54
Fotogalerie

Sony KD-55XH9505: Moderně, digitálně, s Androidem a stabilně [test 4K HDR LCD TV]

Televizní, nejaktuálnější běžně dostupná platforma operačního systému Android TV (9 Pie), vplula do našeho testu na palubě lodi s označením Sony KD-55XH9505. Jak se elcédéčko s LED podsvícením povedlo, zjistíte v dalším textu.

Plusy
Kvalita obrazu a HDR
Precizně dávkovaná pohybová ostrost, vynikající a nepřepálená statická ostrost obrazu
Famózní virtuální prostor (HD/UHD)
Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon (v ovladači s podporou češtiny)
Stabilita operačního systému
Vzhled s dvěma možnostmi umístění podstavce
Minusy
Neumí HDR 10+
Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
Nemá podporu vychytávek pro hráče
Mikrofon na TV neumí česky
9  /10

55" 4K/UHD HDR LCD TV s Full Array LED podsvícením, které ho ovlivňuje v jednotlivých zónách pro navýšení kontrastu (dostupné jsou velikosti v rozměrech 49, 65, 75 a 85". U nich se však technická specifikace drobně liší). Kontrast chce vylepšit funkce X-Tend Dynamic Range Pro, aby černá byla tmavší a bílá zářivější.

KD55XH9505.jpg KD55XH9505_3.jpg 

Osazený VA 10bit Triluminos displej se 100/120 Hz technologií produkuje přesnější a přirozenější barvy. Využívá technologii Object-based HDR remaster (analýza barvy objektů). Prostřednictvím svého algoritmu údajně docílí větší hloubky, detailnějších textur a realističtějšího obrazu. K ověření se nabízí další vlastnost panelu posilující kvalitu a věrnost barev při sledování z ostřejšího úhlu – X-Wide Angle. X-Motion Clarity™ navyšuje plynulost, jasnost a čistotu pohyblivých scén a objektů.

Řízením byl pověřen firemní procesor  X1™ Ultimate, který je 2x rychlejší než X1™ Extreme. Povýšením kvality přepočtu obrazu v nižším rozlišení se zabývá 4K X-Reality™ PRO s 4K databází. Rozlišení objektů optimalizuje technologie Object-based Super Resolution s věrnější reprodukcí textur. Zvuk vylepší Acoustic Multi-Audio. 9505 se nezalekne Dolby AtmosDolby Vision, HDR10 HLG.

XH95 pořídí záznam, upozorní na očekávaný pořad, přehraje videa z archivu HbbTV. Kromě Netflix Calibrated Mode, který byl vyvinut pro originální pořady Netflixu, tak aby byla zachována plnohodnotná studiová kvalita, lze řešit odchylku barev autokalibračním softwarem CalMAN®. Fajnšmekr připojí podporovanou sondu a využije nabízený software s generátorem vzorů.

V balení dostáváte nový podsvícený ovladač s mikrofonem. Moderní televizor podporuje moderní funkce - streamování… Apple AirPlay, Apple HomeKit, Chromecast, anebo přímé hlasové vyhledávání a ovládání. Chybět nesmí certifikovaná technologie Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth verze 4.2.

Design, základní popis

LCD TV s LED podsvícením postavíte na dvojici tmavě stříbrných matných nožek, které dovolí dvojí montáž. Mohou lícovat s okrajem, anebo při jejich prohození a otočení, stojí blíže středu panelu. Řešení ocení majitelé mající užší stolek. Vyšší posazení bedny zase vyznavači externích soundbarů (teoretické zasunutí soundbaru pod TV). A abych nezapomněl. Vyšší postoj, stejně jako ploché nožky s bodovým dotekem na stolku, vyvolají radost na tváři hospodyňky, neustále odstraňující prach.

KD55XH9505_7.jpgKD55XH9505_2.jpg

Šroubky jsou využity pro připevnění profilů k nožkám. Samotné připojení k hornímu polomatnému panelu učiníte pouhým zasunutím – bez šroubů. Temně stříbrná kovová krycí linka obepíná celý panel.

KD55XH9505_5.jpg KD55XH9505_4.jpg

V dolní části se rozšiřuje černý krycí pruh. V jeho středu si nelze nevšimnout nápisu SONY a pod ním pulzuje stavový indikátor. Kousek vlevo od něho sídlí další signalizační led. Ta je spřažena zvláště s aktivitou mikrofonu. Oba signalizační prvky dokážete ovlivnit v jejich činnosti. Při oznámení události svícením, však neruší.

Pokračování 2 / 7

Konektorová výbava

Pozoruhodností přináší LCDčko několik. Konektorový portál směřuje vlevo (čelní pohled). Ano, veškerá přípojná místa až na zdířku pro síťový kabel od elektřiny jsou napasována do jedné linie. Dlouze se dá diskutovat na téma přínosu takového řešení, když televizor má poměrně vysoké nožky (s cable managementem). Ale i kdyby je neměl. Dávám přednost dvěma shlukům. Třeba u USB si hned všimnete, že jejich příliš těsné vzájemné sousedství nemusí vyhovovat mírně silnější flešce.

Konektory.JPGKonektory popis.JPG

Naproti tomu modul s kartou placeného vysílání, který osadíte kousek vedle na zádech, zapadne směrem dolů s rezervou. Vodící linka určuje poměrně jednoznačnou cestu – modul bezpečně dojede až ke kontaktním pinům. Na výborný přístup k modulu navazuje příjemná práce se šroubovacím konektorem satelitní paraboly. Jasně pere se to v nás. Kabel směřující dolů je jaksi příjemnější volbou, ale z druhé strany bývá hůře přístupný.

Souhrnem (odshora viděno) – páreček USB portů (1x3.0 + 1x 2.0 – s FAT16/FAT32/exFAT/NTFS), digitální optický výstup, jack pro sluchátka, pod ním jack pro AV vstup (nutná redukce), kvartet HDMI (HDCP2.3 + ARC + eARC), vstup pro zapojení k internetové síti (RJ45 – maximální rychlost 100 Mbps), zdvojený šroubovací „F“ konektor a anténní konektor.

Dálkový ovladač

Příjemně vypadající, jednoduše se tvářící a dobře se držící, podlouhlejší dálkový ovladač s kompletně podsvícenou klávesnicí. Jeho luxusní vzhled urazí málokoho. Kritické hlasy, které pronikají do vod internetu, nechápu. Stříbřitá kovová horní deska s přebroušením odolává velmi dobře ulpívání otisků rukou. Spodek vyveden v konzervativní matné hrubé černé, chrání elektroniku a vloženou dvojici klasických mikrotužkových baterií. Matnosti nepodléhá spodní kus předního „čumáku“, leskne se. Protáhlý styl s sebou přináší nutnost šplhu ruky. Ovladač není směrový. Nemusíte mířit.

Ovladač.JPG

Mimochodem... komu svit klaviatury nevyhovuje, stlačí po sobě v rychlém tempu mínus, tj. zeslabení hlasitosti a k němu přidrží HOME button. Obnovení záře vykoná stejnými kroky. 

Bezmála padesát gumových tlačítek v hlavně černém vyvedení s bílým popisem má svoji logiku rozmístění. Přesto zmíním neochotu mé ruky si zvyknout na umístění „Guide“. Klávesa více vzdálená od středového směrového kříže mně nesedí.

Vidíme stejné rozmístění tlačítek, jakožto tomu bylo u dříve testovaného OLEDu Sony KD-55AG9. Změnou jest odlišnost zakrytování mikrofonu. Vnucující se tlačítka „Netflix“ a „Google Play“ jsou přítomna, stejně jako mnohem zajímavější a obsluhou přizpůsobitelný čudlík „TV“. „TV“ přiřadíte některou z dostupných voleb, a tak kupříkladu se jeho stiskem rychle přesunete ke sledování satelitních stanic anebo pozemního digitálního vysílání. Možností máte více!

Ovladač-svítící.JPGOvladač-svítící2.JPG
Reálnou přitažlivost svítícího ovladače fotka nezachytila.

LCD Sony uřídíte přes aplikaci instalovanou do mobilního telefonu. Telku ovládnete částečně bez ovladače a zároveň za pomoci hlasového ovládání. Ovšem jen a pouze v případě, že aktivujete některý z podporovaných jazyků menu (např. angličtina). Následně musíte odsouhlasit formu naslouchání. Pak stačí vyslovit „OK Google“ s příslušným příkazem. Jejich seznam, jestli se stále nacházíte v anglickém prostředí, se objeví v e-manuálu. Výhodou podobného řešení bude aktivní ovládání, bez nutnosti na cokoliv sahat. Třebas při vaření.

Pokračování 3 / 7

Počáteční nastavení a ladění

Operační systém Android TV v jeho deváté verzi označené anglickým názvem Pie, jak jsme již v minulosti v dalších testech psali, dovoluje uživatelům rozměrnější úpravy plochy – Home Screenu (domovské obrazovky). Zásah není nikterak složitý. Ještě než se ale vůbec k potlačení nežádoucího obsahu a zobrazování aplikací dopracujete, projdete cestou základního nastavení a naladění s kontextovou nápovědou, totiž jakýmsi obrázkovo-textovým průvodcem.

Home obrazovka s PIP satelitní TV.JPGHome obrazovka-Kuki pouze neživé náhledy.JPG
Sony a Android 9 stále dokáže využít PIP pro prezentaci živého vysílání (zde satelitního) na ploše, chcete-li domovské obrazovce. Aplikace Kuki dodává alespoň statické náhledy.

Proces jde ve známé a mnohokráte opakované linii, která se drobně liší… Jazyk-> Internet (v případě připojení kabelem a přidělením IP adresy od routeru v rámci DHCP se připojí automaticky)-> Nastavit pomocí telefonu/tabletu-> Přihlásit na Google účet-> Google smluvní podmínky-> Poloha (povolit zjišťování polohy)-> Pomoc při vylepšení výkonu Androidu-> Začínáme s aplikacemi (nabídka některých Vámi dříve využitých aplikací, které po potvrzení hromadně instalujete. Ano, jednotlivě nechtěné odmítnete.).

Ještě před dalším pokračováním průvodce zprostředkuje krátkou prohlídku systému. Startuje Sony Bravia nastavení. Linie se dere směrem…  Země určení-> Bravia ochrana soukromí (přečtěte a odsouhlaste jen akceptovatelné)-> Upozornění na zásady ochrany soukromí interaktivní aplikace (HbbTV)-> Rodičovský zámek-> Výběr způsobu přijmu televizních kanálů (Pozemní digitál/Kabelový digitál/Skylink CZ/Skylink SK/Standardní satelit/Analog). 

Kanály-Typ příjmu.JPGManuální digitální ladění.JPG

Jako první jsme si pro ladění vybrali pozemní digitální signál DVB-T/T2. Nápověda zvláštně doporučuje před zahájením ladění kanálů odpojit kabel. Nechápeme. U nás zůstává připojen a nemyslím si, že byste měli postupovat odlišně. Samotné automatické ladění bez jakýchkoliv dalších úprav a nastavení zabralo něco kolem třech minut. Šťourové mohou ladit později z menu, kde mají větší výběr položek. Ihned po provedeném ladění editujte seznam kanálů s grafikou, která vhodně napovídá.

Potěší filtrace kanálů (Všechno/TV/Rádio/Další/Nekódované/Kódované). Nežádoucí odstraníte i hromadně, přičemž jejich původní číselná pozice zůstane nenahrazena. V seznamu sice chybí, nicméně kanály s vyšším pořadovým číslem se samovolně nepřesunou na uvolněný post. Pozitivně se jeví alternativa vyhledávání stanic prostřednictvím jejich názvu. Ba ještě více oceníte dvojí přesuny (včetně hromadných), kdy konkrétní program dostanete na požadovanou pozici v číselném pořadí záměnou, anebo (z mého pohledu) lépe přímým vložením/přesunutím na číslo.

Úprava seznamu kanálů.JPGÚpravy seznamu kanálů-Hromadný výběr.JPGÚprava seznamu kanálů-Filtrace.JPG
 V případě Sony XH9505 stále platí, že editace pořadí kanálů spadá do kategorie zdařilých. Hromadně, s filtrací, záměnou, vložením. A navíc i export a využití PC.

Ladíme Skylink

Kdo bude dodržovat náš postup, protože má satelitní parabolu a využívá služeb Skylinku, kromě obecného ladění přes Standardní satelit, dokáže využít nabízeného FastScanu. FastScanu, tj. rychlejšího získání příslušných stanic, avšak v předem definovaném pořadí s výhodou jejich automatické aktualizace při změnách. Virtuální tlačítko Skylink CZ s sebou popisované výhody přináší.

Satelit ladění-MAIN a SUB.JPGSatelit-Připojte anténu.JPGSatelit-anténa na MAIN.JPG

V konfiguraci průvodce navrhuje trojici DiSEqC alternativ (Žádné přepínací zařízení/Jednokabelový rozvod/DiSEqC), a to vše s obrázkovým návodem. Pakliže jste připojili jediný kabel od paraboly přes šroubovací „F“ konektor, využili jste jistě pozici MAIN, což stvrďte průvodci. Asi jen málokdo obsadí oba šroubovací porty, tj. MAIN i SUB. Sken během dvaceti vteřin dohledá dvě družice, které využívá operátor Skylink. Provede se načtení programů. Kdo má zájem dokáže ještě před definitivním naládováním, rozšířit množství družic o další, jím využívané.

Satelit-Konfigurace antény.JPGSatelit-Skenování kanálů.JPGSatelit-Hledání kanálů dokončeno.JPG
Jak vidíte - průvodce v naší řeči pomůže s laděním (nejen) satelitu. Komu navíc vyhovuje FastScan, má hotovo za pár chvil.
 

Celý ladící proces za pomoci FastScanu zabere jen několik vteřin. Přečtete-li si kontextovou nápovědu, uvědomíte si její přínos pro případ, kdy jste dokázali získat nižší množství kanálů, než jste předpokládali. V této chvíli vše k ladění pro nás končí. Kdo má ale další požadavky a možnosti, ladí další tunery (např. kabelovku).

Pokračování 4 / 7

Systém identifikuje zařízení, která jsou připojena. V našem případě bylo odzkoušeno osazení dvou strojů na HDMI portech, kdy televizor oba správně pojmenoval a zprostředkoval kontrolní obraz ve zmenšeném okně. Kontinuálně navážete určením pozice LCDčka (Stojan/Zeď). Přichází další překvapení – kalibrace zvuku skrze mikrofon ovladače. XH9505 vyšle několik testovacích signálů a „proměří“ poslechovou místnost. Hodnoty automaticky uloží. Povolte/zakažte Samba Interactive TV pro doporučení a na závěr zcela jistě NEEXPERIMENTUJTE s režimem Obchod.

Měření akustiky místnosti.JPG
Tak schválně, jak měření dopadlo u Vás?

Dočkali jste se. Nabíhá plocha. V dolní partii obrazovky dohledejte „Přizpůsobit kanály“ a potlačte nežádoucí prvky. Až přijde chvilka volna, zkusíte v naladěných stanicích nastolit větší pořádek. Využijte čtyři dostupné, volně pojmenovatelné, seznamy oblíbených. Seznam pohltí stanice vícero tunerů (např. satelitní + pozemní), avšak bez jejich promíchání.

Přepnutí satelitní stanice na jinou trvá něco mezi 3,4 – 4,6 vteřiny. Upozorňujeme -> jedná se o orientační měření, které ovlivňuje typ modulu a karty pro placenou TV, aktuální firmware… Odpůrci přehazování programů v televizoru, využijí nástroj do PC. Naladěný seznam nejdříve přes flešku exportujete a po editaci v PC, importujete zpět.

Tlačítko TV-nastavení.JPG
A toto máme rádi. Tlačítko kterému z menu přiřadím vstup, který preferuji. Děkujeme.

Sony KD-55XH9505 několik náročných testovacích dnů zvládl. Nechyběla mu svižná rychlost pohybu v menu, standardní délka přepínání programů a v neposlední řadě korektní chod námi zkoušených aplikací. Zadáváme dvojici účtů a jejich přepínáním (typicky u Youtube) zkoušíme odezvu. K rozhození nedochází.

Menu a nastavení

Vlivem přechodu na vyšší verzi Androidu se mírně upravilo i grafické rozhraní. Škoda jen, že v rámci rozevíracích se nabídek, není možno provést ihned na počátku otevření všech, tak jak známe z různých menu v PC a internetu. Mně se to alespoň nepodařilo uskutečnit. Jednoduše napsáno, nechci klikat na podnabídky a pokaždé čekat na rozevření. Chci si vše dopředu otevřít a plynule procházet.

Menu-Nastavení.JPGObraz-Pokr teplota barev-Nastavení.JPG Rychlá nastavení.JPG
Obsáhlému menu nechybí přehlednost. Rychlé volby (viz poslední foto) k základním úpravám postačí. I tuto část menu si individuálně vyspravíte.

Výborná rychlost odezvy menu - nedochází ke zdržení a prodlevám. Za jedinou prodlevu jde brát případný efektový styl rozevírání. Nasazení předchozí verze Andorid TV Oreo u starších modelů, přineslo citelnější oživení prostředí. Už Oreo v Sony mě dosti pozitivně naladilo a přesvědčovalo o vhodné cestě. Rychlost, stabilita a řada použitelných aplikací se v balení od Sony stává výrazně pozitivní nadhodnotou. Sony KD 55XH9505 radikálně nevyčleňuje své předvolby mimo jakýsi rámec Androidu. Spíše vše vhodně integruje, aby obsluha byla co nejjednodušší, přehledná a intuitivní. Za mě se toto daří výborně. Jen je potřeba za každých okolností dbát na naprostou stabilitu prostředí, kterou musíme u testovaného typu ocenit.

Aktualizace softwaru.JPG
Aktualizace se stala důležitou součástí běžného chodu moderních operačních systémů.

Cílený restart, popřípadě aktualizaci zavoláte v kapitole „O zařízení“. Restartovat jde podstatně rychleji. Stlačte na dálce klávesu vypnutí na déle než pět vteřin. Nezapomínejte číst kontextovou nápovědu, případně se poraďte s e-manuálem. Výukový program Bravia a uživatelská příručka umí dobře napovědět. Pro případné nováčky a tonoucí se, je tu naše diskuzní fórum s příslušnou sekcí.

Veškerá nastavení jsou podrobná. Detailisté se vyžijí v množství titěrností. Detailní rozpitvání nechybí ani u obrazu. Případná kalibrace probíhá podrobně. Komu nevoní barevný přednes, zavolá autokalibrační software CalMAN® a připojí sondu.

Kalibraci zvuku zvládnete bez čehokoliv dalšího. Stačí spustit interní proceduru a namířit dálkový ovladač z pohovky. Několik v rychlosti vyslaných tónů se přenese zpět přes integrovaný mikrofon ovladače a umělá inteligence vše automaticky vyhodnotí.

Pokračování 5 / 7

Obraz

Obrazový přednes LCD TV se od OLEDové radosti liší. A já doplňuji – je to jen dobře. Proč? Protože každý má na výběr, co jeho oku lépe sedne. V mnoha směrech XH9505 navazuje na staršího bratra, námi dříve testovaný LCD TV Sony KD-55XG9505.

Full Array LED podsvícení 4K/UHD HDR LCD TV Sony KD 55XH9505 se snaží vymáčknout maximum z přídělu, který mu inženýři ve fabrice dodali. Při prvním kontaktu se Vám vkrádá do hlavy myšlenka, jak si zakládá na všudypřítomném zářivém svitu. Černou tolik vždy a všude neladí. Tím vůbec nechci kritizovat práci XHčka za černou. Zdá se ale, jak důraz klade více na kontrastní poměr, lokální svítivost a pocitovou černou než černou za každých okolností.

Rychlá nastavení - Personální a Dolby Audio.JPG

Do hry vstupuje snaha o logické a uživatelstvem chtěné prokreslení tmavých oblastí. Ona čerň dokáže být absolutní. Plošně prezentované zařídí automatika vypnutí svícení. Světlý prvek na černém pozadí není vykreslen přesně. Počet zón toto nedovoluje. Z druhé strany se projev televizoru snaží navodit neagresivní přechod. Světlou záři kolem objektu nastavením omezíte. Dokonalost OLEDu však funguje v jiné dimenzi.

V barevně jednostranné scéně spatřujeme tmavší rožky displeje. Nic zásadního, rušivého. Další formu obtěžujícího cloudingu u testovaného kusu nevidíme. Plošná bílá neskomírá (pozor na z výroby aktivní světelné čidlo!), září. Bílá v menších fragmentech až nepříjemně píchá, což ocení hledači HDR. Jednotlivé barvy se mírně proměňují v pocitové radosti u různých vstupů, tunerů a kvality. Nikdy však nekloužou k nedostatečnosti. Naopak nevytváří nadlimitní falešnou, na první pohled viditelnou, přebujelost. Přesto mžikově, puritánsky a subjektivně toužím vykřesat kapánek víc, a to v režimu, který má představovat kino zážitek. Konkrétně v myšlenkách umravňuji svítivost červené a zelené. Opravdu záleží na zvoleném profilu.  Za každých okolností se barvy oblékají do přirozeného hábitu (jsou v „limitu“ a bez umělosti). V případě SD a horší kvality HD pleťovým tónům dofouknu vyšší jemnocit.

Obraz Reality Creation a tmavší rožek.jpg
Fotka navyšuje označené ztmavení rožku obrazu. Skutečnost není tak viditelnou.

Širší pozorovací úhel dodává i přes odklon od kolmice stále více než náhledový zážitek. Ostřejší úhel neznamená konec viditelnosti. Projeví se tu přirozené vlastnosti LCD panelů, tj. postupně přichází odlišný barevný projev a kontrast. XH9505 v tomto směru poměrně překvapuje. Filtrace odlesků práci odvádí dobře. V návaznosti na nastavení dokáže majitel Sony tyto tlumit. „Světelný výkon“ umožňuje provoz ve sluncem zalité místnosti. Vždy půjde o individuální míru tolerance diváka.

Horší videa v SD/HD přechroustá a vyplivne v pocitově přijatelné kvalitě. V základu nechce zlikvidovat jejich přirozený šum, jen ho zkulturní a mírně potlačí. Někdo zkusí laborovat s využitím Reality Creation. Konečný výsledek vychází klidně, nicméně mírně tupěji s občasnou detekcí moaré v čárově náročném výřezu. Míra rozmlžení padá na vrub nekvalitě přehrávaného obsahu, nikoliv neschopnosti testovaného borce se s ním porvat. Obraz stále vychází (z tohoto pohledu) vysoce jakostně. K tomu jistě přispívá kulturnost nepřepálených barev, obrysový klid a nepřetékání. Falešně nejsou zvýrazňovány kontury. Pohybující se objekty zůstávají mimořádně čitelné, bez projevů výraznější degradace pozadí.

Už jen přechod na satelitní HD dodává mimořádný kvalitativní skok, který při sledování filmu okouzlí. Znatelně vyšší preciznost, výraznější čistota sytosti barev a excelentní podání virtuálního prostoru. Jestliže nepřepálíte posuvníky vztahující se k vyšší pohybové plynulosti a ostrosti, nevyvoláte (až na výjimky) nástup viditelných artefaktů. Nevhodná uživatelská aktivita, samozřejmě, dokáže cokoliv a obraz v jeho výsledku poničí.

LCD a OLED Sony mě dlouhodoběji, v rámci schopnosti zprostředkovat výrazný, avšak vysoce kvalitní, dá se napsat – bezchybný obraz v jeho pohyblivých segmentech, neskutečně překvapují. Skoro bych napsal o pomyslné vedoucí pozici. Radikálnost dopočtů zasadíte na třech stupních s druhým posuvníkem, který vkládá černý snímek. První jmenovaná jen na třech stupních, ale s precizním odstupem. Posuvník Plynulost doplníte aktivací Režimu Film. Čistota v podobě blikání, vše umocní. Mnoho uživatelů, včetně mě, dokáže ocenit doplnění plynulosti bez nepřirozeného chvění obrazu.

Obraz-Motionflow-pohyb.jpg
Motionflow u Sony funguje skvěle!

Ultra vysoké rozlišení, vylepšené o vysoký dynamický rozsah nadchne virtuálním prostorem, naprosto precizně sedící ostrostí, čistotou a sytou kvalitou nádechu barev. Bravia v žádné chvíli nesklouzává do levného podbízení se davu. Stejně tak, jestliže obsluha nechce, nikde nic viditelně nebliká, nekmitá. Linie vývoje LCD od Sony v podobě aktuálně představovaného modelu, vhodně navazuje na neochotu být expresivní, extravagantní a příliš okázalý. Onen směr oceňuji. Oceňuji také za všech okolností precizně dávkovanou porci statické ostrosti. Jedno, jestli se díváte na DVB-T program ve standardním rozlišení, anebo UHD 4K z Bluray disku.

Obraz-Režim obrazu-HDR příznak.JPGObraz-Pokročilá teplota barev.JPGObraz-Pokročilá teplota barev-Vícebodový.JPG
První snímek zachycuje HDR příznak u právě přehrávaného HDR obsahu.

Kdo využívá jednotlivé obrazové profily (Živé barvy, Standardní, Kino, Hra, Grafika, Fotografie, Vlastní, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Kalibrovaný Netflix), nesmí zapomínat na jejich interaktivitu. Některé se objeví v případě určitých vstupů/typu přehrávaného videa. A tak se dejme tomu pro Dolby Vision některé vytratí, ale objeví se dva nové. Dolby Vision světlý a Dolby Vision tmavý. Pro Netflix – Kalibrovaný Netflix.

Celý obrazový projev se nese v duchu jakési moderní digitální neutrálnosti, klidu, pohody. Nikde bolestivě nezakopává.

Pokračování 6 / 7

Zvuk

Rozmlsán zvukem „průzvučných“ OLEDů Sony, jsem s napětím očekával hudební proporce 55XH9505. Kdybych chtěl zjednodušeně popsat zážitek, vyjádřím se slovy zajímavý, ale... Zvuku nic zásadně nechybí. Přesto ve vyšším zesílení dokáže akcelerovat pro mě k zřetelnějšímu „zvonění“ s nádechem agresivity a jakéhosi plastového dozvuku. Dost vylepšíte stanovením jiného profilu (Standardní/Dialog/Kino/Hudební/Sport/Dolby Audio), ale také úpravou sedmi pásem ekvalizéru. Zejména u snížené hlasitosti jsem postrádal zřetelnější mluvené slovo. Skokové posílení řečového pásma, které nastavíte osamoceným posuvníkem, vypomůže.

Zvuk-Režim zvuku.JPG

Basová složka zazní, dokáže být slyšitelná. Toužím ji vybudit k citelnějšímu zadunění. Můj počin systém vyslyší částečně.

Prostorová dynamika neskomírá. Ba naopak – vhodně a vzdušně prostupuje místností a zalévá ji. Poziční určení jednotlivých protagonistů a nástrojů – lokalizace – není z mého pohledu přesná, jako u námi testovaných OLEDů stejné stáje, které byly za zvuk výrazně chváleny. Komplexní prostor se naplňuje v pravo-levém, tak předo-zadním směru, a to bez ohledu na hlasitost. Efekty zaznamenáváme, jen nedosáhnou až k posluchači. Spíše se drží před ním. Nic netradičního. Dolby Atmos bych nazval akceptovatelným. Důkladnost a dramatická přesvědčivost v tomto rozložení a počtu reproduktorů logicky nezazní.

Zvuk.JPG

Onen projev zcela jistě postačí pro důstojný doprovod obrazu, avšak pro radikální filmový zážitek si náročný divák časem zajde pro samostatný prvek, klidně od stejného výrobce. Nutno upozornit – v tomto názoru jsem se neshodl s další přítomnou osobou, která byla zvukově více okouzlena při filmovém projevu, nežli moje maličkost. Dochází tak k zajímavému tříštění názorů. Příznivci komplexního zvukového řádění, včetně mohutnějších basů, nejsou až tak nadšeni, jakožto posluchači, kterým vyhovuje krystalický, přesto stále plnohodnotný, neskomírající zvuk. K větší názorové shodě se postupně dopracujeme v přímé úměře s přidáním hlasitosti. Aneb vyšší hlasitost už poukazuje na trhlinky, které nevyhovovaly ani jednomu z nás.

Zvuk-Přizpůsobení.JPG
Dostupné korekce zvuk doladí.

Připojená sluchátka utlumí zvuk reproduktorů. K souběžnému životu nepomůže žádné nastavení. Skutečnost potvrzují slova e-manuálu. Na výběr není. Buď zvuk ze sluchátek (hlasitost řídíte dálkovým ovladačem, přičemž u stupnice se objeví piktogram sluchátek) anebo reproduktorů.

Pokračování 7 / 7

Multimediální funkce

Nejnovější dostupný operační systém Android TV 9 (Pie) pokračuje v rozmazlování uživatele hordou aplikací a her, přičemž mnoho z nich cílí také na našince a určitě jim jde přihodit přívlastek – využitelné.

Aplikace.JPGAplikace Google Play.JPG

Hlasové vyhledávání funguje v naší mateřštině pro uživatele, který využije dálkový ovladač. Chuť experimentovat s mikrofonem zabudovaným do těla televizoru, s sebou přináší povinnost přepnout rozhraní do jiné jazykové mutace (např. anglické). Připojíte gamepad – hrajete hry. Připojíte bezdrátovou klávesnici a využíváte interní webový prohlížeč. Jeho osazení neznamená automaticky plnohodnotnou náhradu za prohlížeč v PC.

OK Google detection v settings.JPGGoogle Assistant EN_CZ.JPG
Druhá fotka zachycuje dvojici rozdílných nastavení v českém, respektive anglickém prostředí. Anglické umožní využití v TV integrovaného mikrofonu.

HbbTV naskočí, přehraje zavolaná videa z archivu. K problémům v rámci testu nedocházelo. Spuštěný test HbbTV 2.0 vyhodí pár problematických míst, avšak korektně doběhne až do konce.  V případě obtíží vyzkoušejte poladit kvalitu přehrávání. V tomto čase poměrně přetíženého internetu mohou chyby vyvěrat odjinud.

HbbTV.JPG

Vyvolání GUIDE/EPG (elektronický programový průvodce) zmenší obraz do okénka, přičemž zvuk běží dál. Přehledný programový průvodce aktivuje nahrávání a umí upozornit na očekávaný pořad. Funkce není limitována vypnutím do pohotovostního režimu. Záznam odpálíme odsud, anebo letmým startem (tlačítko dálkového ovladače). Formátování HDD nepřeskočíte.

GUIDE_EPG.JPGInformace o pořadu nad GUIDE.JPGInformace o pořadu.JPG
Přehledné GUIDE/EPG. Rolováním nahoru zavoláte další nabídky.

Android TV schopně přehrává videa. Krom vnitřního přehrávače doinstalujete MX Player, VLC, Plex anebo populární Kodi. Komunikace s PC funguje, otestovali jsme spojení s DLNA servery třetích stran. DTS zvuk slyšíme. U titulků záleží na využitém přehrávači. Načítání z připojené testovací 32 GB vysokorychlostní flešky někdy vázne. K zobrazení souborů dojde, ale počkáte si. Ne pokaždé, ale ano.

Ze zástupu aplikací jmenujme zvláště ty využitelné v ČR. Typicky aplikace pro stále oblíbenější IPTV. Odzkoušeli jsme Kuki, ale také druhou verzi Kuki 2:0. Od instalace, přes synchronizaci až po přehrávání a záznam pořadů – vše na výbornou. Dostupné máte sledovanitv.cz, skylink.cz. Žádané a zmiňované HBO Go, FilmBox Live, VOYO, Spotify máte. Stejně tak Netflix, YouTube a spousty drobných i náročnějších her. Youtube aplikace pustí díla v UHD/4K HDR.

Aplikace-Kuki.JPG
Aplikace KUKI, tj. IPTV ve Vaší televizi. Existuje dokonce ve dvou dostupných verzích. Na fotce starší z nich s konzervativnějším provedením.

Závěr

Mnohý čtenář vynechává důležitý obsah článku a vrhne se rovnou na strohý závěr. Podobný počin vnímám nedobře. Koupěchtivý zákazník by měl projít co nejvíce informací, aby pochopil. Silně zjednodušený verdikt nestačí. Nuže dobrá. 

Za všech okolností disciplinovaný obraz digitálního věku, podpoří slušný zvukový projev. Sonyho neochota být vlezlým a okázalým obrazovým křiklounem, se dostává pod kůži. Pozitiva dominují. Primární výraz zahrnuje jakostní lehkost, klid. Nádavkem dodá čistý a ostrý pohyb. Mix barev se drží přirozenosti. Jen okamžikem subjektivně touží puritán po jemném doladění. Pleťové tóny oceníte. HDR požadovaně prokresluje, svítí a píchá. Příznivci černo-černé tmy ocení vypnutí svícení. Vyhledávači chybek zpozorní při světlém prvku na černém podkladu. Přesah osvitu zregulují, avšak neodstraní. Pro ultimativního fandu černých hrátek vyrábí Sony špičkové OLEDy. 

Disciplinovaný obraz za všech okolností podpořen dostatečně kvalitním zvukovým polem. Část náročných kinofilů časem zváží posílení zvukové majestátnosti nákupem externího prvku. Netřeba odcházet k jiné značce. Sony v minulosti opakovaně ukázalo, že zvuková zařízení dokáže vhodně vytunit.

Schválně jsme instalovali a deinstalovali aplikace. Jindy jsme celou mašinu obnovili do přepravních hodnot. Přehazovali jsme nahodile, až bláznivě vstupy, tunery, do toho spouštěli aplikace, často bez korektního opuštění. Ani jednou nedošlo k výraznějšímu zpomalení chodu operačního systému. Ani jednou nedošlo k samovolnému restartu. LCD UHD/4K HDR Sony KD-55XH9505 vřele doporučujeme Vaší pozornosti. Nákupem dostáváte moderní, vybavený a stabilní prvek novodobého obýváku.  

Sony KD-55XH9505

Doporučená cena: 46 718 Kč

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud