Sony KD-55XG9505: povedený prémiový 4K HDR LED televizor s Androidem [test]

25. března 2019
TWEET SDÍLET
Android Oreo, jak se zdá, zavání pozitivním skokem v rámci kategorie televizorů, které na operačním systému Android staví. Jedním z nich je Sony KD-55XG9505.

Plusy

 • Skvělá obrazová kvalita HD a UHD HDR
 • Vynikající variabilita a čistota pohybových dějů v obraze
 • Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
 • Šíře možností nastavení
 • Při rozlehlosti menu a nastavení vynikající logika prostředí s mnoha vychytávkami
 • Perfektní filtrace kanálů, včetně volby typu editace a hromadných přesunů
 • Zajímavý nápad s tlačítkem TV ovladače a jeho možnostmi (plynulý přechod do Guide/EPG a zpět)
 • Designově přitažlivý ovladač (konečně)
 • Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
 • Nahrávání s doplňkovými možnostmi
 • Upozornění na blížící se pořad
 • Výborný přístup k CI slotu

Minusy

 • Méně přesně nastavená barevnost pro kinofila v některých profilech
 • Menší přesnost práce se světlými objekty na tmavém pozadí
 • Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
8/10
Hodnocení

Sony KD55XG9505 spadá do chytrých 4K/UHD HDR LCD televizorů s operačním systémem Android. Momentálně ve verzi Oreo, kterou jsme již v jiném modelu zažili a testovali. Tahákem modelu by mohlo být direktivní Full Array podsvícení s lokálním tlumením na displeji TRILUMINOS. Vysoký dynamický rozsah se neleká HDR10, HLG a ani Dolby Vision.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazový procesor Picture Processor X1 Ultimate údajně pomáhá vzniknout nepřekonatelnému realistickému obrazu. Ve vyšších úhlopříčkách se nabízí rozšířené vidění z úhlů, technologie X-Wide Angle. 55“ a 65“ XG9505 jí není bohužel zasažena. Zvukové vylepšení pro pohlcující zážitek ze sledování zkouší dořešit Acoustic Multi-Audio. Prostorové hrátky v Dolby Atmos uslyšíte.

Sony dokáže upozornit na blížící se pořad, popřípadě ho zaznamenat na připojený pevný disk (FAT16/FAT32/exFAT/NTFS), a to ze čtveřice integrovaných tunerů (DVB-T/T2/DVB-C/DVB-S/S2+analog).  Až na analogový jsou zdvojeny. Chybí však zdvojení CI+ slotů pro modul s kartou. Populární služba HbbTV  se hlásí k vašim službám.

Design, základní popis

Pololesklý panel majestátně sedí na dvojici hodně roznožených podstavců ve tvaru písmene „L“. Tvar připomíná hokejku. Přiznám se - z podobně tvarovaného prvku nejsem úplně unesen. Z druhé strany roznožka lépe přijme případně zasunutý soundbar. Oba podstavce umí držet kabeláž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotný pololesklý panel byl obkroužen titanovo stříbrno-šedou lištou, která mu dodává velkou nadčasovost a grácii. Spodní doplňuje středově orientovaný nápis Sony a zespoda ji „obtéká“ ryze stříbřitá krajovka. Jediným výraznějším a viditelnějším bodem jest stavová dioda.

Světelný stavový indikátor plně ovlivníte v rámci settingu (včetně deaktivace). Pro běžnou informovanost není od věci ponechat alespoň „jednoduchou odezvu“, kdy dioda nesvítí stále. Ozve se v případě vyslání signálu přes ovladač obsluhou. 

Konektorová výbava

Dvojice připojovacích seskupení se standardně vyskytuje při levé straně zad (čelní pohled). První mířící dolů zahrnuje konektor k připojení televizní antény, dvojici šroubovacích „F“ konektorů pro kabel vedoucí od satelitní paraboly, místo pro připojení k počítačové síti (LAN), (optický) digitální audio výstup, trojici HDMI (1x s přívlastkem ARC/eARC) a USB verze 3.0 (s přívlastkem HDD).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bočně zapojíte další dvojici USBček, tentokráte 2.0 plus další HDMI. Výrobce přidává sluchátkový jack a AV vstup. Nad vším ještě zasunete modul s kartou placené televize. Všechny čtyři HDMI vstupy podporují technologii HDCP2.3.

Klepněte pro větší obrázek

K satelitnímu přípojnému prostoru musím dodat, že oba šroubovací konektory nejsou rozlišeny délkou. Musíte číst popisek, abyste jasně určili, který je hlavní, a který vedlejší. Modul zasuneme jeden.   

Dálkový ovladač

Velká změna postihla ovladač, který jsme v minulém testu kritizovali za jeho neochotu svým zpracováním následovat luxusní vzhled těla televizoru. Krom toho již není směrový. Stroj uřídíte klidně z jiné místnosti. Luxusní, nádherné a poměrně protáhlé tělo výborně padne do ruky. Nádherné? Ano – slušnému zpracování vévodí horní chladivá kovová přebroušená stříbrná deska, ze které vystupují jednotlivé, povětšinou černé klávesy s bílým popisem. Ty mají, jako v minulosti, velmi jemný gumový povrch. Hmatovou odezvu vytváří zvláště velikostní, ale také tvarová odlišnost jednotlivých prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním děličem, který klávesy člení na horní a spodní byl zvolen standardní směrový kříž (spíše směrové kolečko) s prostředním tlačítkem pro potvrzení (obdoba „OK“). Kolem něho nahmatáme Vstupy, Mikrofon, ozubené kolečko pro skok do Nastavení, Back, TV a Home. Kousíček nahoru spatřujeme Guide (EPG-elektronický programový průvodce) a Rec List.

Horní partii okupuje nezbytný moderní mikrofon se skrytou stavovou diodou a vypnutí do standby. Dále pak číselná klaviatura rozšířená o informace k právě sledovanému pořadu a další na zavolání teletextu. Hned pod touto sídlí dvojice protivníků Google Play a Netflix. Následuje kvartet barevných teletextových buttonů, které jsou využívány operačním systémem i jinak. Vy je nejčastěji znáte z HbbTV, avšak moderní televizor s moderním operačním systémem jim dává interaktivně další úkoly.

Od směrového kříže dál dolů využijete dvojici kolébkových přepínačů pro skokové přehození stanic a korekci hlasitosti. Meziprostor vyplnil hardwarový designér oblíbeným vyvoláním posledně sledovaného kanálu a skokovým utišením hlasitosti. Dále pokračují Help, Audio a klávesy pro přehrávač a záznam, bohužel bez zastavení (Stop).

Úplně dole vystupuje lesklý nápis SONY. Spodní krycí díl vytvořil výrobce z černého plastu, jehož povrch je zdrsněn „nástřikem“ pro jistější úchop a omezení ulpívání otisků ruky. Jen kousek u předního okraje zůstává v lesklé klasice.

Podsvícení chybí, nicméně musím podotknout, že kvůli inteligentnímu rozdělení ovládacích prvků do skupin a odlišení velikostí, či tvarem, lze tyto dostatečně přesně identifikovat v naprosté tmě a akce skoro bezchybně provádět.

Počáteční nastavení a ladění

Než začnete sledovat zakoupené LCD, provedete povinné prvotní kroky. Nastavení se nese v tisíckrát opakovaném sledu, který se mění spíše kosmeticky. Jazyk->Nastavit přes telefon/tablet s Androidem->přihlášení na Google účet->Smluvní podmínky a ochrana soukromí Google->Povolení ověřit polohu zařízení->Pomoc při vylepšení výkonu Androidu->Výběr názvu TV pro domácí síť->Začínáme s aplikacemi (doporučí ty, které již byly dříve instalovány a používány)->Země instalace->Bravia ochrana soukromí->Upozornění na zásady ochrany soukromí interaktivní aplikace (vztahuje se i k HbbTV)->Nastavení rodičovského zámku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktualizace moderních televizorů patří skoro k povinnostem. Často nepřináší jen nové funkce, ale vyšší stabilitu prostředí.

Nyní skočíte ke spuštění automatiky ladění. Vybíráte konfiguraci satelitní paraboly (Pevná anténa nebo DiSEqC/Rozvod jediným kabelem). Průvodce se následně táže, zda využíváte oba dva konektory pro satelitní příjem (Main/Sub). Valná většina uživatelů volbu nepotvrdí. A přichází radostný pohled. Výběr operátora Skylink CZ/Skylink SK/Jiný standardní satelit naznačuje využití Fast Scanu. Jak sami následně zjistíte Fast Scanu s podporou Auto DiSEqC.

Automatika televizoru po potvrzení volby Skylink sama osahá připojené LNB a určí, na které družice máte zacíleno. Samozřejmě se do přehledu dostanou pouze družice spojené s vaším operátorem. Zbytek nutno doplnit následně. Automatika s velkým přehledem a svižně nachází družice a přidělí jim správnou pozici v systému. Po dalších pár vteřinách máte programový balík Skylinku k dispozici. 

Klepněte pro větší obrázek
U právě testovaného výrobku jsme resetování nevyužili. Nicméně po jakékoliv velké aktualizaci sem-tam dojde k zádrhelům, které obnova přepravních hodnot eliminuje.

Kontinuálně navážete automatickým vyhledáváním dalších kanálů, a to z kabelového (DVB-C), či pozemního digitálního (DVB-T/DVB-T2) tuneru. K dispozici byl i analog, který spatříte v dostupné filtraci vyhledávání příslušné skupiny kanálů (Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit). Na předložení listu kanálů navazuje alternativní úprava jejich pořadí. Musím přiznat, že Sony pokročilo a vyslyšelo slova uživatelstva. Výrobce dovolí provést filtraci seznamu (Vše/TV/Rozhlas/Další/Nekódované/Kódované).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Druhá fotka zachycuje živý náhled pořadu u satelitního tuneru. Pomyslná obdoba obrazu v obraze.

Navíc přihodil typ třídění, které řešíte prostou záměnou, anebo lépe – vložením na konkrétní číselnou pozici. A pozor! Včetně hromadných přesunů. Oblíbené zasadíte do čtveřice volně pojmenovatelných zásobníků. Pojmou dohromady kanály z více tunerů – například ze satelitního a pozemního digitálu. Pořadí stanic ve favoritních listech pozměníte, ale není dovoleno tyto vzájemné mísit, pakliže pocházejí z odlišných tunerů. Dopřát jim dokážete pořadí dle čísla pozice, anebo abecedy. Bomba, paráda, děkujeme!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úprava listu programů. Zde u pozemního digitálu. Nastavení filtru, způsobu výměny kanálů a naznačení hromadných přesunů.

Máme skoro hotovo. Ještě určíte umístění TV (Stojan/Na zdi) a vše dokončíte. Obchodník v této chvíli přepne na režim Obchod, což běžnému „smrtelníkovi“ nedoporučujeme. Závěrem obsluhu uvítá systém Android s několika kroky, ve kterých se představí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, DVB-T2, 4K TV, Android TV, Sony, Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR, LCD a LED, HLG, Smart TV, HEVC, H.265, Kuki, UHD

Určitě si přečtěte

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

16 nejlepších žánrových filmů roku 2019 – akční, sci-fi, komiksové adaptace, horory a thrillery

John Wick 3, Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, Ad Astra, Terminátor: Temný osud, Avengers: Endgame, Captain Marvel, Slunovrat, Krvavá nevěsta, Složka 64. Druhý výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v našich kinech.

5 Marek Čech

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Na nože: Daniel Craig jako americký Hercule Poirot [recenze filmu]

Daniel Craig v hravé, chytré a zábavné variaci na poirotovské nebo holmesovské příběhy s excentrickými detektivy s geniálními deduktivními schopnostmi.

7 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

69 Jaromír Puk