​Sony Action Cam HDR-AZ1: miniaturní, ale skvělá kamera

12. května 2015
TWEET SDÍLET
Zmenšení obvykle znamená kompromis, to však, až na jedinou výjimku, neplatí o odolné kameře pro různé sportovní aktivity – AZ1. Škoda jen trestuhodně nevyužitého potenciálu.

Sony své outdoorové kamery obvykle nabízí v několika výhodných balíčcích, v případě AZ1 jsou to hned čtyři s cenový rozptylem od šesti do devíti a půl tisíce. Základní balení obsahuje jen kameru a ochranné, voděodolné pouzdro.

Za HDR-AZ1VR připlatíte asi dva tisíce, za které získáte dálkové ovládání na zápěstí s displejem. HDR-AZ1VB přidává navíc úchyt na trubku (nejčastěji kolo), a konečně HDR-AZ1VW mění úchyt na kolo za úchyt na zápěstí. Samozřejmě si různá příslušenství můžete časem dokoupit, sady jsou však cenově výhodnější.

Rozměry za displej

AZ1 je úkrokem ze zavedené řady AS čítající modely 20, 30, 100 a na letošním CESu představené modely 200 a 1000, které budou u nás dostupné zhruba v dubnu. Při návrhu AZ1 byl kladen největší důraz na velikost a hmotnost, v obou případech došlo ke zmenšení, respektive snížení hmotnosti, na dvě třetiny. Kamera bez pouzdra, zato s baterií, váží jen 63 g. Stejně jako AS100, i AZ1 je již v základu odolná „proti stříkající vodě“, jemný deštík jí neuškodí. Pod vodní hladinu se však můžete vydat až s dodávaným plastovým pouzdrem. Konkrétně do hloubky 5 m, neboť otvory stereofonního mikrofonu překrývá voděodolná membrána. Chcete-li až do 60 m, žádný problém, musíte jen dokoupit a vyměnit přední, kompletně plastovou část.

 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Natáčení bez obalu oceníte ve chvíli, kdy potřebujete kvalitní záznam zvuku. Sony si díky membránovému překrytí vede mnohem lépe, než třeba celoplastové GoPro, avšak nepříjemné zvukové rázy při manipulaci s kamerou se přenáší u obou konkurentů stejně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Outdoorové „Sonky“ se vždy dobře ovládaly jen s pomocí tří tlačítek a monochromatického displeje. Miniaturizace však postihla i ten, nyní displej zobrazuje jen stav baterie a režim Wi-Fi. Že se nedozvíte, kolik prostoru vám zbývá na kartě, by se ještě dalo oželet, avšak nemožnost přepnout režimy přímo na kameře zamrzí víc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Chcete-li místo natáčení třeba fotit, nezbývá, než vytáhnout chytrý telefon a prostřednictvím aplikace režim přepnout. To lze učinit v létě na vycházce, v zimě na svahu budete telefon hledat po kapsách jen neradi. Druhou možností je použít právě dálkové ovládání, proto vám příplatek za něj doporučujeme.

Po hříchu nevyužitý potenciál

Nemalý příplatek za dálkové ovládání RM-LVR2V doporučuji obětovat už pro lepší ovládání kamery. Díky barevnému displeji máte kompozici záběru neustále pod kontrolou a vaše záběry budou přesnější a zajímavější. Na dálkovém ovladači snadno přepnete režimy a provedete dálkové nastavení kamery, kvalitou záznamu počínaje a nastavení data a času zdaleka nekonče.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek¨Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Druhou generaci dálkového ovládání odlišuje od té první jen vestavěný GPS přijímač. Ten se přesunul z kamery, kde žádal příliš mnoho energie a zkracoval dobu natáčení. Opět se ale ukázalo, jak se japonští inženýři úpěnlivě drží svého kancelářského křesla a nevyrazí se svými produkty ven. Pokud by tak učinili, pravděpodobně by je napadlo: pokud je uvnitř GPS přijímač, proč náramek neslouží rovnou jako záznamník vašich výletů? Nemuseli byste trápit svůj mobil ani nosit speciální GPSku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Proč se na displeji neobjeví ujitá, uběhnutá, odběžkovaná či ujetá vzdálenost? Nadmořská výška a nastoupené metry? Z dálkového ovládání by se rázem staly alespoň orientační sportovní hodinky s bonusem v podobě obrazu z kamery. Výdrž náramku je při aktivním spojení s kamerou zhruba čtyři a půl hodiny, s úspornými opatřeními (vypínání displeje a uspání Wi-Fi) by se jistě dostal přes šest hodin, což už by na většinu výletů stačilo. Hej, Sony, lidi by vám utrhli ruce!

GPS záznamy v uzavřeném .log formátu se přenáší rovnou do kamery a jen ve chvíli, kdy natáčíte. Vnitřní paměť s dostatečnou kapacitou přes 50 MB dává alespoň malou naději, že by příští verze firmware, které Sony občas vydává, mohly funkce rozšířit.

Kvalita obrazu

Sony se hrubým výkonem i kvalitou obrazu řadí po boku AS100. Maximálně Full HD rozlišení v 60 fps doplňuje atraktivní režim 720p/120 fps pro efektní zpomalené záběry. Velmi dobře pracuje stabilizace eliminující malé otřesy. Funguje sice jen při 120° úhlu záběru, osobně jej však preferuji víc, než již značně deformovaných 170°.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

U modelu AS100 jsem vyčítal buď příliš malý datový tok (16 Mb/s), případně zbytečně vysoký – 50 Mb/s ve formátu XAVC S. Sony se poučilo a už od modelu AS20 nabízí optimálních 25 Mb/s. Dvojnásobek umí i tento prcek, musíte mu však dopřát microSD kartu s rychlostí zápisu Class 10. Pro běžné potřeby stačí i základní datový tok, nicméně kvalitativní skok s vyšším datovým tokem je znatelný.

Klepněte pro větší obrázek 

Kamera si velmi dobře poradí s noční scénou, třeba při večerním lyžování na svahu. Ve dne je obraz ostrý s vynikajícím zachováním detailů, právě zde předchůdci vinou malého datového toku ztráceli příliš vysokou kompresí. Stabilizace funguje výborně při posunu, limity jsou patrné při rotačních vibracích – ty se ale vyskytují méně. S kvalitou obrazu zkrátka budete spokojeni. V případě fotografií je za slunečných dnů znatelná chromatická aberace.

Baterku s sebou!

S kamerou doporučuji přikoupit ještě druhou baterii, kterou během denního výletu pravděpodobně využijete. Kamera vydrží natáčet v nejvyšší kvalitě a se zapnutou stabilizací jen necelou hodinu a půl, což není mnoho. Přikupte alespoň 64GB microSDXC kartu třídy 10, stojí do tisícovky.

Klepněte pro větší obrázek

Sony by mělo doladit ještě aplikace pro chytré telefony, na druhou stranu oceňuji velmi rychlý přenos obrazu bez výrazného zpoždění. Toto bývá bolístkou všech konkurentů včetně GoPro. I přes jisté nedostatky a trestuhodně nevyužitý potenciál dálkového ovladače je AZ1VB skvělou kamerkou s hromadou příslušenství a velmi dobrou kvalitou obrazu.

+ Voděodolnost bez pouzdra
+ Miniaturní rozměry
+ Kvalita obrazu a stabilizace

- Horší ovládání
- Nevyužitý potenciál DO

Sony Action Cam HDR-AZ1VB

Outdoorová kamera s dálkovým ovládáním
Sony, www.sony.cz
Cena orientační: 9 670 Kč

 • senzor: 1/2,3" CMOS Exmor R 11,9 Mpx
 • rozlišení videa: 1080p 60 fps, 720p 30/60/120 fps, 480p 240 fps, VGA 30 fps
 •  rozlišení fotografií: 11,9 Mpx
 • fotografování: sekvenční 1, 2, 5, 10, 30, 60 s
 • optika: Carl Zeiss F2,8 fix focus, 170°
 • mikrofon: ano, stereo
 • ukládání: Micro M2, MicroSDXC
 • komprese: video (MP4,XAVC až 50 Mb/s), audio (stereo ACC)
 • konektory: microUSB 2.0
 • rozměry: 24 × 36 × 74 mm (bez pouzdra)
 • hmotnost vč. pouzdra: 63 g bez pouzdra, s baterií
 • výbava: 2× lepící úchyt, microUSB kabel, dálkové ovládání s LCD displejem
​Sony Action Cam HDR-AZ1
Konstrukce   8
Kvalita videa a zvuku   9
Výbava a funkce   9
Výdrž   5

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Computer

Témata článku: Testy, Novinky, HDR, Sony, Videokamery

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Akce na PlayStation Plus. Rozdává se Splinter Cell a Evil Dead: The Game zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

Apple měl tablet už v roce 1979. Ale trochu jiný, než myslíte

** Apple uvedl vlastní tablet už v roce 1979 ** Jednalo se o příslušenství k počítači, které usnadňovalo kreslení ** Na trhu byl několik let před první myší

Karel Javůrek
TabletyHistorieApple
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět