Sony KD-55A1: unikátní a mimořádně povedený 4K OLED televizor [test]

17. května 2017
TWEET SDÍLET
Sony si se svým prvním OLED televizorem dalo na čas, ale rovnou přišlo s modelem, u kterého obrazovka zároveň vydává zvuk. Skvělým vzhledem, zvukem i obrazem patří na vrchol.

4K OLED televizor od Sony je asi jeden z nejočekávanějších letošních produktů ve třídě High-End televizorů. Fakt, že LG prodává své OLED obrazovky dalším výrobcům TV, je dobrá zpráva. A Sony ukazuje, jak diametrálně jiný televizor se dá vyrobit.

Televizor se bude prodávat ve velikostech 55“, 65“ a 77“, nabízí 4K rozlišení a HDR obraz - bude mít podporu standardů HDR10, Dolby Vision i HLG.  Celkově se ale Sony v posledních letech snaží odlišit po více stránkách - vzhled, zvuk, konstrukce a zpracování obrazu. S potěšením sleduji, jak po menším zaváhání před několika lety tento japonský výrobce opět postupně našel svoji tvář.

Vzhled a ovládání

První pohled na televizor OLED Sony je fascinující. Po velmi dlouhé době se nám do redakce dostal televizor, který by klidně mohl být na výstavě moderního umění. Navíc nejde jen o minimalistický, čistý design, ale také o použité materiály a celkové zpracování, které je příkladné. 

Z předního pohledu uvidíte pouze televizní obrazovku. Nic víc. Žádný stojan, žádný stříbrný rámeček, žádné reproduktory. Nechybí velmi dobrá antireflexní úprava, takže přestože přední plocha je skleněná, rozhodně to není žádné zrcadlo.

Obrazovka je mírně nakloněná vzad a opírá se o výklopný stojan, ve kterém je soustředěná veškerá elektronika. Zajímavým způsobem jsou vyřešeny konektory. Všechny najdete právě na zadní výklopné, opěrné části. Pod plastovým krytem na boku je pouze CI slot a USB konektor, zbytek je vyveden směrem dolů. Prostoru pro kabely je dost, vzhledem k tomu, že televizor zcela zakrývá zadní část (ta je kryta průzvučným panelem), vyvedení kabelů je na libovůli majitele.

Pokud dáte televizor na stěnu, nebude vyvedení kabelů již tak elegantní, nicméně domnívám se, že jestli primárně budete dávat televizor na stěnu a chcete co nejtenčí řešení, půjdete jinou cestou, než nabízí tato „Sonka“. Uchycení na stěnu je standardní VESA, takže montáž na stěnu bude bez problémů.

Systém a ovládání

Podobně jako v jiných 4K televizorech Sony i zde najdete Android TV. Systém je zcela identický s modelem, který jsme již testovali, takže se podívejte na video. A1 je vybavena systémem Android 6.0, který je proti předchůdci stabilnější a svižnější, vzhled zůstal zachován. Bohatá nabídka funkcí, aplikací a možností systémů je kompenzována méně přehledným rozhraním, které není tak jednoduché a okamžitě přehledné a intuitivní, jako konkurenční systémy. Sony to vyvažuje rychlým menu, kterým se okamžitě dostanete do základního nastavení obrazu, zvuk a dalších funkcí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výhodou je výborný GoogleCast, příjemný Netflix, stejně tak uvítáte nabídku obsahu doporučovaného podle toho, co sledujete, nechybí tradiční nahrávání na pevný disk. Integrovaný přehrávač stále ale bojuje s přehledností, naštěstí to Kodi řeší. 

Co se týče 4K HDR videa, tak Sony nabízí podporu standardu HDR10, updatem pak přidá Dolby Vision i Hybrid Log-Gama. Takže na budoucnost jste připraveni.

Klepněte pro větší obrázek

Pro ty, kdo čekají nějaké avantgardní umění u dálkového ovladače, budou zklamáni, design je zcela standardní, funkčnost také. Provedení je kvalitní, ergonomie a přehlednost je výborná. Sony odolává trendu zjednodušování a ubírání tlačítek, tudíž zde máte možnost rychlému přístupu k důležitým funkcím, což chválíme. Nicméně pokud Sony chce ohromit i zde, DO určitě nabízí další prostor pro designéry, kde se můžou vyřádit.

Obraz

OLED, to je především dokonalý kontrast a perfektní černá. Sony přidává vlastní zpracování obrazu, o to se stará především firemní procesor X1 Extreme, který firma uvedla loni v excelentním 4K LCD LED televizoru KD-65ZD9 a který jsme nedávno měli i v jeho odlehčené verzi, ale modelu Sony KD-65EX93. Oba dva modely jsou výborné prémiové televizory s příkladným zpracováním obrazu.

A jak vypadá OLED A1?  Famózně. To platí zejména u 4K, Full HD a HD obsahu jak s HDR, tak se standardním rozsahem jasu. První co vás zaujme, kromě fantastického kontrastu, je celkově velmi vyrovnané podání za všech okolností. Nejsou zde jasové úlety, chyby, artefakty. Samozřejmě záleží na nastaveném barevném režimu, který si zvolíte. Kvalita 4K, Full HD a HD obrazu je na samotné hranici, co v současné době OLED televizory mohou nabídnout,  

Standardní režim je lehce přebarvený, ale o to působivější, osobně bych doporučil vypnout světelný senzor, automatickou úpravu jasu podle okolního osvětlení. Nechybí zde funkce, jako jsou Advanced Contrast Enhacer, X-tented Dynamic Range či Motion Flow. S nimi si můžete pohrát, ale v základě stačí zvolit obrazivý režim a užívat si.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dopočítávání mezisnímků Motion Flow nevypínejte, pak se začne obraz zbytečně trhat či mazat, nejvyšší úroveň pak vyrobí telenovelový efekt. Nám se nejvíce líbilo střední nastavení. Kvalitní zpracování rychlých scén bez artefaktů a chyb je silnou stránkou i u LCD televizorů Sony a zjevně ani u OLEDů tomu nebude jinak.

Celkově má televizor výbornou uniformitu a dynamiku obrazu. I při filmovém, realistickém nastavení barev je obraz famózní, podání pleťových barev je přirozené. Hrany objektů jsou ostré a konkrétní, nikoliv nerealisticky přeostřené. Kvalitu podání barev v kombinaci s ostrostí poznáte na pečlivém vykreslení detailů trávy, oblak, či moře. Zde při pečlivém sledování můžete najít drobnosti, kterých jste si na horším televizoru ani nevšimli. Saturace barev není nijak přehnaná, přesto Sony nabídne velmi živé podání barev.

Běžné SD vysílání je dobře sledovatelné také, záleží ale na „kvalitě“, kterou TV stanice vysílá, zejména množství detailů je na tom velmi závislé. I zde Sony odvání dobrou práci, kterou přirozeně vylepšuje kontrast OLEDu. Pro tento obsah si však 4K televizor samozřejmě nekupujete.

Co asi celkově zaujme nejvíce je maximálně vyrovnaná kvalita, jas a celkové podání obrazu, které se nemění stále zůstává špičkové kvalitě, díky tomu nemusí člověk dumat nad tím, jaký zdroj si pustí. Překvapivě kvalitně už vypadá pouhý HD rip, nedochází k vypáleným plochám a slitým nečitelným tmavým plochám. Zde zkrátka Sony nasazuje laťku hodně vysoko.  

Měříme a měříme

Sony OLED je prvním televizorem s letošním OLED panelem, jde o nejasnější OLED televizor, který jsme zatím v redakci měli. Zajímavé ale je, že zatím co celou plochu dokáže rozzářit více, než loňské modely, tak hodnota bodového maximálního jasu je maximálně 700 cd/m2. Nedávno testovaný LED TV od stejného výrobce, Sony KD-65EX93, ho tak přesvítí, ale vzhledem k jiné technologii zase zaostává v kontrastu, který je u OLEDu v neměřitelných hodnotách. Osobně mi takové nastavení maximálně vyhovovalo, protože nabízí mimořádně homogenní obraz se skvělou stabilitou barev a jasu. A díky přirozenému vynikajícímu kontrastu nemusíte zapínat ani HDR vylepšení u "neHDR" zdrojů, a výsledek je vynikající.

Co se týče nastavení barev, tak OLED A1 dává na výběr z mnoha režimů, pro běžné použití s Blu-ray a DVD je nejlepší Cinema Pro, který nabízí výborně nastavené barvy s o trochu větším barevným prostorem, výsledkem jsou pak trochu živější barvy při zachování věrného podání. Škála šedé a je nastavená precizně, jde o ideální režim pro večerní sledování filmů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Cinema Pro

Režim Cinema Home je celkově jasnější, gama je posunutá o něco nahoru (naměřili jsme 2,6), nastavení barev je už shodné. Standardní režim pak nabízí nejvyšší jas, je určen pro běžné denní sledování TV pořadů. Pokud jde o přípravu na budoucnost, televizor nabízí i větší barevný prostor, DCI-P3 a rec. 2020, v obou případech přepíná na maximální dostupný barevný prostor, které odpovídá normě DCI-P3 - to poručíme pouze pro zdroje, které jsou tak již natočené a masterované, čili 4K Blu-ray filmy. Výsledek je ale pak fantastický.

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí barevného prostoru DCI-P3 u televizoru Sony OLED A1 

Za nastavení televizoru musíme Sony pochválit, méně již chválíme pouze standardní hodnoty zpoždění, v režimu Game se pohybovaly od 41 ms do 50 ms, což pro běžné hraní je bezproblémové, nároční hráči on-line her ale budou chtít odezvu kratší.  

Zvuk

Tak to je paráda. To bylo první, co mne napadlo, když jsem testoval zvuk tohoto OLEDu. Ne, není dokonalý po zvukové stránce (k muškám se dostaneme), ale s kolegou jsme se shodli, že jde o první televizor vůbec, u kterého skutečně jde zvuk z obrazu. A nemyslíme fyzicky (což se zde opravdu děje), ale tím, jak to vnímáte. V jiných případech si v podvědomí posouváte lokalizaci do obrazu, což u modelů, které používají nepřímé vyzařování (zpravidla odrazem o stůl), to jde často velmi těžko. Zde nemáte s lokalizací sebemenší problém a nechybí ani překvapivě kvalitní stereoefekt. Ano, i když zvuk vydává jedna plocha – obrazovka, velmi slyšitelně budete vnímat přesun zprava doleva a zpět.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

A jak to pracuje? Na zadní straně po obou stranách jsou umístěny vždy dva měniče, které rozvibrují celý přední skleněný panel, a ten vydává zvuk. Přesněji střední a vysoké frekvence. Ty nízké, nesměrové, hraje větší basový měnič v zadní výklopné opěrné noze. Výsledkem je velmi vyrovnaný čistý, zvuk. Přímé vyzařování velmi uvítáte u dialogů, které jsou tak perfektně srozumitelné – zde poznáte asi rozdíl mezi běžným, nepřímým řešením nejvíce. Dialogy lze ještě zvýraznit a zjasnit, což uvítáte u zpráv či diskusních pořadů.

Nám se líbil čistý zvuk systému, tak jak přirozeně hraje, tj. s vypnutým prostorovým zvukem Surround Mode a bez aktivovaného vylepšení ClearAudio+. Srovnalo se přechodové pásmo vyšších basů a nižších středů, také byly vyrovnanější a plnější basy.

Zápory? Občas se při specifickém obsahu ozval náznak zkreslení a dynamika je trochu plošší. Tím to ale končí. Celkově se nám řešení Sony velmi líbí, stejně jako perfektní čitelnost dialogů, doufám, že se u OLEDu stane standardem.  

Verdikt

Se svým velkým prvním OLED televizorem Sony si dalo na čas, ale kdo si počkal, ten rozhodně bude výsledkem nadšený. OLED televizor Sony KD-55A1 přesně ukazuje cestu, kterou se má výrobce vydat u prémiového produktu. Málo kdy se nám stane, že se nám něco líbí na první pohled, a i během testování toto nadšení neopadne. 

Premiéra se Sony povedla na jedničku a novinka je zkrátka naprosto vynikající. Fascinující, špičkový, přitom nápaditý design kombinuje Sony s unikátním, skvěle povedeným ozvučením, které je naprosto nenápadné, přitom velmi kvalitní. U obrazu se Sony nespoléhá jen na kvality 4K OLED obrazovky, ale přidává skvělé zpracování obrazu, které představuje aktuální vrchol.

Pokud tento prémiové televizor není mimo vaše finanční možnosti, tak dostanete navíc velký obraz s vynikající černou, ostrým a přitom plynulým obrazem a precizním zpracováním. Ve své cenové relaci představuje novou referenci, kdy výrobce dokázal skvělým způsobem vyvážit design, obraz, zvuk i funkce.

AVmania.cz
Sony KD-55A1   10

+ vynikající kvalita obrazu
+ chytré, inovativní, skvělé řešení zvuku
+ fascinující, čistý design
+ hluboká černá
+ přirozené podání pleti a přitom zářivé barvy

- Dolby Vision zatím není, bude při updatu
- systém by mohl být intuitivnější
- cena
 

Sony KD-55A1

Cena: 114 990 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, HDR, Novinky, Test, Sony, OLED, Televize na Heureka.cz

AirTagy v odbavených zavazadlech mají smysl. Jen musíte na změnu jejich polohy reagovat co nejrychleji

AirTagy v odbavených zavazadlech mají smysl. Jen musíte na změnu jejich polohy reagovat co nejrychleji

** Aerolinky AirCanada mají z ostudy kabát ** Zdánlivě ztracené zavazadlo bylo neustále vidět na mapě ** Dvojice na jeho vrácení čekala 4 měsíce, a pak se nestačila divit...

Martin Chroust
LokátorAirTag
Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

Bude to o prsa. Facebook a Instagram pořád neví, kdy jsou zobrazené bradavky porno

**Meta má zjednodušit pravidla a být ke všem spravedlivá **Facebook s Instagram věnují samostatný odstavec bradavkám **Pravidla ale neřeší nebinární, transsexuální a intersexuální osoby

Petr Urban
InstagramFacebookSociální sítě
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v lednu 2023 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

Telefon jako kapesní skener v klubech. Vědci přišli se snadnou metodou pro detekci drog v nápojích

** Drogy nasypané do nápojů jsou stále velkým problémem ** Jejich odhalení a dokázání je časově i technicky velmi náročné ** K detekci GHB v nápoji nově poslouží jakýkoliv smartphone

Martin Chroust
StudieDrogySmartphony
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

Nejlepší aplikace pro tento týden: Relaxační 3D zvuky, levné ubytování a netradiční cvičení

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Běžné solární panely nejsou efektivní. Podle vědců patří budoucnost podivným sendvičům z titanu

Běžné solární panely nejsou efektivní. Podle vědců patří budoucnost podivným sendvičům z titanu

** Němci změřili velmi silný fotovoltaický jev ** Blikali laserem na speciální sendvič ** Revoluci v solárních panelech ale v nejbližší době nečekejte

Jakub Čížek
Solární energieFotovoltaika
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto filmům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto filmům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Vybrali jsme zajímavé a kvalitní filmy, které si můžete pustit na Netflixu. Všechny mají českou podporu, takže buď české titulky, nebo často i český dabing.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný