Sony HT-S20R: soundbar jinak, aneb dostupný audiosystém 5.1 k televizoru [test]

16. října 2020
TWEET SDÍLET
Plný 5.1 zvuk Dolby Digital a 400 W k tomu. Bluetooth pro komunikaci (hlavně) s mobilními zařízeními, USB port k přehrávání obsahu z vložené flešky. Bude to stačit?

Plusy

  • Skutečná prostorovost zvuku u doprovodu filmů
  • Hutné, mohutné hluboké tóny (basy)
  • Displej s nastavením jasu
  • USB i pro přehrávání obsahu
  • Plnohodnotný dálkový ovladač
  • Režimy a efekty zvuku se samostatnou klávesou
  • Design

Minusy

  • HDMI kabel mohl být v balení
  • Nepodporuje DTS
  • (pro někoho) nutnost vedení kabelů ke všem reproduktorům
8/10
Hodnocení

Z pohledu evoluce se jedná dnes již o trochu méně tradiční řešení. Proč? Už jen tím, že systém efekty vzadu nevytváří za pomoci „šizení“ sluchu, ale pevnou součástí, totiž dvojicí zadních efektových reproduktorů. Tyto jsou navíc ještě konzervativně připojeny kabelem.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem pozor, řídící jednotkou není v tomto případě soundbar, ale subwoofer. Na jeho těle naleznete veškerá přípojná místa, a navíc i displej. Podobný nápad někteří ocení, jiní zatratí. Názory se jistě budou tříštit.

Obsah balení, výbava a přípojná místa

Z balíku tvaru brankářské hokejky vyjmete soundbar, subwoofer, dvojici efektových reproduktorů, ovladač a návody v různých jazykových mutacích s šablonou pro montáž na zeď. Kromě toho ještě baterie do ovladače a dvoumetrový optický kabel. Jestliže si uvědomím, že optiku musím dostat od televizoru do subwooferu, nikoliv soundbaru, jedná se o hraniční délku kabelu. O poznání lépe jsou na tom zadní bedýnky, jejichž útlý „ocásek“ se velikostně pohybuje kolem hranice osmi metrů. Kabely jsou k efekťákům připevněny natvrdo. Obdobně šestižilní, plochou komunikační linku mezi soundbarem a subwooferem odejmete jen ze subwooferu. Zvuková lišta ji nese pevně zabudovanou.

Klepněte pro větší obrázek

Záda subwooferu, jak jsme naznačili výše, nesou konektorový portál. Veškeré základní komunikační kabely (soundbar-subwoofer, 2x subwoofer-efektové repro) jsou barevně označené tak, abyste při zasunutí konektoru ani na vteřinu nezaváhali.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Každý konektor a příslušná zdířka nesou stejné barevné označení. V horní části zad připojíte optický kabel, HDMI (ARC/HDMI-CEC) a analog. Předek vybízí k osazení USB flešky s náloží hudby (FAT32/NTFS – WAV, MP3, WMA). Bohužel námi využívaná testovací fleška (která obsahuje různorodé video, audio soubory, fotky atd.) zřejmě nesplnila výrobcem v návodu uvedené parametry, tudíž jsme se setkali s hláškou „No USB“. Síťové služby nejsou dostupné. Musíte využít streamování z externích zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Design a signalizace

Standardně u systému bylo vsazeno na černé barevné provedení. Zvuková lišta si nechala pro větší líbivost mírně překartáčovat vrchní krycí díl. Šedivý nápis SONY sídlí u levého okraje (čelní pohled). Na zbytku se zjevuje ve vystředěné pozici. Všechny reproduktory nesou překrytí kovovou mřížkou. Výraz ve mně evokuje vzhled profesionálních bedýnek a mikrofonů. Bar má zaoblené hrany, stejně tak efektové bedny.

Klepněte pro větší obrázek

Subwoofer je větší hranáček s dopředu mířícím „výfukem“. Právě on na sobě nese displej s jemným studeně bíle svítícím písmem, jehož svit dokážete skokově regulovat. Rozsah šesti znaků však nedává možnosti „klidného počtení“. Kousek vedle něj může svítit, či poblikávat modrá LED. Svícení značí navázání spojení, pomalé blikání, že probíhá pokus o připojení. Pohotovostní režim párování bude sdělen dvojím bliknutím LED. Horní partie nese doteková ovládací tlačítka pro základní řízení bez ovladače. Nezapomínejte také na přítomnost přijímače signálu z ovladače. Mířit sice nemusíte, ale pamatujte na snímač dálkového ovládání přítomný na wooferu.

Klepněte pro větší obrázek

Dálkový ovladač a ovládání

Menší, ale ne malý černý dálkový ovladač výrazně hranatého tvaru dobře padne do ruky i z důvodu zaoblení bočních hran. Matně se tvářící povrch slušně odolává ulpívání otisků rukou. Dvaadvacet gumových tlačítek (kolébkovou regulaci hlasitosti počítáme za dvě) chce přispět ke komfortnímu ovládání. Skoro všechny jsou řazeny ve dvojstupu. Někdy nezáleží jen na nich. Důležitou součástí komplexního řízení bude návaznost na potřebnou zpětnou odezvu od displeje, a to hlavně při nastavování v hlubších oblastech menu.

Kompletně celá klaviatura se oděla do černého hábitu s jedinou výjimkou, kteroužto naleznete u horní hrany. Zelené vybarvení obdržel čudlík zapnutí/vypnutí do pohotovostního režimu. Vedle vhodně a logicky nahmatáte INPUT (volbu vstupů). Pro rychlejší práci se systémem výrobce přiřadil každému zvukovému režimu a efektu zvuku samostatnou klávesu. Šestice Auto Sound/Standard/Cinema/Music/Voice/Night poslouží dobře i Vám. Uživatelstvo nemusí vstupovat do menu a hledat jednotlivé volby. Jednoznačně plus!

Klepněte pro větší obrázek

Krapet níž korigujete hlasitost kolébkovým přepínačem a hned pod ním umravňujete dunivost hloubek subwooferu. Že někdo u rozvržení jednotlivých prvků přemýšlel, potvrzuje osazení Mute v okolí korekcí hlasitosti. Nepřátelé svítivých diod sníží jas displeje (Dimmer). Dolní konec dálky ještě nese místo pro Back, Menu, směrové („listovací“) šipky nahoru dolů, potvrzení volby Enter, kombinované tlačítko Start/Pauza a páreček buttonů k přeskočení na předchozí/další soubor (skladbu).

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Soundbary, Domácí kino, Reproduktory, Test, Recenze, Sony, Subwoofery, Televize na Heureka.cz