20
Fotogalerie

SONY BDV-IT 1000: test Blu-ray domácího kina

Unikátní miniaturní a na stěně téměř neviditelné reproduktory, bezdrátové zadních reproduktory a Blu-ray přehrávač v jednom.

Tak, jak se postupně v našich domovech rozšiřují samostatné blu-ray přehrávače, přicházejí výrobci i se systémy all in one, které jsou schopny disky s vysokým rozlišením přehrát. Nyní jsme měli možnost otestovat takovýto systém firmy Sony, který nese označení BDV-IT 1000. Domácí kino je navrženo tak, aby ladilo s nejnovějšími televizory Sony Bravia a designově je opravdu velmi povedené.

bdv_it1000_0004.jpg BDV-IT1000_0004.jpg

Mohutná a těžká centrální jednotka obsahuje digitální zesilovač pro tři přední kanály a subwoofer, AM/FM RDS tuner a Blu-ray mechaniku. Po zapnutí se na přední straně rozsvítí dobře čitelný bodový displej a také logo SONY spolu s efektním spodním podsvícením. Toto vše lze v případě potřeby vypnout. Nahoře najdete tlačítko zapnutí a vypnutí a dotyková tlačítka ovládání jednotlivých funkcí. Na zadním panelu je nepřeberné množství přípojných konektorů.

DSC07163.jpg DSC07168.jpg

Součástí systému jsou samozřejmě i reprosoustavy, které jsou zde kovové a tvoří je velmi štíhlé sloupy s miniaturními reproduktory. Je jich celkem pět a můžete je umístit na podlahu (k tomu jsou zde i masivní kovové stojany), do regálu nebo na stěnu (součástky k připevnění na stěnu jsou také přibaleny). Jen bych měl výtku k tomu, že nejsou magneticky stíněny, což sice u moderních plochých televizorů nevadí, ale někdy je potřeba si na to dát pozor.

BDV-IT1000_desktop_tif.jpg BDV-IT1000_wall hanging.jpg

Zkuste to bez drátu...

Zadní reprosoustavy se k systému připojí bezdrátově přes zesilovač se systémem S-AIR, který je součástí dodávky. Výhodou je, že nemusíte tahat kabely k zadním reproduktorům přes celý pokoj, ale znamená to, že potřebujete elektrickou zásuvku i na místě, kam tento zesilovač umístíte. Pokud ji tam nemáte, musíte použít prodlužovačku, takže výše uvedená výhoda ztrácí na významu. Zesilovač S-AIR však můžete použít i v jiné místnosti a takto poslechem oblažit i další členy domácnosti. Tím však ztratíte možnost poslechu prostorového zvuku.

DSC07147.jpg DSC07154.jpg DSC07155.jpg

K tomuto zesilovači také můžete připojit sluchátka a tím se zároveň vypne poslech přes reprosoustavy. Zajímavostí je i možnost zakoupení dalšího zesilovače S-AIR a reprosoustav – pak můžete aparaturu rozšířit na plnohodnotné domácí kino 7.1.

Mohutný pasivní subwoofer má jeden reproduktor namířený vzhůru a druhý dolů do podlahy. Nátrubek basreflexu směřuje rovněž dolů. Celý subwoofer stojí na nožkách a jeho dva reproduktory ve spolupráci s basreflexem vytvářejí opravdu razantní basy.

DSC07200.jpg DSC07198.jpg DSC07202.jpg

K domácímu kinu dostanete samozřejmě ještě přehledný dálkový ovladač, kterým lze ovládat nejen tento systém, ale také další komponenty. V této cenové relaci bych však očekával i noční podsvícení, protože pokud jej budete chtít použít při sledování domácího kina (a u čeho jiného, že?), budete si muset rozsvítit.

K propojení reprosoustav s centrální jednotkou a zadním zesilovačem slouží dodávané kabely, které jsou dostatečně dlouhé, ale velmi tenké. Jen u subwooferu je kabel o něco silnější. Na jejich výměnu za jiné zapomeňte, protože jsou zakončeny speciálními konektory. Na druhé straně se při jejich zapojení nemůžete zmýlit, protože jsou barevně odlišeny.

K nastavení úrovně jednotlivých reprosoustav lze velmi jednoduše použít kalibrační mikrofon. Automatika funguje velmi spolehlivě a během chvilky je vše nastaveno tak, jak má. Pokud automatice nedůvěřujete, můžete vše nastavit ručně. Ostatní nastavení probíhají podobně jako u všech DVD a Blu-ray přehrávačů, takže není potřeba se o tom nějak detailně rozepisovat.

Hudba a domácí kino

Jako první byl u systému testován zvuk z CD. Zvuk nahrávek elektronické hudby je podán výborně, vše šlape, jak má. Zato nahrávky rocku, jazzu a vážné hudby zněly průměrně. Postrádají středové kmitočty a ani ruční nastavení basů a výšek příliš nepomáhá. Zde kupodivu zvuku pomáhá zařazení některého z prostorových režimů, protože nahrávka získá na dynamice. Ztrácí se však pravolevá lokalizace. S překvapením musím konstatovat, že mnohé levnější systémy firmy Sony přehrávají CD lépe. Ale neházejme flintu do žita – systém je určen opravdu k něčemu úplně jinému.

V režimu domácího kina při přehrávání filmových DVD a BD se teprve ukáží jeho přednosti. K otestování byly použity filmy DVD Zachraňte vojína Ryana (DD 5.1), DVD Ponorka U 571 (DTS 5.1) a BD Walk Hard (Dolby TrueHD).

DSC07183.jpg 
Takhle rozložené reprosoustavy dostanete

Ve srovnání s poslechem CD máte dojem, že posloucháte zvuk z úplně jiného systému. Jedním slovem je vynikající. Detaily jsou podány s naprostou přesností, dialogy srozumitelné i v případě, že všude kolem vás něco vybuchuje, výbuchy podmořských min natolik razantní, že se téměř bojíte a v režimu Dolby TrueHD v tiché pasáži dokážete přesně určit, kde se právě nachází moucha, která ve scéně létá z místa na místo.

Hudební DVD z koncertů Erica Claptona, Phila Collinse, AC/DC a Iron Maiden zní s takovou přesvědčivostí, že když si u toho ještě promítnete obraz na velké plátno, máte téměř pocit, že jste na koncertě a to ještě v první řadě.

Přístroj nabízí mnoho zvukových režimů, které lze i různě kombinovat, takže ten svůj optimální zvuk si najde opravdu každý. Úroveň vysokých a hlubokých kmitočtů lze nastavit ručně. Když už jsem u zvuku, občas v tichých pasážích je slyšet slabý šelest ventilátoru aktivního chlazení. Zdůrazňuji však, že to není nijak dramatické a jedná se opravdu jen o velmi výjimečné situace.

DSC07191.jpg 
S umístěním centrálního reproduktoru problémy mít určitě nebudete

Pokud byste chtěli přehrávat MP3, budete zklamáni, protože systém nemá vstup USB a MP3 z CD nepřehrává. Stejné je to i se soubory DivX. Můžete však připojit externí přehrávač MP3 nebo počítač přes konektor DM Port. Na zadním panelu centrální jednotky se nachází vstup LAN, pomocí kterého se můžete připojit k internetu a aktualizovat firmware. Obrázky JPEG lze prohlížet z datových disků CD, DVD a BD. Přístroj nabízí standardní funkce jako otáčení, zvětšování nebo slide show.

Obraz do televizoru lze přivést pomocí analogových konektorů Video, S-Video a Component Video (Y, Pb, Pr). Samozřejmě je k dispozici i digitální konektor HDMI, pomocí kterého lze ovládat i televizor Sony Bravia. Pokud přes něj přivedete obraz z DVD, systém jej umí přepočítat až na Full HD, čili na 1080p.

Zabudovaný AM/FM RDS tuner ladí stanice ručně i automaticky s výbornou citlivostí. Pro AM nabízí 10 předvoleb a pro FM 20, což je v našich podmínkách dostačující.

DSC07180.jpg 

Verdikt

Systém SONY BDV-IT 1000 rozhodně nemohu doporučit těm, kteří hledají výborný zvuk z CD a v této cenové relaci bych však uvítal ještě možnost přehrávání SACD. K tomu ale systém primárně není určen a kvality oceníte jinde.

Unikátní miniaturní a na stěně téměř neviditelné reproduktory, bezdrátové připojené zadního páru, perfektní design, vysoká váha elegantního BD přehrávače se zesilovačem, relativně malý ale silný subwoofer – za BDV-IT 1000 zaplatíte opravdu dost. Pokud ale máte například některý z dražších Full HD televizorů Sony, určitě zklamání nebudete – jedná o vynikající volbu pro ty, kteří chtějí domácí kino s výborným zvukem a moderním designem.

SONY BDV-IT 1000

Cena orientační 54 990 Kč

 • Přehrává Blu-ray, DVD, DVD+-R/RW, CD, CD-R/RW
 • Dekódované zvukové formáty DPL II, LPCM 2ch, LPCM 5.1ch, LPCM 7.1ch, Dolby Digital, Dolby Digital EX, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-ES Discrete 6.1, DTS-ES Matrix 6.1, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master audio
 • Zesilovač 2 x 100 W (přední reprosoustavy), 100 W (centr), 100 W (subwoofer)
 • Tuner AM 10 předvoleb, FM RDS 20 předvoleb
 • Vstupy LAN, component video (SAT/CBL), video (SAT/CBL), 2 x audio (TV, SAT, CBL), IR remote, 2 x HDMI, 2 x digital optical audio, 1 x digital coaxial audio, DM Port, anténa FM, AM
 • Výstupy video, component video, S-video, 1 x HDMI, repro, S-Air
 • Dodávané příslušenství dálkový ovladač, anténa AM, anténa FM, kabely repro, kabel video, kalibrační mikrofon

Zadní S-AIR zesilovač

 • Výkon 2 x 100 W

Reprosoustavy

Přední

 • 2x dvoupásmová s basreflexem
 • Reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 181 x 1200 x 181 mm
 • Hmotnost 2 kg

Centr

 • 2x dvoupásmová s basreflexem,
 • reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 540 x 19,5 x 30,5 mm
 • Hmotnost 0,5 kg

Zadní

 • 2x širokopásmová s basreflexem,
 • Reproduktor 3x 16 mm x 120 mm
 • Impedance 3,5 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 181 x 1200 x 181 mm
 • Hmotnost 1,9 kg

Subwoofer

 • Reproduktor 2x 150 mm s basreflexem
 • Impedance 2 Ohm
 • Rozměry (š/v/h) 196 x 410 x 372 mm
 • Hmotnost 10,5 kg

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvuk DVD/BDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvuk CDHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
obrazHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
funkceHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png8/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud