Sony KD-65ZF9: prémiový 4K UHD LCD televizor z řady MASTER Series [test]

5. listopadu 2018
TWEET SDÍLET
Televizory pro nejnáročnějšího diváka od Sony, to má být řada 4K HDR MASTER Series. Nově má svého LCD zástupce v modelu Sony KD-65ZF9. Nový procesor doplňuje nové zadní podsvícení. Jak si vedou?

Do nové řady televizorů pro náročného diváka 4K HDR MASTER Series, kterou japonská firma Sony letos představila, patří OLED model AF8 a LCD model ZF9. Jeho 65" verzi jsme otestovali. Co vše novinka nabízí? 

Processor X1 Ultimate řídí činnost operačního systému Android Oreo. A nejen to, údajně rozezná stovky objektů na obrazovce a vylepšuje jas, detaily a barvy. Proto vše co televizor zobrazí, má být čisté, jasné a realistické. Technologie X-Wide Angle touží zvětšit pozorovací úhel. Užijte si krásné noční záběry plné jasných světel a hluboké černé barvy. X-tended Dynamic Range™ PRO posiluje kontrast pro vyšší temnost tmavých scén a vyšší světlost těch zářivých. X-Motion Clarity™ vylepší plynulost a zřetelnost pohyblivého obrazu, který kontroluje pro minimalizaci rozmazávání.

Klepněte pro větší obrázek

Dle slov výrobce, tento televizor přináší vzrušení z filmů a her v kvalitě 4K HDR. Poradí si s celou řadou formátů HDR, včetně formátů HDR10, Hybrid Log-Gamma a Dolby Vision™. Nabídka režimů se rozšířila o Netflix Calibrated pro plné zachování vize a záměr autora snímku. Režim vyvíjí Sony pro originální pořady Netflix. Osazený panel využívá direktivního podsvícení prostřednictvím lokálně tlumených LED. Televizor připojíte k síti kabelem nebo Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac. Zvládne HbbTV a záznam pořadů na připojený HDD, či flešku , včetně upozornění na očekávaný. Pracuje s formáty FAT16/FAT32/exFAT/NTFS.

Výrobce osadil zdvojenou kompletní tunerovou nálož (analog/DVB-T/T2 s HEVC, DVB-C, DVB-S/S2), ovšem tuto nepodpořil zdvojením CI+ slotů. Další zajímavosti naleznete na webu výrobku (viz odkaz na konci článku).

Design, základní popis

Černý kovový rám se stejnobarevným nástřikem obepíná přirozeně lesklý panel stojící na dvou tmavě šedých, kovových nožkách. Ty se dopředu silně rozcházejí (nejsou rovnoběžné) a budou ochotny umravnit kabeláž (cable management). Zadní strana má kryty pro konektorovou partii a tak si zachovává pohledovost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Uprostřed dolní lišty si všímáme nenápadného stříbrného nápisu SONY. Pod ním kultivovaně svítí stavová dioda v podlouhlém provedení. Činnost televizoru signalizuje různobarevným svitem, který definujete v nastaveních. Kdo podobné výdobytky nemusí, jednoduše ji umlčí. Mnou chválené odloučení napájecí jednotky mimo útroby přístroje se u ZF9 nekoná. Napevno připojený kabel míří od zásuvky rovnou do zad „skříně“.

Konektorová výbava

Levá ruka sahající dozadu za televizor, zjistí jeden základní ovládací prvek k řízení. Kousek od něj bočně míří (doleva – čelní pohled) první ze dvou konektorových shluků (1x HDMI, 2x USB, sluchátkový jack, vstup AV IN pro adaptér, CI+ slot pro modul s kartou placené TV).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní stranu i s konektory můžete dokonale zakrýt, kabely se pak vedu podstavem, takže nejsou vidět. 

Dolů míří druhá skupinka – anténní vstup, dvojice šroubovacích satelitních „F“ konektorů, LAN pro připojení k počítačové síti, optický digitální výstup, trojice HDMI (HDMI 3 s přívlastkem ARC – zpětný audio kanál a HDCP2.3 pro všechny čtyři HDMI) a USB 3.0 s přívlastkem HDD REC.

Dálkový ovladač

Ovladač typický pro televizory Sony s nízkozdvižnou klaviaturou. Příjemný černý plastovo-gumový povrch odolává výtečně otlačkům rukou. Byť se jedná o rozměrnější, nepodsvícenou dálku, která nemá jakékoliv prolisy, drží se slušně. Menší, ale i větší ruka se však neubrání šplhu. Druhou variantou bude ovládání obouruč. Kdo přemýšlí, jak vložit do ovladače baterie, musí stlačit aretační prvek na spodní krátké straně. Následně „odloupne“ celý dolní kryt.

Klepněte pro větší obrázek

Středový směrový kříž obklopují funkční klávesy Guide (Elektronický programový průvodce), Action Menu (Rychlé nabídky), Apps (Aplikace), Home (vyvolání základní plochy), Back (Zpět) a TV. Poslední jmenovanou si obsluha přizpůsobí k obrazu svému. My na tuto navolili rychlý přesun k internímu satelitnímu tuneru. Vyzkoušejte! Horní pole užívají hlavně číselné předvolby. Tyto doplňuje čtveřice barevných teletextových buttonů, dvojice Google Play a Netflix, tlačítko pro zavolání informací o právě sledovaném pořadu a teletextu. První linii si drží přepínač vstupů, vypínač a aktivace zabudovaného mikrofonu pro hlasové vyhledávání.

Spodní areu si našly dva kolébkové přepínače – pro regulaci zvuku a skokové přehození kanálů. Nechybí populární skok na poslední sledovanou stanici, skokové ztišení hlasitosti, klávesy přehrávače a rekordéru, vstup do e-Manuálu, zavolání titulků a tlačítko pro změnu audio stopy.

Sonku uřídíte za pomoci chytrého mobilního telefonu a tabletu přes příslušnou aplikaci.

Počáteční nastavení a ladění

Po připojení LCD televizoru k napájení a prvotním zapnutí projdete základní nastavení. Vše jde v linii Jazyk->Rychlejší nastavení za pomoci telefonu/tabletu s Androidem->Výběr sítě ->Google přihlášení->Smluvní Google podmínky s ochranou soukromí (zmínka o využití historii hlasu a zvuku z mikrofonu, nákupech v aplikacích, nabídce aplikací) ->Povolení využívat polohu zařízení -> Povolit pomoc s vylepšením Androidu-> Země určení -> Ochrana soukromí Bravia-> Rodičovský zámek (nastavení PINu)->Spuštění satelitního automatického ladění->Konfigurace satelitní antény (Pevná nebo DiSEqC/Rozvod jedním kabelem-UNICABLE) ->Vyhrazený satelit pro oba tunery (využití obou DVB-S2 tunerů a připojení kabelu na šroubovací MAIN a SUB) ->Výběr operátora (Skylink CZ/Skylink SK/Jiný-Standardní satelit).

S námi preferovanou automatikou pro Skylink CZ proběhne automatické osahání připojených LNB. Systém správně vyhledá dvojici chtěných pro tuto konkrétní platformu a přiřadí je na příslušné pozice („A“ Astru 23,5°E, na pozici „B“ přiřadila Astru 19,2°E). V krátkém čase se objevují vyhledané stanice. Forma FastScanu nechybuje a předloží kompletní programovou nabídku.

Klepněte pro větší obrázek
Diagnostika signálu dokáže jednoduše vypomoct.

Průvodce naváže laděním dalších tunerů. Filtrace funguje pouze na Digitál+Analog/Digitál/Analog/Přeskočit. Kódované, resp. volné volit nemožno. Za dvě minutky máme další kanály, tentokráte z digitálního pozemního vysílání, k dispozici. Systém vás vybídne k ručnímu seřazení stanic. Vše se děje přesunem na požadovanou pozici přímým stiskem číselné klávesy, nebo ručním přesunem na konkrétní číselnou pozici. Favoritní seznamy nechybí. Funguje zařazení na předvolbu, kdy další stanice na ní původně uložená poskočí o číslo výš. Jedná se o jednodušší variantu, než u prosté záměny.

Nechtěné stanice sice vymažete, ale jejich pozice nemizí a není zaplněna. Ostatní kanály se neposunou. Ručně proto volné místo musíte vysunout na konec listu. K externě provedené, přehlednější a rychlejší změně pořadí nic nebrání. Sony pro ně přímo na svém webu nabízí program. 

Kdo nepochopil popisovaný postup, zkusí odkaz na video, kde nalezne ukázku editace programů v prostředí televizoru Sony. Po dořešení ladícího procesu ještě určete umístění TV (Stojan/Na stěně), upravte čas, anebo raději ponechte vše na automatice. Hotovo. Obchodník závěrem zaktivuje režim „Obchod“. Jako obvykle nedoporučujeme domácím uživatelům experimentovat a „Obchod“ si aktivovat - nechejte ho do obchodu.

Klepněte pro větší obrázek
Vadí vám poblikávání stavové diody? Vypněte ji.

Pro připomenutí zmíníme a zopakujeme zajímavost, totiž programovatelnost tlačítka „TV“. Jednoduše docílíte rychlého opuštění čehokoliv a návratu, například, k připojení na satelitní televizní vysílání.

Na úplný závěr vás Android TV zve na krátkou prohlídku funkcí v nabídce zařízení. Lehce se však plete v pojmenování - nenavazuje na popisky tlačítek ovladače. Na ovladači vidíme tlačítko Home, v popisu se hovoří o Ploše. Nebo vše bylo myšleno jinak?

Když si i toto projdete, dojde k posledním úpravě zmíněné Plochy.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,