Sony se u nejvyššího modelu chubí novinkou - technologií Triluminos. LCD televizor s LED podsvícením přidává Color IQ™ X-Reality Pro, Motionflow XR 800Hz. Jaký je výsledek?
Kapitoly článku:
V návaznosti na jeden z minulých testů – test LCD TV Sony KDL47W805A, budeme dnes pokračovat modelem, který patří do hvězdné flotily firmy Sony. Vzhledem k tomu, že část výbavy mají oba modely shodnou a podobají se, nebudeme opisovat vše, co již bylo uvedeno. Základní otázka testu zní – vyplatí se skok směrem vzhůru?
Design, základní popis
Základní prvky obou TV jsou shodné. Dojem levitujícího hodně lesklého 46" (117cm) panelu nad „kruhovým“ stojanem zůstal zachován (Sense of Quartz). V rozměru uživatel 1" (zhruba 2cm) ztrácí.
U přední část rámu bylo přebroušení provedeno v duchu výbrusu známého u luxusního skla. Při doteku je cítit drsnost plochy, pohled však neposkytne ihned spatřitelnou strukturu. Stojan obdržel znovu stříbrnou, ovšem lesklou stříbrnou. Nebudete tomu věřit, ale tyto drobnosti udělají v reálném pohledu na výrobek poměrně dramatický úskok jinam.
Společným teleivzorů zůstává nápis Sony a také vypnutelné světélkování diodami, která různobarevně vyjadřují jednotlivé procesy (připojení k externímu zařízení, nahrávání, aktualizace softwaru, časovač). Podobnost se stavovou diodou na mobilním telefonu, jistě není zcela náhodná.
Vyšší model vypadá více luxusně, nevtíravě a všechno jakoby k sobě více patřilo.
Konektorová výbava
V konektorech rozdíl není, přípojná místa jsou shodná. Na levé straně zadního panelu (čelní pohled), dostaly prostor přípojná místa, netradičně doplněná o základní ovládací tlačítka (řízení bez použití dálkového ovládání). Nabídka čítá 3 kusy USB (1x s přívlastkem HDD). Dva z nich osazené v blízkosti okrajem rámu využijeme pro občasně připojitelná zařízení. Jinak propojovací kabeláž bude koukat mimo okraj rámu. Další, třetí pro připojení HDD k nahrávání. V teritoriu právě prohledávaném naleznete hybridní výstup pro sluchátka s individuální korekcí hlasitosti.
Vložení dekódovací karty v modulu (placené stanice) do připraveného CI+ slotu nešlo udělat lépe. Seznam v teritoriu uzavírá jeden ze čtyř HDMI portů – zde s přívlastkem MHL (připojení mobilních zařízení podporujících stejnou technologii – např. smartphone).
Další skupina přípojek se orientuje přímo vzad. Plný SCART, síťový konektor LAN, optický výstup a komponentní /kompozitní (hybridní) vstup. K podlaze míří zbytek – tři HDMI konektory (jeden s ARC – zpětný audio kanál). Hned vedle zapojíte anténu a satelit. Satelit na standardní, šroubovací „F“ konektor.
Dálkový ovladač
Sony KDL 46W905A dostala do balení taktéž dva různorodé dálkové ovladače. Jeden z nich byl ozvláštněn technologickou zajímavostí v podobě osazeného NFC čipu. Oba ovladače odděluje nejen čip, ale hlavně různý počet tlačítek.
Menší, černý ovladač s NFC čipem si zbytek funkcí vyvolává v nabídce na obrazovce televizoru. Matný povrch horní a spodní partie, střídá lesklý na bocích kvádru. Vzhledem ke skutečně malým rozměrům se dobře drží. Tlačítka nesou hmatové odlišení, liší se velikostí, tvarem a barvou popisek.
Větší plnohodnotná „dálka“ stylu Sony, má naznačený tvar lodi (zkosené boky) a matnou vrchní část. Lesklé boky a spodek jsou opatřeny protiskluzovými, drobnými tečkami. V rozích klaviatury někdo zkušený navrhl drobné plastové „uši“. Chybné odložení ovladače tlačítky směrem k podložce nevyvolá nechtěný stisk s následným nadbytečným vybíjením baterií.
Ovladač se dobře drží a celá klaviatura má logické rozložení a odlišení. Opět hmatové – tvarové, s různobarevným popisem. V této třídě bychom uvítali už podsvícená tlačítka.
Počáteční nastavení a ladění
Provedení počátečního nastavení s primárním laděním kanálů, nese shodné znaky. Zbytečné opisovat podrobnosti. Kdo má zájem nechť prosím navštíví předchozí test.
V rychlosti připomeneme zavádějící větu v ladící části DVB-S (S2) tuneru, která působí trochu zmatečně. Nenechte se tedy svést na špatnou stopu a případné nastavení LNB proveďte v pořadí, které mají přiděleno na reálném DiSEqC přepínači. Více než čtyři družice přijímat nelze. Navíc tato čtveřice má předem daný směr – Astra 1 (19,2E°), Astra 3 (23,5°E), Astra 2 (28,2°E, resp. 28,5°E) a Hotbird (13°E).
Technici naštěstí využili obdobně nižšímu modelu zdvojený nezávislý seznam (list) satelitních programů (Preferovaný satelit/Standardní satelit). Nápad za milion! Majitel rovněž ocení variantu s přímým naladěním jen a pouze nabídky Skylink CZ/SK, nepochopitelně doplněnou částí německých programů z Astry 1 (19,2°E). Když se nad tím ale totální laik zamyslí, jedná se pro něj o přínos. Má automaticky seřazenu nabídku Skylink, naladěny všechny jejich programy, a navíc ještě část zajímavých, volně vysílaných programů z Astry 1. Přesto – pod označení Skylink CZ/SK něco takového prostě nepatří.
Drobným šrámem se stává následné doplňkového ladění po jednom satelitu, které nevykazuje znaky standardního „doladění“. Obsluha tak ztratí nervy a namísto výběrového postupného přidávání nových programů, přidá rovnou všechny. Dobrou zpráva zvěstuje svobodné přeskupení kanálů, nasazení do čtyř favoritních skupin s volnou kombinací jednotlivých tunerů, ale také mazání, které běžně nevídáme. Zde s omezením – smazaný kanál zmizí, avšak číslo jeho předvolby zůstává zachováno. Programy s vyšším číslem se na něj nepřesunou. Kódované kanály nenesou příslušný piktogram k odlišení. Aktivace automatického vyhledávání nových programů v menu má své místo.
Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.
Doporučujeme také redakční výběry televizorů: