Sony KDL-20S2030: test LCD televizoru

15. dubna 2007
TWEET SDÍLET
Dobrá výbava, kvalitní obraz i zvuk? Převzal malý 20" širokoúhlý televizor skutečně všechny klady vyšších modelů?

Úhlopříčky této velikosti se nejčastěji pořizují do kuchyní, ložnic či na chaty. Sony ani v této malé úhlopříčce nic neošidilo. KDL-20S2030 je širokoúhlý televizor s vysokým jasem a kontrastem, digitálním a analogovým tunerem. Také nabízí (díky rozlišení 1 366 × 768 bodů) i zpracování a zobrazení signálu s vysokým rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek

Dobrá konektorová výbava

Jednoduchý a přitom elegantní vzhled je vlastní kompletní řadě televizorů Bravia. Ovládání na horní straně je jednoduché a při postavení na stůl velmi dobře přístupné, méně již ale při postavení například na ledničku.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka jsou přehledně popsána

Přestože je televizor malý, jeho vstupy nejsou vůbec ošizeny. Kdo bude mít televizor připevněný na stěně, jistě uvítá umístění konektorů pro připojení kamery na boku televizoru. Dobrá a nikterak ošizená je i výbava konektory na zadní straně: dvojici konektorů SCART doplňuje komponentní a HDMI vstup. Televizor bez problémů zvládá i signál 1080i z HD DVD nebo Blu-ray. Počítač můžete připojit přes VGA (pro zvuk je tu 3,5mm jack). Jestli chcete použít televizor místo monitoru, můžete – rozlišení je poměrně dostatečné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přestože jde o malý televizor, všechny konektory jsou přítomy

Instalaci i ovládání zvládnete

Stejně jako ostatní televizory značky Sony, i tento má výborně fungující automatickou instalaci (stanice seřadí a správně pojmenuje). Při propojení s firemním DVD rekordérem si z něj převezme nastavení programů (funkce SmartLink). Mimo standardního seznamu předvoleb si můžete vybrat do zvláštního seznamu jen ty oblíbené. Přehledné české menu má intuitivní ovládání a rozdělení na dvě oddělené části (analogová a digitální) nevadí. Svůj podíl na tom má velice přehledný ovladač, jehož rozměry jsou ovšem úctyhodné. Nadprůměrně citlivé digitální a analogové tunery poskytnou kvalitní obraz i při slabém signálu. Pro nastavení obrazu si můžete vybrat ze tří voleb (živý, normální, personální), barevný tón má volby jen dvě (studený, neutrální). Programový průvodce (EPG) má přehledné grafické zpracování, všechny české znaky jsou zobrazeny správně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Menu i EPG je zcela bezproblémové. EPG dokonce je vybaveno časovačem

Běžné televizní vysílání s poměrem stran 4:3 zobrazí beze změny s černými pruhy po stranách, případně si můžete zvolit některý ze způsobů roztažení obrazu na celou plochu. Nejpřijatelněji působí režim Smart, kdy je obraz roztažen nelineárně – centrální část zůstane nezkreslena a roztaženy jsou pouze kraje. Televizor vám obraz nejdříve při přepnutí programu upraví automaticky. Když si ale obraz přepnete, televizor si změnu zapamatuje a příště bude obraz předvolby upraven rovnou podle vašeho přání.

Příjemný obraz i zvuk

Velmi přirozeně působí obraz již při standardním nastavení. Barvy jsou sice lehce saturované, vše ale působí velice příjemně. Nic není přeostřené a díky malé obrazovce je analogové i digitální vysílání dobře prokreslené. Při rychlých pohybech prakticky nedochází k rozmazání obrazu; výtku si bohužel zasluhuje černá, která kvůli vysokému jasu je spíše do šeda. Uživatelské stáhnutí jasu příliš nepomůže, neboť potom je obraz zase příliš tmavý. Pozitivním dopadem je ale zesvětlení nejtmavších odstínů šedé, takže i v tmavých plochách bude zachována kresba. Negativní vlastností popsaného posunu je ztráta nejsvětlejších odstínů šedé.

Klepněte pro větší obrázek 
Málo velkých tlačítek na velkém ovladači zaručuje dokonalou přehlednost

Zvuk televizoru musím pochválit. Zásluhu na tom ovšem určitě nemají malé reproduktory, které bez jakékoliv zvukové úpravy hrají ploše, nevýrazně a především ve středním pásmu. Velká změna nastane, jakmile zvolíte některý nabízený zvukový efekt (dynamický, BBE Viva, Dolby Virtual). Zvuk se pak okamžitě promění – získá na dynamice a živosti, objeví se basy a zvýrazní výšky. Navíc před televizorem získáte pocit většího prostoru. Popsaný jev je velmi zřetelný především u zvukového doprovodu filmů z DVD – nejvýrazněji u akčních.

Jestli si chcete například do kuchyně či do ložnice pořídit moderní malý širokoúhlý televizor, navíc s vestavěným digitálním tunerem pro pozemní vysílání, představuje Sony KDL-20S2030 velmi dobrou volbu. Bohužel však za kvalitu také patřičně zaplatíte.

Sony KDL-20S2030

Cena 18 990 Kč

 • úhlopříčka 51 cm (20“)
 • zobrazovací technologie LCD
 • rozlišení 1 366 × 768
 • pozorovací úhly 178°
 • kontrastní poměr 1 200:1
 • jas 500 cd/m²
 • obrazové formáty 16:9, 4:3, 14:9, letterbox (i 4:3 a 14:9), smart
 • vylepšení obrazu digitální hřebenový filtr, digitální redukce šumu
 • normy PAL/SECAM, NTSC na AV, HDTV (až 1080i)
 • počet tunerů 2, analogový a digitální
 • teletext ano, 700 stran
 • česká nabídka ano
 • obraz v obraze ano (PC)
 • reproduktory 2× 5 W
 • vylepšení zvuku Dolby Virtual, SRS VIVA, BBE
 • konektory HDMI, 2× SCART (1× RGB), S-Video, komponent, kompozitní video + stereo, VGA + stereo, sluchátka
 • podstavec nastavitelný
 • spotřeba 75 W
 • rozměry (v × š × h) 409 × 371 × 99 mm
 • hmotnost 7,3 kg
 • příslušenství dálkový ovladač, podstavec, kabel AC, návod

Zapůjčil

Sony Czech, Praha
kontakt 222 864 199, www.sony.cz
záruka
2 roky

AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek7/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Test, LCD a LED, Televize na Heureka.cz

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

Poslední odpočinek pro vysloužilé stroje. Podívejte se na 10 nejzajímavějších hřbitovů techniky

** Žádná technika nevydrží věčně, takže kam s ní? ** Obvyklou odpovědí je vrakoviště. Tady je 10 nejzajímavějších tech-hřbitovů. ** Auta, motorky, letadla, vojenská technika a lodě.

Karel Kilián
Technika