Sony KD-55XH9505: Moderně, digitálně, s Androidem a stabilně [test 4K HDR LCD TV]

26. dubna 2020
TWEET SDÍLET
Televizní, nejaktuálnější běžně dostupná platforma operačního systému Android TV (9 Pie), vplula do našeho testu na palubě lodi s označením Sony KD-55XH9505. Jak se elcédéčko s LED podsvícením povedlo, zjistíte v dalším textu.

Plusy

  • Kvalita obrazu a HDR
  • Precizně dávkovaná pohybová ostrost, vynikající a nepřepálená statická ostrost obrazu
  • Famózní virtuální prostor (HD/UHD)
  • Vynikající kvalita hlasového vyhledávání přes mikrofon (v ovladači s podporou češtiny)
  • Stabilita operačního systému
  • Vzhled s dvěma možnostmi umístění podstavce

Minusy

  • Neumí HDR 10+
  • Pouze jeden CI+ slot pro modul s kartou
  • Nemá podporu vychytávek pro hráče
  • Mikrofon na TV neumí česky
9/10
Hodnocení

55" 4K/UHD HDR LCD TV s Full Array LED podsvícením, které ho ovlivňuje v jednotlivých zónách pro navýšení kontrastu (dostupné jsou velikosti v rozměrech 49, 65, 75 a 85". U nich se však technická specifikace drobně liší). Kontrast chce vylepšit funkce X-Tend Dynamic Range Pro, aby černá byla tmavší a bílá zářivější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Osazený VA 10bit Triluminos displej se 100/120 Hz technologií produkuje přesnější a přirozenější barvy. Využívá technologii Object-based HDR remaster (analýza barvy objektů). Prostřednictvím svého algoritmu údajně docílí větší hloubky, detailnějších textur a realističtějšího obrazu. K ověření se nabízí další vlastnost panelu posilující kvalitu a věrnost barev při sledování z ostřejšího úhlu – X-Wide Angle. X-Motion Clarity™ navyšuje plynulost, jasnost a čistotu pohyblivých scén a objektů.

Řízením byl pověřen firemní procesor  X1™ Ultimate, který je 2x rychlejší než X1™ Extreme. Povýšením kvality přepočtu obrazu v nižším rozlišení se zabývá 4K X-Reality™ PRO s 4K databází. Rozlišení objektů optimalizuje technologie Object-based Super Resolution s věrnější reprodukcí textur. Zvuk vylepší Acoustic Multi-Audio. 9505 se nezalekne Dolby AtmosDolby Vision, HDR10 HLG.

XH95 pořídí záznam, upozorní na očekávaný pořad, přehraje videa z archivu HbbTV. Kromě Netflix Calibrated Mode, který byl vyvinut pro originální pořady Netflixu, tak aby byla zachována plnohodnotná studiová kvalita, lze řešit odchylku barev autokalibračním softwarem CalMAN®. Fajnšmekr připojí podporovanou sondu a využije nabízený software s generátorem vzorů.

V balení dostáváte nový podsvícený ovladač s mikrofonem. Moderní televizor podporuje moderní funkce - streamování… Apple AirPlay, Apple HomeKit, Chromecast, anebo přímé hlasové vyhledávání a ovládání. Chybět nesmí certifikovaná technologie Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac a Bluetooth verze 4.2.

Design, základní popis

LCD TV s LED podsvícením postavíte na dvojici tmavě stříbrných matných nožek, které dovolí dvojí montáž. Mohou lícovat s okrajem, anebo při jejich prohození a otočení, stojí blíže středu panelu. Řešení ocení majitelé mající užší stolek. Vyšší posazení bedny zase vyznavači externích soundbarů (teoretické zasunutí soundbaru pod TV). A abych nezapomněl. Vyšší postoj, stejně jako ploché nožky s bodovým dotekem na stolku, vyvolají radost na tváři hospodyňky, neustále odstraňující prach.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Šroubky jsou využity pro připevnění profilů k nožkám. Samotné připojení k hornímu polomatnému panelu učiníte pouhým zasunutím – bez šroubů. Temně stříbrná kovová krycí linka obepíná celý panel.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V dolní části se rozšiřuje černý krycí pruh. V jeho středu si nelze nevšimnout nápisu SONY a pod ním pulzuje stavový indikátor. Kousek vlevo od něho sídlí další signalizační led. Ta je spřažena zvláště s aktivitou mikrofonu. Oba signalizační prvky dokážete ovlivnit v jejich činnosti. Při oznámení události svícením, však neruší.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,