Sony KDL-42W815B: LEDový šíp s dobrým nápadem [test LCD TV]

24. července 2014
TWEET SDÍLET
Nový LED televizor s kompletní trojicí digitálních tunerů, 3D obrazem, technologii X-Reality Pro a hromadou chytrých funkcí nabízí Sony. Jaký je?

Nové modely přináší také společnost Sony. Jako první se nám do testu podařilo získat LCD televizor s LED podsvícením Sony KDL-42W815B.

]: Object reference not set to an instance of an object.-->

Kromě kompletní tunerové výbavy (DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2/Analog a CI+ slot), základní vlastnosti zahrnují jednotunerový PIP (obraz v obraze) a PaP (obraz a obraz), 3D, nahrávání na externí HDD, firemní obrazovou technologii X-Reality Pro, 24p True Cinema. Z dalších zajímavostí jmenujme Zrcadlení obrazovky, SEN (Sony Entertainment Network – firemní „smart“ prostor pro drobné aplikace), Live Football Mode a Motionflow XR 300 Hz pro plynulejší a hladší pohybové děje. Integrována byla Wi-Fi (včetně 5GHz verze). Spořivější část národa uklidní informace o spotřebě v kategorii A+ (69kWh/rok).

Design, základní popis

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak již plyne z názvu, námi zkoumaný model je osazen 42“ úhlopříčkou (zhruba 106,7 cm) spíše polomatného provedení. Celý panel obklopila výrazná světle stříbrná, kovová linka. Její chlad je cítit nejen na pohled, ale také dotykem. Spodní část rámu má širší rozměr a tak nepřátelé rámečků mohou stav kritizovat.

 
Klepněte pro větší obrázek 

Nám design připadal vyvážený. Širší prostor linky dal možnost středového umístění firemní značky – nápisu SONY. Zcela dole pod ním zjistíte stavový LED pruh v dynamickém provedení (dovede vytvářet rozsáhlejší světelné efekty, které navazují na právě vykonávanou činnost - nahrávání, přístup přes DLNA atp.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vrchní část byla posazena na lesklý rámový podstavec, který se vzadu opírá o dvě zdvižené „nožky“ s gumovou podsadou. Bočním pohledem ověříte, jak se podstavec nedotýká celou svoji délkou podložky. Pevné spojení neumožní panelu pohyb – natočení. Koncepce podstavce spolu s přídavkem v balení poslouží pro jednoduchou montáž na zeď.

Základní výbava obsáhla jeden dálkový ovladač, dvojici pasivních brýlí pro sledování stereoskopického obrazu (3D), rychlopásku na stažení kabeláže a návod. V našem případě byla v balení, již zmíněná, základní montáž na zeď.

Kde prodávají nejlevnější televize Sony zjistíte na Cochces.cz

Konektorová výbava

Levou rukou (při čelním pohledu) na zadní části stroje ověříte přítomnost malých tlačítek základního ovládání, včetně vypínače. Tento obdržel boční „chránítka“ pro nemožnost nahodile ho poslepu stlačit.

Klepněte pro větší obrázek

Kompletní konektorový shluk byl rozdělen do dvou částí. Levá (čelní pohled) obsahuje 1x HDMI (s přídavkem v podobě MHL – využijete ve spojení například s některými mobilními telefony) 2x USB (1x s přívlastkem HDD REC – pro zapojení HDD k nahrávání). Posledním byl hybridní sluchátkový výstup dohromady s výstupem zvukovým (jack). Druhá konektorová část byla posunuta více ke středu zadní části. Směrem vzad míří digitální optický audiovýstup, pětice konektorů CINCH (hybridní kompozitní/komponentní AV vstup - Y/Pb/Pr) a plnohodnotný SCART (vstup/výstup). Kousek od nich dostal prostor port RJ45 (Ethernet – připojení k internetu). Směr přímo dolů doplnila trojice HDMI portů (1x ARC – zpětný audio kanál), šroubovací „F“ konektor pro připojení satelitní paraboly a konektor k připojení na anténu.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

A na závěr dvě zajímavosti. Modul placené televize, včetně případné vložené karty, zasouváte směrem dolů, ve střední části. A to po vytažení plastové záslepky. K zasunutí modulu vám nic nebrání, což rádi vidíme. Druhou zajímavostí se stává způsob připojení k elektrické síti. Využít musíte externí zdroj (součást balení). Řešení, které se teoreticky vyplatí. Externí zdroj nepřispívá k zahřívání vnitřního prostoru televizoru, a navíc při jeho případné „poruše“, ho stačí jednoduše vyměnit – bez zásahu servisu.

Dálkový ovladač

Černý ovladač klasického stylu, kterého boky jsou lehce zešikmeny (styl „loď“). Mírně prohloubené prostranství pod tlačítky má matné provedení, zatímco spodní a boční části lesklé, ovšem s tečkováním, které zabrání náhodnému vyklouznutí z ruky. Horní část také v rozích nese plastová „ouška“, aby při obráceném položení na stůl (tlačítky k desce podložky), nedocházelo k náhodnému stisku, potažmo vybíjení baterií.

Klepněte pro větší obrázek

53 gumových tlačítek v různé velikosti a částečném tvarovém odlišení s místy naznačenou hmatovou odezvou.Tlačítko mají i specifické „smart“ funkce – SEN (Sony Entertainment Network), Social View (sociální sítě), Football (fotbalový režim obrazu a zvuku) atd. Fosforeskování, anebo dokonce podsvícení klaviatury – nehledejte. Škoda.

Umístění tlačítka skokového přepnutí programů a také zesílení/zeslabení do zcela dolní části, asi nepotěší všechny stejně. Každý uživatel preferuje jiné rozmístění prvků na ovladači, které koresponduje s velikostí jeho ruky a způsobem držení „dálky“.

Počáteční nastavení a ladění

Počáteční nastavení W815B jde v linii jazyk, síť (Wi-Fi/Pevná síť LAN/Přeskočit). Stroj se připojil během pěti vteřin (i bezdrátově). Měníme region (ČR) a přicházíme k aktivaci „Zvýšení komfortu a pohodlí“, tedy nahrávání údajů o sledování TV a statistiky. Součástí primárních kroků jest volba automatického stahování nového softwaru (doporučujeme). Zadáváme nový PIN a spouštíme ladění satelitní části.

Nyní se budeme věnovat podrobněji satelitnímu tuneru. Kdo nemá zájem o jeho využití, plynule přejde k další kapitole.

V satelitním ladění přichází volba konfigurace antény (Pevná anténa nebo DiSEqC/rozvod jedním kabelem) a „zajímavost“ – výběr ze dvou samostatných seznamů satelitních programů (Preferovaný satelit/Standardní satelit). Stále tak pokračuje, námi v minulém roce opěvované, rozdělení programů na dvě samostatné nabídky satelitních programů. Naladíte si jednu, pak druhou a následně s nimi můžete samostatně pracovat. Činnosti prováděné v rámci jedné nabídky neovlivní druhou. A to se mnohdy může hodit. Co říkáte?

„Preferovaný satelit“ (jeden programový list) vytváří výběrovou variantu preferovaného poskytovatele satelitního příjmu. My využili Skylink CZ. Výběrem poskytovatele se následně ladí jen kanály jím poskytované, přičemž systémem budou umístěny v listu „Preferovaný satelit“. Trochu nám uniká, proč se do tohoto seznamu dostala i část nabídky z Astry 1, konkrétně několik německých programů, které zcela jistě Skylink CZ v nabídce nemá. Kontrastně se do základní nabídky Skylink CZ nedostala hudební stanice Retro. Automatika ji přidělila pozici v rámci rozšířené struktury Skylink CZ - mezi placenou nabídku.

Kdo četl předchozí testy televizorů Sony a zajímala ho část ohledně ladění satelitního tuneru, jistě vzpomene na nepříliš vhodnou nápovědu/informaci, kterou jsme zmínili. Bohužel zavádějící informaci týkající se nastavení DiSEqC přepínače nalézáme opět. Vztahuje se k oběma listům –„Preferovaný/Standardní satelit“. Pro připomenutí - text hovoří ve směru, jakoby první „SATELIT 1“ byl fixně nastaven pro družici 19,2°E atd. Vše je lépe patrno z doplněné fotografie. Postupným laborováním s nastavením přijdete na to, jak se skutečně věci mají.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení testovacího satelitního systému.

Pochopíte stav, při kterém interní tuner Sony W815B dovolí naladit pouze vybrané čtyři družice (19,2°E; 23,5°E; 28,2°E,resp. 28,5°E a 13,0°E - slovy Astra 1, Astra3, Astra2 a Hotbird). Následně opustíte výše uvedený, zavádějící text a systém nastavíte podle reálného pořadí v připojení LNB na DiSEqC přepínači. Možnosti máte A/B/C/D/Toneburst A/ Toneburst B.

Testovací satelitní systém využívající tři družice flotily Astra, nastavíme v jejich reálném pořadí dle zapojení LNB na přepínač. Na prvním místě tak bude Astra3, druhá Astra1, třetí pozice bez obsazení, čtvrtá Astra2. V submenu věnovaném LNB vypneme neobsazený „SATELIT3“ a dalším LNB přidělíme pozice pod písmeny „A, B, D“. Přiložená fotodokumentace vše vysvětlí lépe a přehledněji. Kdo má zájem, prohlédne si je. Protože drtivá většina uživatelů nevlastní obsáhlejší systémy, nepřesnost u nastavení je nezasáhne. Nejvíce vytížené jsou programové nabídky satelitů Astra 3 a Astra 1 (myšleno v ČR/SR). Z tohoto důvodu valná většina budoucích vlastníků televizoru asi nezkritizuje snížený počet družic ve vlastnostech televizoru.

Klepněte pro větší obrázek

Skvělý nápad v podobě dvou samostatných skupin/listů naladěných programů.

Pro detailisty přidáváme další, upřesňující informace. Kompletní konfigurace LNB zahrnuje nastavení horní a spodní frekvence LNB (výrobce přednastavil korektní hodnoty – 9750/10600), voltáž 13/18V zaměníme za silnější pro delší rozvod 14/19V, tón 22Khz (AUTO/VYP) a samozřejmě taktéž výše podrobněji popsané DiSEqC řízení. Vidíme nastavení transpondéru (kmitočet, polarizace, symbol rate).

Kanály členíte ve čtyřech favoritních nabídkách, ve kterých se může kombinací vytvářet individuální seznam vzniklý třebas z kanálů v „Preferovaném satelitu“, „Standardním satelitu“, ale i z tuneru DVB-T! Pozitivum, které musíme ocenit. Systém navíc umožní nežádoucí kanál vymazat. Bohužel se na jeho místo nepřemístí následující kanál – číselná pozice zůstane neobsazena.

Klepněte pro větší obrázek

Obsluha přeskupující kanály nevytváří jejich prostou záměnu, jak bývá často uživateli kritizováno. Při umístění kanálu na novou pozici, se původní kanál z této posune o číslo výš. Škoda neoznačení kódovaných kanálů. Ikona není odlišena od FTA (volně dostupných).

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Testy, Sony, Test, LCD a LED, LED, Televize na Heureka.cz

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

Těchto 15 levných telefonů stojí za to. Dáte za ně jen pár tisíc, a výbava často překvapí

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída