Sony CMT-HX70BTR: test mikrosystému s USB a BT

18. března 2009
TWEET SDÍLET
iPod dock i Bluetooth rozhodně není běžnou výbavou, narozdíl od USB vstupu. U CD mikrosystému Sony naleznete vše.

Malé věže od Sony jsou na trhu již dlouho a jejich současná nabídka obsahuje moderní produkty vybavené současnými technologiemi. Testovaný model CMT-HX70BTR sice ve srovnání s klasickými mikrověžmi stejné značky poněkud povyrostl, pořád se řadí do stejné kategorie.

Vzhled a připojení

Dvoupásmové reprobedny s hezkou barvou blížící se třešňovému dřevu dobře ladí s černým základním modulem. Design se celkově kloní spíše ke konzervativnímu pojetí bez okras, blikátek a dalších zbytečností. Základní modul má v tomto případě tvar širšího „decku“ a na stole zabere přibližně stejnou plochu, jako obě reprobedny dohromady. Ty jsou totiž relativně úsporné v půdorysu a o to výraznější do výšky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Všechny součásti sestavy jsou naštěstí stejně hluboké a díky bassreflexům umístěním směrem dopředu není problém celou sestavu seřadit do řady klidně i u stěny. Manuál zmiňuje absenci stínění u reprobeden.

Signálové vstupy byste v tomto případě na zadní straně hledali opravdu marně. Dvojici anténních vstupů pro FM a AM rádio doplňují výstupy pro reprobedny a proprietární DM port. Alespoň, že konektory pro kabely využívají praktických konektorů připojených ke kvalitním propojovacím kabelům, které využívají svorky až přímo na reprobednách. Analogový stereo vstup v podobě 2x cinch se prostě z mikrosystémů této kategorie zcela vytratil.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ostatní konektory sídlí na spodní hraně čelního panelu. Jde o výstup pro sluchátka a stereo vstup v podobě 3,5 mm jacků doplněných USB konektorem. Ani jeden z těchto konektorů není pod krytkou a díky tomu jsou dobře přístupné. Větší USB klíče bohužel trochu pokazí čistý vzhled čelního panelu.

Pochvalu si zaslouží pasivní chlazení zesilovače i zdroje uvnitř základního modulu. Pro odvádění tepla si vystačí se širokým žebrování v zadní části horního krytu a chytře rozmístěnými průduchy na zadní i spodní straně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S možností přikoupit si propojení s iPodem se lze setkat často, najít potřebný hardware přímo v základním balení je však mírným překvapením. CMT-HX70BTR v základu obsahuje adaptér TDM-IP10, který se připojuje do DM portu a je kompatibilní se všemi současnými iPody i iPhonem. V zapnutém stavu slouží i jako nabíjecí stanice, není přitom ani nutné být přepnutý na režim DMPORT. Připojený iPod lze ovládat přímo dálkovým ovládáním a funkční bylo i spojení s iPhonem, i když vyskakuje varování o nekompatibilním příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další možností, jak dostat zvuk do tohoto mikrosystému je Bluetooth spojení. Díky podpoře profilů A2DP a AVRCP je možné systém spojit s většinou současných mobilů i notebooků. Přenos stereo zvuku vzduchem jen do jisté míry poškodí. Ve srovnání s MP3 nebo CD postrádá část dynamiky a pro fanoušky nejvyšší kvality to není ideální řešení. Pro pohodlné spojení s notebookem nebo mobilem a klidný poslech běžně postačí. Bluetooth lze použít i na spojení se sluchátky, kdy poslouží jako výstup zvuku.

Ovládání

Základem je samozřejmě dálkové ovládání, u tohoto mikrosystému se však pro některé funkce nelze vyhnout používání tlačítek rozmístěných po základním modulu. Dálkové ovládání je celkem drobné a dobře padne do ruky. Obsahuje všechny ovládací prvky potřebné pro běžné úkoly spojené s ovládáním přehrávání. Vzhledem k velikosti bohužel chybí přímé volby pro jednotlivé vstupy (CD, USB, rádio) nebo i režim zvuku DSGX. K nevýhodám patří i nutnost docela přesně mířit, protože citlivost na ledabylé směřování k základnímu modulu není přesvědčivá. Překvapivě na těle dálkového ovládání nenajdete tlačítko mute pro úplné ztišení zvuku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přímo na čelním panelu se nachází minimum ovládacích prvků. Nekonečné kolečko pro hlasitost, Standby pro zapínání a pak jen tlačítko pro vysunutí optické mechaniky. Všechny ostatní si své místo našli na vrchním krytu v podobě rovnoměrně rozmístěních čtverců. Vzhledem k velikosti se dobře ovládají. Funkční výbava nekopíruje dálkové ovládání, spíše jej doplňuje a přidává přímé nahrávání na USB a přepínání režimu zvuku DSGX.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Displej má decentní modrou barvu a kromě několika postranních ikonek nabízí bodové zobrazení dvacítky znaků. Decentní jas bohatě stačí pro všechny situace a v noci zbytečně neoslňuje. Množství zobrazených informací je dostatečné pro procházení adresářové struktury USB disku nebo CD s MP3 soubory, při zobrazení delších názvu skladeb či interpretů se však nelze vyhnout posuvu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotné ovládání jednotlivých činností je intuitivní a přehledné. Přehrávání CD či práce s rádiem jsou základ, za jednoduchou lze považovat i práci s muzikou v MP3. na tento účel jsou na dálkovém ovládání vyhrazeny specielní tlačítka. Na připojenou USB paměť můžete také nahrávat přímo z CD všechny nebo vybrané skladby. Proces bohužel probíhá v reálném čase a proto je poměrně zdlouhavý.

Zvuk

Kvalita zvuku se mezi CD, kvalitními MP3 a výstupem iPodu subjektivně neliší – kvalitativně předstihuje samotný zesilovač a reprobedny. Parametry zesilovače nejsou nikterak oslnivé s udávaným hudebním výkonem 2× 75 W při 4 ohmech na 1 kHz s harmonickým zkreslením do 10 %. Sony se také chlubí použitím „32-bitového digitálního zesilovače řady S-Master“, což těžko dešifrovat do smysluplnější podoby. Snad souvisí s nízkou spotřebou, která nepřekračuje 16 až 18 W v zapnutém stavu. S téměř nulovou (0,5 W) spotřebou ve vypnutém stavu potěší vaší peněženku.

Samotné reprobedny jsou vyrobeny z dřevotřísky a obsahují dvojici reproduktorů. Drobný výškový reproduktor s průměrem 2,5 cm zabezpečuje svým tvarem šíření výšek, které netrpí na přílišnou směrovost. Středo-basový reproduktor s průměrem 13 cm v hezké žluté barvě zastřešuje všechny ostatní frekvence za vydatné pomoci bassreflexu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Reprobedny jsou s hmotností 3,7 kg poměrně těžké a překvapivě nejsou vybaveny žádnými nožičkami. Sony spoléhá pouze na drobné gumové plošky, které si na spodní část můžete nalepit. Kvůli tomu trpí i tento mikrosystém nepříjemným přenosem rezonancí do stolu či skříňky, na které je postaven, což může být v některých případech i velmi rušivé. Dobrý dojem z designu poněkud kazí vyhotovení reprobeden, které na viditelných hranách trpí nedokonalým opracováním.

Sony nezveřejňuje bližší specifikace osazených reproduktorů, testování však lehce odhalilo jejich přednosti i nedokonalosti. Zvuk použité kombinace zesilovače a reproduktorů působí celkově ostřejším dojmem. Má slušně rychlé a přesné basy se slušnou dynamikou, v elektronické hudbě se cítí jako doma. Vyznění basů zcela jistě souvisí s nemalým objemem reprobeden a jejich značnou hmotností (3,7 kg).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vyšší tóny netrpí na přehnanou směrovost, ve společnosti hutnějších basů se však zdají být trochu utopeny a praxe ukázala, že přidat v jednoduchém ekvalizéru +1 pro Treble je dobrá volba. Nastavení basů si místy zaslouží právě opačné naladění na Bass -1 v závislosti na vkusu a oblibě hlubokých tónů. Volba DSGX neboli Dynamic Sound Generator X-tra subjektivně přidává širší prostor, mírně zdůrazňuje basy a částečně ovlivňuje i dynamiku. Pro elektronickou hudbu velmi dobře použitelný režim, u ostatních žánrů spíše zralý na vypnutí.

Problematické jsou pasáže v středním pásmu, které postrádají přesnost a u komplikovanějších nahrávek se tóny začnou rychle slévat. Naopak vyšší hlasitosti nejsou problém, i když u nejvyššího nastavení se zkreslení vyskytuje, nebude to problém – maximum je totiž tak hlasité, že se běžně v místnosti ani nedá používat.

Verdikt

Sony se podařilo do testovaného mikrosystému vtěsnat úctyhodný výčet technických vychytávek, který může oslovit fanoušky moderních hraček. V internetové ceně od 6 300 Kč jde o skutečně zajímavou výbavu, která se napodiv příliš neprojevila na ostatních parametrech. Reprobedny úctyhodných rozměrů podávají dobré výsledky u elektronické hudby a žánrů těžších na basy, ztrácejí se však u komplexnějších nahrávek s širším zastoupením středního pásma, u kterého se ztrácí detaily i přesnost.

Pokud máte využití pro Bluetooth nebo iPod dock a osloví vás hezký design jde určitě o dobrou volbu. V opačném případě je část prostředků v ceně přístroje investována špatným směrem, protože si nelze nalhávat, že iPod dock i Bluetooth jsou v tomto mikrosystému zázračně zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Sony CMT-HX70BTR stereo mikrosystém

Cena orientační 6 300 Kč

 • přehrávané média / formáty CD, CD-R, CD-RW/audio CD, MP3 CD
 • výkon2× 75 W (4 ohmy, 1kHz, 10% THD)
 • kmitočtový rozsah 20 Hz – 20 kHz (CD)
 • odstup signál / šum 90 dB (CD)
 • analogové audio vstupy 1×3,5 mm jack
 • sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack
 • tuner RDS, 30 FM stanic, 15 AM stanic
 • příkon 50 W
 • stand-by 0,5 W
 • rozměry (š × v × h) 305 × 116 × 225 mm
 • hmotnost 2,8 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, FM anténa, AM anténa, originální a český návod, iPod dock

Reproduktory SS-CHX70

 • produkt dvoupásmové reprosoustavy s basreflexem
 • měniče1× 130 mm středobasový, 1× 25 mm výškový
 • impedance 4 ohmy
 • max příkon neuveden
 • citlivost neuvedena
 • frekvenční rozsah neuveden
 • dělící frekvence neuvedena
 • rozměry (š × v × h) 172 × 331 × 225 mm
 • hmotnost 3,7 kg / kus

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
design/provedeníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
.... kompletní fotografie displeje na závěr

Témata článku: Hi-Fi, Domácí kino, Test, Sony, Mikrosystémy, Domácí kina na Heureka.cz