Sony MDR-1A: Maximální pohodlí na cesty [test sluchátek]

Přenosná sluchátka kombinující elegantní vzhled, pohodlné usazení, rozumnou izolaci a povedený zvuk se stále hledají velmi těžko. Je novinka od Sony tím pravým?

Sony patří mezi nejvýznamnější hráče na trhu s přenosným audiem a v jejich portfoliu lze najít produkt snad z každé představitelné kategorie. Na AVmanii jsme se v posledních měsících podívali na jejich přenosný zesilovač s D/A převodníkem i Hi-Res kapesní přehrávač, tentokrát se nám do rukou dostala přenosná sluchátka střední třídy.

hce counter

Řada sluchátek MDR-1 čítá několik modelů, jedny nabízí Bluetooth, další zase aktivní potlačení hluku a najdeme tu i unikát s vestavěným D/A převodníkem. Tento test ale bude o nejlevnějším (cena okolo 5 500 Kč) a o nejjednodušším modelu MDR-1A, nástupci velmi populárního modelu MDR-1R.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

 

Dodávané příslušenství se skládá z vaku na přenášení a z dvojice 1,2 m dlouhých kabelů, přičemž na jednom z nich se nachází ovládání pro telefony. Možnost volby kabelů dle využití potěší nejednoho uživatele, místo vaku bych ale uvítal spíše nějaké pevné transportní pouzdro, které by sluchátka dokázalo lépe ochránit.

Konstrukce

Po stránce vzhledu se Sony drží svého osvědčeného přístupu a prezentuje nám velmi elegantní a možná až nudná sluchátka, která budou dobrým doplňkem klidně i k obleku. Pokud vám vadí příliš divoké Beats Solo2, studiové Sennheisery HD-25 či hrubé V-Mody, jsou Sony skvělou alternativou. Lze volit ze dvou barevných provedení, usedlejší světlé kombinace stříbrné a hnědé a klasické černé, kterou nepatrně oživuje ozdobný červený proužek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na perfektně zpracovaných sluchátkách najdeme především plastové části, jež pomáhají snižovat váhu a nevypadají přitom vůbec špatně. Ovšem sluchátka kvůli tomu působí trochu křehčím a zranitelnějším dojmem, především v porovnání s bytelnými modely od V-Mody.

Klepněte pro větší obrázek

Přenosná sluchátka by měla nabízet nějaký systém pro bezpečné uložení do tašky. U MDR-1A to řeší natočitelné mušle, ty se sklopí o 90° a plochá sluchátka tak lze dobře uložit například do kapsy pro notebook. Řešení ucházející, osobně mi přijde praktičtější skládací design Bose, Beats či V-mody, záleží ale na vkusu.

Klepněte pro větší obrázek

Velkou výhodou modelu MDR-1A je výměnný kabel, který se připojuje k levé mušli přes 3,5 mm jack a najít nějaký náhradní by tak nemělo být velkým problémem. Kabel se připojuje pod úhlem, čímž se předchází nepříjemnému kontaktu konektoru s ramenem. Dodávané kabely jsou kvalitně provedeny, mají větší průměr, zajímavou drážkovanou texturu a bytelný konektor do L.

Klepněte pro větší obrázek

Ovšem co se týče samotného připojení, setkal jsem se s jedním problémem. Konektor totiž není dostatečně tuhý a nepatrně se pohybuje, což způsobuje nepříjemné ruchy pronikající do hudby. Sluchátka byla testována po dobu několika měsíců, ale tento problém se začal projevovat poměrně brzy. Sony řešilo stejný problém již u předchozího modelu MDR-1R a u novinky to mělo být vyřešeno, snad se tedy jednalo jen o problém testovaného kusu.

 

Pohodlí a izolace

Pokud bych měl vyzdvihnout nejlepší vlastnost MDR-1A, určitě by jí bylo naprosto skvělé pohodlí. Circumaurální konstrukce, vysoké a velmi měkké kožené náušníky, pohodlný hlavový most a nízký přítlak (přičemž ale sedí na hlavě dostatečně pevně) dělají z MDR-1A nejpohodlnější přenosná sluchátka se kterými jsem se kdy setkal. Ideální polohy se dosáhne hned a lze poslouchat pohodlně i několik hodin v kuse. Počítat se ale musí s určitým pocením uší pod náušníky, problém v létě, ale příjemná výhoda v zimě.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jediným problémem může být poměrně mělká mušle, která by mohla v kombinaci s více vystupujícím uchem zapříčinit nepříjemný kontakt ucha s měničem.

Klepněte pro větší obrázek

Bohužel MDR-1A ale zklamávají po stránce izolace, za což může výše chválený nízký přítlak a větrací průduchy na vrchu mušlí. Sluchátka dokážou odrušit pouze nepatrný hluk, hlučné prostředí MHD už do hudby zasahuje příliš a o nerušeném poslechu nemůže být řeč. Jestli tedy plánujete sluchátka používat především v hlučnějších prostředích, Sony MDR-1A bych se raději vyhnul.

Zvuk

Sluchátka jsem testoval s přehrávači různých tříd, od obyčejné Nokie 520 až po Fiio X5. Slyšitelným přínosem byl výkonnější zesilovač, ať už šlo o zesilovač v přehrávačích Fiio či o samostatný přenosný zesilovač. Samotná sluchátka nebyla na kvalitu zdroje nijak náročná a investice do špičkových přehrávačů by tak byla zbytečná. Pro porovnání mi posloužila sluchátka V-Moda M-100, Beyerdynamic DT1350 a Sennheiser Momentum.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

MDR-1A nabízejí velmi relaxační a tepleji zabarvený zvuk, který zůstává příjemný i při dlouhém poslechu a skvěle slouží jako zvuková kulisa při práci. Zvuk ale postrádá určitou jiskru či energii a na někoho může působit až příliš nezáživně. Toto podání také snižuje nároky na kvalitu nahrávky, díky čemuž není nutné třídit sbírku CD a posluchač se může více soustředit na hudbu samotnou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nevýrazný bas byl častou kritikou předchozího modelu a tak se u novinky Sony rozhodlo trochu přidat. Bohužel zvýraznění se dočkal pouze středo-bas, nejnižší frekvence zůstávají nevýrazné a ve zvuku často úplně chybí. Basové pásmo není příliš povedené ani po technické stránce, bas nestíhá rychlé pasáže, slévá se a celkově působí velmi nekontrolovaným dojmem. Částečně tomu může pomoci přenosný sluchátkový zesilovač, ale i s ním bas Sony výrazně zaostává za konkurenčními sluchátky této kategorie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Naštěstí tu jsou povedené středy a výšky. I přes teplejší zabarvení nabízejí ucházející čistotu a detailnost, mužské i ženské hlasy jsou podány se správnou váhou, nástroje znějí přirozeně a plně a povedené výšky dodávají zvuku příjemný dojem vzdušnosti. Hlavní konkurenční výhodu pak tvoří absence nepříjemných zvýraznění, díky čemuž se zvuk obejde bez nepříjemné agresivity či otravných sykavek.

Příjemně mě překvapilo podání prostoru. Sluchátka vytvářejí iluzi nadprůměrně velké hudební scény, s dobrým podáním hloubky a lokalizací nástrojů. V tomto ohledu bych Sony zařadil mezi jedny z nejlepších ve své kategorii.

Verdikt

Závěrečné hodnocení Sony MDR-1A je složité, na straně jedné tu máme povedený design a skvělé pohodlí, na té druhé nedostatečnou izolaci. Ani po zvukové stránce to není úplně jasné, možná až moc relaxační podání určitě nesedne každému a pomalejší basové pásmo zvuku ubližuje až příliš. Dá se říct, že jde o maximálně pohodlná sluchátka s pohodovým, teplým zvukem, který nebude vyhovovat těm, kdo preferují analytický, studenější, přesný projev. Sluchátka MDR-1A si najdou mnoho spokojených majitelů, ale pro jiné mohou být zklamáním.

Sony MDR-1A

Cena orientační: 5 490 Kč

Zapůjčil: Sony

  • Hmotnost 225 g
  • Konstrukce Circumaurální
  • Měnič Dynamický 40 mm
  • Frekvenční rozsah 3 - 100 000 Hz
  • Citlivost 105 dB/mW
  • Impedance 24 Ohm
  • Kabel 1,2 m, odnímatelný
AVmania hodnotí
Konstrukce   7
Pohodlí   9
Izolace   3
Zvuk   6


hce counter

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Test, Sony, CES, V-Moda, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

Česká fotovoltaická revoluce už začala. Od ledna do srpna byl schválený výkon čtyř Temelínů

** Za letošních prvních osm měsíců eviduje ČEZ 37 000 žádostí. ** Schválený a rezervovaný výkon přesahuje Temelín + Dukovany.** Úkol do dalších let je jasný: najít funkční a levnou akumulaci.

Stanislav Janů
EnergetikaFotovoltaika
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
První tablety Galaxy s užitečným taskbarem. Samsung v Evropě aktualizuje řadu Galaxy Tab S8

První tablety Galaxy s užitečným taskbarem. Samsung v Evropě aktualizuje řadu Galaxy Tab S8

** Prvním telefonem od Samsungu s Androidem 12L je Galaxy Z Fold4 ** Záhy se k němu přidaly tablety řady Galaxy Tab S8 ** Update už dorazil do Evropy, stačí jen aktualizovat...

Martin Chroust
Android 12LOne UI
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Sony bude rozmazlovat hráče. Ovladače DualSense Edge pro PS5 jsou modulární a mají více funkcí

Sony bude rozmazlovat hráče. Ovladače DualSense Edge pro PS5 jsou modulární a mají více funkcí

DualSense Edge je odpovědí na Xbox Elite Controller

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Konzole
Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

Google už nevydržel čekat. Kompletně odhalil design a barevné varianty hodinek Pixel Watch

** Hodinky Pixel Watch se ukazují v celé své kráse ** Displej bude krýt Gorilla Glass zatím neznámé generace ** Pásky rozhodně nebudou univerzální

Martin Chroust
Pixel WatchChytré hodinky