Sony Bravia 32D3000: test LCD televizoru

Nejchytřejší malá televize. Tak by se dal charakterizovat 32" LCD televizor z řady D. Za chytrost se však platí.

Televize Sony Bravia 32D3000 právem patří mezi zcela výjimečné. Jde totiž zcela proti proudu doby, kdy ty nejlepší a nejchytřejší vlastnosti jsou vyhrazeny pouze největším úhlopříčkám. V segmentu 32 palců na podobně vybavenou televizi opravdu nenarazíte.

Soupiska vlastností tohoto modelu se čte jak seznam toho nejlepšího, co vám může Sony nabídnout: 100Hz MotionFlow s kompenzací pohybu a dopočítáváním filmových políček, 10bitový panel podsvícený trubicemi s rozšířeným barevným gamutem, čidlo okolního osvětlení, podpora režimu 1080p včetně 24p nebo vestavěný analogový, DVB-T a DVB-C tuner. No dobře, to DVB-C u nás „díky“ uzavřenosti UPC zatím nevyužijete. Pevný kontrast je udáván 1600:1, dynamický na 8000:1. A ke cti Sony musím také uvést důležitou vlastnost – většinu vychytávek a funkcí můžete vypnout, což zvykem nebývá moc často.

Tip: přečtete si článek Proč a kdy koupit televizor s režimem 24p

Televize vnějším provedením popravdě klame tělem. Nenápadné tělo s reproduktory na spodní straně decentně oddělenými lesklou linkou vůbec nenaznačují, že máte před sebou něco výjimečného. Pokud byste postavili tuto televizi vedle základního modelu 32S3000, na vnějším provedení rozdíl téměř neuvidíte. Stojan je tedy pevně spojen s tělem, na horní straně leží tlačítka pro snadné ovládání i bez dálkáče a na levém boku najdete AV vstupy včetně jednoho ze tří HDMI konektorů. Digitální tuner doplňuje CI slot, MPEG-4 natož v HD variantě v televizi nenajdete. Popravdě ale vzhledem k nedávno zveřejněnému plánu digitalizace u nás chybějící MPEG-4 tolik nebolí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání poskytuje vynikající ergonomii, důležitá tlačítka jsou snadno dostupná a svým tvarem příjemně padne do ruky. Nabídky na obrazovce jsou plně počeštěné, vybrané funkce jsou rychle dostupné ve zvláštní nabídce, která vás nasměruje do plné nabídky.

Obraz musí dozrát

Televizi jsme hned po vybalení netrpělivě připojili v testlabu, kde testujeme všechny televize a vrhli na ni naši standardní sadu testů. Prvním šok ale nebyl pozitivní. Obraz byl tmavý, jako by bylo něco s podsvícením, začali jsme ladit a upravovat a stále nebyli spokojeni. To že má být to nejlepší od Sony? Jak se později ukázalo, televize potřebuje skutečně delší čas na rozsvícení. Studený start se projeví nízkým podsvícením, po zhruba deseti minutách vám dojde, že už to vlastně tak špatné není. Tmavší počáteční obraz se projeví zejména se zapnutým čidlem okolního osvětlení, které ještě více stáhne podsvícení dolů.

Možností, jak nastavit obraz, najdete v nabídkách nepočítaně. Rozsahy nastavení ale nejsou nějak extrémní, to je ostatně vlastnost Sony. Ať tedy s televizí děláte co děláte, úplně obraz neustřelíte. Některá nastavení jsou tak jemná, že je nemá smysl nastavovat s jediným typem obrazu. Zvýraznění černé, silnější bílá, či jemné úpravy gama křivky vyžadují různé typy obrazu a můžete zjistit, že co nepřineslo změnu v jednom záběru, má větší vliv u jiného. Zejména na začátku tak budete ladit, upravovat a nastavovat podstatně více. Výsledkem ale bude špičkový obraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Konektorů je dostaktek, nechybí ani optický výstupu zvuku pro připojení AV přijímače

Obraz, který je tato televize schopna vyprodukovat, je totiž opravdu vynikající. Živé jasné barvy, syté černé za všech světelných podmínek mne přesvědčovaly, že argumenty pro CRT obrazovky skutečně padly. Paradoxně – vzhledem k LCD technologii – jsem si nejvíc užíval sledování v noci, kdy naplno oceníte filmový režim. Černá barva je i v noci černá a podsvícení jí prosvítá jen minimálně. Zapnutou obrazovku s černou plochou ve tmě stále uvidíte, ale jak je na obrazovce širokoúhlý film, černé pruhy nahoře a dole přestanete vnímat.

Pro úplnost musím zmínit zvuk, který je zcela průměrný. Pro běžný poslech je zcela v pohodě, surround funkce jej mírně posune do prostoru, při požadavku na dunivé basy ale reproduktory jen cudně mlčí. Díky analogovému a digitálnímu optickému výstupu se ale vše dá zlepšit.

Overscan nebo 1:1 bez nastavení?

Připojení přes analogové SCART vstupy je vyrovnané s dobrou identifikací barevných přechodů. Pro DVD nebo HD přehrávače ale logicky zvolíte HDMI nebo komponentní signál. Test overscanu ukázal, že testovaná televize měla obraz nejen zvětšený o přibližně pět procent i na HDMI, ale dokonce byl posunutý o necelý centimetr mírně doleva. Úpravy v nabídce dovolují jen zvýšení, ne snížení overscanu, posun obrazu není v režimu 16:9 možný. Tajné servisní menu pak nabízí jen úpravy podání barev, geometrii jsem tam nenašel.

Signál z počítače je proti tomu v pořádku. Přes analogový D-Sub nebo přes HDMI můžete připojit obrazovku v rozlišení 1360 × 768 a jemně doladit nastavení obrazu, aby přesně pasoval do obrazovky. Pro připojení k počítači je to tedy výborné, na druhou stranu v počítačovém režimu nemáte k dispozici kompenzaci pohybu a pokročilé úpravy barevnosti včetně nastavení dynamického kontrastu. Proto si tedy budete muset zvolit mezi plným rozlišením bez vychytávek nebo mírným overscanem (uvidíte jen vršek dolního panelu) a plnými funkcemi.

DVB-T má přednost

Obraz z digitálního tuneru je o něco lepší než z analogu získávaného ze vzduchu. Filtry si poradí i s nekvalitním českým DVB-T a zobrazí ho bez výrazných artefaktů komprese a přitom bez rozmazání. Analog také na rozdíl od digitálu nerozpozná širokoúhlé vysílání. Stále ale u Sony platí, že analogový tuner je součástí základních nabídek televize a jeho nastavení běží v rozlišení panelu, tedy 1366 × 768, nastavení digitálního tuneru běží v nižším rozlišení televizního vysílání. Bohužel nemůžete kombinovat analogové a digitální stanice na jednotlivých číslech předvolby. Musíte proto přepínat mezi analogem a digitálem.

Klepněte pro větší obrázek
Do menu se dostanete i přes tlačítka, jenž jsou umístěna na horní straně televizoru

Fanoušci sportu budou nadšení z MotionFlow, které snižuje rozmazání pohybem na LCD televizích. Kompenzace vhodně dopočítává obraz, který je tak plynulejší, není přitom důležité, kterým směrem se ten obraz pohybuje. Nejvíc je přínos vylepšení pochopitelně vidět na fotbalu nebo hokeji kdy se hrací plocha při vodorovných švencích kamerou zklidní a nerozmazává se. I titěrný puk je dobře viditelný na prokreslené textuře ledu, která nesklouzává k bílé jednolité ploše. Nevšimnete si takého nějakého rušivého doostřování po zastavení obrazu.

Problém nastane až při různých pohybech různými směry. Do úzkých tak tento systém dostal třeba záběr na jezdící schody na ČT24, kdy se dolní jedoucí pruh textu už nedokázal vyrovnat s dalšími dvěma protiběžnými šikmými pohyby na eskalátorech a zaškubal sebou.

Má tu smysl 24p?

Panel obrazovky nezobrazí plné HD rozlišení, ale dokáže ho přijmout. Popravdě u takto veliké úhlopříčky a při nekvalitě HD filmů, které v drtivé většině nejsou tak ostré a bez šumu aby si to zasloužilo 1080p, to nebolí. Díky podpoře 1080p do televize můžete poslat to nejlepší a zobrazit to tak, že při sledování ze dvou metrů rozdíl neuvidíte. To, že to není Full HD obrazovka, mi vadí jen kvůli připojování počítače, o to více ale oceňuji režim 24p. Díky němu se totiž Blu-ray a HD DVD filmy necukají a pohyby jsou plynulé. Plynulost je pro zážitek z filmu podstatně důležitější než zobrazení všech pixelů plného rozlišení. V nastavení si můžete také zapnout filmový režim s dopočítáváním mezisnímků pro ještě plynulejší pohyby.

Klepněte pro větší obrázek

Bravia 32D3000 je bezesporu špičkovou televizí, ale také s řádně vysokou cenou. Platit v přepočtu tisíc Kč za jeden palec úhlopříčky jsme si už opravdu odvykli. Například dříve testovaný Samsung LE32R86BD ukázal, že dobrý obraz získáte skoro za polovinu. 32D3000 si tak především vyberete, když prostorové uspořádání místnosti nedovoluje větší šířku televize (nejužší 37“ má těsně nad 90cm) a současně se nechcete v malé úhlopříčce omezovat jen základními funkcemi. Hlavními lákadly jsou výborné barvy, kompenzace pohybu a režim 24p. Vzhledem k vyšší ceně musím kritizovat zbytečně velký overscan (na testovaném kusu dokonce posunutý mimo střed), pomalejší rozjezd podsvícení a nerozpoznávání širokoúhlého vysílání v analogu.

Sony Bravia 32D3000

Cena: 34 000 Kč

 • úhlopříčka 81 cm (32“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 366 × 768 bodů
 • pozorovací úhly 178°/178°
 • kontrastní poměr 8 000:1 (dynamický)
 • jas 450 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, zoom, smart
 • vylepšení obrazu 100Hz MotionFlow, 10bitový panel, rozšířená barevná škála, 1080p/24p, čidlo osvětlení
 • normy PAL/SECAM, DVB-T MPEG2
 • počet tunerů 1, DVB-T/DVB-C/analogový
 • teletext ano, 1 000 stran
 • česká nabídka ano
 • obraz v obrazeano (jen u PC vstupu)
 • obraz vedle obrazu ano
 • reproduktory 2× 10 W
 • vylepšení zvuku ekvalizér, S-Force Surround
 • konektory 3× HDMI 1.3 + ovládání přes HDMI, 2× SCART (2× RGB), komponentní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka, optický výstup, stereo výstup
 • podstavec pevný
 • spotřeba 150 W/ 0,3 W
 • rozměry (v × š × h) 581 × 790 × 214 mm
 • hmotnost 17,5 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, návod, napájecí kabel

Zapůjčil

 • Sony, Praha
 • kontakt www.sony.cz
 • záruka 2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, LCD a LED, Televize na Heureka.cz

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

Dávné megatsunami na Marsu zřejmě způsobila „chicxulubská“ planetka

** pPodle jedná hypotézy byla podstatná část povrchu Marsu tvarována dávnou megatsunami ** . Za původce této globální katastrofy byl považován dopad planety či jádra komety ** Vědci nyní vystopovali impaktní kráter, který podle nich těsně souvisí se zmíněnou megatsunami

Stanislav Mihulka
KatastrofyMars
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory