Sony Action Cam FDR-X3000: špičková outdoorová 4K kamera [test]

11. ledna 2017
TWEET SDÍLET
Sony zvyšuje maximální cenovou laťku outdoorových kamer, za více než 16 000 Kč musí nabízet hodně argumentů ke koupi.

V poslední době jsem radil několika přátelům při koupi outdoorové kamery, žádný však nebyl ochoten zaplatit víc, než 5 000 Kč a vítězí převážně čínští výrobci, kteří i za tuto částku nabízejí skvělé parametry v čele se záznamem do 1080/60p, integrovanou Wi-Fi a hromadou příslušenství v balení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kameru s cenou přes 16 000 Kč si vybere buď ten, kdo chce to nejlepší, anebo si musí na sebe vydělat v (polo)profesionálním nasazení. S tím zde ale není prostor pro kompromisy. 

Typické Sony

Na trhu se prosadily dvě odlišné koncepce kamer: řekněme „gopro“ styl a právě koncepce Sony. Výhody tvaru GoPro jsou dvě: zadní strana poskytne dostatek prostoru pro barevný displej a při asi nejatraktivnějším cyklo-umístění na hrudníku nezavazí. Tvar Sony umožňuje integraci displeje, avšak jen výklopného, jak dokazuje Olympus TG-Tracker. Umístění po straně přilby je však praktičtější. Každá koncepce má své přednosti a nevýhody.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S kamerou obdržíte pouzdro určené pro potápění až do hloubky 60 m. Proto na něm nenajdete žádné membrány k mikrofonům, jak bývalo zvykem u předchůdců. Znamená to jediné: dokonalé utěsnění všech zvuků okolí, vyjma dotyků kamery a podvodních ruchů, které se do mikrofonů rádo přenáší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro záznam zvuku musíte kameru z pouzdra vyjmout, není to však velký problém, neboť kamera sama o sobě odolá „stříkající vodě a mrazu“, jak uvádí přímo výrobce. Výhoda je zřejmá: bez pouzdra kamera zajistí skvělý záznam zvuku. V odkrytém stavu mám pouze obavu o poměrně exponovanou čočku na přední straně. Vzhledem k voděodolnosti se trochu podivuji množství krytek na tak malém těle, najdete zde hned tři: vespod pro vložení karty, zboku pro vložení baterie a zezadu pro konektory. Menší množství by snížilo hrozbu vniknutí vody. Pod krytkou najdete microHDMI konektor a také vstup pro externí mikrofon. Mimochodem nechápu, proč slot stále akceptuje své prehistorické karty M2, na trhu už nenajdete jedinou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na těle najdete monochromatický displej a pětici ovládacích tlačítek. Šipkami se pohybujete v menu, startem natáčení potvrzujete, tlačítkem menu se vracíte o úroveň zpět. Je to velmi rychlé a intuitivní, zvykl jsem si okamžitě a díky vyvedeným tlačítkům můžete všechno nastavení provádět v pouzdru.

Kamera se přichycuje na dodávané násuvné moduly, co je však důležité, na spodní straně kamery i pouzdra najdete standardní stativový závit. Svět jakéhokoli příslušenství třetích stran je vám otevřen.

Brutální datový tok

Kvalitu videa ovlivňuje několik vzájemně vyladěných prvků: optiku se slavným jménem Zeiss následuje nejnovější snímací čip Exmor R, odkud data již v elektronické podobě zpracuje procesor Bionz X. Veledůležitý je však výsledný datový tok a tady Sony exceluje nabídkou až 100 Mb/s. Na hodinu záznamu sice potřebujete 45 GB, kvalita obrazu je však bez kompromisů, a právě to profesionálové potřebují.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V nejvyšším 4K rozlišení ale zvládá kamera „jen“ 30 sn./s, ve Full HD je to až 120 sn./s, což umožňuje vytvářet efektní zpomalené záběry bez ztráty kvality. Obojí ale zvládají i levnější modely, zvláště při rychlých sportech třicet snímků nestačí, a tak zůstává 4K pro klidnější záběry a falešné švenkování.

Vysoký datový tok ale znamená minimum kompresních artefaktů, což oceníte zejména v přírodních scenériích. Město a obecně vše člověkem vytvořené nekladou na kompresní algoritmy takové nároky. Video s datovým tokem 100 Mb/s už také nezpracujete jen tak na ledajakém počítači či notebooků – zkrátka toto je volba pro profíky tvořící komerční videa.

Záznam za dne je vynikající nejen na maximální datový tok, i s třetinovým tokem (okolo 30 Mb/s při 1080/60p) zachovává dostatek detailů. Dynamický rozsah je nadprůměrný, změna expozice plynulá a kamera netrpí na dýchání barev ani ve zhoršených podmínkách, typicky v lese, kde se scéna častěji mění. Pokud vám automatika nevyhovuje, můžete korigovat expozici a zvolit nejen přímé vyvážení bílé na konkrétní kelviny, ale i provést kalibraci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Outdoorové kamery také nebývají vybaveny optickou stabilizací, používají elektronickou. Tu neumí využít na nejširší ohnisko, kdy se využívá celá plocha snímače, anebo při vyšších rozlišeních a počtu snímků, neboť jde o výpočetně náročnou operaci. Optická stabilizace všechny tyto kompromisy smaže, funguje vždy, na všechna nastavení, a především odvádí vynikající práci. Samozřejmě jde o konstrukčně složitější řešení a aktivní optická stabilizace je náročnější na spotřebu energie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zaznamenat lze pouze mírnou chromatickou aberaci ve fotografiích, které by obecně mohly být ještě o chlup lepší. Pokud ale kamera v něčem exceluje, pak je to záznam za zhoršených světelných podmínek. Všechny outdoorové kamery, které mi prošly rukama, jsem za šera či po setmění vůbec nezapínal, záznam byl plný šumu. Sonka natáčí skvěle a bez šumu, toto je zřejmě největší překvapení z testu vůbec!

Pozitivně hodnotím i záznam zvuku, při natáčení koncertu jen kousek od reproduktorů nebyl zvuk přebuzený a netrhal uši.

Má nedostatky?

Kamera nemá na těle vlastní LCD displej, jak bývá u zvykem u konkurence v „gopro“ tvaru. V balení ale dostanete dálkové ovládání, které se skládá ze dvou částí: náramku a oddělitelného displeje. Ten můžete z náramku vyjmout a umístit na řídítka, nebo pomocí speciálního držáku připevnit na zadní stranu kamery a tím mít velmi pohodlné řešení.

Pouzdro je však vzhledem k displeji na něm až příliš přerostlé a ohromný je i náramek na zápěstí. Dálkové ovládání ztrácí na eleganci svého předchůdce a celkově působí laciným dojmem, což je škoda. Jedním dálkovým ovládáním můžete opět aktivovat současně více kamer, což je funkce, kterou opět ocení profesionálové vlastnící více kamer pro záznam z více úhlů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S kamerou si také rovnou objednejte druhou baterii, ve standardizovaném testu 1080/60p bez Wi-Fi, GPS a v klidu vydržela kamera natáčet přes hodinu a půl, což není špatný výsledek. Zapojení senzorů a hlavně aktivní optická stabilizace hravě srazí výdrž pod hodinu.

Zajímavě je ale vyřešena úspora energie při ovládání na dálku. Kamera (i dálkové ovládání, a třeba i telefon) jsou vybaveny Bluetooth, které se využívá ve stand-by pro probuzení a třeba začátek nahrávání. Pro přenos obrazu je samozřejmě již nutná rychlejší Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pochvalu si zaslouží i propracovaná aplikace Play Memories Mobile, která slouží k pohodlnému nastavení kamery, přepínání režimů, spuštění záznamu a především ke kontrole kompozice. Zde je důležitým parametrem zpoždění přenášeného obrazu. Zní to jako samozřejmost, že se scéna na displeji telefonu mění tak, jak pohybujete kamerou, ale věřte, že u čtyř z pěti konkurentů (zvláště těch levnějších) to samozřejmostí není a neobvyklá není ani půlvteřinová prodleva, která značně komplikuje rychlou reakci na měnící se scénu (rychlý průjezd cyklisty, skok lyžaře…). Sony sice nepřenáší zvuk kamery, ale ten není podstatný, důležitý je rychlý přenos obrazu. Ke kameře přidává Sony jednoduchou aplikaci pro PC/Mac, ve které můžete využít data získaná z vestavěného GPS přijímače.

Verdikt

Sony u svého nejvyššího modelu škrtlo slovo kompromisy. Ohromen jsem vynikajícím záznamem v noci a skvěle pracující stabilizací. Ostatně přesvědčte se sami, na C-zóně najdete surová videa přímo z kamery. Kamera ale vinou ceny nebude pro každého, různými funkcemi vychází vstříc profesionálům.

+ Vynikající záznam v noci
+ Voděodolná i bez obalu
+ Dodatečné údaje ve videu

- Pro některá uchycení méně praktický tvar
- Velké dálkové ovládání
- Extrémní cena

Sony Action Cam FDR-X3000

Cena: 16 390 Kč

Zapůjčil: Sony, www.sony.cz

 • procesor: Bionz X
 • senzor: 1/2,5" CMOS Exmor R 8,2 Mpx
 • optika: F2,8 fix focus
 • maximální úhel záběru: 17 mm
 • maximální rozlišení videa a fps: 4K/30p, 1080/120p, 720/240p
 • stabilizace: optická
 • rozlišení fotografií: 12 Mpx (4 608 × 2 592 px)
 • fotografování: sekvenční 1, 2, 5, 10, 30, 60 s (může spojit do videa, až 4K rozlišení)
 • sekvenční foto: až 10 sn./s
 • obrazovka: externí
 • mikrofon: ano, stereo
 • ukládání: MicroSDXD (128 GB)/M2
 • komprese: video (MPEG-4, AVC, max 28 Mb/s, XAVC HD max 100 Mb/s), audio (stereo AAC 128 kb/s)
 • komunikace: Wi-Fi 802.11 b/g/n 2,4, Bluetooth 4.1
 • konektory: Micro-USB 2.0, Micro HDMI
 • baterie: Li-Pol 1 240 mAh
 • odolnost: voděodolnost do 60 m, prachotěsnost (s pouzdrem)
 • rozměry: 83 × 47 × 29 mm
 • hmotnost: 114 g s baterií, bez pouzdra
 • výbava: USB kabel, pouzdro, dvě platformy, proti mlžící set
AVmania.cz: Sony Action Cam FDR-X3000
konstrukce   8
zvuk a video   10
funkce a výbava   10
výdrž   7

 

Témata článku: , , , , , ,