SONY BDV-E300: test Blu-ray domácího kina

26. října 2009
TWEET SDÍLET
Levná Blu-ray domácí kina jsou zdrojem kvalitního obrazu pro velký Full HD televizor. Nabídne nový BDV-E300 i kvalitní zvuk?

 Firma Sony nedávno představila několik novinek Blu-ray systémů a my jsme pro vás otestovali sestavu BDV-E300, která je umístěna na nižší příčce cenového žebříčku. Co za cenu okolo 15 000 Kč dostanete? Na to se pokusíme odpovědět.

Balení obsahuje poměrně velkou a těžkou řídící jednotku, ve které se skrývá digitální zesilovač S-Master pro všechny kanály, který, jak uvádí výrobce, nabízí celkový výkon 1000 W. Dále jednotka obsahuje RDS FM tuner s dvaceti předvolbami. Její stěny jsou vyrobeny z plechu a čelní panel z plastu. Bohužel zde nenajdete USB vstup ani výstup pro sluchátka. Vstup USB je nahrazen konektorem DM Port na zadním panelu, přes který lze připojit různé osobní přehrávače nebo třeba počítač, ale ne každému toto řešení vyhovuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další součástí systému BDV-E300 jsou samozřejmě bedny, v tomto případě se jedná o malé plastové reprobedýnky – pro tři přední a dva zadní kanály. Satelitní přední jsou dvoupásmové a zadní s centrem jednopásmové.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pasivní subwoofer je vyroben z dřevotřísky s plastovým čelním panelem. Nátrubek basreflexu naleznete na čelní stěně, takže s jeho umístěním nebudete mít žádný problém

Ke všem reprosoustavám jsou dodávány dostatečně dlouhé kabely, které jsou zakončeny barevně odlišenými konektory, což usnadňuje zapojení do těch správných výstupů. Jen nemůžete počítat s jejich snadnou výměnou za jiné. Plastové bedýnky jsou samozřejmě také uzpůsobeny pro upevnění na stěnu, štíhlý centrální reproduktor má navíc malou hloubku, tudíž ani pod velmi tenkým televizorem nebude vizuálně rušit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud vám nevyhovuje natahování kabelů i k zadním měničům, nabízí systém řešení v podobě výstupu S-Air, který dozadu přenáší signál bezdrátově. Pokud vám kabely vzadu nevadí, můžete pomocí S-Air sestavu rozšířit na plnohodnotný systém 7.1. V obou případech se však jedná o volitelné příslušenství, které je třeba dokoupit.

Klepněte pro větší obrázek 
K systému výrobce dodává také dálkový ovladač, který dobře padne do ruky, působí velmi přehledně, nemá však noční podsvícení

Lépe film než hudbu

Po zapnutí vás systém uvítá a vyzývá k čekání, které je poněkud zdlouhavé. Pak už vše probíhá hladce, takže si pomocí názorného průvodce na obrazovce nastavíte základní parametry. Zvukové pole se nastavuje přes dodávaný kalibrační mikrofon, který umístíte do poslechového místa a on už se o vše postará. Pokročilejší funkce se nastavují v menu systému, čeština mu ale chybí.

Protože lze předpokládat, že kupující bude systém používat nejen ke sledování Blu-ray filmů, byla sestava nejprve testována ve stereofonním režimu při poslechu jednotlivých skladeb z CD: Madonna – Hollywood, The Who – Won´t Get Fooled Again, Iron Maiden – The Number of the Beast, Dave Brubeck Quartet – Take Five a W.A.Mozart – Requiem. Po úvodním čekání se podařilo vložit první CD a test mohl začít.

Lze říci, že sestava, která patří mezi nejlevnější kompletní Blu-ray systémy, hraje dle očekávání. Elektronické nástroje v popové nahrávce Madonny hrají velmi slušně, basy jsou razantní a výšky průzračné. Jen zpěvaččin hlas je mírně potlačený.

Rocková klasika The Who je již o poznání horší (samozřejmě co se týče kvality zvuku). Jednotlivé nástroje hrají slitě a zvuk postrádá dynamiku. Iron Maiden znějí podobně. Při klidnější jazzové skladbě Dava Brubecka se zvuk o poznání pročistí, ale detaily zůstávají potlačené a akustické nástroje zní nepřirozeně.

Poslech vážné hudby na BDV-E300 vůbec nedoporučuji, protože aparatura již zcela nestíhá. Ani ruční regulace basů a výšek, kterou systém umožňuje přes docela složité kroky v menu, nepřinese výrazné zlepšení. Zkráceně – náročnější posluchači by se rozhodně měli rozhlédnout až mezi dražšími přístroji.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Poslech zvuku z filmových DVD a BD přinese úplně jiný zážitek. Pro test byly použity filmy na DVD Den nezávislosti (DD 5.1), Ponorka U-571 (DTS 5.1) a 60 sekund (DD 5.1), dále BD Já, legenda (Dolby TrueHD 5.1) a Madagaskar 2 (Dolby TrueHD 5.1)

Vykreslení prostoru u všech filmů je výborné, u BD s Dolby TrueHD ještě více vyniknou detaily a lokalizace různých prostorových efektů se výrazně zpřesní. Menší problém nastal s hlubokými kmitočty u filmu Den nezávislosti a u podmořských výbuchů v Ponorce U-571. Lehký subwoofer začal mírně rezonovat a vydával nepříjemné pazvuky. Pomohlo ubrání basů, ale pak jich bylo zase málo. Zkrátka u některých titulů se kompromisu nevyhnete. Jinak výborný filmový zvuk díky tomuto nedostatku mírně ztrácí na hodnocení.

Jak si systém poradil s hudbou na DVD a BD? Pro test posloužily nahrávky Eric Clapton – One More Car, One More Rider (DTS 5.1), AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1) a U2 Live from Sydney (DTS 5.1), dále BD Santana – Live at Montreux (DTS-HD 5.1).

U hudebních nahrávek je již, narozdíl od filmů, zastoupeno celé kmitočtové spektrum a systém opět prokázal, že je určen zejména fanouškům filmů a domácího kina. Nástroje jednotlivých hudebníků jsou slité a chybí jim barva. Jen DVD Erica Claptona znělo o trochu lépe než ostatní. Určitě je to tím, že zvuková stopa je zde zaznamenána v nadprůměrné kvalitě, takže to pomohlo i tomuto systému. I tak však hudbě chybí dynamika a detaily. Vykreslení prostoru je však i zde výborné, takže o atmosféru koncertu určitě nepřijdete.

Verdikt

Systém disponuje vstupem LAN, přes který lze z internetu stahovat aktualizaci firmwaru a také umožňuje přístup k BD Live, který umožňuje prohlížení doplňkových informací a bonusových materiálů ke konkrétnímu disku.

Obraz k televizoru nebo projektoru můžete přivést přes jednoduchý výstup video, přes dokonalejší komponent video nebo ideálně přes digitální HDMI. Posledně jmenovaný výstup umožňuje přivést videosignál z DVD převzorkovaný až na 1080p a také jeho pomocí můžete ovládat televizor Bravia díky funkci Bravia Sync spolu se systémem jedním dálkovým ovladačem. Kvalita obrazu, jak už to u Sony bývá zvykem, je na velmi solidní úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nepříjemným překvapením byla nemožnost přehrávání komprimovaných videosouborů z CD a DVD. Systém neumožňuje ani přehrávání hudby mp3, WMA atd. Toto sice řeší DM port, ale pak je třeba připojovat nejrůznější přehrávače nebo počítač. Každopádně za u přístroje této cenové relaci (byť v rámci Blu-ray 5.1 systémů je levný) bych očekával větší vstřícnost.

Obrázky JPEG nahrané na CD, DVD, BD si prohlížet můžete. Přístroj je pro tuto možnost vybaven standardně. Snímky lze otáčet a zoomovat, přičemž reakce na změny jsou rychlé. Doplňkem systému je FM RDS tuner. Stanice vyhledává automaticky, ale lze je ladit i ručně. Uložit je můžete do dvaceti předvoleb.

Za příznivou cenu 15 000 Kč koupíte systém domácího kina, který je určen vysloveně ke sledování filmů a malé rozměry jej předurčují sloužit jako doplněk k plochému televizoru. Pokud hudbu neposloucháte jen jako kulisu k jiné činnosti a nechcete hudební aparaturu kupovat zvlášť, určitě se poohlédněte až ve vyšších cenových relacích, nejlépe po komponentním systému. Jste-li fanoušci filmu a akční žánr není pro vás vyloženě tím hlavním, budete spokojeni.

SONY BDV-E300

Cena (orientační) 15 000 Kč

Centrální jednotka

 • Vstupy: Linkový analog cinch 2x
 • Optický digitální 1x
 • Koaxiální digitální 1x
 • DM Port – pro připojení osobního přehrávače, mobilního telefonu, počítače
 • LAN – pro BD Live a aktualizaci firmwaru z internetu
 • Anténa
 • Jack pro kalibrační mikrofon
 • Výstupy: Kompozitní video 1x cinch
 • Komponentní video (Y, Pb, Pr) 3x cinch
 • HDMI – umožňuje zvýšení rozlišení DVD až na 1080p
 • Výstupy pro reprosoustavy 6x
 • S-Air pro bezdrátový přenos signálu do zadního zesilovače
 • Zesilovač: digitální S – master 1000W
 • Dekodér: L-PCM (2 kan./5.1 kan./7.1 kan.), Dolby Digital, DTS, DTS 96/24, DTS ES Matrix 6.1, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS – HD, Dolby ProLogic (I, II, Iix), DTS Neo:6
 • Přehrává: BD – ROM (SL/DL), BD-R/RE, DVD – video, DVD +-R/RW, CD, CD – R/RW, JPEG
 • Tuner: FM RDS, 20 předvoleb
 • Rozměry (š/v/h): 430 x 93 x 385,5 mm

Přední reprosoustavy

 • 2x dvoupásmová s basreflexem
 • Impedance: 3 Ohm
 • Výškový reproduktor : 20 mm
 • Středobasový reproduktor: 65 mm
 • Rozměry (š/v/h): 102 x 223 x 80 mm

Centrální reprosoustava

 • 1x jednopásmová
 • Impedance: 3 Ohm
 • Reproduktor: 30 x 60 mm magneticky stíněný
 • Rozměry (š/v/h): 380 x 51,5 x 68 mm

Zadní reprosoustavy

 • 2x jednopásmová s basreflexem
 • Impedance: 3 Ohm
 • Reproduktor: 65 mm
 • Rozměry (š/v/h): 102 x 223 x 80 mm

Subwoofer

 • Pasivní jednopásmový s basreflexem
 • Impedance: 1,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h): 220 x 392 x 324,4 mm

Příslušenství

 • Dálkový ovladač, FM anténa, kalibrační mikrofon, repro kabely, kabel video

AVmania.cz hodnotí
design a provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Témata článku: Domácí kino, Test, Sony, Domácí kina na Heureka.cz