17
Fotogalerie

Sony MDR-DS6500: digitálně, bez drátu a s pořádným prostorem

Bezdrátová sluchátka Sony nabízí vestavěné dekodéry prostorového zvuku a prostorový zvuk 7.1. Pro hry, filmy i hudbu slibují luxus, pohodlí, digitální zvuk. Za jakou cenu?

Kapitoly článku:


Od bezdrátových sluchátek podvědomě čekáte nějakou záludnost a honosí-li se rovnou 7.1 kanálovou reprodukcí, pak na pravověrné hifisty působí jako svěcená voda na vampýry. Jenže doba se mění a bezdrátová sluchátka od Sony jsou toho důkazem.

Souboj bezdrátových sluchátek s drátovými vyznívá v drtivé většině případů ve prospěch těch druhých. Zatracovat bezdrátová řešení by ale bylo chybou – o komfortu, kdy by vás neomezoval přívodní audio kabel, sní spousta posluchačů, zejména když s odstupem sledujete seriál či film a pokaždé musíte myslet, aby se někde nezachytil drát vedoucí k TV.

DSC02044.jpg DSC02046.jpg

V případě filmových fanoušků a hráčů to platí dvojnásob. Své o tom vědí i výrobci sluchátek, potažmo Sony – důvod vzniku modelu MDR-DS6500 je tedy pochopitelný.

Od základu

Sluchátka i se základnou vypadají prvotřídně…a také … draze (což je také pravdou). Na kov zapomeňte – luxus totiž obstarávají lesklé plochy z černého plastu.

DSC02018.jpg DSC02024.jpg
 

V případě základny naštěstí zůstalo jen u čelního panelu s čtveřicí stavových LED diod, které vás krom obligátní informace o provozu/navázání spojení se sluchátky informují o formátu prostorového zvuku: Dolby Digital, Dolby Pro Logic IIx a DTS. Podpora vícekanálového prostorového zvuku respektive formátů je ale ještě o něco širší, takže v praxi nebude problém sluchátka připojit k jakémukoliv DVD/Blu-ray přehrávači či výstupu z televizoru.

DSC02021.jpg 

Zcela mistrně je řešeno uchycení sluchátek do základny (DP-RF6500). Ty nasadíte na vysokou stanici do prohlubně s dvěma kontakty. Kontakty k nabíjení baterie ve sluchátkách jsou zároveň spojeny se spínačem, jež po zadokování sluchátek vypnou stanici a bezdrátový přenos zvuku, což je ideál. Kontakt s dvoupólovým nabíjením také vypne sluchátka.

Sluchátka nabíjejte přesně

Po jejich vyjmutí ze základny je zase musíte zapnout – automaticky jako u základny tomu bohužel není, na druhou stranu nehrozí nechtěné vybití. Potěšitelné a pohodlné ovšem je, že sluchátka můžete do základny vložit v libovolné orientaci: vždy dojde k přepólování a bezchybnému zahájení nabíjení baterie. K úplnému vypnutí dokovací stanice pak poslouží velké tlačítko hned v sousedství dobíjecí kolébky – notoričtí šetřílci se mohou radovat.

DSC02026.jpg DSC02023.jpg

Zadní část je potom tradičně vyhrazena audio konektorům a zdířce pro 6V stejnosměrné napájení z příjemně malého síťového adaptéru. Základnu ke zdroji zvuku lze připojit dvojím způsobem: analogově a pomocí dvou standardních cinch konektorů nebo digitálně s pomocí optického S/PDIF konektoru. V obou případech jsou příslušné kabely již součástí dodávky. Mimo zmíněné, ještě najdete na zadním panelu přepínač atenuátoru. Ten přijde vhod, jestliže je hlasitost z analogového vstupu příliš nízká: prostě přepnete z výchozího nastavení a hodnoty -8 dB na druhou polohu a 0 dB.

DSC02020.jpg

Další přepínače, tentokrát mnohem důležitější, umístil výrobce na levý bok základny. Tato trojice vám dá možnost volby z analogového nebo digitálního vstupu, volbu efektů prostorového zvuku (Cinema, Game, Voice (stereo) a Off) a zapnutí/vypnutí komprese dynamického rozsahu přehrávaného zdroje zvuku.

Co čekat od sluchátek

Druhá polovina setu, samotná sluchátka (MDR-RF6500), dostaly luxusně vypadajících lesklých plastových ploch podstatně více: obě mušle a většina hlavového mostu tak budou náchylnější na vlasové škrábance a otisky prstů. Zbylá část mostu je pak překryta stejnou koženkou jako je použita na circumaurální náušníky. Domnívám se, možná že nadšení ze vzhledu se vytratí, až jednou při neopatrném pokládání sluchátek na stůl nebo kamkoliv jinam, koženku prodřete a začne se olupovat. Polstrování temenní části mostu z tohoto materiálu není – naopak je z prodyšné textilie – vyjma mezery s obnaženými kontakty pro dokovací stanici.

DSC02032.jpg 
 

K pohyblivosti obou kloubů mušlí nebo k nastavení velikosti a aretaci poloh sluchátek nelze mít výhrady. Sluchátka drží pevně, stisk na hlavě vytváří tlak, který je tak akorát – ani několika hodinový poslech není problém. Na trhu sice najdete ještě lepší konkurenty, jež vás budou hýčkat jako by šlo o vaše domácí „papuče“, ale důvod k nespokojenosti zde mít nebudete, dojem je to ve skrze subjektivní, možná zapříčiněný o trochu vyšší hmotností než v případě drátové klasiky (s hmotností 320 g na tom nicméně Sony MDR-RF6500 jsou dobře).

DSC02034.jpg

V případě mušlí trochu překvapí důsledné překrytí měničů polstrovanou textilií, která vyplní prostor mezi měniči a boltcem ucha. Pořizujete-li si rozměrná circumaurální sluchátka právě z toho důvodu, že vám nic nepřilehne na ucho, můžete být tímto řešením zklamáni. Zde se zkrátka látka „ouška“ dotýká.

Ovládacích prvků na mušlích mnoho nenajdete: vše podstatné je na pravé mušli, na levé najdete pouze výstupek, který vám instinktivně napoví správnou stranovou orientaci k nasazení sluchátek. Před nasazením si ale stejně musíte sluchátka delším podržením tlačítka Power zapnout (signalizováno zeleným rozsvícením stavové LED diody na pravé mušli). O trochu níže je pak potenciometr hlasitosti. Ten je bohužel poněkud utopený a tak s ním v případě potřeby trochu zápasíte.

Posledním tlačítkem na pravé mušli je malý, ale o to výrazněji zapuštěný reset, který použijete v případě potíží při spárování se základnou.

Určitě si přečtěte

Články odjinud