Sony Bravia VPL-AW15: test projektoru

10. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Malý a milý projektor se zajímavým poměrem výkon/cena nabízí teď Sony v balíčku s černým plátnem DynaClear.

Také máte pocit, že musíte platit stále více peněz za stále horší… no víceméně všechno? Ještě, že alespoň jedna revoluce (tu zemědělskou před 10 000 lety nepočítaje, protože i tam jsou výsledky sporné) lidstvu něco přinesla a to ta digitální. Jen díky ní se můžeme utěšovat vědomím, že alespoň v oblasti elektroniky se každý rok dočkáme něčeho lepšího za méně peněz. A snad nejvýrazněji nám to dokazují každoročně projektory určené pro domácí kino.

Za kvalitu obrazu, jaký dnes nabízí třeba právě VPL-AW15, by jste ještě před pěti lety zaplatili čtyřnásobek a před deseti mezi digitálními projektory ani srovnatelnou nenašli. Přesto, že jde už o téměř rok starý model, myslím, že pro menší domácí kino je VPL-AW15 díky své ceně a kvalitám stále zajímavou alternativou, kterou stojí za to prozkoumat blížeji.

Stahování černoty

VPL-AW15 dorazil na test společně s rozkládacím černým plátnem DynaClear, takže nejprve sem se podíval na zoubek jemu. Po pár minutách duševní i fyzické akrobacie (podmíněné stísněnými prostorami mého domácího kina) se mi ho podařilo složit. Zapojit projektor bylo naopak dílem okamžiku. První dojmy nebyly zrovna omračující. Ano, na černé metalické plátno se dá dívat i bez úplného zatemnění (za jasného dne se ale bez stažených žaluzií neobejdete), ale nejen, že je plátno na obou okrajích trochu prohnuté, ale pokud ho nemůžete opřít o stěnu, má tendenci se výrazně zaklánět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Obraz na něm vytváří typické charakteristiky reflexních pláten, jako je jemné artefaktování (jiskřičky) a odrazivý svit znatelný na tmavých plochách (i ty černé pak vypadají šedě). Prostě na mě nezapůsobilo dojmem plnohodnotné náhrady regulérního pevně instalovaného plátna, ale pro promítání na jednorázových akcích v prostorách, které nelze zatemnit, jistě svůj smysl má. Obraz je na něm sice dostatečně zřetelný, ale jakmile jsem zatemnil místnost a zamířil AW15 na rámové plátno s matně bílým povrchem, bylo to jako kliknout vypínačem v tmavém pokoji. Světlé části obrazu rozsvítili, černá ztmavla na inkoustovou čerň a barvy vesele zazářily.

Projektor VPL-AW15 u mě získal první body, už když sem otevřel jeho balení a našel nejen detailní manuál v češtině (což zdaleka není takovou samozřejmostí, jakou by se to mohlo zdát), ale i HDMI kabel a dokonce náhradní filtr!

Klepněte pro větší obrázek
U testovaného kusu pozlobil HDMI vstup. Ten v kombinaci s kabelem, který s mým vlastním projektorem nikdy nedělal problémy, občas ztrácel signál – nemůžu ale vyloučit, že někdo, kdo měl projektor Sony v rukou přede mnou, do něj nezkoušel strkat něco nepatřičného
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní ovládání přístroje je vyřešeno přehledně, stejně jako menu

Musím se přiznat, že v recenzích projektorů nesnáším sáhodlouhé pasáže typu: strčíte támhleto do támhletoho otvoru a z tohoto menu se dostanete tím, že skočíte na támhleto podmenu… a tak dále, takže bych se s vaším dovolením a pochopením omezil na konstatování – přehled vstupů AW15 najdete níže v technických parametrech a struktura menu je solidně přehledná a propracovaná (bohužel ale mezi nabízenými jazyky menu nenajdete češtinu). Získaný prostor raději budu věnoval zhodnocení obrazu, který AW15 kreslí na plátno a pozorování bych podpořil několika měřeními a pro jasnější znázornění jejich výsledků i pár jednoduchými grafy.

Dvakrát měř jednou řež

Projektor je s ohledem na svoji cenovou skupinu až překvapivě dobře nastavený z výroby. Když jsem změřil s pomocí barevné sondy Spyder2 a testovacích obrazců a software volně poskytovaného www.homecinema-fr.com HCFR Colorimeter přednastavení primárních barev, získal jsem tento pro LCD typický, ale nijak tragický výsledek:

Klepněte pro větší obrázek  
Černý rámeček představuje videonormou předepsané (jako reference posloužil PAL/SECAM) hodnoty, bílý výsledky měření. Výrazně přesycená zelená, mírně červená a korektní nebo mírně podsaturovaná modrá
Při filmové projekci ruší nejvíce dominantnější červená, která dávala obličejům trošku opařený vzhled. Naštěstí má WPL-AW15 funkci RPC – ta vám v kombinaci s barevnou sondou a softwarem pro vyhodnocení jejich měření (od oka příliš kalibrovat nedoporučuji, s velkou pravděpodobností totiž uděláte víc škody než užitku) umožní dostat primární i sekundární (azurová a purpurová jsou už ale i ve výrobním nastavení blízko předepsaných pozic, jen žlutou zelená a červená vytahují mimo znormovaného trojúhelníčku) na hodnoty odpovídající videonormě. Navíc si v ní můžete uložit tři různá uživatelská přednastavení (například po jedné pro PAL, NTSC a HD; jejich referenční hodnoty se totiž mírně odlišují).
 

Život jsou odstíny šedé

Další podmínkou pro kvalitní filmovou projekci je po přesné reprodukci barev neutrální stupnice odstínů šedé odpovídající 6500k (barevná teplota letní louky). V modu Cinema (jako jediný se hodí na promítání filmů, oba zbývající jsou příliš „studené“) a s lampou na Low jsem změřil šedé obrazce o hodnotách 30IRE (nejtmavší, které Spyder ještě zvládá), 60IRE a 90IRE (100 vždy „ulítne“ do chladnějších tónu a je lepší ji v tom ohledu ignorovat).
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Všechny tři ukazují velmi podobné výsledky, málo zelené, trochu moc modré, celkem korektní červená. Výsledná teplota v nejtmavším obrazci přesná, oba světlejší trochu chladnější, než by být měly. V zásadě výborné výsledky na nekalibrovaný projektor
Třetí podmínkou dobré filmové projekce je gamma křivka, která by neměla mít nižší hodnotu než 2,22 (výše můžete jít až do 2,5, ale pak už podle mého názoru ztrácíte příliš detailů v tmavých částech obrazu, HCFR považuje za referenci právě 2,22).  
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

První měření nedopadla dobře. I přednastavení gamma 1 i 3 vidíte podobný obrázek: příliš temné tmavé části obrazu, doslova přepálené světlé. Nepomohlo ani přepnout na doporučované přednastavení Gamma Off.

Ukázalo se totiž, že na tvar gamma křivky má velký vliv nastavení automatické clony. Stačilo ji přepnout na Manual a vida! 
Klepněte pro větší obrázek 
Nádhera. Při manuální gamma kalibraci by jste strávili u většiny projektorů hodiny, než by jste dosáhli podobně vyrovnaný výsledek (mírný „úlet“ nejsvětlejší části obrazu musíte akceptovat vždycky).

Pro úplnost jsem ještě změřil kontrast. Vyšlo ON/OFF: 1354 a ANSI: 1854. U LCD této cenové skupiny to vidím jako naprosto uspokojivé výsledky. Pochopitelně absolutní kontrastní čísla uváděná výrobci nemůžete brát zcela vážně. Netvrdím, že když nejprve naměříte hodnoty se zcela otevřenou clonou v nejsvětlejším modu a s nejvíce uzavřenou v Cinema Low modu, že jich nedosáhnete, ale s běžným provozem projektoru to nemá nic společného. 

Obraz vydá za tisíc slov

Subjektivně mi kontrast obrazu připadl výborný, vzhledem k ceně projektoru VPL-AW15 až překvapivě. V tmavých sekvencích navíc přístroj nepolyká detaily, ale dokáže je krásně vykreslit i za velmi náročných podmínek. Obdivuhodně dobré je i jeho vnitřní zpracování obrazu – korektně zobrazil nejen 720p signál přes HDMI, ale i z obyčejných DVD dokázal vykouzlit obraz zároveň brilantně ostrý a prokreslený a přitom bez známek umělého přiostřování hran, kterým LCD projektory často trpívají.

Jediným mínusem může být, že AV15 s detaily víc zdůrazní i nedostatky hůře komprimovaných DVD (či HD záznamů), které projektory s více vyhlazující elektronikou zamaskují (ovšem zase za cenu poklesu absolutní ostrosti). Výborné prezentuje Sony i barvy a na kusu, který sem měl k dispozici, sem si nevšiml žádných známek obávaného shadingu (rušivého zabarvení částí obrazu). Ze zbývajících LCD nedostatků tak zůstává viditelná mřížka, které vás u této technologie zbaví jen Full HD rozlišení. Sony navíc používá své vlastní LCD panely, které mají ještě trošičku znatelnější strukturu než ty Epsonovské (používané ostatními výrobci).

U projektoru VPL-AW15 počítejte, že budete muset sedět od obrazu nejméně 1,8 až 2 násobek jeho šířky, aby jste mřížku neviděli (pokud máte tu smůlu, že máte dobrý zrak). Lidé kteří vám budou tvrdit, že u 720p LCD projektorů mřížku nevidí i z menších násobků šířky obrazu, buď špatně vidí, nebo si dokáží vsugerovat, že ji nevidí.

Klepněte pro větší obrázek
Posledním zbývajícím bubákem LCD projektorů pak zůstává prach, ale dvojitý filtr VPL-AW15 působí mnohem robustněji a důvěryhodněji než většina filtrů konkurence (a navíc dostanete jeden náhradní navíc!). Mimochodem větráček odvádějící z projektoru teplý vzduch vydává sice svými výškami trochu nepříjemný zvuk, ale za normálních podmínek (pokud si filmy promítáte se zvukem) je při lampě nastavené na Low prakticky neslyšitelný. Projektor, který sem testoval měl najeto pouhých 12 hodin, takže sem žádné prachové skvrny v obraze nečekal ani nenašel. 
 
A můj závěr a celkové hodnocení projektoru Sony VPL-AW15? Všem zájemcům o kvalitní projektor za rozumnou cenu, kteří jsou ochotni žít s mřížkou 720p LCD projektorů, jej vřele doporučím.
 
Klady
+ na danou cenovou kategorii výborný obraz
+ velmi dobré přednastavení obrazových parametrů už z výroby
+ tichý větrák
+ součástí balení HDMI kabel a náhradní filtr
 
zápory
- z bližší vzdálenosti než 1.8-2násobku šířky obrazu znatelná LCD mřížka
 

SONY BRAVIA VPL-AW15

Set projektoru s promítacím plátnem DynaClear Screen – cena 39 990 Kč

 • technologie LCD, 16:9, 720x1280
 • svítivost 1100 ANSI lm
 • kontrast 12 000:1 (při aktivované dynamické cloně)
 • hlučnost (tichý režim) 20 dB
 • projekční vzdálenost 1.2 – 9.6 m
 • optika 1.6× manuální zoom, posun objektivu vertikálně: 65 % dolů nebo nahoru, horizontálně: 25 % vlevo nebo vpravo)
 • výkon lampy 165 W
 • vstupy 1× HDMI , 1× VGA, 1× složkový YPbPr vstup (3x cinch), 1× S-Video, 1× RS-232C port, 1× kompozitní vstup
 • vzdálené ovládání RS-232C (15kolíkový D-sub)
 • normy HDTV 1080p/60, 1080p/50, 1080p/24, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i. NTSC/PAL/SECAM.
 • rozměry (v × š × h) 119× 370× 320 mm
 • hmotnost 6 kg
 • spotřeba 265 W       
 • příslušenství dálkový ovladač, manuál, napájecí kabel, HDMI-HDMI kabel (2m), náhradní filtr

Zapůjčil

 • Sony Czech, Praha
 • kontakt 222 864 199, www.sony.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí (kat. 720p LCD)
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Domácí kino, Test, Projektory


40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hry zadarmo nebo se slevou: Days of Play na PlayStationu a Among Us zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Days of Play na PlayStationu a Among Us zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware