Sony KDL-42W815B: LEDový šíp s dobrým nápadem [test LCD TV]

24. července 2014
TWEET SDÍLET
Sony KDL-42W815B: LEDový šíp s dobrým nápadem [test LCD TV]
Nový LED televizor s kompletní trojicí digitálních tunerů, 3D obrazem, technologii X-Reality Pro a hromadou chytrých funkcí nabízí Sony. Jaký je?

3D obraz

Pasivní stereoskopie vyvolává výborný dojem svoji prostorovostí. Objekty jsou v širším prostoru ztvárněny příjemně plasticky. Předměty v rámci nebolestivosti vystupují z obrazu, anebo jsou do něj vhodně vnořeny. Světlejší scéna nepulzuje – zůstává v klidu a tak i můj citlivější zrak byl schopen sledovat 3D po delší čas. Mezi mírná negativa patří rozostření a hrubší podání oblejších hran („zoubky“).

Bezbateriové brýle (pasivní), které obdržíte v rozloženém stavu, vypadají vzhledně, moderně a mimořádně dobře padnou. Jak už to bývá zvykem, jsou lehké a při nasazení neobtěžují přílišnou hmotností.

Klepněte pro větší obrázek
Z 2D obrazu se nám nepodařilo 3D obraz vykouzlit.

Zvuk

Slyšené mluvené slovo nepostrádá srozumitelnost. Nejhlubší bas v jeho dunivější/efektové podobě chybí, nicméně se systém snaží o srozumitelnost v rámci jím prezentovaného spektra. Pozitivním prvkem také bylo ověření chuti rozšířit prostor. Vyšší zesílení přináší nárůst agresivnějšího pojetí výšek a zviditelnění nepřítomnosti celého frekvenčního rozsahu – zvuk se zdá více „plošší“.

Klepněte pro větší obrázek

Následný zásah a vytvoření vlastní křivky v ekvalizéru a zvuk hned dostane jinou podobu. Bas přichází do hry a vůbec nezní špatně. Omezení výškám v několika profilech také prospěje. Celkově byl zvuk u testovaného televizoru příjemný překvapením. Náročnější uživatel nakonec přikoupí zvukový systém, nicméně slušný integrovaný zvuk hodně potěší.

Multimediální funkce

Přehrávání přes USB port přináší mírně podprůměrnou radost. Osmsetpatnáctka nechce spustit řadu multimediálních koncovek. Opakuje se nepochopitelná situace s přehráním náročného videa v podobě dema Oceanic Life. Toto jsme korektně spustili a celé přehráli. Bohužel nejen u něj, ale u několika dalších, překrývá část obrazu hláška o nepodporovaném přehrávání, která po celou dobu nemizí. My jsme na její případné odstranění nepřišli. Do úst se tak vkrádá hlasité PROČ? Z pozitiv jmenujme podporu zvuku v DTS a titulků (i skrytých) s českou diakritikou a nastavitelným kódováním UTF-8, Windows CP1250 a ISO 8859-2 Latin 2. Přepínat možno také v multijazyčném titulkovém doprovodu.

Sony KDL 42W815B umí nahrávat na externí pevný disk z interních tunerů. Nahráváme vždy jen jeden pořad z vybraného programového listu. Při aktivním záznamu není možné přepnout na jiný kanál, byť v odlišném tuneru. Samozřejmostí známou a opakovaně omílanou – nahrávky nelze spustit jinde, ani upravit v PC. Spuštění záznamu učiníte stiskem tlačítka na dálkovém ovladači – letmý záznam, anebo si nahrávku předem naprogramujete přes EPG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí „HOME“ a přehled nahrávek na externím HDD.

Podobně se chová PiP (obraz v obraze) a PaP (obraz a obraz) – jsou jednotunerové. V jednom okně sledujeme jakýkoliv televizní kanál, avšak do druhého zařadíme jen signál z externího zdroje.

Napojení na DLNA server proběhlo úspěšně. Použitelné jsou taktéž alternativní utility, které DLNA spojení zprostředkují. Přehled kompletně podporovaných kodeků naleznete na webu výrobce.

Přepracované SMART menu pod označením SEN (Sony Entertainment Network) s celou řadou různorodých aplikací od předpovědi počasí, přes minihry, Skype, Facebook, Twitter, videopůjčovny (např. TopFUN, FilmBox)... vypadá dobře a přehledně. Internetový prohlížeč podporuje pouze starší verzi flash technologie. Archivy televizních společností s pořady volně dostupnými na internetu nepřehrajete.

Klepněte pro větší obrázek
Znovu prostředí „HOME“, firemně pojmenováno jako SEN (Sony Entertainment Network). Přidejte si aplikace. Stačí využít nabídku v levém spodním rohu.

EPG (elektronický programový průvodce) s nepřerušeným zvukem a překrývající obraz, při alternativě v podobě EPG od GraceNote (včetně funkce Related Search - podrobnější informace o pořadech, hercích...). Divák zkusí oblíbený pořad opatřit kladným hodnocením, přičemž se navíc napojí na Facebook/Twitter a sdílí informace s ostatními. Programový průvodce prezentuje výběr se zobrazením po dvou hodinách a po půl hodině. Odzkoušejte si možnosti, které zahrnuje submenu po stisknutí tlačítka „OPTIONS“ na dálkovém ovladači. Filtrace podle typu pořadu bude jednou z nich. HbbTV funguje svižně a korektně, včetně nového u STV. Přehráli jsme zkusmo část nabídky z archivu české televize.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
EPG, EPG od Gracenote a Related Search.

Moderní ovládání LCDčka přes „chytrý“ mobilní telefon a tablet svěřenec dovolí. Stejně tak podporuje zrcadlení multimediálního obsahu mobilního přístroje.

Hráči bystří pozornost - naměřený input lag dosahuje mimořádných hodnot. Orientačně bylo zjištěno, že se pomyslná střelka dostává až pod hranici 16ms. Jednoznačně doporučíme individuální odzkoušení výše uvedeného, a to v rámci konkrétního napojení a skutečného reálného hraní příslušného typu her.

Integrovaný elektronický návod jednoznačně usnadní obsluhu „Sonky“, zařazujeme ho do kategorie přehledných. Navíc předloží aktivaci záložek v hodně navštěvovaných kapitolách. I-Manual máme stejně tak přístupný na webu výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Předpokládaná čerstvost softwaru u testovaného kusu způsobila několik nahodilých restartů. Většina z nich se odehrála při zkoušení interního přehrávače a přehrávání z připojené USB flešky.

Závěr

Pozitivně svérázný model od Sony se stává obalem pro mnoho „vychytávek“, které pokud by se přivedly do totální dokonalosti (a části z nich k tomu chybí jen droboučký krůček), nebudete chtít bez nich být. Zvyknete si, a když nebudou, nebudete spokojeni. Nápad s funkcí Discovery, dvěma nezávislými listy programů – standardním a preferovaným, provázanost EPG s EPG od Gracenote včetně Related Search prostě fungují a fungují dobře. Doplnit podrobnější filtraci „co ladím“, odstranit trochu zavádějící větu a posílit přehrávač o méně, často zbytečných, hlášek.

Pro oko mírně odlišně pojatá obrazová část, která ale zaslouží delšího pozorování se zásahem do nabídky úprav. Pak většina zákazníků dostane kus požadovaného. Kus ukousne v části zvukové, která nás příjemně překvapila. Obsáhlé menu, u kterého trochu vyšší „svéráznost“ už částečně vadí – menu se stává méně přehledným. Navíc nechota reagovat vždy ihned na signál z ovladače, nepřispívá k pocitu z dobře odvedené práce. Stejnou kritiku lze vznést na zmíněný stav po startu, kdy TV velmi rychle naběhne, nicméně nelze ji přepnout - řídit.

Sony KDL 42W815B na nás působí jako náročná žena, u které to chce chvíli trpělivosti, abyste získali její plnou přízeň. Trpělivost se řadě budoucích majitelů vyplatí. Přátelé hraní a herní platformy PlayStation zcela jistě ocení velmi nízkou hodnotu tzv. input lagu a nejen oni zařadí televizor do hledáčku. Článek končí a zcela na závěr upozorníme, že stejný model ve větším rozměru nabízí – alespoň jak to vypadá dle technické specifikace – vyšší „Hz technologii“ (Motionflow XR technologii).

W815 doporučíme vaší pozornosti. Dokáže zaujmout a překvapit.

Klady

+ Pro oko přirozená (neumělá) barevnost obrazové části
+ Slušný zvuk
+ Možnosti nastavení s výbornými nápady
+ Množství uživatelských profilů pro obraz a zvuk, včetně tzv. Volby scény
+ Varianta resetu po jednom uživatelském profilu
+ Discover
+ 3D
+ Velmi nízká odezva - input lag
+ Design
+ Chuť být „jiný“
 

Zápory

- Nevypnutelná hláška oznamující nepodporovaný formát
- Pro někoho méně přehledné menu
- Jen 4 družice pro DVB-S(S2)
- Zavádějící informace u ladění satelitu
- Místy neochota reagovat na povel z ovladače
- Nahodilé restarty (čerstvý software?)
- Nižší pozorovací úhly

Sony KDL-42W815B

Cena: hce counter

hce counter

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Sony, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

66 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

30 Marek Čech, Vojtěch Malý

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

Star Wars: Vzestup Skywalkera - zakončení celé ságy sází na jistotu [recenze filmu]

J.J. Abrams se po minulém díle snaží divákům víc zavděčit. Sází proto na spektakulární akci, moudra, předávaná starou generací té nové a nostalgickou variaci na Návrat Jediho.

37 Marek Čech

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

Philips 55OLED804: 4K HDR OLED televizor s Ambilightem a titulem nejlepší koupě [test]

OLED televizor Philips 55OLED804 je držitelem titulku EISA "nejlepší koupě", kombinuje fascinující Ambilight s úžasným kontrastem OLED obrazovky. Přidává univerzální Android a výsledkem je televizor, který uspokojí drtivou většinu majitelů.

27 Alexandr Bray

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

18 Ondřej Králík

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

12 nejpirátěnějších nových filmů v Česku za rok 2019. Víme, kde si je můžete pustit online

Jaké nové filmy se v Česku loni nejvíce stahovaly? Podívejte se na přehled titulů, za které lidé nechtěli platit. Víme, kolik vydělaly a kde si je můžete legálně pustit online.

Ondřej Králík