Sony Bravia XR-55A80J: výborný 4K HDR OLED televizor se zvukem rovnou z obrazovky [test]

Když k OLED obrazovce s dokonalou černou a fascinujícím kontrastem přidáte špičkové zpracování obrazu, výborný SD i HDR obraz, tak bude jen velmi málo lidí, kterým se tento televizor nebude líbit.

Plusy

  • Excelentní kvalita obrazu
  • Výborný upscaling i plynulost pohybu
  • Skvělý zvuk přímo z obrazovky
  • Rychlý systém s mnoha aplikacemi
  • Čistý design

Minusy

  • Cena
  • VRR až s updatem firmwaru
10/10
Hodnocení

Po excelentním loňském OLEDu řady A8 jsme se letos dočkali řady A80. Jaká jsou hlavní vylepšení dle Sony? Nové je především srdce, tedy procesor na zpracování obrazu – Cognitive Processor XR. Ten proti předchůdci kromě zpracování a vylepšení všech aspektů obrazu má zohlednit, co je pro diváka to důležité, tj. provádí analýzu lidské perspektivy a dle toho má poznat, na co se zaměřit nejvíce. Novinka nabízí Dolby Vision HDR, Dolby Atmos, Netflix Calibrated Mode a také IMAX Enhanced, samozřejmostí je automatická úprava jasu obrazu dle úrovně okolního světla. 

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí automatické nastavení obrazu a zvuku dle sledovaného obsahu, navíc Sony přidává automatickou kalibraci zvuku při instalaci za pomoci mikrofonu v DO. Sony tak vychází vstříc trendu, kdy se divák nestará vůbec o nic a TV za něj vše nastaví sama. Tradiční možnosti však samozřejmě zůstávají.

Klepněte pro větší obrázek

Loňský OLED řady A8 byl výborný, jak je na tom nástupce? 

Vzhled a konstrukce

Zde se Sony drží prémiového minimalistického designu, kdy tenký rámeček lemuje OLED panel, na dolní straně je o něco širší.

Klepněte pro větší obrázek

A80 stojí na nožičkách, které mají tři polohy – můžete je umístit více po stranách (pro lepší stabilitu), mohou být blíže středu (pokud máte užší stolek), nebo lze celý televizor na stojanech zvednout, abyste bez problému umístili před televizor soundbar.

Klepněte pro větší obrázek

Co se týče obrazovky, ta má velmi kvalitní antireflexní úpravu, popravdě – asi jednu z nejlepších, co jsem u OLEDu viděl. 

Klepněte pro větší obrázek

Kvalita konstrukce je příkladná, potěší čistý vzhled i zadní strany, kterou zdobí centrální čtverec s X(peria). Díky integraci zvuku přímo do obrazovky nepotřebuje Sony žádný prostor pro reproduktory, zadní strana působí čistě, bez problémů může stát v prostoru a ostudu neudělá. Možnost montáže na stěnu samozřejmě nechybí. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Televizor je osazen čtveřicí HDMI vstupů, jeden je na boku, trojice na zadní straně míří směrem dolů. Plné HDMI 2.1 jsou dva (tedy včetně ALLM, VRR a 4K120P režimu). Je nutno dodat, že VRR bude přidán formou update firmwaru. ARC a eARC je zde také (pošle z TV ven zvuk Dolby Atmos, TrueHD, DTS:X, DTS-HD MA). USB vstupy jsou tři, jeden je určen pro připojení pevného disku (dává proud 900 mA).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V minulých letech OLEDy Sony nabízely výkonový vstup pro využití zvuku z TV jako centrální reproduktor – to letos nabízí až A90, tento model má pro centrální kanál jen linkový vstup. Nechybí dva konektory pro připojení satelitu (TV má zdvojené digitální tunery), CI slot je však jen jeden.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro někoho může být důležitý konektor dnes už mizejícího sluchátkového výstupu (po připojení sluchátek odpojí repro), moderní bezdrátová sluchátka přes Bluetooth připojíte samozřejmě také. 

Klepněte pro větší obrázek

Dálkové ovládání má Sony velmi dobré, potěší ty, kdo mají rádi klasiku s přímo dostupnými tlačítky. Čtveřici tlačítek pro přímý přístup k streamovacím službám asi moc lidí nevyužije, na rozdíl o tlačítek pro nahrávání pořadů na disk. DO má vestavěný mikrofon pro hlasové vyhledávání a ovládání (ale také pro kalibraci zvuku). Ovladač je také dobře z pracovaný, z kvalitních plastů, pro komunikaci s TV samozřejmě využívá Bluetooth (nutné například pro přenos hlasových pokynů), takže už nemusíte vůbec mířit na televizor. Kovový a podsvícený DO má až vyšší A90. 

Systém a nastavení

Co se systému týče, tak Sony zůstává věrné Androidu (zde ve verzi 10), jen se nově jmenuje Google TV a má přepracované rozhraní. K dispozici je ChromeCast pro přímé streamování, nahrávání na USB nechybí.

Při instalaci máte možnost na výběr z Google TV a Standardní plochy. Ve skutečnosti se moc neliší, přeskočí se především připojení k úču Google a službám. K základním aplikacím máte přístup vždy, s Google TV však máte plný výběr, včetně prémiových služeb.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google TV a Standardní plocha

Co se týče stability, nabídky, ale také kvality překladu a provázání s podrobným nastavením vlastností televizoru, tak Sony je v tom již několik let nejlepší a už tradičně Sony chválím a zase chválím. Tak to má vypadat. Ovládání je přehledné, intuitivní, reakce jsou příkladně rychlé, nemám nejmenší výtku. Ve videu výše se můžete podívat na kompletní menu a jeho možnosti. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K samotnému Google TV malá poznámka – rozhraní je například v USA trochu jiné, zejména kanály k některým službám. Obecně platí, že výrobci aktualizují průběžně menu, nabídku aplikací a občas také grafický vzhled – může se tedy stát, že vaše verze už bude vypadat trochu jinak, neboť zejména v prvních měsících se vše dolaďuje. Google TV (Android) si můžete částečně přizpůsobit.

Klepněte pro větší obrázek
 Sony nyní nabízí i ambientní režim

K TV systémům obecně mám ještě poznámku – Smart TV systémy (nejen Android/Google TV) musí skloubit uživatelskou přívětivost a velké množství funkcí. To se v posledních letech stále více řeší automatikou pro obraz a zvuk pro laiky, ovšem také podrobnými funkcemi pro náročné uživatele. K tomu přidejte stoupající množství streamovacích služeb, které se hlásí o své místo na obrazovce (a ovladači). Z tohoto pohledu si člověk TV koupí, nastaví a už to dál neřeší.

Naproti tomu recenzenti systémy můžou porovnat a zde velmi do hry vstupují osobní sympatie či antipatie (někdy značně silné) – autor má pak bohužel tendence zákazníkovi podsouvat svůj vkus. Osobně tak vyhraněný nejsem. Pokrok nezastavíš a nemůžu se zkrátka zlobit na výrobce, že se snaží nabídnout maximum co nejširšímu spektru zájemců. Základní pravidlo říká – jestli to chci využít, hurá, tady to je, jestli to nepotřebuji, hurá, o starost méně.

Témata článku: Testy, Test, Recenze, Dolby Atmos, eARC, Sony, OLED, Dolby Vision, HDMI 2.1, Kalibrace