Sony KD-65AF8: prémiový 4K OLED s výborným zvukem [test]

3. července 2018
TWEET SDÍLET
Po prvním 4K OLED televizoru A8 japonská společnost Sony přichází s novým OLEDem. Využívá stejné zpracování obrazu i zvukovou technologii, ale je lepší například pro pověšení na stěnu.

Hlavní nálepkou, kterou všichni budou u tohoto modelu hledat, je bezesporu typ panelu a jeho rozlišení. Ano, testujeme OLED TV s 4K/UHD HDR (HLG, HDR10, brzy dostupné Dolby Vision) technologií. Výrobek je poháněn procesorem řady X1 Extreme a zatím v něm koluje operační systém Android 7.0 (Android 8.0 se údajně připravuje). Displej TRILUMINOS mapuje širší paletu barev a chce věrně reprodukovat každý stín a odstín. O vylepšení pohybu se stará technologie Motionflow XR.

Klepněte pro větší obrázek

Zvukovou radost má navýšit technologie Acoustic Surface, kdy zvuk vychází „přímo z panelu“. Obraz a zvuk jsou v dokonalejším souladu. Zdvojené tunery (Analog/DVB-T/T2/DVB-C/DVB-S/S2), nejsou podpořeny, hlavně v případě interního satelitního, zdvojenou šachtou pro modul s kartou placené TV. Soňák umí nahrávat a nebojí se upozornit na blížící se pořad. Zastánci platformy Android uvítají Chromecast (ale také Miracast) pro „přenos zábavy. Tak jsme si zhruba představili záležitosti, které něco mají dělat a kousek dál se zaměříme na to, jestli onu práci vykonávají v náležité a námi očekávané kvalitě.

Design, základní popis

Sony KD-65AF8 usadil designér na placatý stojan, který horní část nechává mimořádně blízko podložky, chcete-li televizního stolku. Řadu z vás asi napadne varianta umístění OLEDu na zeď. Ano, nabízí se. Nicméně mně se líbí, jak designér od Sony nic nevymýšlel.

Klepněte pro větší obrázek

 Udělal těžkou kovovou placku v barvě stříbrně-titanové s osazením dvou nožek a na tu „napíchnete panel“ – hotovo. Pravdou zůstává… v případě instalace na podstavec pod panel nedostanete případně zakoupený soundbar. Zabral by spodní část obrazu. Ovšem bude-li soundbar vůbec třeba.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vysoce lesklý a mimořádně tenký panel obepíná jemná stříbřitě-titanová kovová linka, která barevně navazuje na využitý podstavec. Značka výrobce není uprostřed, ale v levém dolním okraji. Uprostřed různobarevně světélkuje stavová dioda, jejíž aktivitu ovlivníte v menu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konektorová výbava

Konektory jsou rozděleny do dvou shluků. Žádný z nich nesměřuje dozadu na zeď. Bočně míří CI+ slot pro modul s kartou placené TV, AV vstup (jack-adaptér), nastavitelný hybridní audio výstup s využitím pro zapojení sluchátek, dvojice USB a jeden HDMI port.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dolů hledí místo pro připojení antény, dvojice šroubovacích „F“ konektorů k satelitní parabole, optický digitální výstup, trojice HDMI a jeden USB port s přívlastkem HDD REC. Všechny čtyři HDMI podporují HDCP2.2. ARC – zpětný audio kanál nechybí. Základní ovládací prvky nahmatáte ve spodním okraji na levém boku zad (čelní pohled).

Dálkový ovladač

Koukám snad dobře. Ovladač zcela shodný s dříve testovaným LCD TV Sony XF9005. A přeci ne. Zatímco u XF9005 byla klaviatura vyšší, AF8 ponechává nízký zdvih.

Byť někteří majitelé vzhledově příliš obyčejnou dálku kritizují, ona kritika směřuje spíše k designu. Jako hlavní zádrhel vidím absenci podsvícení kláves a přílišnou směrovost. Někdy při ovládání hledám „mušku“, abych správně zacílil. Gumové klávesy mají příjemný povrch. Obsluha kontroluje stisk zvoleného čudlíku přes stavovou diodu na TV. Částečná hmatová odezva s tvarovým a velikostním členěním kláves zůstává. K mému smutku již není běžně dostupné programování klávesy „TV“, kde jsme dříve určili, který typ tuneru po stisku bude zavolán. Do základního středového kruhu se, proti verzi 2017 s tlačítkem „Discover“, dostává „Apps“. Rolující nabídku vyvoláme při sledování TV dalším stiskem stejnojmenného „buttonu“.

Klepněte pro větší obrázek  

Celý ovladač nebudeme rozebírat. Pohled na přiloženou fotografii bude jednoznačnější. Za zmínku stojí, u horní hrany sedící, bíle značený prvek aktivace mikrofonu pro hlasové vyhledávání. Vyhledávač funguje velmi dobře a nezalekne se ani češtiny. Dálka dobře padne do ruky. Po sundání celého zadního krytu, naleznete baterie.

Moderní Android TV samozřejmě uřídíte za pomoci „chytrého“ telefonu, respektive tabletu s příslušnou aplikací.

Počáteční nastavení a ladění

Primární cesta v nastavení se více-méně nemění a povede vás v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná/DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE)->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB)->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

Ladění tunerů zůstává zachováno. Nechybí populární ladění satelitního tuneru přes FastScan. Volte Skylink CZ (SK) a automatika vše vykoná. Během pár desítek vteřin máte hotovo a naladěno. S moduly jsem moc neexperimentoval, kvůli dřívějším anomáliím. Zvolil jsem rovnou „fialový typ“ CI+ modul Irdeto SMIT. Synchronizace proběhla nekonfliktně. Následná práce při dekódování nebyla jakkoliv negativně ovlivněna. Rychlost přepínání kanálů se drží někde kolem 4,5-5,5 vteřin, což není nejméně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Osazený tuner pozemního digitálního vysílání DVB-T/T2 podporuje H.265/HEVC a při našem zkoušení nikterak nechyboval. Škoda strohé filtrace. Stanice přesouváme přímým stiskem číselné klávesy i ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Původní stanice se následně posouvá o pozici výš. Jedná se jistě o jednodušší a uživatelsky přívětivější variantu, než u prohození záměnou. Nechtěné kanály systém dovolí smazat, ovšem jejich prázdná pozice zůstává zcela nesmyslně v seznamu. Pro detailisty nabídneme starší video s ukázkou prostředí.

Zcela na závěr počátečních kroků s novým zařízením v domácnosti ještě určete jeho postavení (stěna/stojan). Obchodník navíc navolí režim Obchod. Vy se mu vyhněte. Domácnost, tak vypadá správná volba pro koncového zákazníka.

Klepněte pro větší obrázek
Často opomíjená orientační kontrola stavu signálu. 

Dva nezávislé listy programů, tzv. „Preferovaný satelit“ a „Standardní satelit“ si bohužel zachovávají námi zmíněné chybování, které popisujeme ve starších testech. Při přehazování jednotlivých programových listů, dochází k rozhození pořadí u „Preferovaného“. Při potřebě kanály setřídit, využijete čtyři seznamy oblíbených stanic, které nabídnou jejich mix ze všech dostupných tunerů a listů. I v takovém případě ale občasně dojde k nechtěnému přeskupení naladěných stanic.

Stanice setřídíte taktéž v PC. Využijte nabídnutý prográmek z dílny Sony

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Vysoké rozlišení, DVB-T2, OLED, 4K TV, Android TV, Sony, Dolby Vision, Test, Smart TV, HLG

Určitě si přečtěte

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Panasonic HZ2000: nový 4K OLED má mít o 20 % vyšší jas a přidává Dolby Vision IQ

Na veletrhu CES 2020 v Las Vegas představil Panasonic nový 4K OLED HDR televizor HZ2000, který jde do prodeje ve variantách s úhlopříčkou 65 a 55 palců. Chlubí se především „na míru šitým“ panelem Master HDR OLED Professional Edition, který obsahuje celou řadu hardwarových vylepšení od společnosti Panasonic.

37 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Sony: přehled nových řad OLED a LCD televizorů pro rok 2020

Japonská společnot Sony představila na CESu nové modelové řady svých televizorů pro rok 2020. Mezi novinkami jsou nový 8K televizor ZH8 Full Array LED, dvě řady 4K OLED televizorů A8 (55” a 65”) a A9 (48”) 4K OLED, na které navazují 4K HDR LCD řady XH95 a XH 90 s Full Array LED podsvícením.

26 Jaromír Puk