Sony BDV-Z7: test BD domácího kina 2.1

2. března 2010
TWEET SDÍLET
Se zhoršujícím se zvukem stále tenčích televizorů roste zájem o prostorově nenáročné 2.1 systémy. Jaký je ten od Sony?

Společnost Sony přišla na trh s několika novými sestavami domácího kina, z nichž jsme pro vás tentokrát vyzkoušeli systém BDV-Z7. Jedná se o domácí kino, které obsahuje Blu-ray mechaniku a prostorový zvuk,vytváří prostřednictvím dvou předních reprosoustav s využitím technologie S-Force Surround. Zkušenosti se sestavami, které k vytvoření prostorového zvuku používají jen přední reprosoustavy, již nějaké máme a dojmy byly takové neslané nemastné, tak uvidíme, kam se vývoj pohnul.

Sony BDV-Z7 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

Klavír s Blu-ray

Systém se skládá z centrální jednotky, dvou předních dvoupásmových reprosoustav se třemi reproduktory a basreflexem a aktivního subwooferu s basreflexem. Dále je zde také nezbytný dálkový ovladač, který dobře padne do ruky, ale při sledování filmů ve tmě nám bude chybět podsvícení tlačítek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Centrální jednotka je vyrobena z kombinace plastu a kovu v dnes módní kombinaci klavírní černi a kovového lesku na bocích. Je v ní zabudována BD mechanika a FM RDS tuner s dvaceti předvolbami. Má dostatečné množství vstupů a výstupů pro nejrůznější zdroje obrazu a zvuku, ale bohužel chybí výstup pro sluchátka.

Plastové přední bedýnky jsou samozřejmě s centrální jednotkou designově sladěny. Na spodní straně mají připevněné výklopné podstavce, takže je možné nastavovat jejich polohu. V případě potřeby je můžete snadno upevnit na stěnu.

Mohutný a těžký subwoofer, jehož basový měnič směřuje k podlaze a nátrubek basreflexu dopředu, v sobě skrývá také zesilovač pro všechny kanály a přípojné konektory pro reprosoustavy. Je vyroben z dřevotřísky a na horní stěně má opět plastový panel vyvedený v klavírní černi. Pokud si na tolika lesklých plochách naděláte otisky, odstraníte je přiloženým hadříkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Aby všechno fungovalo, musíme systémovým kabelem propojit subwoofer s řídící jednotkou a pomocí dodávaných kabelů také s reprosoustavami. Výrobce zřejmě zapomněl na to, že subwoofer se obvykle neumisťuje doprostřed, protože dodávané reprokabely jsou oba stejně krátké, takže při umístění basové reprobedny stranou budete řešit problém, kam umístit vzdálenější měnič tak, aby jeho kabel dosáhl až ke zdířce v subwooferu. Protože kabely jsou zakončeny speciálními konektory, nemůžete je jednoduše vyměnit.

Sestava designově výborně ladí s televizory Sony Bravia a pro snadné ovládání obou je vybavena funkcí Bravia Sync. Pak lze přes kabel HDMI ovládat funkce obou přístrojů najednou pomocí jednoho dálkového ovladače.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po zapnutí se pod průhledným odklopným čelním panelem rozsvítí firemní logo a zároveň bílé osvětlení spodní části centrální jednotky. Bodový displej na pravé straně je dobře čitelný a zobrazuje všechny potřebné informace. Samozřejmostí je také možnost osvětlení ztlumit nebo také úplně vypnout, což oceníme při nočním sledování filmů. Pro tuto příležitost zde máme také funkci „night“ která ztlumí zvuk a ořízne jeho dynamiku.

Stiskem tlačítka na horní hraně čelního panelu vyjede šuplík BD mechaniky a odklopí se průhledný plastový kryt. Pod ním se skrývají tlačítka pro ovládání funkcí přehrávače. Po zasunutí šuplíku však kryt musíte do původní polohy vrátit ručně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pro první nastavení nám systém nabídne výběr z mnoha jazyků, ale čeština mezi nimi není. Pro nastavení preferovaného jazyka zvuku a titulků již v nabídce náš mateřský jazyk je, ale skrývá se pod číselným kódem.

Nastavení probíhá tak, jako u většiny ostatních přístrojů tohoto typu, což znamená, že si vyberete formát obrazu, jazyk zvuku a titulků, nastavíte rodičovský zámek a také hlasitost a vzdálenost jednotlivých reprosoustav.

Zvuk

Pro poslech hudby z CD byly vybrány nahrávky: Dire Straits – Love Over Gold, Iron Maiden – The Number of the Beast, JeanMichel Jarre – Téo & Téa, Miles Davis – The Man with the Horn a W.A.Mozart – Requiem.

Jak se již u podobných sestav stalo zvykem, nahrávky elektronické hudby jsou podávány velmi dobře a fanoušci tohoto žánru si přijdou na své. Mohutný subwoofer šlape výborně a vysoké kmitočty předních reprosoustav jsou velmi dobře čitelné. Horší je to s ostatními žánry. Při vložení CD Iron Maiden začal být zvuk lehce zastřený a v náročnějších pasážích slitý. Jazz postrádá detaily středových kmitočtů a vážná hudba již vůbec není gustem tohoto systému. Detaily se zcela vytratí a zvuk zní z neurčitého prostoru. Tím však rozhodně nechci říci, že by zvuk byl horší než u konkurenčních sestav domácího kina. Jen nijak nevybočuje z průměru.

Zvuk můžete upravovat pomocí šesti přednastavených ekvalizačních křivek (auto, movie, music, sports a news) a také díky možnosti ručního nastavení basů a výšek, což oceňuji, protože to u sestav domácího kina nebývá samozřejmostí. Basy lze zdůraznit samostatně přímo pomocí tlačítka na dálkovém ovladači, stereofonní nahrávky můžete poslouchat ve virtuálním prostorovém režimu, ale to jim spíše uškodí.

Hlavní předností této sestavy je zvuk domácího kina. Pro testování filmového zvuku byly použity filmy: Bad Company (DD 5.1), Ponorka U-571 (DTS 5.1), Den nezávislosti (DD 5.1) a Blu-ray Já, legenda (Dolby TrueHD 5.1).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malé reprobedýnky se opravdu snaží a ve spojení se subwooferem se jim daří reprodukovat velmi zdařilý zvuk, který nepostrádá detaily a zároveň je v akčních scénách velmi razantní. Výbuchy v Ponorce U-571 vás přibijí do křesla. Pravolevý prostor je navozen přesně a detailně, horší už je to však s prostorem předozadním. Elektronika sice dělá, co může a občas vám opravdu navodí iluzi, že některé zvuky slyšíte zezadu, ale o přesné lokalizaci nemůže být řeč. Přesto se tomuto systému musí přiznat, že iluze je o něco lepší, než bývala u starších domácích kin s virtuálním prostorovým zvukem.

Jednu negativní zkušenost jsem ale zaznamenal i zde. V klidných scénách bez hudby s tichým dialogem o sobě dává vědět ventilátor aktivního chlazení. Nedá se přeslechnout. Škoda.

Z hudebních DVD a BD byly pro testování vybrány tyto tituly: DVD AC/DC – Stiff Upper Lip Live (DTS 5.1), Eric Clapton – One More Car, One more Rider (DTS 5.1) a BD Santana – Live at Montreux (DTS HD 5.1.).

I když všechny uvedené nahrávky mají výborný prostorový zvuk, bylo pro lepší přednes nutno systém nastavit do modu stereo, protože, stejně jako u CD, virtuální prostorový zvuk jim ubližuje. Ve stereofonním režimu je zvuk slušný s dobrým podáním pravolevého prostoru, ale opět postrádá větší rozlišení detailů a je lehce zastřený.

Díky vstupu LAN lze přes internet stahovat i doplňkové programy k Blu – ray diskům (BD Live). Přes tento vstup se také aktualizuje software systému. Soubory BD Live můžete uložit na externí USB flash disk, který se připojuje ke konektoru „EXT“ na zadním panelu.

Firma Sony nám, jak se již stalo zvykem, neumožňuje přehrávání komprimovaných souborů MP3, WAW, ani videosouborů DivX, MKV z CD, DVD, BD ani přes USB. Opět je to zde řešeno vstupem Digital Media Port, přes který můžete připojit různé přenosné přehrávače a počítač. Musíte však koupit speciální adaptér, který není součástí dodávky. Pak lze tyto připojené komponenty ovládat přes systém jeho dálkovým ovladačem.

Klepněte pro větší obrázek

To je sice hezké, ale opravdu nechápu, proč Sony brání uživatelům v přehrávání souborů, které mají ve sbírce třeba na nosičích DVD.

Z CD, DVD a BD můžete sledovat obrázky JPEG. Zvolit lze sledování po jednotlivých fotografiích a slideshow. Obrázky můžete také otáčet v krocích po 90°.

Obraz k televizoru přivedete pomocí kabelů video, komponentní video (Y, Pb, Pr) a digitálního HDMI. Přes posledně jmenovaný umožňuje systém přivést i převzorkovaný signál na 1080p z obyčejných DVD. Jeho kvalita je výborná a není mu co vytknout.

Nezbytnou součástí systému je FM RDS tuner, který ladí stanice s dobrou citlivostí automaticky i ručně. Uložit si je můžete do dvaceti předvoleb a pokud se vám nelíbí jejich názvy, které jsou díky systému RDS zobrazeny, lze je jakkoliv ručně přejmenovat.

Verdikt

Co za nemalou částku kolem 22 000 Kč dostanete? Designový systém, který příliš nevyniká podáním prostoru, což by však od něj ani nikdo, vzhledem k jeho konstrukci, neočekával, ale zato nezabere mnoho místa a přitom má výborný filmový zvuk.

Pravdou je, že za tyto i menší peníze lze koupit systémy lepší, ale ty mají i zadní reprosoustavy. Kdo však hledá domácí kino 2.1 s BD mechanikou, dostane v této kategorii nadprůměrný výrobek.

Klepněte pro větší obrázek

SONY BDV – Z7

SUBWOOFER

 • 1 reproduktor 160 mm s basreflexem (3 Ohm)
 • Výkon subwoofer 108 W (3 Ohm)

Zesilovač:

 • Výstupní výkon přední repro 2x 80W (4 Ohm)
 • Vstup systémový kabel
 • Výstupy 2x repro
 • Rozměry (š/v/h) 187 x 445 x 340 mm
 • Hmotnost 9,4 kg

CENTRÁLNÍ JEDNOTKA

 • Přehrávání CD, CD-R/RW, DVD, DVD+-R/RW, DVD+R DL, BD, AVCHD na DVD, JPEG na CD, DVD a BD
 • Dekodér LPCM 2ch, LPCM 5.1ch, LPCM 7.1ch, Dolby Digital, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, DTS, DTS-ES Discrete 6.1, DTS-ES Matrix 6.1, DTS 96/24, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio
 • Vstupy LAN, EXT USB, digital optical in, digital coaxial in, DM Port, FM anténa
 • Výstupy video, component video (Y, Pb, Pr), HDMI (full HD 1080p / 24p)
 • FM RDS tuner 20 předvoleb
 • Rozměry (š/v/h): 350 x 69 x 277 mm
 • Hmotnost 3,6 kg

PŘEDNÍ REPROSOUSTAVY

 • 2x dvoupásmová se třemi reproduktory a basreflexem (4 Ohm)
 • Středobasový reproduktor 2 x 50 mm
 • Výškový reproduktor 1 x 20 mm
 • Rozměry (š/v/h) 81 x 265 x 130 mm
 • Hmotnost 0,91 kg
 • Příslušenství dálkový ovladač, kabely repro, kabel video, FM anténa, utěrka pro leštění

AVmania.cz hodnotí
provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
design a ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvuk domácí kinoKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
zvuk audio (CD)Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek6/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Graf ceny produktu Sony BDV-Z7 poskytuje server Heureka.cz

Témata článku: Domácí kino, Test, Sony

Určitě si přečtěte

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka
15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

71 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

10 nejlepších filmů o lásce s lesbickou tématikou

Láska je láska, Vrcholné umění, Loving Annabelle, Děcka jsou v pohodě. Proč vyobrazení vášně v lesbických romancích působí opravdověji?

32 Marek Čech

Marek Čech
Filmy