Výrobce se u zkoumaného modelu chlubí využitím technologie TRILUMINOS™ pro více barev s vyšší věrností, X-tended Dynamic Range™ PRO zase údajně věrně reprodukuje daleko širší rozsah jasu než běžné televizory LED s jasnějšími světly a hlubšími odstíny černé, o každý detail se má starat 4K X-Reality™ PRO, naproti tomu technologie Motionflow™ XR vylepšuje plynulé zobrazení akčních scén. Super Bit Mapping™ 4K HDR minimalizuje barevné pruhování (colour banding). 4K HDR v této kategorii je povinností. Operační systém Android řídí 4K HDR Processor X1.
Z dalších vlastností jmenujme ClearAudio+ a S-Force Front Surround – funkce vylepšující zvukovou stránku. Příznivci platformy Android přivítají Chromecast (ale také Miracast) pro „přenos zábavy“. Přiložený dálkový ovladač má osazen mikrofon pro hlasové vyhledávání. Sony přidává zdvojené tunery, bohužel zvláště pro satelitní lovce bude chybět druhý CI+ slot pro osazení modulem s kartou placené TV. XE9005 umí pořídit záznam (USB HDD REC), stejně tak připomenout očekávaný pořad.
O dalších fajnovostech, jež ukrývají útroby testovaného borce, se dozvíte v našem článku a na webu výrobce.
Design, základní popis
Polomatný panel se slušným základem v podobě rozmělňování přímých světelných odlesků, naznačuje použitelnost také ve dne. Obepíná ho tenká hliníková krajová černá linka s bočním stříbrným „odlehčením“. Aby bylo vše pevnější, nelze si na zadní straně v rozích nevšimnout sevření šrouby. Přední část stříbrného nakloněného (více-méně obdélníkového) podstavce ničím výrazným nezaujme. Zadní nožky, které mu zaručují zmíněný náklon, však dovolují umravnění všudypřítomné kabeláže.
Pro neznalé specifik televizorů značky Sony připomínáme, že KD-55EX9005 má podobně, jakožto další modely flotily, externí napájecí zdroj. Už slyším kritiku čehosi podobného. Nikoliv přátelé. Když uvážím, že zdroje také mají svoji životnost, dokážu podobný „výstřelek“ ocenit. A nejen z tohoto pohledu. Uvědomme si – zdroj se dost zahřívá, tudíž takto dáváme vnitřnostem televizoru více oddechu s menší nutností chladit.
Konektorová výbava
Dva základní konektorové shluky se vyskytují na levém kuse zadní partie (čelní pohled). První mířící vzad pohltil porty AV in (5x cinch), optický digitální výstup a HDMI port. Vlevo směřuje trojice USB, další tři HDMI (s podporou HDCP2.2 a ARC – zpětný audio kanál u HDMI 3), síťová zdířka pro připojení k internetu, dvojice šroubovacích „F“ konektorů pro připojení k satelitní parabole. Hned vedle pak naleznete přípojku televizní antény. Vše doplňuje nastavitelný hybridní sluchátkový/audio výstup a zapomenout nesmíme na AV vstup (jack). Nad vším ční směrem nahoru slot pro zasunutí modulu s kartou placené TV s velmi dobrým přístupem.
LCDčko podporuje samozřejmě bezdrátovou Wi-Fi, a to také ve specifikaci „ac“. Bluetooth nechybí. Základní řízení televizoru zprostředkuje kolébkové tlačítko na zadním levoboku. Hračičky potěší pulzující stavová dioda pod nápisem Sony. Svit regulujeme v několika krocích, nebo odmítneme. Kromě jiného oznamuje změnou barvy aktivní upomínku na pořad a nahrávání.
Dálkový ovladač
Nepodsvícený a až nepříjemně směrový dálkový ovladač s příjemným pogumovaným povrchem černé barvy, slušně sedí v ruce. Otázkou zůstává, jak pogumovaný povrch bude vypadat za pár měsíců používání (nečistoty). Tlačítka s nízkým zdvihem mají dostatečnou hmatovou odezvu a tak se dají najít i poslepu. Kompletní spodní díl překrývá místo usazených baterií.
