Sony KD-65EX9305: skvělý, prémiový 4K HDR LCD LED televizor [test]

Novinka japonské společnosti Sony ukazuje, jak z LCD obrazovky Edge LED podsvícení vymáčknout maximum. Výsledkem je odlehčená verze špičkového modelu ZD9, která náročnému divákovi může bohatě stačit.

Televizor Sony KD-65EX9305 patří mezi nové řady pro rok 2017 a je to čtvrtá nejvyšší řada. Chlubí se především špičkovým zpracováním obrazu procesorem X1 Extreme, dále je zde Triluminos, typ podsvícení Sony uvádí Slim Backlight Drive, což je Edge LED. A realita? 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Twin Tuner nabízí kompletní zdvojenou sadu tunerů DVB-T2/S2/C (s jedním CI slotem), systém je samozřejmě Android TV, takže nechybí ani Google Cast, nicméně je zde i Miracast, podpora DLNA, Bluetooth, WiFi. Nechybí nahrávání na USB disk, k tomu jsou zde tři USB konektory, čtyři HDMI konektory naopak zajišťují dostatečné množství přípojných míst pro video.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Proti loňskému předchůdci XD93 se změnil panel, jedná se o typ VA, což znamená kvalitnější černou. Je zde také o 40 % výkonnější procesor s inteligentním upscalingem na 4K HDR, slibuje více detailů, plynulou gradaci barev a vyšší kontrast. XE93 má HDR podporu nejen standardu HDR10, ale také bude mít Dolby Vision a Hybrid Log Gamma (později formou updatu). Oficiální HDR Premium certifikaci nehledejte, i když ji televizor samozřejmě bez problémů plní, ale Sony na to „nehraje“.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhled a konstrukce

Sony i letos zvolila minimalistický, čistý design, ve formě tenkého rámečku a odlehčeného, kovového stojanu. Zadní stěna je velmi elegantní a celistvá, plastové díly skrývají kompletně všechny konektory, kabely jsou pak umně vyvedeny skrz duté nohy. Vše je praktické a přitom čisté, Sony se zde vyznamenalo.

Ukázku unikátní zadní stěny najdete ve videu. Pokud budete mít televizor volně postavený v interiéru, máte záruku, že kabely nebudou nikde rušit, přestože nejsou konektory vyvedeny do externího boxu. Jediným záporem zvoleného řešení je, že po zakrytí nemáte ke konektorům rychlý přístup, ale musíte se k ním „proloupat“. Vzhledem k tomu, že sluchátka připojíte i přes Bluetooth, tak vás to nečeká často.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Systém

Sony využívá OS Android TV, zde ve verzi 6.0. Podrobnější ukázku máte v našem videu. Intuitivní dálkové ovládání pochválíme, nechybí zde ani vestavěný mikrofon. Občas bychom uvítali rychlejší odezvu a méně čekání, než se třeba při výběru a stahování aplikace systém probere, to je ale dané systém Android. Pro rychlé nastavené Sony využívá „Akční menu“, které kromě základního nastavení nabízí rychlý přístup do pokročilejšího nastavení. Tam bude pokročilý uživatel ze začátku lehce bloudit, než najde položku, kterou hledá, neboť jich je mnoho.

Nechybí aplikace Androidu pro Netflix, či Amazon Prime Video, podporováno streamované je HDR video. Kromě vestavěného přehrávače nechybí ani přehlednější a praktičtější Kodi.  

Zvuk

Stojan je velmi stabilní a těžký televizor (42,5 kg) spolehlivě drží. Na čele je nápis Sony, světýlko lze deaktivovat: těsně pod obrazovkou se skrývají reproduktory, které přes úzké otvory posílají dopředu střední a vysoké frekvence, zatímco větší měniče skryté vzadu se starají o dobrý basový základ. Celkově má výkon zvukové části 60 W, menší 55“ model pak nabídne 50 W.  

Klepněte pro větší obrázek

Díky nové konstrukci je zvuk robustnější a celistvější, než bývalo u Sony zvykem, dočkáte se bohatého zvuku. Právě orientace zvuku vpřed pomáhá k jasnějšímu zvuku, který nabízí čitelnější vokály, než bývá zvykem u většiny plochých TV, které mají reproduktory orientované směrem dolů.

Klepněte pro větší obrázek ​

Možná by se dala vytknout vyšší agresivita při nejvyšší hlasitosti, nicméně to je vše. Samozřejmě, že kompletní domácí kino či soundbar a velký subwoofer to nenahradí, ale s překvapivým nadhledem televizor nabídne jak čistý vokál u dokumentárních filmů, tak úderný zvuk u filmů. Pokud si nevyberte s přednastavených režimů, můžete zvuk upravit pomocí sedmipásmového ekvalizéru.

Obraz

Už loňský model měl velmi dobrý obraz, ale trpěl horším podání černé. To letos zmizelo. Velký pokrok také učinila kvalita podsvícení: to je jasnější, intenzivnější a bez cloudingu, což u LED podsvícení je výborné. Reakce jsou velmi rychlé.

Klepněte pro větší obrázek

Černá přes celou obrazovku je absolutní, v režimu Cinema Pro pak XE93 i při statickém obrazci jsme naměřili vynikajících 0,018 cd/m2, což znamená, že na šedé podání černé při večerním sledování filmů můžete zapomenout. Vůbec, použitý panel je skvělý, statický kontrast jsme naměřili 6 146:1. Za zmínku stojí ale i maximální jas celé bílé obrazovky v HDR režimu, ten má dle našeho měření hodnotu 709 cd/m2, což je opět výborná hodnota. A pokud vás zajímá bodový jas, tak ten jsme naměřili skvělých 1 240 cd/m2.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V praxi to znamená, že obraz je úžasně živý a jasný, v HDR režimu vše jasné září a svítí, přitom černá zůstává hluboká a velmi přesvědčivá. S kolegou jsme byli překvapení, že tento televizor s přehledem dokázal správě zobrazit speciální demosnímky určené pro OLED televizory. S tak kvalitním zobrazením těchto videí jsme se u LCD televizoru s LED podsvícením asi nesetkali. Velký podíl na tom podle mne bude právě nové zpracování obrazu procesorem X1 Extreme.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za zmínku stojí také fakt, že barevné přechody jsou plynulé bez znatelných „schodů“, což oceníte právě u 4K videí. Velký důraz v obrazuje kladen na detail a na rozlišení, korektně jsou zobrazeny i tmavé scény, kdy tmavé přechody jsou čitelné, i když bychom uvítali o chlup více detailů v nejtmavších partiích obrazu. Kontrast je tak vysoký, že okamžitě odhalíte, že Netflix má některé seriály s HDR špatně namasterované.

Pokud jde o uscaling SD vysílání a DVD videa, tak zde počítejte s nízkou ostrostí, vyšším šumem a ploššími barevnými plochami, i když se Sony snaží, tak zázraky neumí. Koukat se na to bez problému dá, ale s HD a především Full HD a 4K videi ukáže televizor, co v něm je.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení režimu Cinema Pro

Co se obrazových režimů týče, tak pro DVD a Blu-Ray (rec.709) je nejlépe nastavený režim Cinema Pro. Ten má barevnou odchylku dE pouze 2,04, i zbytek se velmi blíží ideálu. Za nás veliká pochvala a doporučení pro večerní sledování filmů. Režim Kino home  přidá více barev a vyšší jas, HDR režim pak nabídne jas nejvyšší.

A zápory? U filmů a seriálů si toho nevšimnete, ale testovací obrazec odhalil, že velmi blízko ke krajům dochází k viditelnému ztmavení podsvícení. Škoda, jinak by byl obraz asi dokonalý.

Verdikt

Z letošních 4K LCD LED televizorů, které jsme viděli, nás Sony KD-65EX9305 rozhodně zaujal nejvíce. Záporů je naprosté minimum, když pomineme ty, které jsou zkrátka dané použitým systém Android TV, tak nemáme co vytknout. Sony předvedla velký skok v kvalitě proti loňskému modelu a nabízí výborný obraz, povedený vzhled a neobvykle řešené zakrytí kabelů. Po zvukové a obrazové stránce jde o vynikající televizor, který je vhodný jak pro náročnějšího diváka, který technologiím vůbec nerozumí a jen chce skvělý obraz, spokojen ale bude také technicky orientovaný fanoušek filmů.

Ano, televizor je drahý a cenový rozdíl mezi 55“ a 65“ modelem je poměrně značných 26 000 Kč, a tak majitel asi bude zvažovat, co pořídí. V obou případech má ale jistotu, že si pořizuje opravdu skvělý 4K LCD LED televizor. Fantastický obraz, skvělý zvuk a spousty funkcí, co víc si přát.

+ vynikající podání černé
+ skvělá kvalita 4K HDR obrazu
+ kvalitní zvuk
+ bohatá výbava a funkce
+ podporuje Dolby Vision a HLG
+ unikátní kabelový management
+ design

- občasné pomalejší reakce
- o chlup více detailů v nejtmavších přechodech by neškodilo
- tmavší okraje

AVmania.cz hodnotí
Sony KD-65EX9305   9

Sony KD-65EX9305

Cena: 101 990 Kč

 • Viditelná úhlopříčka obrazovky 164 cm
 • Typ podsvícení obrazovky Edge LED (Slim Backlight Drive+), místní ztlumení
 • Rozlišení 4K Ultra HD (3840 x 2160), TRILUMINOS displej
 • Technologie zpracování obrazu4K HDR Processor X1™ Extreme, 4K X-Reality™ PRO, Super Bit Mapping™ 4K HDR, X-tended Dynamic Range™ PRO, vylepšení objektů pomocí HDR, Live Colour
 • Frekvence zpracování obrazu Motionflow XR 1000 Hz (nativní 100 Hz)
 • TV tuner DVB-T, DVB-T2 (kodek H.265/HEVC) , DVB-S, DVB-S2, DVB-C, Analogový
 • Multimediální funkce Wi-Fi, LAN, Bluetooth, Google Cast, zrcadlení obrazovky (Miracast™), USB HDD Recording, ovladač s funkcí hlasového vyhledávání -ovladač RMF-TX200E
 • Smart TV Operační systém Android™ (vestavěné úložiště 16GB), Google Play, internetový prohlížeč Opera, Photo Sharing Plus, aplikace Video & TV SideView
 • Grafické vstupy 4x HDMI (HDCP2.2), ARC, HDMI-CEC, 3x USB
 • Ostatní vstupy/výstupy1 x digitální optický výstup, 1 x výstup na sluchátka hybridní s výstupem na subwoofer, 1x vstup komponentního videa (Y/Pb/Pr) hybridní s kompozitním vstupem
 • Výkon reproduktorů6 x 10W, digitální zesilovač S-Master, S-Force Front Surround, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
 • BarvaBarva rámu černá, barva stojanu stříbrná
 • Rozměry TV s podstavcem (š x v x h)145,1 x 91,3 x 29,5 cm
 • Rozměry TV bez podstavce (š x v x h)145,1 x 83,8 x 3,9 cm
 • Přepravní rozměr (š x v x h)156,5 x 98,5 x 19,6 cm
 • Hmotnost televizoru se stojanem 42,4 kg
 • Třída energetické účinnosti modelu A
 • Spotřeba elektrické energie v zapnutém stavu 164 W
 • Roční spotřeba elektrické energie 227 kWh/rok
 • Zapůjčil: Sony

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, 4K TV, Test, Android TV, Sony, Dolby Vision, LCD a LED, DVB-T2, LED, Televize na Heureka.cz