Sony KDL-46HX850: nakloněný a povedený LCD LED TV (test)

29. srpna 2012
TWEET SDÍLET
Sony KDL-46HX850: nakloněný a povedený LCD LED TV (test)
Technologie X-Reality PRO, Motionflow XR 800Hz, aktivní 3D, výborně nastavený obraz a především luxusní „nakloněný“ design, to je novinka od Sony.

Obraz

Základní obraz ve standardním rozlišení (chcete-li SD), poskytovaný integrovaným DVB-T tunerem, dává překvapivě slušný zážitek. Na 46“ televizoru z tekutých krystalů až nezvykle. Tvůrci techniku naladili do vhodného kompromisu, kde se neocitáme v přílišné agresivitě a snaze mít vše přeostřené. Z druhé strany ale nebudete mít pocit zbytečného „patlání“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Režim kino1 je výrobcem nastaven opravdu dobře a zaslouží si pochvalu: barvy jsou ukázkově nastavené, barevný prostor téměř také, reprodukce ostínů šedé je o pověstný chloupek světlejší, gamu jsme naměřili velmi dobrých 2.3, barevná teplota dosahovala ideálních 6 509 K.

Kritické oko samozřejmě nalézá neduhy spojené s nedostatky signálu, pramenící z nízké kvality pozemního vysílání. Občasné zakostečkování, lehce nižší ostrost, drobné přetečení barev (zde vidno hlavně u starších SD pořadů). Linie při táhlém pohybu ztrácí svoji přímost a objevuje se zubatost. Ač jsme u SD, nepostrádáme přirozeně působící barevnost, slušnou dávku ostrosti a hloubku obrazu. Pleťová barva působí přirozeně, zde chválím.

Klepněte pro větší obrázek

Obraz ve vysokém rozlišení (HD) dodává potřebnou prostorovou hloubku. Obraz zde nabírá na vzdušnosti. Prezentace HD signálu chce být jemnou a lehkou – neagresivní. Barevně velmi slušně působící dílo (po kalibraci) s černou, která neuráží. Její nedokonalosti si lze povšimnout zvláště při formátových pruzích. Drobné moaré nacházíme ve značně čárově prokreslených scénách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Ukázka velkého rozdílu nastavení barev v režimu Kino a Standard. 
 

Čáry hřišť nesou svůj klid – nepřecházejí do nadbytečného tetelení a třepotání. Neklid přichází mimořádně a rychle utichá. Na obrysech tváří/postav lze postřehnout konturování. Pleťová drží kvalitu a nevybíhá mimo přirozenost. Pohybová neostrost u HD přináleží do „škatulky“ nízká.

Když jsme u měření, výsledky vidíte v grafech, za zmínku stojí, že přednastavení režimu Kino1 je výborné, takže filmoví fanoušci se nemusí v obraze "vrtat". Podání černé by mohlo být lepší, naměřili jsme 0,12 cd/m2, ale rozsah jasu je velmi dobrý, pro zajímavost - naměřený dynamický kontrast byl skvělých 10 056 413:1, statický kontrast pak dosahoval už na LCD průměrných 1 656:1, takže lokální stmívání se v praxi neprojevilo.

Při pozorování z boku nastupuje narůžovělý nádech, včetně omezení kvality barev – černá lehce získává kovově šedavou příchuť. Pozorovací úhly nejsou špičkové, nicméně v rámci LCD kategorie patří mezi nadstandardní.

Obraz 3D

Aktivní 3D naznačuje kapánek vyšší klid než u části konkurence. Při odklonu hlavy, i drobnějším, se efekt postupně vytrácí. Stále se jedná o minimálně mé oči namáhající „zázrak“. Ovšem chápu, že zrak dalších uživatelů nemusí mít problémy s aktivní formou stereoskopie. Tuto však doporučím ke sledování spíše v zatemněné místnosti, nebo večer.

TV zvládá i vytvoření prostorového obrazu z klasického 2D vysílání. Míru krásy čehosi takového nechť posoudí každý sám. Prostor se objeví a lze ho přijmout pro občasné ozvláštnění sledovaného díla.

Co je parádní? Brýle. Letec z filmu Top Gun by mohl závidět. Zpracování výborné, brýle nemají baterii, nýbrž akumulátor, který je ve střední části. K nabíjení využijete dodávaný kabel s USB koncovkou. Ve střední části se nachází i tlačítko pro zapnutí. Přiznám se, že sice nehyzdí designovou krásu brýlí, avšak jeho aktivace bude složitější nejen pro majitele s většími prsty. K dispozici máte také obal na brýle, nebo dva druhy násadek (nosní část). Zde jsem se zapotil, když jsem se snažil náhradní silikový díl dostat na své místo – výstupek na brýlích.

Největším jejich nedostatkem však pro uživatele bude - nepřítomnost. Ano, výrobce nedává 3D standardně brýle do balení k výrobku, což při cenové kategorii tohoto televizoru se z našeho pohledu jedná o mínus.

Zvuk

Očekávali jsme kvalitativně významnější zvukový projev hodný srovnání s kvalitou zobrazovací části. Stojan s dodatečnými reproduktory naznačoval, že by zvuk mohl překonat průměr významným způsobem a oslovit nás. Bohužel - okouzlení nenastalo. Zvuk se občasně jeví omezenější, bez zásadnějších basů. Skoro bych řekl, že mu chybí i cosi ve střední části spektra. Mluvené slovo naštěstí nepostrádá plnou zřetelnost. Občasně byly k zaslechnutí zvýrazněné sykavky a zvuk měl agresivnější nádech. Zde nutno korigovat basy a výšky v menu.

Klepněte pro větší obrázek

Kupujícímu se nabízí využívat repro ve stojanu, nebo na TV. Ani jedna z variant však neposkytne skutečnou nadlimitní radost. Zajímavou stránkou bude možná i pro váš sluch poměrně slušná prostorovost. Celkově zvuk náleží do běžného nadprůměru, který poskytnou dnešní „lepší plocháče“. Škoda – prostor pro odskok konkurenci jistě byl, a to i díky velkoplošnému stojanu, takhle náročnějším nezbývá než připojit domácí kino nebo soundbar. 

Multimediální funkce

Podpora multimediálních souborů při přehrávání není vůbec dobrá, velká část konkurence nabídne více, testovací MKV sobory se vůbec neukázaly. DivX přehrajete při různých kodecích. Některé i s multijazyčným zvukem a CZ titulky, kdy se jejich kódování dá nastavit v menu TV. Korektní titulky vykouzlíte v kódování CP 1250 a SRT SUBRip. Prezentace fotek, nebo hudby v MP3 formátu dopadla úspěšně.

U dvou/tří testovacích videí se TV samovolně restartovala. Co dodat? Kdo má chuť přehrávat například stahované seriály, musí nezbytně dokoupit multimediální tank, nebo třeba přehrávač Blu-ray disků. V našich testech jistě nějaký tip najdete. Přesný výčet podporovaných formátů naleznete na webu výrobce, nebo v přiložené tabulce.

Co Sony dle výrobce zvládá, je nahrávání. Svůj disk připojte k příslušně označenému USB portu a odzkoušejte funkčnost. Nejdříve však disk k přístroji musíte „zaregistrovat“ (pozdější odregistrování máme v nabídce také). Mnou nejčastěji používaný WD My Passport však nalezen nebyl. A to i přesto, že podporovány jsou velikosti od 32GB do 2TB.

Klepněte pro větší obrázek

Další informace si zapůjčím přímo od výrobce – „Při formátování zařízení USB HDD v průběhu registrace dojde k vymazání veškerých uložených dat. Jakmile je zařízení USB HDD zaregistrováno pro televizor, nelze ho používat s počítačem. Chcete-li umožnit používání zařízení USB HDD v počítači, naformátujte ho v počítači. (Pamatujte, že veškerá data v zařízení USB HDD budou vymazána). Můžete zaregistrovat maximálně 8 zařízení USB HDD. Pouze tento televizor může přehrát data zaznamenaná na připojené zařízení USB HDD. Nahrávání je podporováno pouze pro digitální televizní vysílání. Nahrávání datového vysílání a rozhlasu není podporováno."

Zakódované signály nelze nahrávat. Na USB HDD nelze nahrávat, pokud je vybrána možnost [Nahrávání SCART zap] “. Takže standard? Chvályhodným počinem se jeví podpora velikosti již od 32GB. Jinde to bývá i mnohem více a přiznejme si – zcela zbytečně.

Klepněte pro větší obrázek 

EPG samozřejmě obsluhující nalezne. Přínos v podobě stále zobrazujícího se obrazu a hrajícího zvuku oceníte i vy. CZ znaky nemají problém. Přehlédnout nelze čtyři kategorie oblíbených programů, variantu zobrazení po 30 minutách, nebo 2 hodinách, a taktéž obsáhlejší filtr vyhledávání dle žánrů.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi redakčními články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme: Nejvýhodnější televizoryNejlepší televizory

Témata článku: Testy, Televizory, Sony, Test, LCD a LED, LED

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

11 Marek Čech

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Irčan: Robert De Niro, Joe Pesci a Al Pacino v epické gangsterce Martina Scorseseho s oscarovými ambicemi

Příběh o přátelství, zradě a loajalitě k mafii se silným katarzním vyústěním se stává jedním z nejlepších filmů letošního roku a Scorseseho návratem k žánru i hercům, jež ho pomáhali spoluvytvářet.

12 Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

19 Jaromír Puk

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Sonos Sub: Nezvyklá konstrukce s mohutným zvukem [test]

Bezdrátový subwoofer Sonos Sub využijete jedině s reproduktory Sonos. Samostatně nedává smysl, ale jeho nevšední konstrukce dokáže bez vibrací skříně zaplnit místnost hutnými basy.

6 Tomáš Holčík