Základním prvkem jest směrový kříž s centrální klávesou „OK“ obklopen funkčními klávesami nutnými pro systémová nastavení a rozšířené funkce (Action Menu, Guide, Home, Discover, Back, TV). Nahoru prstem nahmatáte čtveřici barevných „teletextových buttonů“ a velmi výraznou obdélníkovou dvojici „Google Play“ a „NETFLIX“. Nad nimi sedí číselná klávesnice, doplněná o hlavní „INFO“ klávesu a čudlík teletextu. U horní hrany využijete zvýrazněné zapnutí/vypnutí LCD, aktivaci vstupů a sepnutí mikrofonu. Mimochodem – mikrofon dokáže zpracovat vyhledávání zadané v naší mateřštině, a to příkladným stylem. Někdy jsem byl až zaskočen, jak si poradil s delší skrumáží slov. Dobrá práce!
Spodní areu obsadila dvojice skokového přepnutí programů a změny hlasitosti, včetně jejího náhlého utišení. Nechybí populární poslední sledovaný program. Kdy měníte poslední dva sledované kanály. Úplně dole, kromě jiného, sídlí volba zvukového doprovodu, spuštění titulků a ovládání interního přehrávače. Nechybí přímé spuštění záznamu, či vyvolání e-nápovědy.
Televizor uřídíte za pomoci moderního telefonu, respektive tabletu s příslušnou aplikací.
Pokračování 2 / 3
Počáteční nastavení a ladění
Primární proces nastavení jde v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE)->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB)->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).
Jednotlivé šipky naznačují vstup k hlavním prvkům nastavení, respektive e-nápovědy. Ozubené kolo, na které míří oranžová šipka, zprostředkuje vstup ke kompletnímu nastavení. Zelená pak značí rychlý přístup ke změně sítě.
Při volbě automatiky probíhá vyhledávání nasměrovaných satelitů. Systém postupuje korektně a při volbě Skylinku vyhledává pouze družice, které platforma využívá. Automatika v našem případě opět nechybuje a osadí na pozici „A“ Astru 23,5°E, na pozici „B“ přiřadila Astru 19,2°E. V krátkém čase se objevují vyhledané stanice. Za pár desítek vteřin bylo hotovo. Forma přítomného FastScanu nechybuje a při kontrole si sami ověříte, že programová sestava Skylinku byla přidána správně.
Navazujeme laděním dalších tunerů. Filtrace funguje pouze na Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit. Kódované, resp. volné spustit nemůžeme. Za dvě minuty jsme měli proladěnu pozemní digitální anténu. Systém následně okamžitě vybídne obsluhu k ručnímu seřazení kanálů. Stanici na požadovanou pozici přesuneme přímým stiskem číselné klávesy, nebo ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Favoritní seznamy nechybí – využijte je.
Druhý snímek zachytil základní volbu satelitního ladění - formu FastScanu (Skylink CZ/SK) a Jiný (Standardní satelit) pro všeobecné ladění, které však zabere podstatně delší čas.
Funguje zařazení na předvolbu, kdy další stanice na ní původně uložená poskočí o číslo výš. Jedná se o lepší a jednodušší variantu, než u změny pořadí záměnou. Nechtěné stanice smažeme, ovšem číselná předvolba nezmizí, ostatní stanice se automaticky neposunou. Musíme tuto ručně vystrnadit mimo pořadí. Kdo nechápe přesný postup, zkusí tento odkaz na video, kde nalezne ukázku editace programů v prostředí televizoru Sony. Po ukončení kompletního ladícího procesu končí také proces primárního nastavení. Závěrem určujeme, kde TV máme umístěnu – TV stojan/Na stěně, upravíme čas, anebo regulaci ponecháme na systému. Hotovo. Obchodník si ještě navolí režim „Obchod“. Koncovým uživatelům experimentování s touto volbou nedoporučujeme.
Jak jsme již opakovaně v dřívějších testech popsali – Sony umí dva nezávislé programové listy, totiž „Preferovaný satelit“ a „Standardní satelit“. Jejich odlišnosti v základu jsou jasné – u tzv. preferovaného připustíte do hry předem předvolenou skupinu, která se do hry dostává za pomoci klonu FastScanu. U „Standardního“ si vlastně vše vytváříte dle vlastních požadavků.
Znovu připomínáme perfektní drobnost, která významně ovlivňuje komfort ovládání. U tlačítka dálkového ovladače „TV“, lze v menu navolit akci, kterou stisk způsobí. Pokud preferujete hlavně programovou nabídku z automatiky a Skylinku, naťukněte si na zmíněnou klávesu právě „Preferovaný satelit“. Jednoduše docílíte rychlého opuštění čehokoliv a přepojení na satelitní televizní vysílání.
Zvýrazněná nápověda snad jednoznačně pomůže i začátečníkovi.
Menu a nastavení
Základní představení Android prostředí jsme zpracovali do videa, které zájemci naleznou za tímto odkazem. Podobné představení jsme dříve přinesli u jiného televizoru Sony, a tak vlastně budeme více-méně opisovat.
Android skrývá pořádnou porci štelování pro náročného. Postupně se systém a jeho prvky odladily do lidštější podoby, kterou pochopí širší vrstva uživatelů. Ano, podobný systém vyhovuje spíše náročnému. Při tápání jednoznačně odzkoušejte integrovanou e-nápovědu s vyhledáváním frází. Operační systém Android bývá spojován s nestabilitou. U základního prostředí televizoru, při běžném využívání, za celou dobu testu nedošlo k samovolnému restartu. Některé úkony pouze sem-tam byly lehce zpomalené. Když se ale pustíte do experimentování s aplikacemi (kupříkladu přehrávači, které doinstalujete), občas narazíte na zpomalení výraznější (aplikace přestane reagovat), nebo dochází k restartu.
Nabídka nastavení a funkcí se dělí mezi rychlé úpravy v podobě „Action Menu“, ze kterého řídíte hlavní nastavení. „Action Menu“ moderně poskytne přímý přístup k tweetům jednotlivých pořadů. Podrobnější štelování se děje při stisku „HOME“ v dolních řádcích piktogramů. Někomu se podobné „utopení“ nemusí zcela zamlouvat. Ono „HOME“ není jen o podrobnějších úpravách, ale naleznete v něm kompletní přístup k aplikacím, doporučením atp. Právě načítání „doporučených“ někdy chvíli trvá.
Action menu, Home a Discover - tři zajímavé prvky k prostudování.
Nový majitel objevuje funkci „Discover“, která poskytuje přehled programů v naladěných listech, nabídku YouTube, Netflix, Videa, Fotografie, Moje aplikace… „Discover“, jako mnoho dalších, bude ovlivněn uživatelským požadavkem – sami určíte kategorie.
Obrazový „setting“ (ikona „Displej“) spadá do kategorie velmi sledovaných a zahrnuje výrobcem nadefinované profily (Živý/Standardní/Personální/Cinema pro/Cinema home/Sport/Animace/Hra) pro základní a jednoduchou volbu změny obrazového výrazu pro různé oči. Tyto se ještě interaktivně mění dle předkládaného materiálu. Kupříkladu při prohlížení fotek, se vytvoří další (Fotografie – Živě/Standard/Personální), které doposud byly před uživatelstvem skryty.
Stejně, jakožto další modely Sony má televizor precizně řešeno nastavení stran obrazu, přičemž obraz 4:3 dokáže v inteligentním režimu roztáhnout přes celou šířku panelu, byť je tento v HD.
Nevyhovují-li Vám obrazové proporce, skuste změnu „Nastavení obrazovky“.
Pokročilost v obrazu definujete v základu přehozením „Barevné teploty“ v pěti krocích (Studená/Neutrální/Teplá/Expert 1/Expert 2). Velký výběr nasadíme od základního zisku a předpětí RGB (červená-zelená-modrá) až k profesionálnější vícebodové kalibraci (10p). Ve dvou krocích definujeme „Barevný prostor“ (sRGB-BT.709/BT.2020). Netradičně pojmenovaná položka „Čistota“ ukrývá firemní „Reality Creation“ k úpravě rozlišení, redukci náhodného šumu a digitální redukci šumu. V „Pohybu“ aktivujeme „Motion Flow“ s dopočty (Plynulost) a blikáním podsvícení (Čistota). Vše završí „Režim filmu“ s jeho automatikou.
Předvolby skrývají širokou paletu obrazových úprav.
Zvukové preference uložíte do čtveřice profilů - Live Football/Standardní/Kino/Hudební. Přifouknete zvuku prostor, vylepšíte mluvené slovo (Hlasový zoom). S televizorem spárujete doplňkový bezdrátový subwoofer, anebo alespoň otestujete sedmipásmový ekvalizér.
Rychlé přepnutí zvukového doprovodu prostřednictvím tlačítka dálkového ovladače.
Zbytek položek popisovat nebudeme. Dostali bychom se za rozumnou hranici rozsahu článku.
Pokračování 3 / 3
Obraz
Začneme od horší záležitosti, kterou jsme nalezli. Tou jsou pozorovací úhly. Už mírně větší odklon od kolmice na panel znamená úbytek barevnosti, kontrastu a nástup závoje. To je z obrazových negativ vlastně vše.
Zajímavý přednes se vyskytl v případě přehrávání nejméně kvalitního SD obsahu. XE9005 jakoby nevolí vyhlazování a odšumení, spíše pracuje se zubatostí hran a šumovým rejem. Tímto získává při adekvátní pozorovací vzdálenosti srdce diváka, neboť obraz vypadá přirozeně, ostře a s velmi zajímavým až nečekaným prokreslením. U vysokého rozlišení k výše uvedené radosti přidává vynikající prostorový nádech s nádherným kontrastem ve scénách. Tour de France s leteckými záběry pamětihodností, ale i přírody, jsem si neskutečně užíval. Díky za to!
Motionflow, aneb jak si pohrát s plynulostí a ostrostí pohybujícího se obrazu. Druhý obrázek netřeba komentovat - pokročilá kalibrace barev.
Parádně se tváří jak ve dne, při sluncem prozářené místnosti, tak při sledování večer s rožnutým světlem. Noční divák v zatemněné místnosti získává ještě víc. Uvědomí si prokreslenost scény, smysl pro mimořádný detail, ostrost, obrazovou hloubku a precizní práci s pohybujícími se objekty a ocení temnotu černé. U pohybu se v některých testovacích videích, subjektivně pozorováno, dokázal propracovat až na hranici dávných „bájných“ panelů s tzv. 200Hz technologií. Vynikající výkon. Navíc se Sony s čestností samuraje, odlišně od mnohé konkurence, korektně vyjadřuje k frekvenci osazených panelů. Přesnou hodnotu najdete přímo na webu výrobku.
Barevnost se nese jasně s rukopisem Sony. Jednotlivé obrazové režimy jsou výborně odstupňovány. Barvy působí čistě, bez příměsi nepřirozena. Filmy si skutečně užijete, ale nejen ty. Přirozená pleťová s jemnocitem, krásně prokreslené tóny modré. Jen zelené jsem v některých jejich odstínech trochu „nevěřil“. Třeba se ale mé oko mýlí. Černá umí démonickou, a to i díky vypínání panelu při celočerném obrazu.
HDR při vysvícení menší plochy diváka dokáže pocitově ozářit, u plochy větší se efekt o něco sníží. LCD pracuje s podsvícením dobře, přeci jen ale v některých chvílích mohl být přechod světlo/temnota „přesnější“.
Nesoulad v podsvícení při sledování obrazu nezaznamenáte.
Zvýraznění identifikátoru přítomnosti HDR.
Zvuk
Achich ouvej! Zvuk linoucí se z osazených reproduktorů televizoru konkrétně mě nepotěšil. Při nižší hlasitosti plní základní funkci ještě důstojně. Zvláště pak u srozumitelnosti mluveného slova a lehkosti, kterou se rozprostře po místnosti. Od střední hlasitosti se však stává až obtížným, ořezaným (bez části spektra) s agresivnějším projevem. Přiznávám, že bych patřil mezi uživatele okamžitě hledající vhodný soundbar.
Vy zkuste potáhnout posuvníky nabízeného ekvalizéru. Pokroku docílíte, avšak omezeně. Podobný zvukový projev vyhovuje lidem s horším sluchem a starším lidem.
Volně definujete zvukový výstup pro sluchátka a reproduktory TV. Při zapojení sluchátek dojde buď k vypnutí integrovaných reproduktorů, nebo tyto zůstanou hrát současně se sluchátky.
Multimediální funkce
U multimediálních funkcí na prvním místě nesmím zapomenout na precizní hlasové vyhledávání v českém jazyce. Integrovaný mikrofon v ovladači skutečně neskutečně přesně zaznamená a následně vyhledá vámi nadiktované.
HbbTV pracuje bezvadně, včetně testovacích 4K videí s podporou HEVC kodeku v rámci vysílání ČT. Vyzkoušeli jsme další platformy, které nabízejí hybridní vysílání s nahlédnutím do archivů pořadů, a nikdy nebyl zaznamenán jakýkoliv nedostatek.
EPG (elektronický programový průvodce) překryje obraz, který náznakově běží pod zobrazeným textem. Zvuk zůstává plně zachován. Průvodce potěší vyhledávače informací o pořadech a hercích. Propojeno s internetem stahuje doprovodná data, která předkládá v dalších záložkách informací o právě sledovaných pořadech.
Prostřední foto a GUIDE/EPG od Sony. Přehledné, nicméně čára naznačující aktuální čas by neškodila.
Softwarový inženýr vše poskládal do intuitivní a přehledné podoby, včetně spuštění nahrávání a upozornění na pořad. Záznam spustíme z EPG a letmým startem přes tlačítko dálkového ovladače. Nahrávání UHD/4K funguje korektně, přičemž vynucuje formátování připojeného HDD při registračním procesu. Bez něj se dál neposunete, alespoň nám se to nepovedlo. Výborným nápadem se jeví přímý přístup k nahrávkám přes tlačítko ovladače.
Informace o pořadu s rozšířenými možnostmi.
Roztouženým asi nebude dostačovat integrovaný přehrávač a tak se poohlédnou po dalších, které doinstalují. Z „Android Marketu“ prubnou MX Player, Plex a třebas KODI. K povinnostem přináleží Google Cast a podpora DLNA. Spojení s PC probíhá bezproblémově, včetně spolupráce s DLNA servery třetích stran. S úspěchem jsme otestovali propojení mobilního telefonu a zrcadlení obsahu. Nabídka aplikací se dělí na Sony a Android. Z mnohých jmenujme FilmBox Live, VOYO, MeteoNews, YouTube, NetFlix, VLC. Dostupné jsou hry – placené, ale i zdarma. Chybí přímo instalovatelné HBO GO.
Netflix - všude kam se podíváš.
Závěr
Jediné výraznější negativum mimořádně povedeného televizoru Sony KD-55XE9005 se váže ke kvalitě zvuku. Velký kritik ještě doplní až příliš směrový dálkový ovladač a úzký pozorovací úhel. Zbytek se skutečně povedl. Základní prostředí vykázalo na OS Android mimořádnou stabilitu. K zakolísání občasně dochází až při experimentování s různorodými aplikacemi. A obraz? Ten je, vážení přátelé, skutečně parádní. Spokojeni budete od SD, přes HD, UHD až k UHD HDR. Můžeme pouze diskutovat nad dávkou záře u plošnějšího vysvícení. Barvy, ostrost, pohyb – radost pohledět. Sony jde svoji vlastní cestou a výsledek stojí za podívání.
Výrobce hledí i na poctivé řemeslné zpracování. Šroubky na konstrukci jsou toho důkazem. Evidentně Sony netouží po reklamacích rozestupujícího se – pouze „slepeného“ – rámu.
Jestliže budete kupovat nový televizor v podobné kategorii, byla by obrovská chyba právě testovaný LCD televizor s LED podsvícením minout bez povšimnutí, za naši redakci má vřelé doporučení.
Klady
+ Obrazová kvalita od SD po UHD HDR
+ Ostrost a plynulost pohybujících se prvků v obraze
+ Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
+ Stabilní základní prostředí
+ Šíře možností nastavení
+ Při rozlehlosti menu a nastavení zachována logika prostředí
+ Zajímavý povrch ovladače a tlačítka s velkou hmatovou odezvou
+ Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
+ Modifikovatelné tlačítko „TV“
+ Uživatelsky volitelný hybridní výstup na sluchátka
+ Příjemná provázanost informací o pořadech s dalšími údaji
+ Externí napájecí zdroj
+ Poctivé zpracování konstrukce
Zápory
- Ořezaný, agresivnější zvuk
- Průměrné pozorovací úhly
- Občasné pády/restarty doinstalovaných aplikací
- Příliš směrový dálkový ovladač
- Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
AVmania.cz |
Sony KD-55XE9005 |
|
9
|
Sony KD-55XE9005
Cena orientační: 49 990 Kč
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: