Sony Bravia KDL43W807C: LED televizor s Androidem [test]

18. listopadu 2015
TWEET SDÍLET
Sony Bravia KDL43W807C: LED televizor s Androidem [test]
První test Full HD televizoru Sony se systémem Android je zde. Podrobně se podíváme na systém, obrazové kvality a další možnosti letošní novinky.

Obraz

Pololesklý panel, u kterého výrobce na svém webu uvádí Edge LED podsvícení, dává na středně velikém - 43 palcovém panelu obrazu velký prostorový ráz, který se nevšedně ukazuje nejen u obrazu s vysokým rozlišením. Předozadní prostor mě nadchl a místy, nadneseně řečeno, hraničil až se stereoskopií. Pozorovací úhly jsou mírně nadstandardní pro typ osazeného panelu.

Barevnost má, takříkajíc, správný směr, ovšem subjektivní pohled by chtěl ladit a kalibrovat. Nicméně – u takto vybaveného a zaměřeného televizoru, se dá počítat se zapojením pro herní konzole. A hráči mívají jiné potřeby, než filmový fanda. Tím nechceme nic omlouvat.

Konkrétně pleťové chybí více grácie a tónové rozmanitosti, mé oči ji považují za plošší. Černá nese extrémní hutnost a potěší. Ostatní barvy by sem tam chtěli zmírnit jiskrnost. Ta se koneckonců nese celým pojetím. Sem-tam jí bylo až trochu moc. Ano – stačí sáhnout do základního obrazového settingu. Pohybovou ostrost v regulovatelné verzi není nutno kritizovat. Ostrost statická pak vykazuje mimořádně příznivý stav.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vyzkoušeli jsme nasazení senzoru pro osvětlení a automatické přizpůsobení panelu pro konkrétní světelné podmínky. Aktivace až trochu moc omezí „světlost“. Záleží však na každém, jistě se najdou filmový fandové, kteří přijmou spíše temnější obrazové podání.

Clouding konkrétně u testovaného kusu byl viditelný při jednolitých scénách. Vyskytovaly se zde světlejší skvrny. Při běžném koukání si ale nesouladu v podsvícení nepovšimnete.

Měříme

Pokud jde o osazený LCD panel, tak nabídne kvalitní podání černé (0,048 – statický 50% černá, 50 % bílá, přičemž kontrast je výborných 3 958:1. Naměřený dynamický kontrast ve filmovém režimu je pak 17 482:1), přičemž podsvícení je prakticky vypnuto (černá je 0,011 cd/m2). Hodnoty rovnoměrnosti podsvícení vidíte na obrázku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nastavení režimu Kino Pro

Sony nabízí dva obrazové filmové režimy Kino Pro a Kino Doma. Ani jeden není bohužel nastaven naprosto přesně, dE v režimu Kino Pro jsme naměřili 3,49, což není moc velká odchylka, ale z minulých testů víme, že Sony umí nastavit televizor lépe a přesněji. Hlavním rozdílem mezi  režimy je ale větší gamut – barevný prostor. Kino Doma na rámec normy přidává více červené a zelené, ostatně na grafu je to vidět zřetelně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Barevný prostor režimu Kino Doma a Kino Pro

Za zamínku stojí gama, která u režimu Doma je správných a ideálních 2,2, kdežto v Pro je už 2,48. Stejně je ale nastavená barevná teplota, která v obou případech je ještě nižší, než korektních 6 500 K, a to téměř 6 000 K.

3D obraz

V testovacím balení nebyly dodány brýle pro aktivní stereoskopii, proto tato nebyla odzkoušena. Nepředpokládáme však významný rozdíl oproti běžnému standardu výrobce. Zájemci o „odcházející“ 3D si, prosím, individuálně prostor „přeměří“ na vlastní oči.

Zvuk

Již v počátku zmiňujeme samostatné řízení hlasitosti sluchátek, při současném vypnutí reproduktorů televizoru.

Zvuk osazených integrovaných reproduktorů vykázal mimořádnou srozumitelnost mluveného slova. Kdo se vydá směrem k hrátkám s ekvalizérem, dodá mu ještě více šťávy. Tu potřebuje hlavně basová část, která následně příjemně brumlá, ovšem zásadní hutnost se nedostaví. Vyšší zesílení způsobí znatelnější rozpad horní hrany vysokých tónů. Nepříjemné sykavky a navýšená agresivita nebyla zaznamenatelná. Agresivitu výšek vyvolá až opravdu špatná ruční regulace ekvalizéru. Tóny se vhodně rozlétají do prostoru, zvláště pravo-levého.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Multimediální funkce

Multimediálnost při osazeném Androidu páté generace by měla být „královská“, což naznačí přítomnost vícero multimediálních přehrávačů. Jeden máme integrován pro uživatele, kteří se nepřipojí na Google účet. Zvládne taktéž viditelná zařízení v síti a přehrávání přes DLNA. Povolit přehrávání titulků pro něj však nestačilo pouze z „Action Menu“. Nutno vstoupit do hlavního a na příslušné kartě si ověřit aktivaci. Pak titulky uvidíte, včetně české diakritiky. Konzervativního diváka potěší doplněk - klasický teletext.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný přehrávač získáte, byť nevyužíváte Google účet. Druhý snímek zachycuje kartu nastavení titulků. Bohužel ne všechna nastavení se promítnou do veškerých titulků při přehrávání - odzkoušejte.

Podpora přehrávání formátů zrovna u něj byla mírně nadprůměrná. Následuje experimentování s dalšími – alternativními, doinstalovatelnými – přehrávači (VLC, KODI) a ověřování, jestli formát zvládnou. Podpora DTS zvuku hlásí dostupnost, podobně se tváří videa formátu ts, který se často využívá při záznamu (například u satelitních receiverů). Bohužel například Demo Oceanic přehráno nebylo, v jiného přehrávači ano, ale chyběla plynulost.

Nahrávání zatím není dostupné, mělo by přijít s aktualizací. Připraveno však je, což naznačuje hláška při stlačení příslušného tlačítka na dálkovém ovladači – ta nabádá uživatele k aktualizaci. Ostatně podobně znějící oznámení vyskočí při některých dalších akcích. Samozřejmě v té chvíli jsme systém a aplikace měli plně aktuální.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chcete-li ručně aktualizovat systém a aplikace, hledejte kartu „O zařízení“.
Druhý snímek zachycuje integrovaný přehrávač YouTube.

HbbTV funguje s výhradou. Občas negativně zasáhla chybně se tvářící bezdrátová síť, jindy nechce naskočit červený piktogram. Následné stlačení červeného knoflíku dálkového ovladače zůstává bez odezvy. Když už se piktogram dostaví a HbbTV načtete - máte vyhráno. Vše funguje.

EPG (elektronický programový průvodce) nepřeruší zvuk ani obraz – ten zůstává běžet na pozadí, překryt textem. K videím a programům stáhnete dodatečné informace z vod Internetu v příslušné funkci. Tak povýšíte EPG a Info položku o pořadu o stupínek výš.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Podpora flash v prohlížeči Opera není podporována. Prostřednictvím další karty přistupujete k Opera TV Store (ač nepřihlášen na Google účet) a využít aplikace a drobné hry zde umístěné. Moderní funkce podporují zrcadlení mobilního zařízení, přenos obsahu na dálku. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další sadu aplikací objevíte v nabídce „Sony Select“. Aplikace na kartě nenaleznete nikde jinde ve Store. Sony tím vytváří prostor pro určitou „prémiovou“ skupinu, kterou předkládá uživatelstvu. V Google Play Store naleznete nejrozsáhlejší doplňkovou softwarovou výbavu, kdy podmínkou zůstává registrace Google účtu. Byla by škoda jí nevyužít a nevyzkoušet. Nainstalujete také v „běžných“ televizorech neviděné, méně tradiční aplikace a složitější hry, a to díky nasazení operačního systému Android. Bohužel ne všechny poběží svižně a kvalitně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sony znamená primární volbu pro aktivní hráče. Těm posíláme vzkaz. Námi naměřené hodnoty input lagu se ve špičkách pohybují kolem skvělých 16 ms. Samozřejmě bude nutné přepnout do adekvátního režimu, popřípadě vypnout část „vylepšovátek“. Jako vždy upozorňujeme – nutno odzkoušet na vlastní oči. Hodnota input lagu je pouze jedním z více parametrů, které ovlivňují kvalitu hraní.

Závěr

Televizor s parádním rychlým 100Hz panelem, v konkrétně tomto rozměru, zapadá svoji duší zcela jednoznačně do kategorie hráčských zařízení, které ocení technicky zdatnější příznivci platformy Android, majitele smartphonů potěší vestavěný Google Cast, který funguje výborně. Nepřeberné a skoro by se dalo napsat – nekonečné prostředí s ultra rozsáhlou nabídkou zvolí nadšenci, kteří si chtějí hrát a nastavovat. 

Ke zkoumání nemají pouhé položky v menu, ale také součásti u jednotlivých doinstalovaných aplikací, které vlastnosti televizoru a jeho možnosti silně rozšíří. Skoro povinností bude pro majitele herní konzole PlayStation 4, a to nejen k alternativnímu využití gamepadu, pro ovládání her z Android TV. Hodnota input lagu, kterou jsme orientačně změřili, činila neskutečných 16 ms – odzkoušejte!

Za sebe bych přijal trochu jinak nastavenou barevnost ve filmovém profilu Cinema Pro. Osazený panel by si podobný akt jistě zasloužil a přijal bez výhrad. Zvukově strádat nebudete. Kdo však žádá plnohodnotnou akční vřavu a dunící bas prolétajících vrtulníků, přikoupí alespoň externí subwoofer. U hráčů lze přemýšlet o nasazení sluchátek, které se zapojují do méně přístupné, středové partie zad.

Vzhledný, kvalitní a funkčně i vlastnostmi naducaný stroj Sony Bravia KDL 43W807C musíme doporučit vaší pozornosti. Dokáže zaujmout. Jen v této chvíli ještě neumí vše (HEVC, nahrávání) a občasně zazlobí díky nedostatkům v softwaru. Zdroj ze Sony uvádí, že další aktualizace by měla přijít do Vánoc.

Klady

+ Mimořádný obrazový prostor nejen u HD
+ Slušná pohybová ostrost a výborná ostrost statická
+ Množství profilů pro obraz
+ Velká škála nastavení v televizoru a aplikacích
+ Sedmipásmový ekvalizér
+ Možnosti rozšíření v budoucnu, včetně dalších aplikací
+ Samostatné řízení hlasitosti sluchátkového výstupu s nastavením hybridního jacku
+ Hodnota input lagu
+ Google Cast
+ Alternativní využití bez nutnosti přihlášení k Google účtu, včetně části aplikací
+ Chladivý moderní design

Zápory

- Softwarová nedotaženost (hlášky, restarty, zatím nedostupné funkce)
- Ne vše vložené bude přehráno, byť máme vícero přehrávačů
- Delší čas potřebný pro pochopení zákonitostí menu a navazností v něm

AVmania hodnotí
design   9
obraz SD   8
obraz HD   9
zvuk   10
funkce   9
ovládání   8

 

Sony Bravia KDL43W807

Cena: není v prodeji hce counter

hce counter

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Testy, Televizory, Sony, LCD a LED, Test, LED

Určitě si přečtěte

14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

14 tipů na nejlepší TV soundbary, mikrosystémy a další audio pro ozvučení domácnosti

Vybrali jsme nejlepší soundbary, které nejen vylepší zvuk televizoru, ale přes které si poslechnete i hudbu. Přidáváme také mikrosystémy, multiroom a další audiozařízení pro ozvučení domácnosti.

35 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Soundbary
HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

13 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
HBO MaxHBOFilmy on-line
TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

TCL 55P815: levný a vybavený 4K HDR LCD televizor s Androidem [test]

Běh roku 2021 započal a my pokračujeme s představením dalších produktů. V diskuzích žádáte i levnější televizory. Po nabídce ochotného zastoupení vyhovujeme požadavku a v testu se dnes předvede LCD televizor TCL 55P815 s nejotevřenějším operačním systémem Android TV.

13 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestAndroid TV4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

Certifikace „DVB-T2 ověřeno“ brzy skončí, už nemá smysl. Podobný program teď čeká DAB+

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DAB+DVB-T2
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

11 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět