Sony BRAVIA WE5: nová řada ekologických televizorů

Společnost Sony pro jaro 2009 připravila novou řadu LCD televizorů BRAVIA doposud nejšetrnějších k životnímu prostředí. Spotřeba energie je oproti loňským modelům BRAVIA v průměru o 20-30% nižší.

BRAVIA WE5 „eco TV“

Řada BRAVIA WE5 s obrazovkou o velikosti 40 a 46 palců patří dle výrobce v současnosti mezi nejúspornější HD televizory na trhu. Klíčem k její výjimečné energetické hospodárnosti je nová metoda podsvícení mikrolampami HCFL (Hot Cathode Fluorescent Lamp), která snižuje spotřebu energie, aniž by snižovala kvalitu obrazu.

To však není jediná ekologická novinka modelů WE5. Poprvé se u televizorů BRAVIA objevuje inteligentní pohybový senzor (Presence Sensor), který detekuje tělesné teplo a pohyb osob sedících v běžném dosahu obrazovky. Jestliže divák odejde z pokoje (například když někdo zazvoní u dveří, nebo jsou právě reklamy), senzor aktivuje úsporný režim s vypnutou obrazovkou, ale zvuk nechá dál běžet. Jakmile dotyčná osoba opět vejde do pokoje, obrazovka se zase automaticky zapne. Pokud v místnosti není žádný pohyb (například když usnete u televize), přístroj se po 30 minutách automaticky přepne do režimu Standby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nově jsou tyto televizory BRAVIA vybavené právě přepínačem do nulového režimu Standby (Energy Saving Switch), který přispívá k ještě větší úspoře elektrické energie. Zatímco jiné televizory v režimu Standby, nebo dokonce i ve vypnutém stavu, stále odebírají určité množství elektřiny, televizory řady WE5 lze tímto pohodlně umístěným přepínačem vypnout úplně. Když spínač přepneme, televizor se okamžitě vrátí do původního stavu. Jedná se o inteligentnější a pohodlnější způsob vypínání nepoužívaného televizoru než jeho ruční vypojování z elektrické sítě.

Menu WE5 obsahuje také unikátní elektronický návod k obsluze, díky němuž uživatel už tolik nepotřebuje tištěný manuál.

Vedle svých ekologických vlastností řada WE5 disponuje také dostatečným výkonem pro sledování filmů, televizního vysílání nebo hraní her. Full HD 1080p LCD panel doplňuje nový procesor Sony BRAVIA Engine 3, který čistí, filtruje a optimalizuje obrazová data, aby výsledný obraz obsahoval méně šumu, a zároveň vykazoval větší kontrast a barevný rozsah. Technologie Motionflow 100Hz s funkcí redukce rozmazání obrazu zdvojnásobuje zobrazovací snímkovou frekvenci. Sportovní a rychlé akční scény pak zobrazuje plynuleji a ostřeji.

Televizory BRAVIA - ekologičtější než kdy dříve

Významná energetická úspora, se netýká jen provozu řady WE5, ale celé kolekce televizorů BRAVIA pro rok 2009.

Většina letošních modelů nese označení s logem „EU Flower“, ekologickou značkou zavedenou Evropskou komisí pro certifikaci ekologičtějších, k životnímu prostředí šetrnějších výrobků, které splňují velmi přísná ekologická a výkonností kritéria.

Ekologická nastavení jsou u všech modelů přehledně seskupená a snadno přístupná přes ovládací menu televizoru.

Většina nových modelů BRAVIA je vybavena senzorem intenzity okolního osvětlení (Light Sensor), který snižuje spotřebu LCD obrazovky tím, že automaticky nastavuje jas jejího podsvícení v závislosti na osvětlení okolního prostoru. Kromě automatického senzoru je k dispozici také volitelný úsporný režim snižující úroveň podsvětlení obrazovky pro pohodlné sledování televize za tlumeného osvětlení.

Režim „chodu naprázdno“ (Idle TV) funguje podobně jako spořič obrazovky na počítači – pokud po určitou předem nastavenou dobu televizor nevykáže žádnu aktivitu, dojde z důvodu úspory energie k vypnutí obrazovky. Navíc je televizor vybaven i funkcí sleep/timer, která jej po uplynutí nastavené doby přepne do režimu Standby: tuto užitečnou funkci ocení především ti, kdo při sledování filmů mají tendenci usínat.

Technologie PC Power Management automaticky přepne do režimu Standby, jestliže televizor neobdrží signál z připojeného počítače po dobu 30 sekund. To oceníte, pokud máte k velké obrazovce svého televizoru připojen počítač (například při hraní her), potřebujete se na pár minut vzdálit a nechce se vám všechno vypínat.

Stále úspornější konstrukce letošních modelů BRAVIA se také projevuje v klesající spotřebě obalového materiálu a následném snížení emisí sloučenin uhlíku při přepravě.

„Společnost Sony neustále hledá nové způsoby, jak omezovat negativní dopad svých televizorů a další elektroniky na životní prostředí,“ říká Hiroshi Sakamoto, viceprezident TV Marketing Europe. „Jak je vidět na příkladu výjimečné řady WE5, letošní modely BRAVIA nabízejí více než jen dokonalý vzhled a lepší funkčnost. Jsou také jednoznačným vyjádřením upřímné snahy společnosti Sony o to, aby každodenní domácí zábava měla co nejmenší vliv na životní prostředí.“

Modelové řady BRAVIA pro rok 2009: Ekologické prvky 

S5500

V5500

W5500

WE5

Menu ECO nastavení

ANO

ANO

ANO

ANO

Podsvícení HCFL

-

-

-

ANO

Pohybový senzor

-

-

-

ANO

Přepínač do nulového Standby

-

-

-

ANO

Návod k obsluze na obrazovce

-

-

ANO

ANO*

Úsporný režim

ANO

ANO

ANO

ANO

Automatický přechod od režimu Standby

ANO

ANO

ANO

ANO

Režim PC Power Management

ANO

ANO

ANO

ANO

Senzor intenzity okolního světla

-

ANO

ANO

ANO

Ekologické logo (EU Flower)

**

**

**

**

Štíhlejší konstrukce (méně obalového materiálu)

ANO

ANO

ANO

ANO

Řada BRAVIA WE5: Klíčové parametry a vlastnosti

Model

WE5

Velikost obrazovky (palce)

40, 46

Rozlišení panelu

1920 x 1080

Technologie Motionflow

100 Hz

BRAVIA ENGINE

BE 3

Live Colour

ANO

24p True Cinema

ANO

Integrovaný digitální tuner

MPEG4 AVC-HD1, DVB-T, DVB-C2

DNLA (hudba/fotografie/video)

ANO

Technologie AppliCast

ANO

HDMI vstupy

4

Funkce BRAVIA Sync

ANO

Multimediální přehrávač přes USB

ANO

Režim Picture Frame

ANO

SCART

2

Grafický vstup z PC HD15

1

Technologie S-Force Front Surround

ANO

XMB

(Xross Media Bar)

ANO

Otočný stojan

ANO

1 Pro místa s dostupným vysíláním DVB-T/DVB-C
2 Pro podporované poskytovatele

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Sony, Televize na Heureka.cz