Už se nemůžete vymlouvat na cenu, rozměry ani složité ovládání. Nová 3D kamera od Sony ukazuje, že 3D video zvládne vyrobit každý.
Videokamery jsou pod masivním tlakem fotoaparátů a mobilních telefonů. Proč si pořizovat další zařízení na video, když to, co mám v kapse to tak nějak zvládne taky? Nová 3D videokamera HDR-TD30 ale ukazuje, že to stále jde.


Jasně, na vašem novém televizoru jste 3D ještě ani nezapnuli a pokud jste snad měli někdy na nose i 3D brýle, práší se na ně kdesi v šuplíku. 3D obsah není a pokud je, upřímně nemá vyrovnanou kvalitu. Navíc brýlové 3D není na dlouhé sledování. Co ale takové domácí video?
Domácí video má jednu unikátní vlastnost – jeho hodnota v čase roste. Za 20 let budou dnes běžné záběry hodnotnou vzpomínkou a nabízí se právě otázka, zda byste je neměli rovnou pořizovat v nějakém formátu pro budoucnost. 3D se přeci časem nějak vyřeší a bude všudypřítomné, tak proč nenatáčet v 3D už teď?


Nebojte se 3D
Navíc pro natáčení ve 3D mluví použití formátu H.264 MVC. Ten se na klasických 2D zařízeních chová jako obyčejné 2D video. Můžete ho klidně stříhat a ukládat na obyčejné DVD. Když ale přijde jeho chvíle, přehrajete ho na 3D televizoru v pěkné prostorové verzi.


Překážkou u 3D natáčení je ale složitější kompozice scény a nastavování parametrů 3D geometrie. S profesionální 3D technikou má smysl všechno ručně nastavit, u domácího videa to ale nechcete řešit. Sony se ale podařilo nasadit rozumnou automatiku, takže 3D nepůsobí nijak agresivně, a pokud by snad náhodou hrozilo bolestivé vytažení před obrazovku, kamera si to sama decentně upraví. 3D funguje i při zoomování, byť se logicky mění vzdálenost od objektivu, kde je 3D využitelné. Zoom také musíte krotit víc než u 2D videa, kde ostatně také moc zoomování škodí.
HDR-TD30 je už třetí generací kompaktních 3D videokamer Sony a je to znát. Rozměry jsou zcela na úrovni tradiční 2D videokamery a to jsou uvnitř dva samostatné objektivy a snímací čipy. Hlavní zlepšení je vidět na 3D displeji, který je prostě skvělý. Nepotřebujete speciální brýle, přesto si nevšimnete v 3D režimu nějakého poklesu rozlišení, stejně tak optimální poloha vás nenutí fixovat se před kamerou v nějakém úzkém rozsahu. 3D displej v této kameře si opravdu zaslouží vidět na vlastní oči a sám o sobě dokáže přesvědčit ke koupi.


Viděli jsme lepší, ale stále je to hezké
Samozřejmě je důležitá i kamerová část. Při přehrávání záznamů na 3D televizoru vypadá vše výborně, při analýze na jemném monitoru si už chyb všimnete. Samotná kamera stojí velmi příjemných 25 tisíc, tedy 12,5 tisíc na objektiv a obrazová kvalita 2D záznamu opravdu více odpovídá kamerám okolo 12 tisíc, které tu jsou dvě. Šťouralům neunikne horší kresba v rozích s chromatickou aberací nebo viditelné zbytky komprese při pozastavení záznamu.
Zvládne to váš televizor?
Vyzkoušejte si přehrání 3D AVCHD videa. Na běžném 2D přehrávači pojede jako normální AVCHD:
Brno, náměstí Svobody 3D AVCHD 28Mb/s 59MB
Stále je to ale Sony – kvalita automatiky je přesně taková, jakou většina označí za výbornou. Barvy jsou pěkné, subjektivně správné, vše prokreslené. Stabilizace je ve 3D na solidní úrovni, když si uvědomíte jaký je to technický problém synchronizovat dva záznamy. U 2D kamer jsme ale viděli stabilizaci lepší.
Nadstandardní výbavu zastupuje GPS s vestavěnými mapami, ale mnohem důležitější je 3,5mm konektor pro externí mikrofon a horní sáňky pro příslušenství. Z bonusových funkcí oceníte i u Sony známou automatickou tvorbu video koláží, která v 3D získává doslova nový rozměr.
Jasná volba pro domácí video
Pokud už chcete kameru pro domácí natáčení, z nabídky Sony bych vybral dva modely. Vodotěsnou Sony GW55VE, se kterou se nemusíte bát jít s dětmi do bazénu, a nebo právě tuto 3D kameru TD30, která v podstatě obsahuje dvě malé kamery jako je GW55VE.
TD30 není určitě kamera pro profesionály, kteří se videem živí. Manuální režim se omezuje na pár funkcí, vládu nad 3D také máte velmi slabou a kvalita 2D záznamu neodpovídá 2D kamerám za 25 tisíc. Je to ale ideální videokamera pro domácí video, které si zatím sestříháte ve 2D, a za řadu let vytáhnete originály s historickou hodnotou a pustíte je na v té době již bezproblémové 3D obrazovce.
Technické parametry najdete na stránkách Sony
Praktické rady, tipy, recenze a další informace o novinkách, které patří k vysokému rozlišení a kvalitnímu obrazu a zobrazení 3D.