Sony HDR-GW55: vodotěsná videokamera (video)

Sony HDR-GW55: vodotěsná videokamera (video)

Kamera na to nevypadá, ale přežije pět metrů pod vodou. V pohodě přitom poslouží i pro normální natáčení.

Jakou techniku si berete s sebou k vodě nebo dokonce do vody? Možná také opatrně stojíte po kotníky ve vodě a pevně držíte kameru či fotoaparát, aby na ni náhodou necáklo trochu vody. Naštěstí ale už vyšší odolnost nemusí současně znamenat horší kvalitu záznamu.

Kamera Sony HDR-GW55 právě kombinuje záznam bez větších kompromisů s vodotěsným tělem, které se nemusíte ponořit několik metrů hluboko. Výhodou přitom také je nenápadné provedení.

 

Černé (případně bílé) tělo nemá žádné křiklavé doplňky či odvážné tvarování. Na pohled působí jako normální miniaturní videokamera, kterou můžete vytáhnout i z kapsy saka. Malé tělo znamená samozřejmě trošku horší držení zejména u těch s většími dlaněmi, po pár dnech si ale zvyknete.

Větší odolnost ale znamená několik ústupků - dva jediné konektory (microUSB a microHDMI) jsou schované pod robustní krytkou, mikrofony také kryje ochranná fólie, která trochu ubírá na kvalitě zvuku. Bez možnosti připojení externího mikrofonu s tím ale moc nenaděláte. Objektiv kryje jen čiré sklo, musíte být tedy více hlídat možné poškrábání.

Objektiv s desetinásobným zoomem (17× zoom s aktivní stabilizací) nabídne světelnost 1,8 – 3,4 a přepočítané ohnisko 29,8 – 298 mm. Čip jen není vzhledem k rozměrům kamery největší (úhlopříčka 1/3,91 palce), takže v šeru se již bude projevovat šum. Je sice vidět, ale projevuje se spíše v jasové než barevné složce a tak není příliš rušivý. Kvalita obrazu za běžných podmínek je ale velmi dobrá a zcela srovnatelná s nevodotěsnými kamerami dražšími než tento prcek.

 

Ovládání je zcela v souladu s nabídkou ostatních kamer Sony, jak si můžete prohlédnout na videu. Nadšení nebudí jen tlačítka pro ovládání zoomu. Na jejich tužší chod si budete zvykat těžko. Dotykový širokoúhlý displej s rozlišením 640 × 480 je dostatečně jemný pro kontrolu zaostření a nastavení parametrů, byť se na ostrém denním světle budete muset trochu více soustředit. Jen pro jistotu musím také uvést – kapacitní dotykový displej logicky nefunguje pod vodou, takže tam můžete jen zoomovat.

Vzhledem k docela rozumné ceně se už vyplatí uvažovat o této kameře i když primárně nehledáte odolnou vodotěsnou videokameru. V kameře sice není paměť – musíte dokoupit microSD kartu – kvalita a rozměry ale dokáží přesvědčit. Musíte se ale předem rozhodnout, že nebudete chtít od kamery možnost připojení externího mikrofonu nebo dalšího příslušenství a výdrž akumulátoru pod hodinu natáčení vám bude stačit. Když s touto kamerou ale projedete tobogánem v aquaparku nebo natočíte barevné rybičky v moři při šnorchlování, budou všechny nedostatky zapomenuty.

Technické parametry najdete na webu výrobce 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud