14
Fotogalerie

Sony MDR-1000X: nejlepší Bluetooth sluchátka s potlačením hluku [test]

Nová bezdrátová sluchátka Sony nabízejí nejen aktivní potlačení hluku, ale také dotekové ovládání, výborný zvuk. To vše v luxusním provedení. Zkrátka nový král je tu.

Přiznám se, že k Bluetooth sluchátkům jsem vždy přistupoval s rezervou. K těm s potlačením hluku ještě více. A nejvíc mne vždy zklamala ta s dotekovým ovládáním. Když se mi do ruky dostala sluchátka Sony MDR-1000X, která jsou bezdrátová, s aktivním potlačením hluku (ANC) a ještě s dotekovým ovládáním, řekl jsem si „no, uvidíme“. Výsledek? Jsou perfektní. Na cesty určitě. 

sony-mdr-1000x-3.jpg sony-mdr-1000x-1.jpg

Sluchátka připojíte přes Bluetooth, nabízí kodeky SBC, aptX, AAC a také nejkvalitnější LDAC (ten ale umí jen produkty Sony, zvládá však datový tok až 990 kb/s a zvuk 24bit/96 kHz). Sluchátka mají frekvenční rozsah 4 Hz až 40 000 Hz a zvládají reprodukci Hi-Res audia, samozřejmě přes dodávaný kabel. A nechybí ani technologie DSEE HX, která dopočítává chybějící informace komprimovaných souborů MP3, AAC, atd., a tak vylepšuje výsledný zvuk.

PB280003.JPGPB280004.JPG 

Vestavěný zesilovač je pak také firemní - S-Master HX. A samozřejmě nechybí aktivní digitální potlačení hluku se třemi režimy a kalibrací na ucho, ale o tom později. V příslušenství dostanete cestovní pevné pouzdro, adaptér¨do letadla, audiokabel a jeden mikroUSB kabel pro napájení.

Funkce a ovládání

Osobně mi pár sluchátek s dotekovým ovládáním rukama prošlo a upřímně – končilo to i nadávkami. Zde mám poprvé pocit, že sluchátka někdo vzal do ruky a popřemýšlel, jak se budou používat, a navrhl ovládání tak, aby se dalo skutečně používat. Doteková mušle je pravá. Pohybem prstu dopředu a dozadu přehazujete skladby, nahoru a dolů zesilujete, ťuknutím přehrajete. Nemusíte se nikam přesně trefovat, stačí přejet prstem a funguje to na první dobrou. Paráda.

PB280002.JPG PB280006.JPG 

Obvyklou nevýhodu sluchátek s ANC bývá utlumení hovoru kolem vás. Obvykle musíte posunout sluchátka na krk a vyslechnout druhého – tady ne. Je zde režim Quick Attention, rychlé upozornění. Ten funguje velmi jednoduše – dlaní přikryjete pravou mušli a okamžitě se zapne příposlech okolí, vy hned slyšíte druhého i sami sebe. Vyřídíte potřebné, ruku sejmete a potlačení hluku se opět zapne. Prakticky dokonalé. Jedinou nevýhodou může být, že občas při upravování sluchátek na hlavě můžete ANC omylem na chvilku vypnout.

 PB280007.JPG PB280005.JPG

Kvalita aktivního potlačení hluku (ANC) je výborná. Hluboké ruchy, zvuk motorů autobusu či letadla, monotónií hluk počítačů v místnosti potlačí perfektně, zbytek zůstává někde vzadu na pozadí. V praxi v dopravních prostředcích jsem poslouchal hudbu na třetinovou hlasitost proti běžnému nastavení s normálními sluchátky. Za zmínku ještě stojí, že při prvním nasazení na hlavu stačí přidržíte tlačítko ANC a na pár sekund spustí testovací tóny, kterými si sluchátka „osahají“ akustiku vašeho ucha, a pak zvuk přizpůsobí a optimalizuje.

Konkurenční a dražší sluchátka Momentum Wireless potlačí hluk méně, ve srovnání s Bose je potlačení o chloupek menší, zvláště na vyšších frekvencích, nicméně na rozdíl do Bose sluchátka Sony nevytvářejí nepříjemný rozdílový tlak v uších, který citlivějším jedincům může být až nepříjemný. U sluchátek MDR-1000X mi naopak vyhovovalo, že jsem vždy na pozadí slabě vnímal okolí včetně prostorové informace, takže například slyšíte, že se blíží tramvaj a víte dokud. Pokud ale chcete více, tak máte k dipozici ještě dva režimy stabilního aktivního příposlechu okolí, jeden propouští pouze okolní hlasy, druhý propustí všechny ruchy.

Konstrukce

Kovový, pružný most je lehký s jemným polstrováním na spodní straně. Proti o něco levnějšímu modelu MDR-100 není most tak mohutný a působí pohodlněji. Nastavení velikosti je po jemných krocích, kov zajišťuje opět trvanlivost. Mušle samotné kombinují kůži, kov a plast, náušníky jsou vyplněné paměťovou pěnou, jejich šířka je optimální, aby netlačily a přitom nebyly zbytečně mohutné, což by na cestách vadilo. Nošení je velmi příjemné. O sluchátkách sice víte, ale i po celodenním nošení nepůsobí únavu.

Přítlak je zvolený optimálně – dobře sedí, nehýbají se při prudším pohybu, přitom netlačí. Circumaurální konstrukce (okolo uší) působí vzdušně, sluchátka se nedotýkají rušivě uší, vzhledem ke zcela uzavřené konstrukci počítejte ale s tím, že v létě se budou potit uši. Mušle lze pootočit o 90º a most můžete složit do dodávaného pevného pouzdra. Celkově jsou sluchátka velmi pohodlná, samozřejmě s ohledem na uzavřenou konstrukci a nutnost pevného kontaktu kolem uší, kvůli potlačení hluku.

PB280011.JPGPB280013.JPG sluchátka.JPG

Sluchátka připojíte bezdrátově, či klasicky odnímacím kabelem s konektorem Jack 3,5mm: dodávaný kabel je kvalitní, tlustý, odolný. Mikrofon máte integrovaný přímo do sluchátek, lze ho využít pro vyřizování telefonních hovorů jako headset. MikroUSB konektor v pravé mušli slouží pro nabíjení baterie.

bc93896277c1dece92f02b2acdd0b27a.jpg

Výdrž baterií je excelentní. Baterie na jedno nabití vydrží 20 hodin při zapnutém potlačení hluku a bezdrátovém provozu. Pokud potlačení hluku vypnete, vydržíte 24 hodin, pokud ANC zapnete a využijete dodávaný kabel, tak se dostanete na 22 hodin. V praxi při běžném provozu nabíjíte sluchátka tak jednou za týden, a to ještě jen pro jistotu; při celodenním využívání pak nabíjíte jednou za tři dny.

Zvuk

Největším překvapením pro mne byl zvuk. Obvykle sluchátka s ANC mají takový unylý, průměrující zvuk, s méně detaily. Také nemám rád různá vylepšovátka zvuku, zpravidla nefungují optimálně a občas dělají neplechu. U bezdrátových sluchátek jsem zvyklý na zrnitější výšky a tvrdší zvuk. Zde se překvapivě nekonalo nic z toho.

Zvuk je sametově detailní, plný, dynamický s velmi hezkým a širokým, krásně vykresleným stereoprostorem. Basy jsou rychlé, plné, hutné s dobrým základem, přitom ale nijak neválcují ostatní pásma a nehalí nižší středy. Právě střední pásmo je půvabně čitelné a vše doplňují čisté, ale nijak zvýrazněné výšky. Zvuk není analytický, přitom nechybí drobné informace, ani nesklouzává do laciné zábavnosti. Drobnou nevýhodu je fakt, že mizerné nahrávky hrají fakt mizerně, ale jinak obecně nejde o sluchátka, která by striktně vyžadovala jen kvalitní nahrávky.

PB280009.JPGPB280010.JPG

I když právě ty kvalitní nahrávky (ideálně přes kabel z Hi-Res přehrávače) teprve ukážou, co sluchátka umí. Poradí si výborně s klasikou, jazzem, ale i s metalem či rockem. Vokály jsou čisté, s nadhledem reprodukují jemné nuance a emoce, které hlas nabízí. Poslech sólového klavíru je požitkem.

Verdikt

Sluchátka Bose QC-35 jsou o něco pohodlnější a utlumí hluk o chlup více, ale nová sluchátka Sony MDR-1000X je překonávají po zvukové stránce v každém ohledu. Když k tomu přidáme perfektní zpracování, design, výborně vyřešené ovládání a užitečné funkce, tak zde máme aktuálně nejlepší bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluk na trhu. Pokud hledáte absolutní špičku v této kategorii a máte na ni, tak jste ji našli. Za naši redakci mají sluchátka Sony MDR-1000X vřelé doporučení.

AVmania.cz
Sony MDR-1000X   10

 

+ skvělý expresivní, vyvážený zvuk
+ výborný zvuk i přes Bluetooth
+ výdrž na baterii
+ výborné aktivní potlačení hluku
+ propracované ovládání a funkce
+ vzhled a zpracování

- dotekovou plochu můžete omylem aktivovat
- při vypnutém ANC je zvuk slabší

Sony MDR-1000X

Cena orientační: 9 990 Kč

  • Circumaurální náhlavní sluchátka
  • Frekvenční rozsah 4–40 000 Hz
  • Citlivost 103 dB/mW (1 kHz)
  • Velikost měniče 40 mm, kulatý typ (hlasová cívka CCAW)
  • Přenos signálu kabel, Bluetooth
  • Funkce aktivní odstranění šumu, SENSE ENGINE a DSEE HX 
  • Hmotnost 275 g (bez kabelu)
  • Baterie 20hodin použití/ 4hodiny nabíjení
  • Barva černá, šedá
  • Příslušenství cestovní pouzdro, zástrčkový adaptér pro použití v letadle, kabel pro sluchátka (přibl. 1,5 m, stříbrem potažené prameny z bezkyslíkaté mědi (OFC).
  • Zapůjčil: Sony

Určitě si přečtěte

Články odjinud