10
Fotogalerie

Sony MDR-1RNC: Užijte si výběrové ticho se zárukou

Nová sluchátka od Sony jsou určená na cesty i do města. Mají nejen kvalitní zvuk a konstrukci, ale navíc vymažou hluk okolí. A to dokonale.

Ať už na cestách v autě či letadle, v kanceláři při práci, či doma při hře, filmu nebo poslechu hudby, ve všech případech okolní hluk vadí. Čím je hlasitější, tím více. Pokud hledáte téměř dokonalé řešení, Sony ho nabízí v podobě sluchátek s aktivním potlačením hluku.


DSC01094.JPG DSC01096.JPG
 

Sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku pracují na zcela jednoduchém principu. Mikrofonem se zachycuje okolní zvuk a fázově obrácený se reprodukuje ve sluchátkách. Výsledkem je potlačený okolní hluk. Ve skutečnosti to ale nefunguje dokonale, doposud používané systémy potlačovaly zejména nízké frekvence, například hučení počítače, hluk leteckých motorů.

 MDR-1RNC_DualNoiseCancel-1200.jpg

Sony u sluchátek MDR-1RNC na to jde od lesa. Dovnitř, do sluchátkové mušle, přidala ještě další mikrofon, který monitoruje výsledek a dále ho koriguje. Výsledkem je potlačení 99,7 % nežádoucího okolního hluku. Přidejte integrovaný digitální zesilovač a máte téměř dokonalá sluchátka. Alespoň na papíru.

Vydrží déle než vy

Pro dokonalé odstínění hluku sluchátka musí dokonale krýt uši. Mušle jsou proto rozměrné, nicméně černý, elegantní, klasický Hi-Fi design nepůsobí masivně, ale odlehčeně. To může být problém pro dnešní mladou generaci, u které bodují různé barevně i designově divočejší, nové komerční značky, které propagují DJové a rappeři. MDR-1RNC dávají naopak najevo, že jsou seriózní a kvalitní, jejich primární doménou je odrušení hluku motorů při dlouhých letech, takže potenciální movitější zájemce naopak ocení, že sluchátka jsou prosta designových výstřelků.

DSC01085.JPG DSC01089.JPG

Zásadním problémem podobné konstrukce bývá nutné extra napájení. Zde se Sony vytáhla – výdrž vestavěné baterie je 22 hodin. Sluchátka jsou o něco těžší (330 g), ale velké pohodlné mušle a široký, polstrovaný hlavový most rozloží váhu téměř dokonale. Celodenní poslech nečinní problém, pouze na zadní straně se boltce dotýkají mušlí, a to nemusí být po pár hodinách již příjemné. Takže pokud máte velké uši, doporučuji vyzkoušet.

DSC01115.JPG 

Dobíjení sluchátek se děje přes mikroUSB konektor, 1,2m audiokabel s ovládáním pro Apple produkty lze odejmout také, lze to využít, pokud chcete jen „vypnout“ okolní hluk. Případně lze použít klasický sluchátkový kabel, který dostanete také, další součástí příslušenství je pouzdro pro uložení sluchátek.

DSC01117.JPG

když aktivní potlačení zapnete, oznámí vám to zvuk a modrá dioda. Nesmíte ale zapomenout po odložení funkci vypnout, protože pak dojdete k vybitým sluchátkům – ideální by bylo použití tlakového senzoru, zde je potřeba na to myslet.

Dva zvuky v jednom

Uzavřená konstrukce sluchátek se obvykle vyznačuje mohutnými, až dunivými basy. To zde máte také, pokud posloucháte v pasivním režimu. Mohutné basy vás u filmů ohromí, u hudby je ocení zejména fanoušci expresivního zvukového projevu; pomalé, nízké basy jsou v módě zejména u mladých. Pokud se ale podíváme na měření charakteristiky, lze si všimnout, že v pasivním režimu nejnižší basy jsou potlačeny, zatímco v aktivním režimu dominují nejnižší basy, přičemž vyšší basy a středy jsou vyrovnané. V praxi se ale změna projeví i jinak.

DSC01108.JPG DSC01110.JPG

V aktivním režimu nejprve si uvědomíte, že utichl hluk okolí, zůstane pouze slabý šum na pozadí. Dalším efektem je změna charakteru zvuku, kdy jsou odfiltrovány pomalé basy a vnitřní odrazy. Subjektivně zůstanou přesné, rychlé basy, vyniknou výšky a zdůrazní se jasné, až ostré středy, které mají rádi audiofilové (na grafu je to vidět také). Hodně náročné ucho uslyší nejen hodně detailů, ale až tvrdé ostré výšky občas zvuk drobí. Kvalita zvuku je celkově velmi dobrá, to je ale v této cenové relaci už samozřejmost.

grafik.png
Černě vidíte kmitočtový průběh aktivního režimu, červeně pasivního

Aktivní potlačení hluku je vynikající, ale navyšuje cenu velmi razantním způsobem, kdy se sluchátka dostávají do cenové relace zvukově lepších modelů s vyrovnanějším zvukem, které ale mají jen pasivní odhlučnění. Zde třeba zvolit cestu, po které se vydáte.

Záporem může být velký rozdíl mezi zvukem v obou režimech, ale celkově zvuk je potřeba ocenit. V pasivním režimu se bude zvukově líbit laiků, náročnější pak klidně zvolí aktivní, kdy pro laiky je zvuk možná až příliš „jasný“. Na druhé straně lze zvuk doladit libovolně v přehrávači či mobilu.

Sluchátka Sony MDR-1RNC nabízí vynikající odhlučnění, perfektní zpracovaní a styl, ale jsou také velmi drahá. Jde o produkt pro náročné, či pro ty co hodně cestují. A pokud vám vadí neustálý hluk okolních počítačů, zde máte téměř dokonalé řešení.

Sony MDR-1RNC

cena od 9 990 Kč

  • sluchátka s aktivním potlačením hluku
     
  • typ: cirkumaurální, uzavřená
  • průměr měniče 50 mm
  • citlivost:103 dB/mW
  • kmitočtový rozsah zvuk: 5–24 000 Hz
  • délka kabelu: 1,2 metru
  • impedance 51 Ω /19 Ω
  • připojení jack 3,5 mm
  • hmotnost 330 g
  • doba použití 22 h
  • doba nabíjení 4 h
  • zapůjčil: Sony, www.sony.cz
     
    AVmania hodnotí
    zvuk 8
    funkce 9
    komfort 8

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud