotografování: sekvenční 1, 2, 5, 10, 30, 60 s
 • optika: Carl Zeiss F2,8 fix focus, 170°
 • mikrofon: ano, stereo
 • ukládání: Micro M2, MicroSDXC
 • komprese: video (MP4, H.264 až 50 Mb/s), audio (stereo ACC)
 • konektory: mikrofonní vstup 2,5mm jack, microHDMI videovýstup, microUSB 2.0, systémový konektor pro rozšíření
 • rozměry: 24,5 × 47 × 82 mm (bez pouzdra)
 • hmotnost vč. pouzdra: 141 g
 • výbava: 2× lepící úchyt, microUSB kabel, dálkové ovládání s LCD displejem

Témata článku: , , , ,