SONY BDV-IT 1000: test Blu-ray domácího kina

16. dubna 2009
TWEET SDÍLET
Unikátní miniaturní a na stěně téměř neviditelné reproduktory, bezdrátové zadních reproduktory a Blu-ray přehrávač v jednom.

Tak, jak se postupně v našich domovech rozšiřují samostatné blu-ray přehrávače, přicházejí výrobci i se systémy all in one, které jsou schopny disky s vysokým rozlišením přehrát. Nyní jsme měli možnost otestovat takovýto systém firmy Sony, který nese označení BDV-IT 1000. Domácí kino je navrženo tak, aby ladilo s nejnovějšími televizory Sony Bravia a designově je opravdu velmi povedené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mohutná a těžká centrální jednotka obsahuje digitální zesilovač pro tři přední kanály a subwoofer, AM/FM RDS tuner a Blu-ray mechaniku. Po zapnutí se na přední straně rozsvítí dobře čitelný bodový displej a také logo SONY spolu s efektním spodním podsvícením. Toto vše lze v případě potřeby vypnout. Nahoře najdete tlačítko zapnutí a vypnutí a dotyková tlačítka ovládání jednotlivých funkcí. Na zadním panelu je nepřeberné množství přípojných konektorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Součástí systému jsou samozřejmě i reprosoustavy, které jsou zde kovové a tvoří je velmi štíhlé sloupy s miniaturními reproduktory. Je jich celkem pět a můžete je umístit na podlahu (k tomu jsou zde i masivní kovové stojany), do regálu nebo na stěnu (součástky k připevnění na stěnu jsou také přibaleny). Jen bych měl výtku k tomu, že nejsou magneticky stíněny, což sice u moderních plochých televizorů nevadí, ale někdy je potřeba si na to dát pozor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zkuste to bez drátu...

Zadní reprosoustavy se k systému připojí bezdrátově přes zesilovač se systémem S-AIR, který je součástí dodávky. Výhodou je, že nemusíte tahat kabely k zadním reproduktorům přes celý pokoj, ale znamená to, že potřebujete elektrickou zásuvku i na místě, kam tento zesilovač umístíte. Pokud ji tam nemáte, musíte použít prodlužovačku, takže výše uvedená výhoda ztrácí na významu. Zesilovač S-AIR však můžete použít i v jiné místnosti a takto poslechem oblažit i další členy domácnosti. Tím však ztratíte možnost poslechu prostorového zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K tomuto zesilovači také můžete připojit sluchátka a tím se zároveň vypne poslech přes reprosoustavy. Zajímavostí je i možnost zakoupení dalšího zesilovače S-AIR a reprosoustav – pak můžete aparaturu rozšířit na plnohodnotné domácí kino 7.1.

Mohutný pasivní subwoofer má jeden reproduktor namířený vzhůru a druhý dolů do podlahy. Nátrubek basreflexu směřuje rovněž dolů. Celý subwoofer stojí na nožkách a jeho dva reproduktory ve spolupráci s basreflexem vytvářejí opravdu razantní basy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

K domácímu kinu dostanete samozřejmě ještě přehledný dálkový ovladač, kterým lze ovládat nejen tento systém, ale také další komponenty. V této cenové relaci bych však očekával i noční podsvícení, protože pokud jej budete chtít použít při sledování domácího kina (a u čeho jiného, že?), budete si muset rozsvítit.

K propojení reprosoustav s centrální jednotkou a zadním zesilovačem slouží dodávané kabely, které jsou dostatečně dlouhé, ale velmi tenké. Jen u subwooferu je kabel o něco silnější. Na jejich výměnu za jiné zapomeňte, protože jsou zakončeny speciálními konektory. Na druhé straně se při jejich zapojení nemůžete zmýlit, protože jsou barevně odlišeny.

K nastavení úrovně jednotlivých reprosoustav lze velmi jednoduše použít kalibrační mikrofon. Automatika funguje velmi spolehlivě a během chvilky je vše nastaveno tak, jak má. Pokud automatice nedůvěřujete, můžete vše nastavit ručně. Ostatní nastavení probíhají podobně jako u všech DVD a Blu-ray přehrávačů, takže není potřeba se o tom nějak detailně rozepisovat.

Hudba a domácí kino

Jako první byl u systému testován zvuk z CD. Zvuk nahrávek elektronické hudby je podán výborně, vše šlape, jak má. Zato nahrávky rocku, jazzu a vážné hudby zněly průměrně. Postrádají středové kmitočty a ani ruční nastavení basů a výšek příliš nepomáhá. Zde kupodivu zvuku pomáhá zařazení některého z prostorových režimů, protože nahrávka získá na dynamice. Ztrácí se však pravolevá lokalizace. S překvapením musím konstatovat, že mnohé levnější systémy firmy Sony přehrávají CD lépe. Ale neházejme flintu do žita – systém je určen opravdu k něčemu úplně jinému.

V režimu domácího kina při přehrávání filmových DVD a BD se teprve ukáží jeho přednosti. K otestování byly použity filmy DVD Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1), DVD Ponorka U 571 (DTS 5.1) a BD Walk Hard (Dolby TrueHD).

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle rozložené reprosoustavy dostanete

Ve srovnání s poslechem CD máte dojem, že posloucháte zvuk z úplně jiného systému. Jedním slovem je vynikající. Detaily jsou podány s naprostou přesností, dialogy srozumitelné i v případě, že všude kolem vás něco vybuchuje, výbuchy podmořských min natolik razantní, že se téměř bojíte a v režimu Dolby TrueHD v tiché pasáži dokážete přesně určit, kde se právě nachází moucha, která ve scéně létá z místa na místo.

Hudební DVD z koncertů Erica Claptona, Phila Collinse, AC/DC a Iron Maiden zní s takovou přesvědčivostí, že když si u toho ještě promítnete obraz na velké plátno, máte téměř pocit, že jste na koncertě a to ještě v první řadě.

Přístroj nabízí mnoho zvukových režimů, které lze i různě kombinovat, takže ten svůj optimální zvuk si najde opravdu každý. Úroveň vysokých a hlubokých kmitočtů lze nastavit ručně. Když už jsem u zvuku, občas v tichých pasážích je slyšet slabý šelest ventilátoru aktivního chlazení. Zdůrazňuji však, že to není nijak dramatické a jedná se opravdu jen o velmi výjimečné situace.

Klepněte pro větší obrázek 
S umístěním centrálního reproduktoru problémy mít určitě nebudete

Pokud byste chtěli přehrávat MP3, budete zklamáni, protože systém nemá vstup USB a MP3 z CD nepřehrává. Stejné je to i se soubory DivX. Můžete však připojit externí přehrávač MP3 nebo počítač přes konektor DM Port. Na zadním panelu centrální jednotky se nachází vstup LAN, pomocí kterého se můžete připojit k internetu a aktualizovat firmware. Obrázky JPEG lze prohlížet z datových disků CD, DVD a BD. Přístroj nabízí standardní funkce jako otáčení, zvětšování nebo slide show.

Obraz do televizoru lze přivést pomocí analogových konektorů Video, S-Video a Component Video (Y, Pb, Pr). Samozřejmě je k dispozici i digitální konektor HDMI, pomocí kterého lze ovládat i televizor Sony Bravia. Pokud přes něj přivedete obraz z DVD, systém jej umí přepočítat až na Full HD, čili na 1080p.

Zabudovaný AM/FM RDS tuner ladí stanice ručně i automaticky s výbornou citlivostí. Pro AM nabízí 10 předvoleb a pro FM 20, což je v našich podmínkách dostačující.

Klepněte pro větší obrázek 

Verdikt

Systém SONY BDV-IT 1000 rozhodně nemohu doporučit těm, kteří hledají výborný zvuk z CD a v této cenové relaci bych však uvítal ještě možnost přehrávání SACD. K tomu ale systém primárně není určen a kvality oceníte jinde.

Unikátní miniaturní a na stěně téměř neviditelné reproduktory, bezdrátové připojené zadního páru, perfektní design, vysoká váha elegantního BD přehrávače se zesilovačem, relativně malý ale silný subwoofer – za BDV-IT 1000 zaplatíte opravdu dost. Pokud ale máte například některý z dražších Full HD televizorů Sony, určitě zklamání nebudete – jedná o vynikající volbu pro ty, kteří chtějí domácí kino s výborným zvukem a moderním designem.

SONY BDV-IT 1000

Cena orientační 54 990 Kč

 • Přehrává Blu-ray, DVD, DVD+-R/RW, CD, CD-R/RW
 • Dekódované zvukové formáty DPL II, LPCM 2ch, LPCM 5.1ch, LPCM 7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-ES Discrete 6.1, DTS-ES Matrix 6.1, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master audio
 • Zesilovač 2 x 100 W (přední reprosoustavy), 100 W (centr), 100 W (subwoofer)
 • Tuner AM 10 předvoleb, FM RDS 20 předvoleb
 • Vstupy LAN, component video (SAT/CBL), video (SAT/CBL), 2 x audio (TV, SAT, CBL), IR remote, 2 x HDMI, 2 x digital optical audio, 1 x digital coaxial audio, DM Port, anténa FM, AM
 • Výstupy video, component video, S-video, 1 x HDMI, repro, S-Air
 • Dodávané příslušenství dálkový ovladač, anténa AM, anténa FM, kabely repro, kabel video, kalibrační mikrofon

Zadní S-AIR zesilovač

 • Výkon 2 x 100 W

Reprosoustavy

Přední

 • 2x dvoupásmová s basreflexem
 • Reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 181 x 1200 x 181 mm
 • Hmotnost 2 kg

Centr

 • 2x dvoupásmová s basreflexem,
 • reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 540 x 19,5 x 30,5 mm
 • Hmotnost 0,5 kg

Zadní

 • 2x širokopásmová s basreflexem,
 • Reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 181 x 1200 x 181 mm
 • Hmotnost 1,9 kg

Subwoofer

 • Reproduktor 2x 150 mm s basreflexem
 • Impedance 2 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 196 x 410 x 372 mm
 • Hmotnost 10,5 kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk DVD/BDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvuk CDKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek5/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Témata článku: Domácí kino, Novinky, Sony, Test, DVD a Blu-ray, Videokamery, Domácí kina na Heureka.cz

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory