Sony Action Cam HDR-AS30V: menší, chytřejší a lepší

4. února 2014
TWEET SDÍLET
Po necelém roce přináší Sony další generaci své outdoorové kamery. V pouzdru zhubla, zato chytrých vylepšení a nových technologií získala několik. A došlo i na to nejdůležitější – kvalitu obrazu.

Hned na začátku učiním doznání: při otevírání krabice s novou Action Cam AS30V jsem si ve skrytu duše přál, aby to byl jen starý model doplněný dle diktátu moderní doby o GPS a NFC. Po recenzi předchozího modelu AS15 jsem si jej totiž koupil, a pomyšlení, že bude nový model výrazněji lepší než ten stávající, se mé peněžence nelíbilo. Přání vyslyšeno nebylo a utrácet se bude. Vysvětlím vám proč.

Menší a lehčí

Výrobce vyzdvihuje především zmenšení kamery v pouzdru o 20 % a snížení hmotnosti rovnou o 35 % ve srovnání s předchůdcem. Jelikož mám možnost přímého srovnání, měřím, vážím, zhruba počítám a věřím. Důležité je však ono „v pouzdru“. Pokud obě kamery z voděodolného pouzdra vyjmete, jsou zcela shodné a takřka k nerozeznání od sebe.

Klepněte pro větší obrázek

Rozměry a hmotností však práce inženýrů na pouzdru neskončila, příjemných změn je víc. Především byla vyvedena dvojice ovládacích tlačítek, a tak nyní pro přepínání režimů či změnu nastavení již nemusíte kameru vyjímat z pouzdra. Druhou změnou je provedení prostupu mikrofonu: zatímco u předchůdce byl plast v místě mikrofonů pouze ztenčen, u novinky je použita vodu nepropouštějící membrána. To se odrazilo ve znatelně lepším záznamu zvuku, avšak pozor, přibyl i problém s větrem, který předchůdce neznal (což je patrné i na ukázkovém videu).

Stále ale platí: chcete-li natáčet vtipnou konverzaci svých přátel, raději přední část otevřete, neboť nepříjemné zvukové rázy při dotyku či šoupání kamery v ruce zůstávají. Během testování jsem měl k dispozici GoPro Hero 3 Black Edition, jehož schopnost záznamu zvuku v plastovém pouzdru je výrazně za hranicí jak modelu AS30V, tak i staršího modelu AS15.

 Klepněte pro větší obrázek
 

Již vás dozajista napadlo: membrána místo tvrdého plastu musí znamenat snížení hranice, do které lze kameru bez újmy potopit. Osobně myslím, že pět metrů vystačí většině běžných filmařů a pro sportovní potápěče připravil výrobce výměnnou přední část, u které membrány nahradil plast. Stejné řešení jako u předchůdce znamená i stejný limit ponoru 60 m.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nový model AS30V (nahoře) přestal barvy tak výrazně saturovat, jako předchůdce AS15
 

Poslední drobností je lepší průhled na stavovou červenou diodu signalizující režim záznamu. Naopak nebyla vyřešena hmatová odezva na stav kamery. Často se vám stane, že nevíte, zda kamera natáčí nebo ne. Musíte se podívat na diodu, sundat přilbu, nebo se ptát přátel. Signalizační zvuk totiž obal výrazně utlumí. Zde má pro změnu GoPro navrch, jak vyšší hlasitostí signalizace, tak výraznými diodami na třech stranách těla kamery.

Kvalita záznamu

Nejprve tvrdá fakta: nová kamera není po stránce hrubého výkonu lepší, než předchůdce, maximem zůstává 1080p při 60 sn./s. Předchozí model AS15 získal tento režim až po update firmware někdy v půli roku 2013.

Popravdě řečeno 60 (nebo 50 v evropském režimu PAL) snímků za vteřinu při střihu nic moc neřeší, pro efektní zpomalené záběry potřebujete za vteřinu alespoň 120 snímků, které kamera umí ve stále postačujícím rozlišení 720p. Nejnovější GoPro Hero3+ Black Edition sice umí rozlišení 2,7k (30 sn./s) a dokonce 4k (15 sn./s.), nemyslím ale, že byste jej potřebovali a v 1080p končí stejně jako Sony na 60 snímcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jelikož se výrobce příliš nezmiňoval o změně snímače, nebo zvýšení kvality záznamu, očekával jsem v tomto ohledu stejné výsledky, jako u předchůdce AS15. Ten byl i mnou kritizován za přílišnou saturaci barev: obloha je až nepřirozeně modrá, nižší dynamika záznamu způsobuje přepálené světlé barvy a naopak ztrátu detailů na plochách ve stínu. Bohužel jsem v době testování neměl dispozici nejnovější Hero3+, jen starší trojku Black Edition, jehož barvy jsou pro změnu spíše mdlé a s celkovým posunem do teplejších barev, v důsledku čehož bývá obloha spíše šedá, nežli modrá.

Klepněte pro větší obrázek

Výrobce však kritiku vyslyšel a dle mého názoru se mu podařilo najít ideální barevný kompromis. Kamera stále dobarvuje, avšak ne tak výrazně. Zlepšila se dynamika a očividně byla snížena i míra komprese, která byla u předchůdce zbytečně agresivní. Nový model se chová šetrněji k hranám a zachovává znatelně víc detailů. Na druhou stranu – v ohledu ostrosti, komprese a tím i zachování jemných detailů se ani nový model nemůže vyrovnat Hero 3 Black Edition. V tomto ohledu zůstává nedostižná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Velkou výhodou kamer Sony je stabilizace. Nejde o stabilizaci optickou (pohyb čočky), nýbrž elektronickou – proto nefunguje v režimu 170° úhlu záběru. Pro záběry na kole a při dalších sportech jde o neocenitelného pomocníka. Stabilizovat samozřejmě můžete následně ve střihovém programu, výsledek ale nebude tak dobrý.

Víc zkratek, víc funkcí

Novinka dostala do vínku NFC pro snadné spárování s telefonem, který následně může sloužit jako dálkové ovládání a samozřejmě i jako náhledový displej. Zde jinak zbytečné NFC vítám: připojování přes Wi-Fi s nezapamatovatelným (a nezměnitelným) heslem nalepeným v návodu je zkrátka nepohodlné. Přenos obrazu a zvuku přes Wi-Fi probíhá s minimálním zpožděním na vzdálenost zhruba 15 m i přes tři panelové přepážky. Opět mohu srovnat s GoPro Hero 3 Black Edition: dosah Wi-Fi je totožný, nicméně GoPro má výrazně větší zpoždění při přenosu obrazu a zvuku. Ne že by to pro kontrolu kompozice záběru nějak výrazně vadilo.

Klepněte pro větší obrázek 

Vedle NFC přidal výrobce GPS přijímač bez bližšího určení typu. Po zapnutí ukládá kamera na paměťovou kartu soubor s příponou .log, který lze jednoduše importovat třeba do Google Earth či jiných aplikací. Z počítače (ale bohužel nikoliv z aplikace v mobilu) můžete do kamery nahrát soubor s almanachem a dráhovými efemeridami satelitů, což pomůže s rychlejším určením polohy. Záznam pak lze využít v počítačovém střihovém programu od Sony, který vpálí do videa překryvný „HUD“ panel s informací o poloze či rychlosti. Nutno podotknout, že tuto funkci umí zatím jen verze pro Windows, verze pro OS X se ji má teprve naučit.

Klepněte pro větší obrázek

V menu jsem našel další příjemnou novinku: možnost převrácení obrazu, to když ji uchytíte vzhůru nohama. Ušetříte si následné obracení obrazu ve střihovém programu. Starší model toto nenabízí, a jelikož jej vozím pod řídítky, píšu si další důvod ke koupi nového modelu. Přitom jde dle mého názoru o věc firmwaru, těžko ale říci, zda jej výrobce ještě připraví.

Nejlepší není, výhodná ano

S novým modelem uvedlo Sony i některé zajímavé příslušenství: bajkeři mají v oblibě umisťovat kameru na hrudník, odkud jsou vidět řídítka i dění před kolem. Toto je snad jediné umístění, kde je tvar kamer Sony méně vhodný, než tvar GoPro. I přesto výrobce trošku komicky vyhlížející držák stvořil. Mnohem zajímavější je dálkové ovládání s barevným displejem: obsahuje NFC/WiFi připojení a slouží pro jednoduchý start videozáznamu a kontrolu kompozice obrazu. Vinou ceny okolo tří a půl tisíce korun se však zřejmě neobjeví na zápěstí každého nadšence.

Klepněte pro větší obrázek

Nový model Action Cam je nástupcem jak má být, lepší ve všech ohledech. Za konkurencí sice stále zaostává v některých kvalitách obrazu (ostrost, zachování detailů), v jiných, jako je třeba stabilizace obrazu, zůstává nepřekonána. Cenu pod hranicí osmi tisíc korun pravděpodobně navýší investice do různých držáků, i tak jde o zajímavou nabídku. Na závěr ještě nezapomínejme na novinku AS100, kterou Sony představilo na letošním CESu. Hrubý výkon by měl být zachován, kamera ale nabídne voděodolnost i bez pouzdra. Na trh ale přijde až na konci dubna.

Sony Action Cam HDR-AS30V

Cena orientační: 7 790 Kč

+ Elektronická stabilizace
+ Věrné barvy, vylepšený záznam zvuku
+ Wi-Fi, NFC, GPS

- Zbytečně vyšší komprese
- Chudé aplikace pro mobily
- Chybí střihová aplikace

 • zapůjčil: Sony, www.sony.cz
 • senzor: 1/2,3" CMOS Exmor R 16 Mpx
 • rozlišení videa: 1080p 60 fps, 720p 30, 60, 120 fps, VGA 30 fps
 • rozlišení fotografií: 11 Mpx
 • fotografování: sekvenční 5, 10, 30, 60 s
 • optika: Carl Zeiss F2,8 fix focus, 170°
 • mikrofon: ano, stereo
 • ukládání: Micro M2, MicroSDHC
 • komprese: video (MP4, H.264 až 28 Mb/s), audio (stereo ACC)
 • konektory: mikrofonní vstup 2,5 mm jack, micro HDMI videovýstup, microUSB 2.0, systémový konektor pro rozšíření
 • rozměry: 24,5 × 47 × 82 mm (bez pouzdra)
 • hmotnost vč. pouzdra: 141 g
 • výbava: 2× lepící úchyt, microUSB kabel
Sony Action Cam HDR-AS30V
funkce   9
kvalita obrazu   9
kvalita zvuku   6
výbava   7

Témata článku: Testy, HDR, Sony, Video, Videokamery

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

Žalují Apple za to, že je „sledují“ AirTagy bývalých partnerů. Ochranné mechanismy nefungují tak, jak by měly

** AirTagy jsou dlouhodobě zneužívány k nekalým účelům ** Ani nápravy z února k ničemu nevedly ** Apple v USA žalují dvě ženy kvůli stalkingu AirTagů

Martin Chroust
AirTagŽaloba
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně