Sony MDR-DS6500: digitálně, bez drátu a s pořádným prostorem

Sony MDR-DS6500: digitálně, bez drátu a s pořádným prostorem
Bezdrátová sluchátka Sony nabízí vestavěné dekodéry prostorového zvuku a prostorový zvuk 7.1. Pro hry, filmy i hudbu slibují luxus, pohodlí, digitální zvuk. Za jakou cenu?

Použití a provoz

Připojení sluchátek je otázkou několika okamžiků – v podstatě jen záleží, zda chcete mít za zdroj zvuku jen analogový, digitální (optický S/PDIF) nebo obojí. V případě, že sluchátka/základnu připojujete k přehrávači Blu-ray nebo DVD disků, nemusíte se o nic starat. Při připojení k HTPC (a počítači vůbec) je zapotřebí věnovat trochu pozornosti nastavení zvukové karty respektive kodeků. Sluchátka, respektive zvukový procesor v základně (DSP) si bezchybně poradí s 24b vzorkování 44,1 a 48 kHz. Při zatržení vyšší frekvence již docházelo k neposlouchatelnému zkreslení zvuku, tu sluchátka nepodporují. V případě problémů se vyplatí také zkontrolovat dílčí nastavení v jednotlivých softwarových přehrávačích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Pokud použijete pouze digitální vstup, počítejte také s tím, že nelze využít služeb ekvalizéru či jiných efektů – jste odkázáni pouze na to, co nabízí efektový volič na dokovací stanici. V případě analogového vstupu toto omezení samozřejmě neplatí, pak se ale z PC můžou do zvuku přenášet nežádoucí ruchy z horších zvukových karet. U digitálního propojení toto nehrozí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Po nastavení pak během přehrávání sluchátka mile potěší nulovým šumem – žádné ruchy padající na vrub bezdrátovému přenosu nejsou na pořadu dne. Chvályhodné je i to, že vysilač (stanici) nemusíte nijak zvlášť pečlivě umisťovat od ostatních zařízení (nevadil ani mobilní telefon apod.), přitom dosah je vynikající – příjem byl bezchybný i na větší vzdálenost než 20 m a přes zděnou příčku – nakonec sám výrobce udává dosah až 100 m.

Doba provozu na jedno nabití vestavěné Li-ion baterie je udávána až 20 h, což se během testování přibližně potvrdilo (18,5 h). Nabíjení do plného stavu potom trvá zhruba něco málo přes tři hodiny. Při absenci signálu na vstupu (nečinnosti) dojde po 5 minutách k automatickému vypnutí sluchátek – k jejich aktivaci je nutné přidržet zmíněné tlačítko Power, což je popravdě občas otravné.

Prostorový zvuk?A proč ne?

Prostorový vícekanálový zvuk u sluchátek je zprostředkován digitálním zvukovým procesorem, který má vše na povel. Platilo to dříve, platí to i nyní u Sony. Často však utrpěl nejen zvuk, ale i prostor, výsledky zkrátka byly a leckdy ještě ve větší míře i jsou nepřesvědčivé.

Klepněte pro větší obrázek 
 

U MDR-DS6500 tomu tak však není. Prostor vám podají příkladně a čitelně – skoro tak dobře jako sestava reproduktorů pro domácí kino. Kulky létají kolem vás, prostor se opravdu „nafoukne“ a máte pocit, že sedíte ve větší místnosti. Lokalizace zvuků je velmi dobrá a přirozená, jen proti klasickému domácímu kinu nečekejte tak precizně vykreslený a hluboký prostor za vašimi zády, to zkrátka jakákoliv sluchátka neumí.

Zde ještě menší poznámku: zde poznáte, kdy použijete digitální vstup a zvuk 5.1 DD, nebo DTS a kdy stereo přepočítané do prostorového zvuku. Digitál je přesný, zvuky jsou přesně umístěné, u analogu mají někdy zvuky sklon "cestovat" v prostoru, stejně jako v případě běžného domácího kina. I zde se pozná, že se sluchátka Sony povedla, neboť právě konkrétnost u digitálu dokazuje, že zkrátka sluchátka "umí". 

Klepněte pro větší obrázek

Zvuk celkově působí velmi věrně, téměř plnohodnotně dokáže nahradit kompletní domácí kino 7.1 tak, jak Sony slibuje. Má to své ale: sluchátka nejdou do hlubokých basů - ty má v domácím kině totiž na starost rozměrný aktivní subwoofer, který u sluchátek mít nemůžete. Hluboké basy tak nerozvibrují okolí, skleničky na poličkách, případně správně nenabudí sousedy. Ze skušenosti lze však říci, že sluchátka, která se o basovou mohutnost subwooferu pokouší, ztrácí zase na přesnosti a kvalitě vykresleného prostorového zvuku. Takže zde zjevně Sony zvolilo kvalitu nad kvantitou.

Jeden příklad za všechny: od 1 500hlavého stáda skotu ve spektáklu Austrálie byste čekali, že vám zadupe bubínky až do země…ano, stane se tak, ale je to pouze jednou za celý film a ještě to není úplně ono. Je to ostře v kontrastu s momentem, kdy na scénu přilétají japonská zera a bombardují Darwin – i tam byste čekali pekelný hukot, ale není tomu tak.

Klepněte pro větší obrázek

Velmi dobré podání prostoru naopak dokládá i scéna z filmu Den nezávislosti, kdy jistý major sestřeluje plechovku z ufonského korábu – plechovku a odraženou kulku nevidíte, ale přesně víte (a slyšíte), odkud a kam se obojí odráží. Podobných příkladů by bylo mnoho, potěšil například i úsměvný souboj vzducholodí podle návrhu Leonarda da Vinciho v posledním remaku Tří mušketýrů – dělostřelecké salvy a zvuk štípajícího se dřeva vás rychle vtáhnul do děje.

Basů se ovšem sluchátka nevzdávají ve stereo režimu, při poslechu hudby, respektive filmových soundtracků už jdou sluchátka bez větších obtíží na dolní limit a dokáží uspokojit i zájemce o vibrující basy.

Verdikt

Jestliže až dosud bezdrátová sluchátka byla volbou pouze pro své pohodlí a pro zvukové zážitky bylo nutné vážit cestu za jinými, u posledního počinu Sony, MDR-DS6500, si už umím představit situaci, že uspokojí i náročnějšího zájemce o film s plnými doušky zvukových efektů. Pro jedince, který propadl filmům a je přitom natolik ohleduplný, že nechce budit svoje okolí i o půl třetí ráno, jsou tato sluchátka určitě velmi dobrou volbou. Nakonec i ta cena se dá překousnout.

Sony MDR-DS6500

Bezdrátová sluchátka
Cena: 4 800 Kč

 • Akustický systém: uzavřený
 • Kmitočtová charakteristika: 12 až 22 000 Hz
 • Funkce dekodéru: Dolby Digital, Dolby Pro Logic IIx, DTS, DTS ES
 • Virtuální prostorový zvuk: ano, 4 režimy (Off, Voice (Stereo), Game, Cinema)
 • Dynamická komprese: ano
 • Operační frekvence bezdrátového přenosu: 2,408 až 2,473 GHz
 • Modulační systém: MSK
 • Dosah: až 100 m
 • Zkreslení: < 1 % při1kHz
 • Spotřeba: 2 W
 • Rozměry základny (Š × V × H): 120 × 263 × 120 mm
 • Hmotnost základny: 450 g
 • Hmotnost sluchátek: 320 g
AVmania hodnotí
pohodlí 7
zvuk 8
izolace 8
cena 8

 

Témata článku: Testy, Sluchátka, Domácí kino, Sony

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

57 Jaromír Puk

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

TCL 55DC760: 4K HDR všeuměl za lidovku nejen pro geeky [test LCD TV]

Otestovali jsme cenově dostupný televizor méně tradiční značky, nicméně s velmi zajímavou výbavou.

24 Alexandr Bray

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

AVmania.cz

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Technisat Digipal ISIO HD: německý kralevic v DVB-T2 vodách [test STB]

Co všechno umí set-top-box od populárního výrobce (nejen) satelitních přijímačů? Znamená vyšší cena i vyšší kvalitu?

39 Alexandr Bray

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

23 Jaromír Puk