Sony KD-55XG9505: povedený prémiový 4K HDR LED televizor s Androidem [test]

25. března 2019
TWEET SDÍLET
Android Oreo, jak se zdá, zavání pozitivním skokem v rámci kategorie televizorů, které na operačním systému Android staví. Jedním z nich je Sony KD-55XG9505.

Plusy

 • Skvělá obrazová kvalita HD a UHD HDR
 • Vynikající variabilita a čistota pohybových dějů v obraze
 • Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon v ovladači s podporou češtiny
 • Šíře možností nastavení
 • Při rozlehlosti menu a nastavení vynikající logika prostředí s mnoha vychytávkami
 • Perfektní filtrace kanálů, včetně volby typu editace a hromadných přesunů
 • Zajímavý nápad s tlačítkem TV ovladače a jeho možnostmi (plynulý přechod do Guide/EPG a zpět)
 • Designově přitažlivý ovladač (konečně)
 • Přímý přístup k listu nahrávek, do Google Play, resp. Netflix
 • Nahrávání s doplňkovými možnostmi
 • Upozornění na blížící se pořad
 • Výborný přístup k CI slotu

Minusy

 • Méně přesně nastavená barevnost pro kinofila v některých profilech
 • Menší přesnost práce se světlými objekty na tmavém pozadí
 • Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
8/10
Hodnocení

Sony KD55XG9505 spadá do chytrých 4K/UHD HDR LCD televizorů s operačním systémem Android. Momentálně ve verzi Oreo, kterou jsme již v jiném modelu zažili a testovali. Tahákem modelu by mohlo být direktivní Full Array podsvícení s lokálním tlumením na displeji TRILUMINOS. Vysoký dynamický rozsah se neleká HDR10, HLG a ani Dolby Vision.

Klepněte pro větší obrázek

Obrazový procesor Picture Processor X1 Ultimate údajně pomáhá vzniknout nepřekonatelnému realistickému obrazu. Ve vyšších úhlopříčkách se nabízí rozšířené vidění z úhlů, technologie X-Wide Angle. 55“ a 65“ XG9505 jí není bohužel zasažena. Zvukové vylepšení pro pohlcující zážitek ze sledování zkouší dořešit Acoustic Multi-Audio. Prostorové hrátky v Dolby Atmos uslyšíte.

Sony dokáže upozornit na blížící se pořad, popřípadě ho zaznamenat na připojený pevný disk (FAT16/FAT32/exFAT/NTFS), a to ze čtveřice integrovaných tunerů (DVB-T/T2/DVB-C/DVB-S/S2+analog).  Až na analogový jsou zdvojeny. Chybí však zdvojení CI+ slotů pro modul s kartou. Populární služba HbbTV  se hlásí k vašim službám.

Design, základní popis

Pololesklý panel majestátně sedí na dvojici hodně roznožených podstavců ve tvaru písmene „L“. Tvar připomíná hokejku. Přiznám se - z podobně tvarovaného prvku nejsem úplně unesen. Z druhé strany roznožka lépe přijme případně zasunutý soundbar. Oba podstavce umí držet kabeláž.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotný pololesklý panel byl obkroužen titanovo stříbrno-šedou lištou, která mu dodává velkou nadčasovost a grácii. Spodní doplňuje středově orientovaný nápis Sony a zespoda ji „obtéká“ ryze stříbřitá krajovka. Jediným výraznějším a viditelnějším bodem jest stavová dioda.

Světelný stavový indikátor plně ovlivníte v rámci settingu (včetně deaktivace). Pro běžnou informovanost není od věci ponechat alespoň „jednoduchou odezvu“, kdy dioda nesvítí stále. Ozve se v případě vyslání signálu přes ovladač obsluhou. 

Konektorová výbava

Dvojice připojovacích seskupení se standardně vyskytuje při levé straně zad (čelní pohled). První mířící dolů zahrnuje konektor k připojení televizní antény, dvojici šroubovacích „F“ konektorů pro kabel vedoucí od satelitní paraboly, místo pro připojení k počítačové síti (LAN), (optický) digitální audio výstup, trojici HDMI (1x s přívlastkem ARC/eARC) a USB verze 3.0 (s přívlastkem HDD).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bočně zapojíte další dvojici USBček, tentokráte 2.0 plus další HDMI. Výrobce přidává sluchátkový jack a AV vstup. Nad vším ještě zasunete modul s kartou placené televize. Všechny čtyři HDMI vstupy podporují technologii HDCP2.3.

Klepněte pro větší obrázek

K satelitnímu přípojnému prostoru musím dodat, že oba šroubovací konektory nejsou rozlišeny délkou. Musíte číst popisek, abyste jasně určili, který je hlavní, a který vedlejší. Modul zasuneme jeden.   

Dálkový ovladač

Velká změna postihla ovladač, který jsme v minulém testu kritizovali za jeho neochotu svým zpracováním následovat luxusní vzhled těla televizoru. Krom toho již není směrový. Stroj uřídíte klidně z jiné místnosti. Luxusní, nádherné a poměrně protáhlé tělo výborně padne do ruky. Nádherné? Ano – slušnému zpracování vévodí horní chladivá kovová přebroušená stříbrná deska, ze které vystupují jednotlivé, povětšinou černé klávesy s bílým popisem. Ty mají, jako v minulosti, velmi jemný gumový povrch. Hmatovou odezvu vytváří zvláště velikostní, ale také tvarová odlišnost jednotlivých prvků.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavním děličem, který klávesy člení na horní a spodní byl zvolen standardní směrový kříž (spíše směrové kolečko) s prostředním tlačítkem pro potvrzení (obdoba „OK“). Kolem něho nahmatáme Vstupy, Mikrofon, ozubené kolečko pro skok do Nastavení, Back, TV a Home. Kousíček nahoru spatřujeme Guide (EPG-elektronický programový průvodce) a Rec List.

Horní partii okupuje nezbytný moderní mikrofon se skrytou stavovou diodou a vypnutí do standby. Dále pak číselná klaviatura rozšířená o informace k právě sledovanému pořadu a další na zavolání teletextu. Hned pod touto sídlí dvojice protivníků Google Play a Netflix. Následuje kvartet barevných teletextových buttonů, které jsou využívány operačním systémem i jinak. Vy je nejčastěji znáte z HbbTV, avšak moderní televizor s moderním operačním systémem jim dává interaktivně další úkoly.

Od směrového kříže dál dolů využijete dvojici kolébkových přepínačů pro skokové přehození stanic a korekci hlasitosti. Meziprostor vyplnil hardwarový designér oblíbeným vyvoláním posledně sledovaného kanálu a skokovým utišením hlasitosti. Dále pokračují Help, Audio a klávesy pro přehrávač a záznam, bohužel bez zastavení (Stop).

Úplně dole vystupuje lesklý nápis SONY. Spodní krycí díl vytvořil výrobce z černého plastu, jehož povrch je zdrsněn „nástřikem“ pro jistější úchop a omezení ulpívání otisků ruky. Jen kousek u předního okraje zůstává v lesklé klasice.

Podsvícení chybí, nicméně musím podotknout, že kvůli inteligentnímu rozdělení ovládacích prvků do skupin a odlišení velikostí, či tvarem, lze tyto dostatečně přesně identifikovat v naprosté tmě a akce skoro bezchybně provádět.

Počáteční nastavení a ladění

Než začnete sledovat zakoupené LCD, provedete povinné prvotní kroky. Nastavení se nese v tisíckrát opakovaném sledu, který se mění spíše kosmeticky. Jazyk->Nastavit přes telefon/tablet s Androidem->přihlášení na Google účet->Smluvní podmínky a ochrana soukromí Google->Povolení ověřit polohu zařízení->Pomoc při vylepšení výkonu Androidu->Výběr názvu TV pro domácí síť->Začínáme s aplikacemi (doporučí ty, které již byly dříve instalovány a používány)->Země instalace->Bravia ochrana soukromí->Upozornění na zásady ochrany soukromí interaktivní aplikace (vztahuje se i k HbbTV)->Nastavení rodičovského zámku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aktualizace moderních televizorů patří skoro k povinnostem. Často nepřináší jen nové funkce, ale vyšší stabilitu prostředí.

Nyní skočíte ke spuštění automatiky ladění. Vybíráte konfiguraci satelitní paraboly (Pevná anténa nebo DiSEqC/Rozvod jediným kabelem). Průvodce se následně táže, zda využíváte oba dva konektory pro satelitní příjem (Main/Sub). Valná většina uživatelů volbu nepotvrdí. A přichází radostný pohled. Výběr operátora Skylink CZ/Skylink SK/Jiný standardní satelit naznačuje využití Fast Scanu. Jak sami následně zjistíte Fast Scanu s podporou Auto DiSEqC.

Automatika televizoru po potvrzení volby Skylink sama osahá připojené LNB a určí, na které družice máte zacíleno. Samozřejmě se do přehledu dostanou pouze družice spojené s vaším operátorem. Zbytek nutno doplnit následně. Automatika s velkým přehledem a svižně nachází družice a přidělí jim správnou pozici v systému. Po dalších pár vteřinách máte programový balík Skylinku k dispozici. 

Klepněte pro větší obrázek
U právě testovaného výrobku jsme resetování nevyužili. Nicméně po jakékoliv velké aktualizaci sem-tam dojde k zádrhelům, které obnova přepravních hodnot eliminuje.

Kontinuálně navážete automatickým vyhledáváním dalších kanálů, a to z kabelového (DVB-C), či pozemního digitálního (DVB-T/DVB-T2) tuneru. K dispozici byl i analog, který spatříte v dostupné filtraci vyhledávání příslušné skupiny kanálů (Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit). Na předložení listu kanálů navazuje alternativní úprava jejich pořadí. Musím přiznat, že Sony pokročilo a vyslyšelo slova uživatelstva. Výrobce dovolí provést filtraci seznamu (Vše/TV/Rozhlas/Další/Nekódované/Kódované).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Druhá fotka zachycuje živý náhled pořadu u satelitního tuneru. Pomyslná obdoba obrazu v obraze.

Navíc přihodil typ třídění, které řešíte prostou záměnou, anebo lépe – vložením na konkrétní číselnou pozici. A pozor! Včetně hromadných přesunů. Oblíbené zasadíte do čtveřice volně pojmenovatelných zásobníků. Pojmou dohromady kanály z více tunerů – například ze satelitního a pozemního digitálu. Pořadí stanic ve favoritních listech pozměníte, ale není dovoleno tyto vzájemné mísit, pakliže pocházejí z odlišných tunerů. Dopřát jim dokážete pořadí dle čísla pozice, anebo abecedy. Bomba, paráda, děkujeme!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úprava listu programů. Zde u pozemního digitálu. Nastavení filtru, způsobu výměny kanálů a naznačení hromadných přesunů.

Máme skoro hotovo. Ještě určíte umístění TV (Stojan/Na zdi) a vše dokončíte. Obchodník v této chvíli přepne na režim Obchod, což běžnému „smrtelníkovi“ nedoporučujeme. Závěrem obsluhu uvítá systém Android s několika kroky, ve kterých se představí.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, DVB-T2, 4K TV, Android TV, Dolby Atmos, Kuki, Dolby Vision, Sony, HLG, HDR, LCD a LED, Smart TV, UHD, H.265, HEVC

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory
Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jak levně připojit mobil v autě k napájení i reproduktorům

Jednoduché tipy na co se zaměřit a co vybrat, když chcete přehrávat hudbu z mobilu přes vaše autorádio.

35 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Video
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

45 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

28 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory