Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

3. července 2018
TWEET SDÍLET
Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Hlavní nálepkou, kterou všichni budou u tohoto modelu hledat, je bezesporu typ panelu a jeho rozlišení. Ano, testujeme OLED TV s 4K/UHD HDR (HLG, HDR10, brzy dostupné Dolby Vision) technologií. Výrobek je poháněn procesorem řady X1 Extreme a zatím v něm koluje operační systém Android 7.0 (Android 8.0 se údajně připravuje). Displej TRILUMINOS mapuje širší paletu barev a chce věrně reprodukovat každý stín a odstín. O vylepšení pohybu se stará technologie Motionflow XR.

Klepněte pro větší obrázek

Zvukovou radost má navýšit technologie Acoustic Surface, kdy zvuk vychází „přímo z panelu“. Obraz a zvuk jsou v dokonalejším souladu. Zdvojené tunery (Analog/DVB-T/T2/DVB-C/DVB-S/S2), nejsou podpořeny, hlavně v případě interního satelitního, zdvojenou šachtou pro modul s kartou placené TV. Soňák umí nahrávat a nebojí se upozornit na blížící se pořad. Zastánci platformy Android uvítají Chromecast (ale také Miracast) pro „přenos zábavy. Tak jsme si zhruba představili záležitosti, které něco mají dělat a kousek dál se zaměříme na to, jestli onu práci vykonávají v náležité a námi očekávané kvalitě.

Design, základní popis

Sony KD-65AF8 usadil designér na placatý stojan, který horní část nechává mimořádně blízko podložky, chcete-li televizního stolku. Řadu z vás asi napadne varianta umístění OLEDu na zeď. Ano, nabízí se. Nicméně mně se líbí, jak designér od Sony nic nevymýšlel.

Klepněte pro větší obrázek

 Udělal těžkou kovovou placku v barvě stříbrně-titanové s osazením dvou nožek a na tu „napíchnete panel“ – hotovo. Pravdou zůstává… v případě instalace na podstavec pod panel nedostanete případně zakoupený soundbar. Zabral by spodní část obrazu. Ovšem bude-li soundbar vůbec třeba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vysoce lesklý a mimořádně tenký panel obepíná jemná stříbřitě-titanová kovová linka, která barevně navazuje na využitý podstavec. Značka výrobce není uprostřed, ale v levém dolním okraji. Uprostřed různobarevně světélkuje stavová dioda, jejíž aktivitu ovlivníte v menu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konektorová výbava

Konektory jsou rozděleny do dvou shluků. Žádný z nich nesměřuje dozadu na zeď. Bočně míří CI+ slot pro modul s kartou placené TV, AV vstup (jack-adaptér), nastavitelný hybridní audio výstup s využitím pro zapojení sluchátek, dvojice USB a jeden HDMI port.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dolů hledí místo pro připojení antény, dvojice šroubovacích „F“ konektorů k satelitní parabole, optický digitální výstup, trojice HDMI a jeden USB port s přívlastkem HDD REC. Všechny čtyři HDMI podporují HDCP2.2. ARC – zpětný audio kanál nechybí. Základní ovládací prvky nahmatáte ve spodním okraji na levém boku zad (čelní pohled).

Dálkový ovladač

Koukám snad dobře. Ovladač zcela shodný s dříve testovaným LCD TV Sony XF9005. A přeci ne. Zatímco u XF9005 byla klaviatura vyšší, AF8 ponechává nízký zdvih.

Byť někteří majitelé vzhledově příliš obyčejnou dálku kritizují, ona kritika směřuje spíše k designu. Jako hlavní zádrhel vidím absenci podsvícení kláves a přílišnou směrovost. Někdy při ovládání hledám „mušku“, abych správně zacílil. Gumové klávesy mají příjemný povrch. Obsluha kontroluje stisk zvoleného čudlíku přes stavovou diodu na TV. Částečná hmatová odezva s tvarovým a velikostním členěním kláves zůstává. K mému smutku již není běžně dostupné programování klávesy „TV“, kde jsme dříve určili, který typ tuneru po stisku bude zavolán. Do základního středového kruhu se, proti verzi 2017 s tlačítkem „Discover“, dostává „Apps“. Rolující nabídku vyvoláme při sledování TV dalším stiskem stejnojmenného „buttonu“.

Klepněte pro větší obrázek  

Celý ovladač nebudeme rozebírat. Pohled na přiloženou fotografii bude jednoznačnější. Za zmínku stojí, u horní hrany sedící, bíle značený prvek aktivace mikrofonu pro hlasové vyhledávání. Vyhledávač funguje velmi dobře a nezalekne se ani češtiny. Dálka dobře padne do ruky. Po sundání celého zadního krytu, naleznete baterie.

Moderní Android TV samozřejmě uřídíte za pomoci „chytrého“ telefonu, respektive tabletu s příslušnou aplikací.

Počáteční nastavení a ladění

Primární cesta v nastavení se více-méně nemění a povede vás v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná/DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE)->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB)->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

Ladění tunerů zůstává zachováno. Nechybí populární ladění satelitního tuneru přes FastScan. Volte Skylink CZ (SK) a automatika vše vykoná. Během pár desítek vteřin máte hotovo a naladěno. S moduly jsem moc neexperimentoval, kvůli dřívějším anomáliím. Zvolil jsem rovnou „fialový typ“ CI+ modul Irdeto SMIT. Synchronizace proběhla nekonfliktně. Následná práce při dekódování nebyla jakkoliv negativně ovlivněna. Rychlost přepínání kanálů se drží někde kolem 4,5-5,5 vteřin, což není nejméně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazený tuner pozemního digitálního vysílání DVB-T/T2 podporuje H.265/HEVC a při našem zkoušení nikterak nechyboval. Škoda strohé filtrace. Stanice přesouváme přímým stiskem číselné klávesy i ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Původní stanice se následně posouvá o pozici výš. Jedná se jistě o jednodušší a uživatelsky přívětivější variantu, než u prohození záměnou. Nechtěné kanály systém dovolí smazat, ovšem jejich prázdná pozice zůstává zcela nesmyslně v seznamu. Pro detailisty nabídneme starší video s ukázkou prostředí.

Zcela na závěr počátečních kroků s novým zařízením v domácnosti ještě určete jeho postavení (stěna/stojan). Obchodník navíc navolí režim Obchod. Vy se mu vyhněte. Domácnost, tak vypadá správná volba pro koncového zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek
Často opomíjená orientační kontrola stavu signálu. 

Dva nezávislé listy programů, tzv. „Preferovaný satelit“ a „Standardní satelit“ si bohužel zachovávají námi zmíněné chybování, které popisujeme ve starších testech. Při přehazování jednotlivých programových listů, dochází k rozhození pořadí u „Preferovaného“. Při potřebě kanály setřídit, využijete čtyři seznamy oblíbených stanic, které nabídnou jejich mix ze všech dostupných tunerů a listů. I v takovém případě ale občasně dojde k nechtěnému přeskupení naladěných stanic.

Stanice setřídíte taktéž v PC. Využijte nabídnutý prográmek z dílny Sony

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Vysoké rozlišení, 4K TV, Sony, OLED, Test, Dolby Vision, Android TV, DVB-T2, HLG, Smart TV, Televize na Heureka.cz

Nabídky zařízení u operátorů v září: Slevy na Samsung i Apple, levné novinky a sluchátka za 1 Kč

Nabídky zařízení u operátorů v září: Slevy na Samsung i Apple, levné novinky a sluchátka za 1 Kč

**Akce na mnoho telefonů různých výrobců **Vodafone rozdává sluchátka za korunu **Zde je kompletní nabídka zařízení všech u všech tří operátorů

Jan Pánek
CeníkOperátoři
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Reportáž z Las Vegas a prapůvodní sestavy Týdne Živě a Týdne mobilně

Filip KůželJan SedlákJakub ČížekJan Láska
Týden mobilněAmazonTýden Živě
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály