50
Fotogalerie

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

Plusy
Kvalita obrazu
Nekompromisní podání černé
Slušná pohybová ostrost, vynikající statická ostrost obrazu
Omračující detailnost scény a virtuálního prostoru (HD/UHD)
Precizní zvukový projev v rámci kategorie televizorů
Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
Provázanost informací o pořadech s dalšími údaji
Integrace streamovaných kanálů
Stabilita operačního systému
Vzhled s „neviditelným“ podstavcem
Minusy
Neumí HDR 10+
Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
Nemá podporu VRR a ALLM
Pomalé načítání dat z externí paměti (flashdisk)
9  /10

V testu se neubráníme občasnému srovnání „na dálku“ s předchozím vynikajícím OLEDem Sony KD-55AF9, který v oblasti obrazu a zvuku dopadl výborně. Dále se pokusíme vysvětlit a vyvrátit některé dezinformace vyskytující se ve špinavých vodách internetu a podělíme se o nová detailní zjištění.

Sada firemních nástrojů, které občas, jak jsme popisovali v minulých testech, dokážou opravdu kouzlit, a to nejen s obrazem, ale i zvukem, nasazuje tvůrce televizorů při velké podobnosti do 55“ 4K/UHD HDR OLEDu Sony řady AG9 (v nabídce také 65“/164cm a 77“/195cm varianta). Když si projdeme firemní nápisy na krabici, anebo lépe technickou specifikaci a funkce, čteme o obrazovém procesoru X1 Ultimate s funkcí Pixel Contrast Booster, nasazovaném v MASTER Series. Procesoru, který, dle slov výrobce – „brilantně oživí tvůrčí záměr“. Displej TRILUMINOS - jak praví marketingový popis, mapuje širší paletu barev a věrně reprodukuje každý stín a odstín.

Vysoce detailní obraz doplňuje zvuk s technologií Sound-from-Picture Reality. A protože nechybí Acoustic Surface Audio+, zvuk se ozývá z různých směrů. Pro lepší basy nasazuje Sony dva subwoofery.

V nabídce obrazových profilů sídlí specifický, určený pro originální pořady Netflix (Netflix Calibrated Mode). Podle informací od výrobce plně zachovává vizi a záměr autora snímku pro domácí kino zážitek.  Testovaný stroj se neleká technologie Dolby Vision, HDR10, HLG a Dolby Atmos (v přípravě). HDR 10+ není podporováno - škoda. 

372560988-2215121.jpgKD55AG9_3.jpg 
Sony KD-55AG9 kombinuje tenký minimalistický design a
minimální výšku i rozměr stojanu při zachování velké stability

V žilách koluje operační systém Android Oreo 8 (Android TV) s podporou Chromecast a hlasového vyhledávání, včetně naší mateřštiny. Přítomnost hlásí Google Assistant, ovšem pro našince nikoliv. Zapomenuto nebylo na HbbTV, upozornění na očekávaný pořad a třebas možnost pořídit záznam na alternativně připojený HDD. Tunery (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2) byly zdvojeny, CI+ slot ne. Další svázání s externím světem učiníte přes Bluetooth, Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac. S podporou AirPlay 2 se počítá.

Design, základní popis

Standardně pro OLED technologii vysoce lesklý panel obepíná nahoře a po bocích tenká černá kovová linka. Pod panelem má „silnější“ proporce, ale stále nepřekračuje anorektické rozměry. Drobné logo SONY lehce přehlédnete – nachází se při levém kraji. Instalace Sony KD-55AG9 probíhá klidně, logicky a bez stresu.

PA160468.JPGPA160469.JPG 
Černá kovová linka po bocích černé obrazovky není při vypnutém televizoru vůbec vidět 

Obsluha si připraví těžký placatý kovový stojan v temnější titanově stříbrné barvě se dvěma „bodci“ a na ty horní díl nasune. Po připevnění několika šrouby má hotovo. Tělo s mírným náklonem dozadu sedí těsně na ploše stojanu se zanedbatelnou výškou. Panel, jednoduše napsáno, zůstává skoro v kontaktu s nábytkem. Záda lze začistit černými plastovými kryty, aby byla pohledová.

PA160465.JPG
 Mezera mezi obrazovkou a stolem je minimální

Design vytváří dojem moderního, nadčasového díla, které je výstřelků prosté. Uživatel se soustředí hlavně na obraz, potažmo zvuk. Středově orientovaná rozměrnější stavová dioda umí různobarevně upozornit na probíhající činnost. Obsluha však její „prostořekost“ ovlivní z menu, anebo ji komunikaci zakáže.

Pokračování 2 / 7

Konektorová výbava

Dva konektorové portály míří vlevo (čelní pohled), respektive přímo dolů.  První jmenovaný od shora poskytuje připojení pro externí reproduktory, jeden CI+ pro modul s kartou pro placenou TV, audio/video jack pro příslušnou redukci, jack sluchátkového výstupu, dvojici USB a HDMI.

sony-kd-55ag9-big1000-71567755178.jpgPA160455.JPG 
Konektory na zadní straně lze zcela přikrýt odnímatelnými panely

Dolů připojíte konektor od antény, zašroubujete dvě koncovky satelitního signálu od paraboly (MAIN+SUB), připojíte internet (LAN), optický kabel, další trojici HDMI (všechny čtyři s podporou HDCP2.3, HDMI-CEC). Číslo tři pracuje s ARC/eARC (zpětným audiokanálem). Ani jeden není plná verze HDMI 2.1. Poslední díra patří dalšímu USB portu s přívlastkem HDD REC (FAT16/FAT32/exFAT/NTFS).

PA160459.JPGPA160461.JPG
 Na bočním panelu si můžete všimnout konektorů pro zapojení televizoru do sestavy domácího kina. Obrazovku tak přímo využijete jako středový reproduktor

Na levoboku dole nahmatáte základní prvky pro řízení televizoru.

eARC HDMI3.JPG Nastavení Bravia Sync.JPG
Přepnutí HDMI s ARC na eARC. Druhé foto prezentuje Bravia Sync, aneb další možnosti řízení.

Dálkový ovladač

Po dlouhodobě za vzhled kritizovaném ovladači, došlo k obměně u vyšších modelových řad. Slušivá, nová tvář s luxusnější příchutí potěší. Méně už nepřítomnost podsvícení. Nicméně hodí se uvést, že kvůli inteligentnímu rozdělení ovládacích prvků do skupin a odlišení velikostí a tvarem, tyto dostatečně přesně identifikujete v naprosté tmě. Zachován jest nezbytný integrovaný mikrofon pro hlasové vyhledávání.

Ovladač není přísně směrový, jako tomu bylo v minulosti. Starší systém vyslání povelu zachovává pouze při stlačení hlavní klávesy pro zapnutí/vypnutí, přičemž zde o nevýhodě nehovořme. Zbytek klaviatury vyšle příkaz, který korektně dorazí a provede se klidně z jiné místnosti v bytě. Vlastnost zvýrazňujeme, neboť se v rámci internetových diskuzí objevují desinformace. Ovladač, který jsme v testu k televizoru měli a je vidět na fotkách, pracuje přesně dle námi sepsaného.

PA160450.JPG
Poměrně protáhlé tělo s chladivou stříbrnou kovovou přebroušenou horní deskou výborně padne do ruky. Ruka se však šplhu neubrání. 

Příjemný povrch povětšinou černých gumových kláves s bílým popisem, nese hmatovou odezvu s formou výraznějšího rozdílu v tvaru, velikosti a seskupení. Nejvýraznější odlišnost určují klávesy Google Play, NETFLIX a středové směrovky s potvrzovacím „OK“. Běžně nezměníte jejich určení. To však neplatí o čudlíku TV. Tomuto přiřadíte aktivaci televizního vysílání, vstupu či streamu z Vámi vybraného zdroje. Vzhledem k celkovému provedení se dálkáč dovedně brání ulpívání otisků rukou.

Zájemci o detaily si prohlédnou fotky v galerii. Při požadavku na bližší popis mrkněte do příslušné kapitoly staršího článku.

Moderní televizor uřídíte také přes aplikaci instalovanou do mobilního telefonu/tabletu.

Pokračování 3 / 7

Počáteční nastavení a ladění

Mnohokráte popisovaná posloupnost počátečního settingu zůstává vlastně bez úprav. Majitel jde v linii Jazyk->Nastavit pomocí telefonu/tabletu->Přihlásit na Google účet->Google smluvní podmínky->Poloha (povolit zjišťování polohy)->Pomoc při vylepšení výkonu Androidu->Výběr názvu TV pro orientaci v rámci sítě->Začínáme s aplikacemi (nabídka některých Vámi dříve využitých aplikací, které po potvrzení následně hromadně instalujete.

Ano, jednotlivě nechtěné odmítnete.)->Země určení->Bravia ochrana soukromí (doporučujeme přečíst a odsouhlasit jen akceptovatelné)->Upozornění na zásady ochrany soukromí interaktivní aplikace (HbbTV)->Rodičovský zámek->Automatické ladění satelitu Ano/Ne.

Teletext.JPG
Stařičký teletext v moderním televizoru. Proč ne?

Volíme ANO a přecházíme na konfiguraci antény (Pevná anténa nebo DiSEqC/Rozvod jediným kabelem), vzhledem k osazení pouze jedné satelitní větve na dotaz systému ohledně vyhrazení satelitu pro oba tunery, odpovídáme záporně – NE. Logicky tak námi zašroubovaný „F“ konektor sídlí v pozici MAIN. TV nastaví režim jedné větve a žádá o zapojení přípojky satelitu do MAIN. Následuje volba operátora (Skylink CZ/Skylink SK/ Jiný – standardní satelit).

Neváháme a využijeme FastScanu, tj. varianty Skylink CZ. Spustí se automatické ladění včetně primárního Auto DiSEqC režimu (obsluha nemusí dále nastavovat jednotlivé prvky řetězce – typicky nastavení LNB a jejich zacílení na jednotlivé satelity). Sonka správně nachází všechny satelity a určuje jejich pozici v rámci DiSEqC přepínače. Třetí námi využívanou družici vynechává - Skylink na ní nemá žádné transpondéry. Během pár vteřin máme naladěno. Toužíte-li ladit další kanály, zvolte ruční režim z menu.

Digitální ladění.JPGSatelit-režim satelitního tuneru.JPGSatelit-Výběr režimu satelitního tuneru.JPG
Ladění satelitu při využití FastScanu s AutoDiSEqC bude pro každého hračkou.

Textový průvodce přechází na výběr pro automatické hledání kanálů dalších tunerů se základní filtrací (Digitál a analog/Digitál/Analog/Přeskočit) a rozhodnete se mezi pozemním/kabelovým tunerem. Ladící proces se spouští… za zhruba dvě minutky hotovo. Aktivnější divák upraví seznam kanálů. Změnu vykoná vložením/prostou záměnou. Naladěné stanice filtrujete (Všechno/TV/Rádio/Další/Nekódované/Kódované).

Nechtěné smažeme i hromadně, ale jejich číselná pozice zůstane nenahrazena. V seznamu sice chybí, nicméně kanály s vyšším pořadovým číslem se samovolně nepřesunou na uvolněný post. Oproti tomu konkrétní stanici vyhledáte dle názvu. Pořádkumilovní majitelé nasází populární kanály do jednoho ze čtyř dostupných favoritních listů. Na závěr editace potvrďte změny, jinak se všechna práce vytratí. Odpůrci seřazování v televizoru využijí firemní nástroj na provedení akce v počítači. 

Ještě určete polohu TV (Stojan/Na stěně). Konec. Ve finále dojde na přivítání Androidem a seznámení s operačním systémem televizoru. Na pozadí probíhají poslední úpravy a instalace.

Úprava seznamu kanálů-záměna_vložení.JPGÚprava seznamu kanálů-filtrace.JPGÚprava seznamu kanálů-Hromadné přesuny.JPG
Ne vždy musí jít kanály přeházet. Typicky u satelitního FastScanu bývá funkce nedostupná. Nezapomínejte na využití externí editace v PC.

Abychom se chováním přiblížili netrpělivému nováčkovi, nechali jsme instalovat několik dříve využívaných aplikací, avšak další ihned instalujeme ručně. Protože u některých ještě dochází k automatické aktualizaci, evidentně jsme systém hned v prvním okamžiku po spuštění zahltili. Zneužíváme stavu a zkoušíme, co to dá. Jsme příjemně překvapeni výsledkem. Běžné televizní funkce, typicky sledování televizního vysílání, přechod na informaci o pořadu, EPG se daří využívat bez omezení a výrazné prodlevy. Kdo však honem rychle spouští aktuálně instalované/aktualizované aplikace – nepochodí… počká si. Za běžných okolností bych televizor po vyzkoušení resetoval, znovu vše naladil, nastavil a v klidu postupně nainstaloval. Nyní toto neudělám.

Aktualizace.JPG
Aktualizovat se u chytrých telefonů povětšinou vyplatí.

Chci zjistit, jak se počáteční zahlcení projeví v dlouhodobějším chodu zařízení. Odpověď zní – nijak. Sony KD-55AG9 vše přestál bez ztráty kytičky a několik náročných testovacích dnů zvládal s nadhledem, při svižné rychlosti pohybu v menu, přepínání programů, ale také s korektním spouštěním aplikací. Nasadili jsme do hry ještě jeden registrovaný Android účet. Třeba pro rodinu, když dítě hledí při sledování Youtube na jiná videa, než rodiče. Systém toto zvládá. V jedné chvíli došlo k nekorektnímu chování u Youtube, za který ale nemohl sám televizor, nýbrž automatická aktualizace aplikace. Proto tuto odinstalujeme, ručně ukončíme, přeinstalujeme celý Youtube a hurá. Fungujeme dál. Následně se již žádný přehmat nekoná. Ano, dál využíváme přepínání mezi dvěma Google účty.

Pokračování 4 / 7

Menu, nastavení a chod zařízení

Hned úvodem vypíchneme rozdíl mezi původní AF9 a aktuálně recenzovanou AG9. Starší typ měl v útrobách 4 GB RAM, zatímco novější snížil množství na 2,5 GB RAM. Ač podobný krok prvopohledově vyvolává negativní emoce, musíme upozornit – na běhu systému, rychlosti a kvalitě chodu snížení operační paměti není vůbec poznat. Dle orientačního měření síťová karta umí pracovat s maximální rychlostí 100 Mbps.

Nastavení.JPGSíť.JPGTlačítko TV - nastavení.JPG
Třetí snímek s programováním tlačítka „TV“ na ovladači. 

Podobnost se staršími sourozenci je evidentní a tak se nezaobírejme všemi jednotlivými detaily, které dohledáte ve starších článcích. Hodí se však zopakovat – prostředí se změnou verze operačního systému Android TV a vylepšením „Plochy“ dochází k přehlednějšímu a uživatelsky přívětivějšímu ovládání. Nepostrádá logiku a jakousi vyšší formu svobody. Operační systém, byť jsme mu dali hodně zabrat různorodým přepínáním, přehazováním, nastavováním… nepředvedl žádný kolaps. O našem „pokusu“ jste jistě četli v minulé kapitole. Bylo nečekané a příjemné, že televizor dokázal počáteční zahlcení a uživatelův nápor překonat.

Home obrazovka se vstupem do nastavení.JPGPlocha-Kanály_Aplikace.JPG
Plochu, tedy domovskou obrazovku si libovolně přeskládáte. Zelená šipka v horní části první fotky ukazuje na tři piktogramy - Vstupy, Časovač a Nastavení.

Nastaly pouhé dvě situace, kdy bylo lépe stroj vypnout a znovu zapnout. Při jedné vypadl kabelem připojený internet a následně jsem nebyl schopen televizoru vysvětlit pokračování spojení. On spojení navázal, v náhledu sítě jsme viděli IP, včetně dalších parametrů, ale vše spojené s internetem v té chvíli nefungovalo. Druhý následoval u výměny modulu s kartou placené televize. Tu jsme samozřejmě uskutečnili při úplném vypnutí. Následné spuštění a přechod na satelitní tuner nespárovalo modul. Proto jsme přistoupili na druhé odpojení od napájení. Za celou dobu několika náročných testovacích dnů nedošlo ani jednou k nahodilému a neočekávanému restartu stroje.

Rychlá nastavení ikonového typu střídají Action Menu s textovými položkami. V obrazových záložkách hlavního settingu se znovu neobjevují potlačené profily Cinema Pro a Cinema Home. Na výběr máte Živý, Standardní, Kino, Hra, Grafika a Personální. K nim alternativě přibývají další – kupříkladu Fotografie, Kalibrovaný Netflix, Dolby Vision. 

Rychlá nastavení.JPGRychlá nastavení - úprava nabídky.JPG Ovladání televizoru-Oblíbené a PIP.JPG
Rychlá nastavení, která si ještě přizpůsobíte, střídají původní Action Menu. Třetí snímek ukazuje alternativně spustitelný PIP, respektive práci se složkou oblíbených kanálů.

Spěch doby navozuje v lidech neochotu na cokoliv čekat. U Sony procházení menu, včetně jednotlivých funkcí, zavolání EPG/Guide, spuštění aplikací patří mezi velmi rychlé až bleskové. Totožně s předešlým typem spadne do skupiny nejrychlejších televizí s operačním systémem Android, které jsem kdy testoval. Nejdéle se zdržíte u spuštění dříve odpojeného televizoru od napájení (kolem 24 vteřin). Přepnutí satelitních kanálů s potřebou tuneru komunikovat s modulem a kartou placené TV trvá do úplného načtení okolo 4-4,5 vteřiny. Připomínáme – rozdílné časy naměříte u rozdílných konfigurací, při různých typech modulů a karet. Námi naměřené hodnoty jsou běžné.

eManuál.JPG
Jednoduchá nápověda s diagnostikou. Vyzkoušejte, čtěte, učte se.

Kdyby se Vám stalo, a přeci jen jste potřebovali radu a pomoc, e-Manuál, video návody a diagnostiku (včetně signálové) najdete přímo v nabídce TV. Po kompletní testovací proceduře s pouštěním videí, fotek, aplikací, hraním her a vstupem do nabídek, jsme na závěr při prohlídce nezaznamenali jakékoliv tzv. vypálení.

Výrobce v menu poskytuje řešení pro vyčištění obrazu od dočasné retence, které však nedoporučuje spouštět často. Aktivní posun pixelů přispívá k ochraně před poškozením panelu. Výrobek chráníte vypínáním prostřednictvím dálkového ovladače a ponecháním v pohotovostním režimu. Informaci získáte již při prvním spuštění.

Pokračování 5 / 7

Obraz

Obrazově Sony pokračuje v excelentním (napsal bych až svérázně přitažlivém) zpracování, které dodává OLEDu jiskrnou svěží krásu s přirozenou paletou barev. Když se okamžitě po první zapnutí nevydáte cestou přehrávání nekvalitního díla, kde by obsluha nemusela akceptovat určitou navýšenou bodovou aktivitu, nastane divákova radikální spokojenost.

Maximálně si přehodí profil na jiný, více barevně doladěný jeho očekávání (Kino/Personální). Byť zkoumáme 55“ model, což jak se zdá, je jeho největší „slabinou“, dodává již u HD rozlišení extrémní náboj v podobě rozsahu virtuálního prostoru. Ona precizně zpracovaná hloubka scény vhání úžas nejen do tváře méně zkušených potencionálních kupujících. Poměr okem poměřovaných vzdáleností se navyšuje a výsledek předčí očekávání.

Režim obrazu-profily.JPG
Škoda redukovaného počtu profilů.

Aktivita zmíněného bodového rojení nemusí sednout každému u výrazně horších, přirozeně zašuměných děl. Nicméně není nic jednoduššího než sáhnout do úprav a redukovat ji (Reality Creation), anebo zcela potlačit. Samozřejmostí jest funkce pro omezení digitálního šumu a mpeg artefaktů. Naproti tomu u standardní a vysoké kvality získává obraz na lehkosti, přirozenosti, obrovských detailech. Nechtěné artefakty nastupují zcela výjimečně, okrajově a bleskově při čárově výrazně složitých scénách v kombinaci s maximalistickým nastavením pohybových vylepšovátek. Aneb chyba na straně obsluhy.

V minulém testu prezentovaná aktivnější činnost světelného čidla mně nyní nevadila tolik až do chvíle, kdy jsem večer, v temnějším prostředí, chtěl hrát některou z akčnějších her. Tam mně více potemnělý panel nesedl, a tak nasazení světelné automatiky upravuji. Měřící elektronika by mohla objevit práci s podsvícením ve chvílích, kdy určitou porci plochy zabírá statický prvek. V minulosti na toto téma proběhlo mnoho diskuzí.

Obraz-Pokročilé nastavení-Čistota.JPG
Ovlivněte nálož detailů a bodového rojení.

Ultimativní filmový přednes dokresluje přirozená desetibitová barevnost. Fajnšmekr sáhne po kalibraci. Její výsledek regulérně pozná málokdo. K barvám konkrétně - zelená tráva bez radioaktivního dopingu, nádherně modré nebe, rudá rudá. Rozsah pleťových odstínů popíšu slovem famózní. OLED zvládá rozzářit bílou a černá mu přirozeně sedí. Gradaci barev, odstínů, polotónů ve stínech a světlech ocení náročný pozorovatel. Pořád ještě jsem nepochopil likvidaci profilů Cinema Home a Cinema Pro. Jednotlivé profily by s nimi mohly být pozičně lépe odstupňovány pro vícero lidí s různorodými požadavky. 

S vhodným profilem pro konkrétní oči a typ videa uvadá jakákoliv snaha větší měrou vrtat do settingu (Kino/Personální - jestliže vynecháme alternativně zobrazené). Můj zrak by občasně barevnost drobátko upravil. Subjektivně popsáno - profil Kino má určení pro dav a řekněme sledování v ne zcela potemnělém prostoru. Profil Personální přináší (znovu hodnoceno zrakem) více puritánství. 

Nastavení pohybových dějů se naštěstí nenese totálně v duchu vývoje posledních měsíců, kdy filmová studia volají po odstranění dopočtů. Sony KD-55AG9 naštěstí pro dav nasazuje loni odzkoušené pohybové vylepšení s dávkou klokotajícího jevu, ovšem bez krutého trhání (Kino). Komu lépe sedne plynulost – jednoduše zavolá a upraví příslušnou položku menu a v extrémnějším případě docílí plynulosti telenovelové. Puritáni volí ze základních profilů Personální. Občasně bych pohybující se scénu, respektive její součásti, mírně přiostřil. Statický výraz není uměle přeostřen, ani nenese znaky rozmazání. 

Nekompromisní pozorovací úhly typické pro OLED technologii nedegradují barevnost, jas, ani kontrast. Divák klidně sleduje televizor z velkých úhlů, bez nástupu jakéhokoliv závoje. Obraz není postižen negativním třepotáním, poblikáváním ani chvěním. Dlouhodobější sledování nedělalo ani citlivějšímu zraku nesnáz.

Obraz - Nastavení obrazovky.JPG Obnova panelu.JPG
Dobře si přečtěte informace, které televizor předkládá. Druhé foto hovoří jasně.

SDR (standardní dynamický rozsah) – lehkost, jednoduchost a využití pozitiv technologie. Jednoduše napsáno - špička. Kontrast zachovává jasné stupňování bez běžně postřehnutelného slévání kdekoliv. Pozitivním faktorem pro diváka bude nenavyšování vyzářeného světla tam, kde k němu docházet nemá. Z druhé strany světlejší, lépe napsáno – zářivější – dílce nesnesou kritiku za nedomrlost.

HDR (vysoký dynamický rozsah) – povýší zářivost celého panelu a hlavně vysvícení konkrétních ploch/bodů. Pro můj zrak se jedná o více než dostatečnou záři. Respektuji však potřeby dalších uživatelů, kterým by více vyhověl ještě agresivnější svit s vyšší štiplavostí. Moje maličkost si dovoluje ocenit onu nechuť cokoliv řešit nad rámec „rozumu“ s návazností na výhody technologie - přirozený rozsah kontrastu při jasném poměru černá-bílá a podrobnosti mezistupňů. 

V rámci krmení jsme zkoušeli vše od SD, přes HD až po UHD HDR/Dolby Vision. Každá porce vypadá koukatelně, akceptovatelně. Samozřejmě – s lepší kvalitou najdete více radosti a méně kompromisů. Nelze však napsat, že se testovaný borec zalekl videí ve standardním rozlišení. Ba naopak. Jeho přístup k upscalingu přináleží k top kategorii. U skutečně méně kvalitního obsahu si pohrajete s nastavením. Přidáte klidu, byť za cenu snížení detailů. Každý dle své chuti.

Formát signálu HDMI.JPG
Vydolujte z připojení maximu.

Měření

U OLED obrazovek je kontrast daný absolutní černou, naopak jas bílé je typicky nižší než u LCD panelů. U Sony máte nejvyšší jas bílé přes celou plochu dosáhne 161 cd/m2, při statickém obrazu (50 % černá/bílá) se dostanete 300 cd/m2. Zde záleží na obrazovém režimu, u filmových, kdy se počítá se sledováním za večerního přítmí, je jas logicky nižší, kvůli snížení namáhání očí. Některé zahraniční testy u AG9 uvádějí nižší HDR jas, to musíme vyvrátit, u nás jsme naměřili pro OLED výborných 896 cd/m2. Pochválit musíme skvělou práci s jasem scény, kdy obraz naprosto minimálně "dýchá", nedochází tedy k jasovým skokům a škála šedé se prakticky nehne. 

Co se obrazových režimů týče, měřili jsme jak Kino, tak Personální. Měření ukázalo, že Personální se přesně drží standardu rec.709, barevná odchylka dE je pouze 2.1, podání škály šedé je ukázkové, filmový fanoušci sledující DVD a Blu-ray filmy nechť přepnou sem a mají obraz jak víno. 

gamut.jpggama.jpgšedá.jpg
RGB.jpgteplota.jpg
Nastavení obrazového režimu Personal


Obrazový režim Kino rozšíří o něco barevný prostor, je méně konzervativnější, ale stále se snaží o věrnost. Podání barev filmu tedy bude o něco efektnější, stále ale nastavení zachovává velmi příjemný filmový charakter. V HDR režimu pokrývá barevný prostor 95 % DCI-P3.

Input Lag jsme naměřili 26 ms jak v 1080p SDR režimu, tak v 4KHDR Game režimu. 

Pokračování 6 / 7

Zvuk

Kvalita zvuku loňskou AF9 vyhodila v našem testu do kategorie referenčních. Hudební projev tehdy okouzlil kdekoho. Nástupce ihned po zapnutí naznačuje taktéž velké ambice. Kdybychom neměli v paměti AFko výrazně zapsáno zlatým písmem, pak AGčko posadíme do stejného křesla. Při delším poslechu přeci jen máme lehoučký pocit, že se ztratila hra, kdy zvuk vychází přesně z určitého místa a „pochoduje“ s pohybujícím se hercem ve snímané scéně.  Nováček tuto schopnost nepřináší v tak přesném zacílení. Změna u audio řetězce mohla mít na výše uvedené vliv. Do jisté míry se, samozřejmě, jedná o subjektivní pocit. Korektně uvádíme – v testu nemáme oba stroje vedle sebe.

Přes výše uvedenou (nelze napsat kritiku) poznámku podává televizor v oblasti zvuku obdivuhodný výkon, který po všech směrech atakuje špičku kategorie plochých zobrazovadel. Dynamický, všestranný, srozumitelný, podrobný a hutný. Výborně sekunduje excelentnímu obrazovému zážitku.

Režim zvuku-profily.JPG

Výšky nepřeskakují do nepříjemně zvýrazněných sykavek. Dokážou však hrát krystalicky, ostřeji, avšak bez ataku hranice „bolestivosti“. Středy jsou čitelné, navazují na zbytek spektra. S tím souvisí nepřehlédnutelná srozumitelnost mluveného slova. Basová složka nezůstává stranou. Ba naopak. Když má, přichází ke slovu dunivý, mohutný bas. Přednes tak nepostrádá více než dostatečný základ pro akční scény. Jde však ještě dál. Akceptujeme ho i pro přehrávání hudby, nejen z hudebních stanic, ale obdobně z aplikací typu Spotify.

Prostorově se vlny prochází po místnosti, tancují před Vámi a vedle Vás. Jediné, co jim chybí k dokonalosti… neprobojují se za diváka. A tak znovu platí poučka, kde není bedna (většinou) není ani zvuk. Sony sice ještě zmiňuje použití reproduktoru BRAVIA® jako centrálního reproduktoru s poslechem rozhovorů, vokálů a nástrojů v mimořádné kvalitě. Stačí jen připojit systém domácího kina. My však dodáváme - nový majitel určitě nebude frustrován nedostatečností integrované zvukové partie a tak nespěchá pro externí systém. A když, musí hodně pečlivě zvažovat, který vzít, aby došlo k reálnému povýšení kvality.

Zvuk-Přizpůsobení.JPGEkvalizér.JPG

Jack v konektorovém shluku na boku televizoru nese jasný piktogram sluchátek. Neboť ctěné uživatelstvo u tohoto modelu celkem překvapivě popisuje a kritizuje jeho nedostupnost, informaci zdůrazňuji. Kromě toho jsem vzal drátová sluchátka a připojil na popisovaný konektor. Došlo k vypnutí zvuku integrovaných reproduktorů. Televizor korektně oznámil připojení sluchátek. Při regulaci hlasitosti se na panelu objevuje také piktogram sluchátek. Bohužel v námi využívané verzi softwaru nešlo regulovat zvlášť hlasitost sluchátek a reproduktorů televizoru. Testovaný model skutečně nese sluchátkový výstup pro jejich spojení drátem.

Multimediální funkce

Android TV představuje hordu dostupných aplikací a her. Rozsah překračuje operační systémy konkurence. Excelentně funguje hlasové vyhledávání v naší mateřštině. Integrovaný mikrofon v dálkáči zaznamenává přesně nadiktovaný text. Nechybuje ani při skupině slov. Připojte gamepad – hrajte hry. Připojte bezdrátovou klávesnici.  My si to odzkoušeli a vše fungovalo na výbornou.

Aplikace.JPG

HbbTV s příslušnou verzí operačního systému (Android 8 Oreo) upravenou pro televizory, fungovalo bez zádrhelů. Televizor při testech připojujeme k PC síti kabelem, aby se vyloučil vliv jakéhokoliv rušení. K přehrávání vybíráme hlavně prostředí hybridního teletextu České televize, kterou považuji, v tomto směru, za průkopníka funkce u nás. Zvolena byla vždy nejvyšší dostupná kvalita. Postupně jsme přehráli více než devět hodin videí. Po celou dobu přehrávaný obsah sledovala určená osoba, aby bylo zajištěno, že v době případného běhu „bez dozoru“ nedošlo k chybování.

HbbTV.JPGHbbTV test.JPG
Bezchybné HbbTV. Zde od České televize.

Guide/EPG (elektronický programový průvodce) překryje obraz, který náznakově běží pod zobrazenými informacemi. Zvuk zůstává slyšitelný bez přerušení. Průvodce potěší vyhledávačem informací o pořadech a hercích. Propojení s internetem stáhne potřebná data, která na vyžádání předloží. Přehledný programový průvodce aktivuje nahrávání a upozorní na očekávaný pořad. Záznam startujeme odsud, anebo letmým startem (tlačítko dálkového ovladače). Systém si na záznam pořadů vynucuje formátování HDD.

EPG-Guide - i pro kanály streamování.JPGTV nabídka nad EPG.JPGInformace o pořadu.JPG
Přehledné EPG/Guide na prvním screenshotu. Druhý prezentuje horní nabídku „nad“ EPG/Guide.

Pokročilý uživatel s vyššími nároky doinstaluje další přehrávače (MX Player, VLC, Plex, Kodi). Odzkouší Google Cast a DLNA. Komunikace s PC funguje, otestovali jsme také spojení s DLNA servery třetích stran. DTS zvuk slyšíme. Titulky záleží na využitém přehrávači. Nečekaným překvapením bylo delší načítání dat z připojené flešky. 32GB vysokorychlostní paměť po připojení byla označena jako prázdná. Ke zobrazení souborů došlo, ale s odstupem více než desíti vteřin.

Kuki2.JPGNetflix.JPG
Android TV s velkou porcí využitelných aplikací - Kuki 2:0 a Netflix.

Z velkého zástupu aplikací jmenujme Kuki, včetně novější verze Kuki 2:0, FilmBox Live, VOYO, MeteoNews, povinný YouTube, Netflix s direktivním spouštěcím tlačítkem přímo na ovládání a třebas žádané HBO Go a Spotify. Dostupné jsou hry. Placené i zdarma, jednoduché i složitější. Zahráli jsme si Real Racing 3 a hra běžela naprosto plynule. Populární platformu KODI nainstalujete. Obě verze Kuki pracovaly svižně bez pádů. YouTube přehraje podporovaný 4K/UHD HDR obsah.

Pokračování 7 / 7

Verdikt

Ani další rok nezastavil dokonalé samuraje v pokroku. Námi provedený test 4K/UHD HDR OLED televizoru Sony KD-55AG9 dává pocítit velkou podobnost s předchozím modelem. Výsledek ve vyšší stabilitě softwaru a lepším ovladačem, ale hlavně ve stále skvělém obrazu a mimořádném zvuku, pozitivně motivuje k jeho zakoupení. Být majitelem předchozí AF9, pak samozřejmě měnit nehodlám.

Rozdílnost obou OLEDů není až tak veliká, abych měl potřebu utrácet. Snížením paměti RAM a zvukově bych si nepolepšil. Ovšem pro člověka právě hledajícího nové domácí zobrazovadlo, musíme AG9 doporučit, přičemž nezapomínejte změřit pozorovací vzdálenost doma, neboť 55" model není jedinou dostupnou velikostní variantou. 

Mezi drobnější negativa padá jednoduchý CI+ slot a pomalejší načítání dat z flešky. Připomeňme nepodsvícený ovladač. Sada námi objevených nedostatků jsou drobečky, proti významným kladům. Fascinujícímu, přirozenému a klidnému obrazu, plnohodnotnému hutnému zvuku, přehlednému prostředí s velkým rozsahem záběru a nadčasovému nevtíravému designu s „neviditelným“ podstavcem. Velká škoda nechuti zpracovat formát HDR 10+ a chybějících portů HDMI 2.1. Člověk kupující drahé špičkové zařízení, žádá nekompromisní výbavu. Konkurence nespí. 

Kdo položí otázku, proč si zakoupit Sony 55AG9, potažmo, proč obdržel takové hodnocení, odpověď získá ihned. Rychlou a jednoduchou - za kupní cenu dostáváte komplexní zařízení, které ať se na něj díváte z kteréhokoliv pohledu, vždy poskytuje špičkový, či špičku atakující výkon. Mixu výbavy, vlastností a kvality se těžko odolává. 

Sony KD-55AG9

Cena: 74 990 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud